Letko
14.12.11,12:03
No a keď si pozrieš príspevky č. 238 a č. 240 tak prídeš k záveru, že DNP v balíku po dobu 7 mesiacov ju bude stáť 193,325x7=1353,275. Čiže vyplatená dávka 3038,75-1353,275=1685,47€ bude v pluse.

Takže moja rada, prihlásila by som sa tesne pred nástupom na MD, len 1-2 dni, z minimálneho VZ a bola v pluse z vyplatenej materskej z DNP 1807,80 ako píšeš v príspevku č. 238.
Čiže nezaplatí nič, teda ak nepočítam tých pár dní pred nástupom na MD

A to som si myslel, že tomu začínam rozumieť. Teraz už nerozumiem vôbec ničomu.
grammatika
14.12.11,11:04
Grammatika,
je to tu v tej téme http://www.porada.sk/t181561-p4-dobrovolne-nemocenske-poisteni-je-zrusene.html#post1908831 môj príspevok č. 36 a je aj pod zadaním na prvej strane.
ďakujem Xanti, ale nejako som tam znenie § nenašla, pootvárala som si všetky dokumenty ale asi sa v tom neviem orientovať, pokiaľ zákon nie je ako celok...
Xanti
14.12.11,11:05
Grammatika,
súhlasím o pár príspevkov ďalej som to hodila ako dokument, čo vlastne šlo do schvaľovania, čo schválili a čaká na podpis prezidenta.
Vlastne schvalovali tú "spoločnú správu ..."
Xanti
14.12.11,11:07
A to som si myslel, že tomu začínam rozumieť. Teraz už nerozumiem vôbec ničomu.Letko,
Jankasm poukázala nato, že menej je niekedy viac. Ak sa niekto prihlási na pár dní z minima,tak nezaplatí toľko na odvodoch oproti tomu kto sa prihlásil z maxima.
A "zisk" teda reálne peniaze budú vyššie.

Ale vždy je to vec pohľadu. :D
grammatika
14.12.11,11:15
§ 293ca
Prechodné ustanovenie k právnej úprave účinnej od 1. februára 2012

(1) Dobrovoľne nemocensky poistenej osobe a dobrovoľne poistenej osobe v nezamestnanosti, ktorým toto dobrovoľné poistenie malo trvať po 31. januári 2012, dobrovoľné poistenie zaniká od 1. februára 2012, ak odsek 2 neustanovuje inak.
(2) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, ktorej vzniklo dobrovoľné nemocenské poistenie pred 1. februárom 2012, toto poistenie trvalo k 31. januáru 2012 a k tomuto dňu nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, je dobrovoľne nemocensky poistená podľa zákona účinného do 31. januára 2012 aj po 31. januári 2012 do dňa podania odhlášky z dobrovoľného nemocenského poistenia, najdlhšie do dňa, v ktorom získa 270 dní nemocenského poistenia.
(3) Fyzickej osobe, ktorá sa prihlási na dobrovoľné poistenie podľa zákona účinného od 1. februára 2012 najneskôr do 29. februára 2012, vzniká dobrovoľné poistenie odo dňa, ktorý uvedie v prihláške, najskôr od 1. februára 2012.
(4) Ak poistencovi dobrovoľné nemocenské poistenie zaniklo podľa odseku 1 a vzniklo od 1. februára 2012 toto poistenie je nepretržité.“.

Xanti, ja to chápem trošku tak, že fakt sa sleduje či nové poistenie trvá 270 dní, a nie, či v posledných 2 rokoch trvalo poistenie 270 dní (to sa sleduje len pri nároku na nemocenské)

Čiže ak by si niekto zrušil poistné, ktoré už má viac ako 270 dní do napr.28.01.2011 a od 29.01.2011 si založil nové DNP, tak až potom sa sleduje nových 270 dní, čiže do cca. septembra by bola novo poistená, a kebyže otehotnie počas tohto obdobia nového poistenia, tak by mala nárok na materské v ochrannej lehote (ak jej teda nevznikne nové poistenie či už povinné alebo dobrovoľné v tejto ochrannej lehote)
Ale možno to fakt zle chápem...
Xanti
14.12.11,11:17
Grammatika,
čítaj poriadne, nikde sa tam nepíše o nepretržitých 270 dňoch. Len o 270 dňoch a to je rozdiel.
grammatika
14.12.11,11:26
Grammatika,
čítaj poriadne, nikde sa tam nepíše o nepretržitých 270 dňoch. Len o 270 dňoch a to je rozdiel.
Súhlasím, ale takisto tam nie je napísané, že tých 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia má byť v 2 rokoch.
Ak DNP vzniklo napr. oktober 2010, čiže je to pred 01.02.2011 a TOTO TRVALO až do 31.1.2012, a splnila 270 dní -tak zaniká.
Ale ak vznikne nové DNP v 01/2012 a síce mala v posledných 2 rokoch DNP viac ako 270 dní, tak sa podľa mňa sleduje to nové...len je to môj názor, ktorý by mi pomohol :)))
Ja len diskutujem, viem, že si odborníčka v tejto oblasti
Reny
14.12.11,11:26
No a keď si pozrieš príspevky č. 238 a č. 240 tak prídeš k záveru, že DNP v balíku po dobu 7 mesiacov ju bude stáť 193,325x7=1353,275. Čiže vyplatená dávka 3038,75-1353,275=1685,47€ bude v pluse.

Takže moja rada, prihlásila by som sa tesne pred nástupom na MD, len 1-2 dni, z minimálneho VZ a bola v pluse z vyplatenej materskej z DNP 1807,80 ako píšeš v príspevku č. 238.
Čiže nezaplatí nič, teda ak nepočítam tých pár dní pred nástupom na MD.

Rovnaký postup by bol, aj keby napr. nastúpila na PN, pokiaľ má splnené všetky podmienky, prihlásila by som sa 1-2 dni pred nástupom na PN.


Ďakujem pekne za radu aj ostatným za postrehy a opravy.
R.
Xanti
14.12.11,11:33
Súhlasím, ale takisto tam nie je napísané, že tých 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia má byť v 2 rokoch.
Ak DNP vzniklo napr. oktober 2010, čiže je to pred 01.02.2011 a TOTO TRVALO až do 31.1.2012, a splnila 270 dní -tak zaniká.
Ale ak vznikne nové DNP v 01/2012 a síce mala v posledných 2 rokoch DNP viac ako 270 dní, tak sa podľa mňa sleduje to nové...len je to môj názor, ktorý by mi pomohol :)))
Ja len diskutujem, viem, že si odborníčka v tejto oblastiGrammatika,
je to napísané predsa v zákone kt. funguje. Detto je tam písané o podmienke 26 týždňov. To treba čítať ako celok, aj ked to máš v dvoch dokumentoch. :D

A odborníčka nie som ani kus. A čo sa týka tvojej otázky v tej inej téme, tak známa nech neruší DNP, zruší sa jej automaticky po 31.1.2012. ( počas materskej neplatí, takže ja by som sa asi zrejme prihlásila ešte aj od 1.2.2012 z minimálneho VZ aspoň do skončenia materskej, sú to predsa dni k dobru pre prípad ďalšieho tehotenstva ) A nie je problém ak je spoločníkom, a konateľom.
grammatika
14.12.11,11:46
Grammatika,
je to napísané predsa v zákone kt. funguje. Detto je tam písané o podmienke 26 týždňov. To treba čítať ako celok, aj ked to máš v dvoch dokumentoch. :D

A odborníčka nie som ani kus. A čo sa týka tvojej otázky v tej inej téme, tak známa nech neruší DNP, zruší sa jej automaticky po 31.1.2012. ( počas materskej neplatí, takže ja by som sa asi zrejme prihlásila ešte aj od 1.2.2011 z minimálneho VZ aspoň do skončenia materskej, sú to predsa dni k dobru pre prípad ďalšieho tehotenstva ) A nie je problém ak je spoločníkom, a konateľom.

Ďakujem za odpoveď aj v druhej téme :) Takže jej by sa vlastne zrušilo už k 31.01.2012, aj keď to nové poistenie z maxima nemá 270 dní a nie v marci, ako som to vyrátala, keďže som inak chápala tých 270 dní... Poisťovať sa už nanovo nebude teraz, dlho trvalo dokiaľ bábatko vzniklo...
mimotemyaj tak ma štve celý ten ich zákon - platila som si 3 roky z maxima, nakoľko sa už tú istú dobu snažíme o bábo a nejaký človek to len tak zruší a peniaze si nechá...a teda nebola to v mojom prípade špekulácia, ale nech skúsia vyžiť z 190 € mesačne, veď to nie je na hypoteku, najomne, stravu, plienky oblečenie a nehovorím o nejakom mlieku pre babo, ked mamicka nemoze mat...hamba...a potom ze zvysujeme porodnost, aby mal kto odvadzat na nase buduce dochodky...ved toho sa ani nedozijem a ani system uz nebude fungovat...prepacte :) mimotemy
Xanti
14.12.11,11:48
Grammatika,
ja by som sa stále poistila aj od 1.2.2012. Ak nie kvôli druhému tehotenstvu, tak pre prípad choroby. Materská jej skončí niekedy v júli, auguste ... fakt sú to dni k dobru, ktoré by sa rátali pre prípad.
grammatika
14.12.11,12:01
Xanti, kuk sem: odpovedal p.Lopatka, podľa jeho odpovedí, i keď sa snaží vyhýbať priamej odpovedi, tak sa ráta 270 dní nového poistenia:
http://hnporadna.hnonline.sk/c1-54187670

Otázka:
Som dobrovoľne nezamestnaná (starám sa o postihnuté dieťa, ale na opatrovateľský nemám nárok, keďže nespĺňame ako domácnosť kritérium príjmov). DN si platím od februára 2009, keďže sme s manželom plánovali ďalšie dieťa, čo sme zatiaľ stále odkladali. Teraz by som už naozaj chcela otehotnieť, ale kvôli novým zmenám neviem, či si mám aj nadalej platiť DN, alebo sa rovno odhlásiť. Aj keby som hneď otehotnela a platila si od februára ešte pár mesiacov kompletný balíček, bralo by sa mi do úvahy aj predchádzajúce obdobie? Aká alternatíva je pre mňa najlepšia? Ďakujem.

ODPOVEĎ:
Ak by Vám dobrovoľné nemocenské poistenie zaniklo pred 1. februárom 2012 a opätovne vzniklo najneskôr 31.1.2012, nové dobrovoľné nemocenské poistenie Vám bude trvať 270 dní.
Všetkým ďakujem za záujem, odpovede na ďalšie otázky zverejníme na webovej stránke Sociálnej poisťovne.
Xanti
14.12.11,12:08
Ja to vzdávam,
každý ináč hučí. :D Naj si robia čo scú .... :--- ľudia im to vo voľbách zrátajú. A myslím, že to správne uvidíme od 1.2.2012.
elisaj
14.12.11,16:21
Dobrý deň,alebo už večer.Posledných par dní som sa už na vás obrátila viackrát.Zase mám jednu otázočku.Neviem síce či patrí do tejto témy ,ale ja potrebujem vedieť čo sa píše na pn v kolonke zamestnávateľ ked som teraz na rodičovskom a predtým som bola nezamestnaná.Platím si Dnp a zajtra by som mala nastúpiť do nemocnice na oper.zákrok.Poradí niekto?
Katy a R
14.12.11,16:34
Dobrý deň,alebo už večer.Posledných par dní som sa už na vás obrátila viackrát.Zase mám jednu otázočku.Neviem síce či patrí do tejto témy ,ale ja potrebujem vedieť čo sa píše na pn v kolonke zamestnávateľ ked som teraz na rodičovskom a predtým som bola nezamestnaná.Platím si Dnp a zajtra by som mala nastúpiť do nemocnice na oper.zákrok.Poradí niekto?
Správne sa tam nemá napísať NIČ!!! dole je k tomu vysvetlivka. označuješ len číslo poistného vzťahu (nižšie)
Bohužiaš, z vlastnej skúsenosti píšem, že sestrička to aj napriek protestu vyplnila:mad: ... a na SP sú potom problémy:mee: - nechcú vziať. Pritom vysvetlivka k tomu je úplne jasná (aspoň podľa mňa;))
elisaj
14.12.11,16:43
ďakujem pekne
renatamnch
14.12.11,18:23
http://www.porada.sk/images/misc/quote_icon.png Pôvodca textu príspevku: ilona http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.porada.sk/181561-dobrovolne-nemocenske-poisteni-je-zrusene-post1908895.html#post1908895)
Možno by za pokus ešte stálo, ak by sme viacerí napísali list na prezidenta,aby sa zamyslel nad následkami zrušenia DNP či už u mladých mamičiek, lebo tie sa určite zamyslia nad tým, či budú mať počas materskej z čoho splácať úver a pod. a romske rodia tak, že o pár rokov vykapeme a neviem si to potom predstaviť. Taktiež zamyslel nad ľuďmi ktorí ochorejú a nebudú mať z čoho žiť, lebo ten príjem bude na mesiac 150-200 € a takých je veľmi veľa.



Pred chvíľou som poslala mail Radičovej, zajtra posielam prezidentovi. Čím viac ľudí sa ozve, tým lepšie. Ak budeme len frfotať medzi sebou, nič sa nezmení. Takže prosím čo najviac postihnutých, aby svoje problémy dali na papier a poslali ďalej...


suhlasim s ilonou, napisat prezidentovi by bol dobry pokus, tento zakon totiz prijali potichu, vyuzili humbuk okolo lekarov ale ten humbuk uz utichol a ak by to prezident vratil do parlamentu uz by sa na to viac ludia zamerali, mozno ze v nejakom poslancovi by sa ozvalo svedomie a uz by nezahlasoval za .. napisanim prezidentovi by vznikla aspon aka taka nadej ze sa ti v parlamente povadia a ten zakon napokon neprejde, alebo chcete vsetci len ticho cakat ako ovce v stade ze co sa stane ????? !!!!!!!!!!!!!!!! pre pana , ved ide o nase peniaze a zivoty !!!!!!!!!!!

takze vyzyvam niekoho sikovneho aby spisal nasu poziadavku na prezidenta a vsetci tu z porady mu to odoslu aspon na email adresu ,alebo aj email a aj expresny list.. nemoze nas ignorovat !!!!

Toto dnes bolo v novinách TV

"Občania môžu oddnes komunikovať s politikmi jednoduchšie, pomocnú ruku im ponúka internetová stránka NapisteIm.sk (http://napisteim.sk/). Vďaka nej môžu posielať e-maily svojim voleným zástupcom. Databáza obsahuje 150 poslancov Národnej rady SR i približne 2 600 starostov, aj po voľbách sa bude aktualizovať na základe internetovej stránky NR SR. Občania však budú môcť dopĺňať i miestnych poslancov. Aplikácia pomôže používateľom nájsť vhodného politika na základe regiónu, politickej strany či tém, ktorým sa venuje.....
dogicka
15.12.11,06:38
Prosím len o odsúhlasenie:
Známa si platí DNP z maxima od 1.5.2011. Teda podmienku 270 dní splní 25.1.2012 a DNP jej zo zákona zanikne k 31.1.2012. Snažia sa o bábätko.
1. možnosť: Keby otehotnela do 31.1.2012 bude v ochrannej lehote a má nárok na materské z maxima.
2. možnosť: Otehotnieť sa jej podarí až o niekoľko mesiacov. Prepokladaný nástup na MD bude napr.15.3.2013. 3-4 dni pred nástupom na MD sa prihlási na DNP z minima (celý balík). Keďže za posledné 2 roky spĺňa podmienku 270 dní poistenia, a posledné DNP trvá menej ako 26 týždňov, MD sa jej bude počítať z DNP, ktoré si platila ešte v roku 2011 a 2012. Toto isté platí aj v prípade PN.
Ďakujem
Xanti
15.12.11,07:10
Prosím len o odsúhlasenie:
Známa si platí DNP z maxima od 1.5.2011. Teda podmienku 270 dní splní 25.1.2012 a DNP jej zo zákona zanikne k 31.1.2012. Snažia sa o bábätko.
1. možnosť: Keby otehotnela do 31.1.2012 bude v ochrannej lehote a má nárok na materské z maxima. Ano, lebo VZ bude z roku 2011
2. možnosť: Otehotnieť sa jej podarí až o niekoľko mesiacov. Prepokladaný nástup na MD bude napr.15.3.2013. 3-4 dni pred nástupom na MD sa prihlási na DNP z minima (celý balík). Keďže za posledné 2 roky spĺňa podmienku 270 dní poistenia, a posledné DNP trvá menej ako 26 týždňov, MD sa jej bude počítať z DNP, ktoré si platila ešte v roku 2011 a 2012. Toto isté platí aj v prípade PN. VZ bude minimálne, takže aj materská z DNP bude v takom prípade minimálna. Podmienku 270 dní bude mať splnenú. a VZ bude rátaný z posledného poistenia takže z tých 3-4 dní, takže bude minimálne na maximálne potrebuje platiť odvody 26 týždňov.
Ďakujem.
protector
15.12.11,10:19
ahojte, rozmyslam spravne ak sam zatial DNP nezrusim ? lebo ma napadlo ze pan prezident zakon nemusi podpisat a to by som sa pripravil o vyhodu DNP. alebo mate info ze to uz podpisal? ako to vlastne je ? co sa stane ak by prezident zakon podpisal niekedy vo februari, to by znamenalo retrospektivu zakonaa teda jeho neplatnost kedze 31.1. 2012 ma platit novy zakon ? dakujem za odpovede
grammatika
16.12.11,08:45
ilona
16.12.11,08:51
Stále som dúfala, že to nepodpíše a sklamala som sa.
Jana Motyčková
16.12.11,08:52
Stále som dúfala, že to nepodpíše a sklamala som sa.
Keďže novelu schválilo cca 140 poslancov, nepodpísanie nemalo význam.
Jozef 19
16.12.11,10:00
Podľa mňa to nemal podpísať, lebo to zaváňa diskrimináciou voči tým čo si platia poistenie v nezamestnanosti.
Ty čo si platia DNP a nemajú ešte 270 dní zaplatených môžu pokračovať až kým ich nedosiahnu.
Prečo potom nemôžu pokračovať aj ty čo si platia PvN do tých 720 dní ?
Xanti
16.12.11,10:02
Jozef
treba dať podnet na ústavný súd.
Prezidentovi je to jedno, už kandidovať nemôže takže nemusí naháňať voličov .
Jozef 19
16.12.11,10:13
Xanti ďakujem,
myslel som na Štrasburg, ale asi máš pravdu.
Tých 720 dní by malo byť 730 dní.
Pikoška
16.12.11,11:38
V tom DNP sa okrem Xanti a zopár šikovných ľudí nevyzná ani divá sviňa, nie to ešte prezident a poslanci. Voda slovenská je mútna rovnako ako všetky vody, v ktorých sa loví najlepšie. Im je to všetkým jedno, po nich potopa, oni sú zahojení na niekoľko generácií.
Dôchodcovia, sociálne odkázaní a všetci tí, ktorí sú nezamestnaní vďaka finančným žralokom, čo spôsobili túto nekonečne krutú krízu s nedoziernym dopadom na občana, dostali darček pod stromček. Ďakujem poslancom a pánovi prezidentovi za ich štedrú vianočnú nádielku.
Pikoška
16.12.11,11:40
Keďže novelu schválilo cca 140 poslancov, nepodpísanie nemalo význam.Nechce sa mi veriť. Podpis prezidenta je o niečom inom. Teda, aspoň som si naivne myslela.
Jana Motyčková
16.12.11,17:53
Keď prezident niečo nepodpíše, vracia sa to do parlamentu a ak to poslanci schvália aspoň 76 hlasmi, tak to platiť bude. (Normálne stačí nadpolovičná väčšina prítomných -zaprezentovaných.) Samozrejme, je možné, že by časť poslancov medzitým zmenila názor.
Jana Motyčková
16.12.11,17:55
V tom DNP sa okrem Xanti a zopár šikovných ľudí nevyzná ani divá sviňa, nie to ešte prezident a poslanci. Voda slovenská je mútna rovnako ako všetky vody, v ktorých sa loví najlepšie. Im je to všetkým jedno, po nich potopa, oni sú zahojení na niekoľko generácií.
Dôchodcovia, sociálne odkázaní a všetci tí, ktorí sú nezamestnaní vďaka finančným žralokom, čo spôsobili túto nekonečne krutú krízu s nedoziernym dopadom na občana, dostali darček pod stromček. Ďakujem poslancom a pánovi prezidentovi za ich štedrú vianočnú nádielku.
Povedala by som, že táto zmena sa dôchodcov nedotýka.
Daniela12345
16.12.11,18:37
Neviem či sa mi to iba zdá,ale čo pán minister Mihál navrhne, ( robil aj RZZP ) je tak strašne prešpekulované a zložité, že z toho človek má totálny chaos.
Negoti
16.12.11,18:39
Neviem či sa mi to iba zdá,ale čo pán minister Mihál navrhne, ( robil aj RZZP ) je tak strašne prešpekulované a zložité, že z toho človek má totálny chaos.
a to chcel aby prešla cez DOR RZSP- ročné zúčtovanie sociálneho poistenia.......to by boli nedoplatky.......!!!!!
saskia26
16.12.11,19:12
Tak v budúcom roku bude nárast pôrodnosti :) Pekne to p. Mihál zariadil :D
AnitaMartinska
17.12.11,07:08
Dobry den,
prosim skusenych o odobrenie, alebo opravenie,ak sa mylim.
Dobrovolne NP platene od roku 2008 z minimalnej mzdy. Teda 270 dni splnenych.
Ak zrusim DNP napr. 19.12.2011 / platenie bolo z minima /a znova sa prihlasim 20.12.2011 -platit budem z rozdielu mzdy a max. VZ.
1. Bude sa mi pocitat dalsich 270 dni od 20.12. a teda budem moct platit aj po 1.2.2012 len DNP /teda nie cely ten ich balik?/
2. Ak bude vasa odpoved na 1. bod ano, tak ak ochoriem do 26 tyzdnov od 20.12.2011, budem mat vypocet ND z minima,
3.Ak ochoriem po 26 tyzdnoch od 20.12.2011, tak to uz bude z toho rozdielu do maxialneho VZ?
Ak bude vasa odpoved na bod 1.-nie, potom nema vyznam platit si uz ani januar a ist sa este v 12/2011 odhlasit do SP?
Dakujem za trpezlivost.
Pekny vikend vsetkym.
Mila123
17.12.11,07:18
1/ 31 01 2012 budeš zo zákona odhlásená.......máš za posledných 2 rokov 270 dní poistenia splnenú......
to či sa odhlásiš v 12/2011 alebo zo zákona to nechám na teba....máš slobodnú vôľu.....
AnitaMartinska
17.12.11,07:28
Takze nic potesujuce.Znova diskriminacia tych, co si dlhodobo platia a vyhoda pre tych, co sa teraz prihlasia. Takze hor sa na marodky ! Som toho nazoru, ze to treba vyuzit - alebo zneuzit?
ilona
17.12.11,09:22
Keďže novelu schválilo cca 140 poslancov, nepodpísanie nemalo význam.

Tak toto sa mi nechce veriť že by to bolo schválilo 140 poslancov, určite boli aj proti alebo sa zdržali hlasovania.
Mila123
17.12.11,09:23
Tak toto sa mi nechce veriť že by to bolo schválilo 140 poslancov, určite boli aj proti alebo sa zdržali hlasovania.
nie je to jedno? keď to už aj pán prezident podpísal? vyjde v zbierke zákonov a je platný ......
na web. stránke nrsr si pozri ako hlasovali poslanci....
Pikoška
17.12.11,11:32
Povedala by som, že táto zmena sa dôchodcov nedotýka.Dotýka. Invalidných. Starobným pritiahol slučku už dávno. Mihál to zrátal plošne všetkým. Okrem VYVOLENÝCH.
alaya1
17.12.11,13:04
Mam otazocku. Manzel od 4.1. nastupuje do prace, ma prac,.zmluvu na rok-zatial. Je CID 60%, rozmyslame, nakolko plat nie je velky, ci by sa nemal pripoistit, tym balickom, ci co to teraz bude.On ma zdrav.problemy a ked nahodou ochorie, tak ta PN z platu bude velmi mala. Aka je vyska platby za to DNP a ako dlho treba platit, to ostava tych 270 dni? dakujem vopred.
Negoti
17.12.11,13:06
invalidných , ale iba tzv. čiastočných......
Mila123
17.12.11,13:08
Mam otazocku. Manzel od 4.1. nastupuje do prace, ma prac,.zmluvu na rok-zatial. Je CID 60%, rozmyslame, nakolko plat nie je velky, ci by sa nemal pripoistit, tym balickom, ci co to teraz bude.On ma zdrav.problemy a ked nahodou ochorie, tak ta PN z platu bude velmi mala. Aka je vyska platby za to DNP a ako dlho treba platit, to ostava tych 270 dni? dakujem vopred.
má manžel za posledné 2 roky nejaké poistenie? PPV?
alaya1
17.12.11,13:16
má manžel za posledné 2 roky nejaké poistenie? PPV?
On bol od 8.3.2010 Pn a potom, od 5.2011 CID a UP. Predtym mal DNP, ale ci tych 270 dnim, to netusim.Bol zivnostnik a od 25.11.2009-8.3.2010 bol v PP.
Mila123
17.12.11,13:22
spočítaj si poistenie k 01 01 2012, dva roky dozadu .....
ak bol SZČO bol povinne poistený? dobrovoľne?
alaya1
17.12.11,14:51
tak to neviem, ako zistim, on si take veci neeviodoval, dakujem pekne.Ale, ak by nebol tych 270 dni, moze sa pripoistit od 1.2012?
Mila123
17.12.11,14:58
jasne, ide o to, aby manžela kt, sa prihlási napr. k 01012012 zo zákona neodhlásili k 31 01 2012......

ak by nebol vôbec poistený mohol by sa prihlásiť, podľa starého zákona by platil iba 4.4 % a iba na NP tých 270 dní......
dĺžku poistenia zistíš na pobočke SP
alaya1
17.12.11,15:03
on bol dobrovolne poisteny, to viem, ale pocas DPN cerpal aj PN, asi mesiac, potom, ako sa zamestnal od toho 35.112009-8.3.2010, tak to bol asi len poisteny zo zakona, potom bol do 5.2011 PN a od 5.2011 je na CID, a je uvidovany na UP. Vies, ja sa absolutne v tom nevyznam, aj uctovne pojmy su pre mna spanielska dedina
Mila123
17.12.11,15:11
nezáleží na tom, či bol na PNS či nie.....
mala by si manželovi napočítať dobu poistenia , ako som už písala 2 roky dozadu......
potom sa možno nájde varianta na poistenie......
alaya1
17.12.11,15:14
nezáleží na tom, či bol na PNS či nie.....
mala by si manželovi napočítať dobu poistenia , ako som už písala 2 roky dozadu......
potom sa možno nájde varianta na poistenie......tak ak nevadi, ze bol PN, tak viem na 100%, ze od 25.11.2009asi 15.5.2011 bol poisteny, ako zamestnanec.Z toho od 8.3.2010-15.5.2011 bol PN:
Mila123
17.12.11,15:17
8/3/2010 - 15/5/5011 ak bol zamestnancom tak má viac ako 1 rok, t.j. 365 dní poistenia.....ak by sa aj v pondelok prihlásil, bol by zo zákona k 31 01 2012 odhlásený z DNP, potom by sa mohol prihlásiť ale na celý balík poistenia....
alaya1
17.12.11,15:20
8/3/2010 - 15/5/5011 ak bol zamestnancom tak má viac ako 1 rok, t.j. 365 dní poistenia.....ak by sa aj v pondelok prihlásil, bol by zo zákona k 31 01 2012 odhlásený z DNP, potom by sa mohol prihlásiť ale na celý balík poistenia....
A ten cely balik, nevies, nahodou, kolko by platil, ked je CID? Ci to asi nema vplyv na to, ze?
Mila123
17.12.11,15:29
ČID nemá vplyv na výšku poistenia.....

z min. VZ (339.89 ) je výška poistenia 119.45 € mesačne.... a dávka by bola 50 % VZ t.j. cca 170 € mesačne.....

ale ak manžel spĺňa podmienku 2 roky a 270 dní nemusí sa teraz prihlasovať na DNP......nárok na nemocenské dávky má aj teraz, len jednou podmienkou je mať existujúce poistenie.....
alaya1
17.12.11,15:35
Mila, dakujem. No on je asi pol roka na UP. Predtym bol dlho PN, takze neviem, ci sa to na neho vztahuje, ale ked nastupil do roboty toho 25.11.2009, urcite to DNP zrusil. On teraz od 4.1.2012 ma novu pracu, tak by sa bol chcel pripoistit.
Si velmi mila, dakujem.
Pikoška
17.12.11,18:33
ČID nemá vplyv na výšku poistenia.....

z min. VZ (339.89 ) je výška poistenia 119.45 € mesačne.... a dávka by bola 50 % VZ t.j. cca 170 € mesačne.....

ale ak manžel spĺňa podmienku 2 roky a 270 dní nemusí sa teraz prihlasovať na DNP......nárok na nemocenské dávky má aj teraz, len jednou podmienkou je mať existujúce poistenie.....Kedysi, keď boli v kurze rady od Mihála, ako brať z maxima maximum maximálne obdobie, tak sa mi zodvihol tlak pri prečítaní jeho taxy za začatú štvrť hodinu. V archíve Porady to je určite uložené.
Som veľmi zvedavá, či príde podobne radiť nezištne na Poradu, keď ukončí túto jeho bohumilú sociálnopracovnú perepúť.
Mila123
17.12.11,18:46
Pikoška, zbytočne sa jeduješ, nechaj tak......

ja som si zvykla, že sa proti vetru nedá č*rať.....
Pikoška
18.12.11,05:08
Pikoška, zbytočne sa jeduješ, nechaj tak......

ja som si zvykla, že sa proti vetru nedá č*rať.....Ja sa nejedujem, len som si nezvykla.;) Lebo zvyk je železná košeľa a tá by mohla zadusiť. Ja mám rada dychové cvičenia.:)
Prajem peknú adventnú nedeľu.
Farks
18.12.11,12:57
Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať od 02.03.2011 si platím dobrovoľné nemocenské poistenie, som zamestnaná a z rozdielu si platím DNP, aby mi vyšla maximálna materská. Od 30.11.2011 som PN na rizikovom tehotenstve. Nástup na materskú by som mala mať 27.5.2012. Potrebovala by som vedieť, či pri zmene zákona k decembru 2012 budem mať nárok na PN a aj na materské. Zatiaľ mi žiadne rozhodnutie zo Sociálnej poisťovni neprišlo. Ďakujem za Váš čas.
Mila123
18.12.11,12:59
máš nárok na MD zo zamestnania i z DNP, preto nič nerob, k 31 01 2012 ťa odhlási SP zo zákona z DNP.......ale i napriek tomu budeš 2x oberať dávky NP (predpokladám i teraz máš 2x platenú PNS)
Farks
18.12.11,13:02
máš nárok na MD zo zamestnania i z DNP, preto nič nerob, k 31 01 2012 ťa odhlási SP zo zákona z DNP.......ale i napriek tomu budeš 2x oberať dávky NP (predpokladám i teraz máš 2x platenú PNS)

Zatiaľ neviem, či mi vyšla PN z DNP neprišlo mi rozhodnutie. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Mila123
18.12.11,13:03
k 30 11 2011 máš predsa splnenú podmienku 270 dní poistenia.....tak ti prídu 2 rozhodnutia.....
Farks
18.12.11,13:06
k 30 11 2011 máš predsa splnenú podmienku 270 dní poistenia.....tak ti prídu 2 rozhodnutia.....
Áno mám. ďakujem veľmi pekne pomohli ste mi :-) Ešte by ste mi vedeli povedať, či mám naďalej platiť aj keď som PN?
Peknú nedeľu!!!
Mila123
18.12.11,13:08
nie, nemusíte, a ak by ste tak naďalej platili, vzniká v SP preplatok, kt. na základe žiadosti vracajú......
Natty
19.12.11,14:40
Ahojte poradaci, prosim vas o radu v nasledujucom pripade:
od 20.10.2009 do 30.04.2010 evidencia na upsvar, od 01.05.2010 szco, povinne nemocensky a dochodkovo poistena szco od 01.07.2011 a od 01.08.2011 aj dobrovolne nemocensky poistena osoba. Ako to bude s dnp v tomto pripade? Kedy dnp zanikne (po uplynuti ktorych 270 dni, so zaciatkom od 07/2011 alebo az od 08/2011)? A bude si vobec moct cerpat davku aj z dnp, a ak ano, tak dokedy si ju moze uplatnit? Dakujem...
Mila123
19.12.11,14:42
ak som dobre pochopila si 2x poistená....
1/ od 01072011 ako povinne SZČO, ostáva ti i naďalej v platnosti....
2/ od 01082011 ako DNP osoba, po uplynutí 270 dní ťa SP odhlási.....

dávky nem. poistenia môžeš čerpať i teraz , ale iba z povinného poistenia, s tým, že naďalej budeš platiť DNP.....

ak by si chcela si uplatniť z oboch poistení , musela by si si uplatniť z ochr. doby, kt. máš 7 dní , v prípade tehotenstva 8 mesiacov po ukončení DNP.....
Natty
19.12.11,17:35
Ďakujem krásne za promptnú odpoveď.

Čiže dnp zanikne po uplynutí 270 dní, v tomto prípade to vychádza 26.4.2012 a ochranná lehota je tým pádom do 3.5.2012. Teda ak by bol začiatok pn počas týchto 7 dní, vychádza nárok z oboch poistení, je to tak? Ak je szčo pn tak počas tohto obdobia neplatí žiadne odvody, teda zdravotné ani sociálne?

Ešte ma napadla jedna vec, a síce, či sa dá ušetriť na platení dnp tým, že po 6 mesiacoch sa zmení VZ na minimum, lebo ak pri výpočte nároku na dávku v roku 2012 sa bude vychádzať z VZ 2011, tak tam je priestor na ušetrenie pár eur, alebo sa mýlim? Len neviem, či ostane táto možnosť zmeny VZ podľa terajšieho zákona alebo to bude zrušené...
tmavovlaska
19.12.11,17:52
Ahojte, chcela by som poprosit o radu, resp. upresnenie. Som zamestnana a buduci rok planujem otehotniet. Ak by som sa v januari prihlasila na DNP, tak narok na zvysenu matersku by som mala len v pripade, ze otehotniem do augusta? Teda ak som to dobre pochopila, tak ako zamestnanec sa nemozem prihlasit na balik komplexneho poistenia od septembra?
MartaSk
19.12.11,20:18
Zdravím poraďáci,
nejako sa v tom zákone zabudlo na ľudí na opatrovateľskom príspevku,ktorí sa starajú o chorých, ťažko zdravotne postihnutých rodičov. Tiež som si začala platiť DNP (29.11.2010), nie zo zištnosti, ale z faktu, že mám 46 rokov a keď ochoriem trebárs na rakovinu a nebudem vládať sa už starať tak aby som mohla brať aspoň to minimum,keď si platím z minima. Už teraz je premňa tých 14 eur veľa, keďže opatrovateľský prípevok beriem 24,90. Štát za mňna síce platí ZP a dôchod.poist.. čo by ste mi poradili v mojej situácii?
Mila123
20.12.11,13:29
Ahojte, chcela by som poprosit o radu, resp. upresnenie. Som zamestnana a buduci rok planujem otehotniet. Ak by som sa v januari prihlasila na DNP, tak narok na zvysenu matersku by som mala len v pripade, ze otehotniem do augusta? Teda ak som to dobre pochopila, tak ako zamestnanec sa nemozem prihlasit na balik komplexneho poistenia od septembra?

choď so SP, prihlás sa na DNP (stačí ísť v priebehu mesiaca 1/2012 ale poistenie musí začať k 31 01 2012) aby si si nemusela platiť celý balík.....
VZ by si si mala nastaviť na 1153.50-HM zo zamestnania € ´= VZ minimálny VZ je 339.89

z rozdielu si budeš platiť 4.4% mesačne DNP po dobu 270 dní a po ich uplynutí ti SP zruší DNP,

aby si mala platenú MD aj z DNP musíš byť tehotná v čase ukončenia poistenia.....

budeš mať 8 mesiacov ochrannú dobu z DNP, do vtedy musíš nastúpiť na MD....

v čase keď ti plynie ochranná doba nesmieš mať nové poistenie.....
ilona
21.12.11,08:11
Zdravím poraďáci,
nejako sa v tom zákone zabudlo na ľudí na opatrovateľskom príspevku,ktorí sa starajú o chorých, ťažko zdravotne postihnutých rodičov. Tiež som si začala platiť DNP (29.11.2010), nie zo zištnosti, ale z faktu, že mám 46 rokov a keď ochoriem trebárs na rakovinu a nebudem vládať sa už starať tak aby som mohla brať aspoň to minimum,keď si platím z minima. Už teraz je premňa tých 14 eur veľa, keďže opatrovateľský prípevok beriem 24,90. Štát za mňna síce platí ZP a dôchod.poist.. čo by ste mi poradili v mojej situácii?

Minister a poslanci nezabudli, na takéto prípady a celkovo na ľudí v staršom veku, preto že mali k tomu pripomienky, na ktoré však vôbec nereagovali, takže to robili zámerne, a chceli zabudnúť. Nedá sa pochopiť so zdravým rozumom čo tým sledovali, že takto ožobračili ľudí, čo už niečo majú odrobené a hrozia im ozaj choroby. Potrebujú pre seba, lebo im nikdy nie je dosť, aby mali na odmeny a dovolenky. Neviem, či sa nájde niekto kto Ti v tom poradí, dúfam že áno.
Darica
22.12.11,07:06
Prosím vás, ak som zamestnaná, a asi 3 roky som si platila DNP. V novembri som nastúpila na marodku, a zrejme bude trvat az do januára. Ak ukoncím marodku v januári, automaticky mi zaniká DNP? (Ak už nechcem po novom platit balik poistenia.)
A este existuje este nejaka ochranna lehota pre mna ( neskorší nastup na marodku), alebo to automaticky konči ak si to nebudem platit dalej? dakujem
jankasm
22.12.11,07:37
Prosím vás, ak som zamestnaná, a asi 3 roky som si platila DNP. V novembri som nastúpila na marodku, a zrejme bude trvat az do januára. Ak ukoncím marodku v januári, automaticky mi zaniká DNP? (Ak už nechcem po novom platit balik poistenia.)
A este existuje este nejaka ochranna lehota pre mna ( neskorší nastup na marodku), alebo to automaticky konči ak si to nebudem platit dalej? dakujem

Áno, zanikne, a ak si nebudeš platiť ďalej tak proste končí.
Ochranná lehota je 7 dní po zániku poistenia, takže ak by si na novú PN nastúpila do 7.2.2012 ešte by si mala nárok.
Môžem odporučiť, už to tu bolo písané, v priebehu cca. 15 mesiacov po zániku poistenia, kedy ešte budeš spĺňať podmienku 270 dní DNP v posledných dvoch rokoch, máš nárok aj na dávky PN, ale musíš byť prihlásená. Takže odporúčam prihlásiť sa napr. 1-2 dni pred nástupom na PN, samozrejme z celého balíka dobrovoľného poistenia, zaplatiť za tie 2 dni no a počas PN máš nárok na dávku, síce len z minima, ale aspoň niečo, no nie? Počas PN poistenie neplatíš, no a po skončení PN sa zase odhlásiš.
otázka
22.12.11,08:01
Takže odporúčam prihlásiť sa napr. 1-2 dni pred nástupom na PN, samozrejme z celého balíka dobrovoľného poistenia, zaplatiť za tie 2 dni no a počas PN máš nárok na dávku, síce len z minima, ale aspoň niečo, no nie? Počas PN poistenie neplatíš, no a po skončení PN sa zase odhlásiš.
Tak tomu nerozumiem, na čo sa má 1-2 dni pred PN prihlasovať na DNP, keď nárok na nemocenské dávky má tak či tak keďže je zamestnaná. Ďakujem...
jankasm
22.12.11,08:06
Tak tomu nerozumiem, na čo sa má 1-2 dni pred PN prihlasovať na DNP, keď nárok na nemocenské dávky má tak či tak keďže je zamestnaná. Ďakujem...

No však práve na to, aby mala nemocenské dávky aj z DNP, nie len zo zamestnania.
leva11
22.12.11,08:14
Dobrý deň,

prosím Vás o radu. 2. januára 2011 som sa vrátila z rodičovskej dovolenky do práce HP 785 EUR. Vzhľadom na to, že moj maly je stále chory som sa dal doplnkovo nemocensky pripoistiť. Od 1.3.2011 platím DNP - 14,47 EUR. Medzičasom so otehotnela - s termínom pôrodu 10.4.2012. Mám ešte stále dovolenku preto si ju čerpám. Lekár mi už neodporúča pracovať. Mám nárok na nemocenské aj z DNP a keď pojdem na PN bude sa mi rátať materská aj z DNP, keď je k 1.2.2012 zrušené - nezhorší sa mi výška materského príspevku? V akej výške???

Ďakujem za pomoc.
Mila123
22.12.11,08:30
máš nárok na MD aj zo zamestnania aj z DNP.....

v tvojom prípade nič nerob, žiadne nové poistenie nezakladaj....

MD v súčte by mala byť vo výške z max. VZ.....

k 31 01 2012 ti zanikne DNP zo zákona, SP ťa odhlási, MD z DNP budeš mať v ochr. dobe, v tvojom prípade je 8 mesiacov ......
jankasm
22.12.11,08:38
Dobrý deň,

prosím Vás o radu. 2. januára 2011 som sa vrátila z rodičovskej dovolenky do práce HP 785 EUR. Vzhľadom na to, že moj maly je stále chory som sa dal doplnkovo nemocensky pripoistiť. Od 1.3.2011 platím DNP - 14,47 EUR. Medzičasom so otehotnela - s termínom pôrodu 10.4.2012. Mám ešte stále dovolenku preto si ju čerpám. Lekár mi už neodporúča pracovať. Mám nárok na nemocenské aj z DNP a keď pojdem na PN bude sa mi rátať materská aj z DNP, keď je k 1.2.2012 zrušené - nezhorší sa mi výška materského príspevku? V akej výške???

Ďakujem za pomoc.

Momentálne máš nárok na PN aj zo zamestnania aj z DNP, pretože máš už splnenú podmienku 270 dní. Počas PN nemusíš platiť DNP, takže aj niečo ušetríš. ;)
Po zániku DNP, teda po 31.1.2012 máš ako tehotná ochrannú lehotu 8 mesiacov, v tom čase musíš nastúpiť na MD, čo samozrejme Tebe vychádza, keďže nástup na MD budeš mať niekedy koncom 2/2012. Budeš mať nárok na materské aj z DNP aj zo zamestnania. A ak by si teraz nastúpila na PN máš rovnako nárok na nemocenské zo zamestnania aj z DNP. PN teraz v 12/2011 neovplyvní výšku materskej v roku 2012.

Neudávaš presné čísla, takže aj moje budú len tak odhadom: PN je prvé 3 dni 25% a ostatné dni 55% z VZ, čiže zo zamestnania pri 55% PN celý mesiac je to cca. 431,75, no a z DNP predpokladám, že máš minimálny VZ cca. 320, takže z DNP by to bolo cca. 176, mesačne spolu cca. 607,75 /celkom pekné, nie? :)/
Čo sa týka materskej, tak tá je od 1.1.2012 65%, takže zo zamestnania cca. 510,25 + z DNP 208, spolu mesačná materská cca. 718,20, ale fakt je to len odhadom.
Mila123
22.12.11,08:40
pozn. MD je od 01 01 2012 vo výške 65%, nie od 01 02 2012 ako uvádzaš.....
leva11
22.12.11,08:41
ďakujem za rýchlu odpoveď. Len sa mi zhorší trošku vymeriavací základ z platu, ak dobre viem.
leva11
22.12.11,08:47
To fakt až toľko? Po skončení materskej sa mám odhlásiť Z DNP.?
Mila123
22.12.11,08:59
odhlási ťa SP, zo zákona k 31 01 2012.....
prečo sa ti zhorší VZ zo zamestnania?
constance
22.12.11,11:15
Ahojte poraďáci... Potrebovala by som poradiť... DNP si platím už od r.2009. V r.2011 som platila z maxima. Ak by som sa k 31.12.2011 odhlásila z DNP a k 1.1.2012 znovu prihlásila, napr. zase z maxima, DNP by mi automaticky k 1.2.nezaniklo, lebo by som nesplnila 270 dní, či mýlim sa? Aký by som mala ale vymeriavací základ na prípadnú PN alebo OČR napr. v marci roku 2012? Vyplatila by mi sociálna poisťovňa dávku z maxima podľa r. 2011? viete niekto?
Mila123
22.12.11,11:22
mýliš sa, vo svojom tvrdení......SP ťa tak či tak odhlási k 31 01 2012.....máš splnenú podmienku že za posledných 2 rokov máš 270dní poistenia......
odhlásením a znovu prihlásením by si si ublížila, ak by si napr. v 01/2012, popr. v ochrannej dobe čerpala dávky nemocenského poistenia, mala by si ich vyplatené z min. VZ.....
constance
22.12.11,13:07
Ok, díky za info... budem sa musieť tomu prispôsobiť...
Darica
22.12.11,13:40
Pre Jankusm,
Veľmi pekne ďakujem za odpoved.Čižem ak som ( upresnujem) 2,5 roka poistena DNP

,,cca. 15 mesiacov po zániku poistenia, kedy ešte budeš spĺňať podmienku 270 dní DNP v posledných dvoch rokoch, máš nárok aj na dávky PN, ale musíš byť prihlásená"

Ešte do 4.2013 ak sa pred marodkou pripoistím, tak mozem brat dávku z DNP? Platí do aj na OCR s dietatom? Kde sa o to prosím vas píše? Vdaka.
( nerozumiem vete: ,,kedy este budes splnať podmienku 270 dní DNP v posledných dvoch rokoch" )
MartaSk
23.12.11,06:58
Minister a poslanci nezabudli, na takéto prípady a celkovo na ľudí v staršom veku, preto že mali k tomu pripomienky, na ktoré však vôbec nereagovali, takže to robili zámerne, a chceli zabudnúť. Nedá sa pochopiť so zdravým rozumom čo tým sledovali, že takto ožobračili ľudí, čo už niečo majú odrobené a hrozia im ozaj choroby. Potrebujú pre seba, lebo im nikdy nie je dosť, aby mali na odmeny a dovolenky. Neviem, či sa nájde niekto kto Ti v tom poradí, dúfam že áno.

ďakujem Ilonka za odpoveď ,hoci ste ma nepotešili,ale mám platiť až do toho 31,1, alebo to zrušiť, lebo som DNP využila 1x na chrípku/14dní/ a 2x OČR. Som z toho veľmi smutná, lebo som ozaj chcela byť len poistená pre prípad chorôb a nie zo zištnosti ako niektoré mamičky, ktoré si všetko naplánujú a vyjde im maximum o toľkých peniazoch ja môžem len snívať 700- 800 eur. Ja som chcela len to minimum a ani to mi nie je dopriané. Na celý balík by mi nestačil ani opatrovateľký prípevok 24,99 eur všakže? Žartujem , nič iné mi neostáva. Dakujeme pán Miháľ, ozaj plní sľub, ktorý mamičkám dal, že sú jeho srdcovkou a postará sa o nich. Len zabudol na opatrovateľou, ktorí nemôžu dať ZŤP ľudí do ústavu, či už z morálneho hľadiska, ale aj z peňažného, veď zadarmo Vám nikto takého ležiaceho pacienta nechce ani do nemocnice ani na doliečovak, nieto ešte do domova, alebo ústavu. Tento štát nás okráda na pláci a ešte aj toto....

PRAJEM VŠETKÝM PORAĎAKOM PRÍJEMNÉ, POKOJNÉ A VESELÉ SVIATKY, VEĽA LÁSKY, ZDRAVIA A BOŽIEHO POŽEHNANIA.
jankasm
23.12.11,12:49
Pre Jankusm,
Veľmi pekne ďakujem za odpoved.Čižem ak som ( upresnujem) 2,5 roka poistena DNP

,,cca. 15 mesiacov po zániku poistenia, kedy ešte budeš spĺňať podmienku 270 dní DNP v posledných dvoch rokoch, máš nárok aj na dávky PN, ale musíš byť prihlásená"

Ešte do 4.2013 ak sa pred marodkou pripoistím, tak mozem brat dávku z DNP? Platí do aj na OCR s dietatom? Kde sa o to prosím vas píše? Vdaka.
( nerozumiem vete: ,,kedy este budes splnať podmienku 270 dní DNP v posledných dvoch rokoch" )

Teraz neviem presný §, ale je to podmienka nároku na dávku z DNP, ktorá platí a bude platiť aj naďalej, a to je 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch. Teda aj podľa nového zákona sa bude posudzovať, či máš túto podmienku splnenú, a bude sa pozerať 2 roky dozadu. Takže keď sa prihlásiš napr. na balíček dobrovoľného poistenia, tak ak budeš chcieť ísť na PN, OČR ... budú posudzovať či spĺňaš podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch. No a rovnako, keby som sa prihlásila na balíček dobrovoľného poistenia napr. od 1.4.2012 a nastúpim na PN od 5.4.2012 znovu budú posudzovať, či mi vôbec vzniká nárok, teda či mám splnenú podmienku 270 dní poistenia. No a samozrejme, že mám, pretože si platím DNP celý rok 2011. Je to trošku zrozumiteľnejšie?

Ešte doplním: dnes som čítala na Drakovi informáciu od p. Motyčkovej, že nie je ešte celkom isté, ako je myslené posudzovanie doby 270 dní u tých, ktorí sa napr. prihlásia od 1.1.2012 ešte podľa starých podmienok, ale v roku 2011 už podmienku 270 dní splnili. Podľa znenia zákona sme si mysleli, že takýmto osobám DNP automaticky zanikne 31.1.2012, avšak novinkou je, že možno, ako to tu už asi aj niekto písal, sa tých 270 dní bude posudzovať od posledného prihlásenia.
Mila123
23.12.11,16:45
dnes uverejnila SP na svojej webovej stránke informáciu....

Dobrovoľné sociálne poistenie od 1. februára 201223.12.2011Dobrovoľné sociálne poistenie od 1. februára 2012


Národná rada Slovenskej republiky schválila zmeny v dobrovoľnom sociálnom poistení s účinnosťou od 1. februára 2012. Podľa schválenej novely zákona o sociálnom poistení nás v dobrovoľnom sociálnom poistení od 1. februára 2012 čakajú nasledovné zmeny.


Budú tri alternatívy dobrovoľného sociálneho poistenia, z toho každá obsahuje podmienky pre možnosť jej využitia.


1. dobrovoľné nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti

Fyzické osoby majú možnosť využiť komplexné sociálne poistenie na všetky sociálne udalosti kryté sociálnym poistením (choroba, staroba, smrť a nezamestnanosť). To znamená, že každá fyzická osoba, ktorá

a) dovŕšila 16 rokov veku, a
b) má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt, povolenie na prechodný pobyt alebo povolenie na trvalý pobyt, a
c) nemá priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % alebo invalidný dôchodok po dovŕšení dôchodkového veku,

má možnosť byť dobrovoľne nemocensky poistená, dobrovoľne dôchodkovo poistená a dobrovoľne poistená v nezamestnanosti. Podmienkou je dobrovoľné sociálne poistenie na všetky tri fondy zároveň – teda súčasné trvanie dobrovoľného nemocenského poistenia, dobrovoľného dôchodkového poistenia a dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti.


Fyzická osoba, ktorá je súčasne dobrovoľne nemocensky poistená, dobrovoľne dôchodkovo poistená a dobrovoľne poistená v nezamestnanosti, si určuje vymeriavací základ sama, ktorým je jedna suma na platenie poistného na dobrovoľné nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti v rozpätí od minimálneho vymeriavacieho základu do maximálneho vymeriavacieho základu (vymeriavacím základom je ňou určená suma).


Za obdobie od 1. januára 2012 bude

minimálny vymeriavací základ mesačne v sume 339,89 EUR,
maximálny vymeriavací základ mesačne
- na platenie poistného na nemocenské poistenie v sume 1 153,50 EUR,
- na platenie poistného na dôchodkové poistenie, na platenie poistného na poistenie v nezamestnanosti a na platenie poistného do rezervného fondu solidarity v sume 3 076,00 EUR.

Táto fyzická osoba platí mesačne poistné na

nemocenské poistenie 4,4% z vymeriavacieho základu,
starobné poistenie 18% z vymeriavacieho základu,
invalidné poistenie 6% z vymeriavacieho základu,
poistné na poistenie v nezamestnanosti 2% z vymeriavacieho základu,
poistné do rezervného fondu solidarity 4,75% z vymeriavacieho základu.


2. dobrovoľné dôchodkové poistenie

Toto poistenie sa zachováva podľa súčasnej právnej úpravy, t. j. od 1. februára 2012 je rovnaké ako bolo do 31. januára 2012.
Dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba teda môže byť fyzická osoba, ktorá

a) dovŕšila 16 rokov veku, a
b) má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt, povolenie na prechodný pobyt alebo povolenie na trvalý pobyt, a
c) nemá priznaný predčasný starobný dôchodok.

Fyzická osoba, ktorá je dobrovoľne dôchodkovo poistená, si určuje vymeriavací základ na platenie poistného sama v rozpätí od minimálneho vymeriavacieho základu do maximálneho vymeriavacieho základu (vymeriavacím základom je ňou určená suma).


Za obdobie od 1. januára 2012 bude

minimálny vymeriavací základ mesačne v sume 339,89 EUR,
maximálny vymeriavací základ mesačne na platenie poistného na dôchodkové poistenie a na platenie poistného do rezervného fondu solidarity v sume 3 076,00 EUR.

Táto fyzická osoba platí mesačne poistné na

starobné poistenie 18% z vymeriavacieho základu,
invalidné poistenie 6% z vymeriavacieho základu,
poistné do rezervného fondu solidarity 4,75% z vymeriavacieho základu.


3. dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti

Toto poistenie môže využiť samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá

a) má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt, povolenie na prechodný pobyt alebo povolenie na trvalý pobyt a
b) je povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená alebo má prerušené povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby

1. od 11. dňa potreby osobného a celodenného ošetrovania fyzickej osoby alebo potreby osobnej a celodennej starostlivosti o dieťa do skončenia potreby tohto ošetrovania alebo tejto starostlivosti alebo
2. v období, v ktorom má nárok na rodičovský príspevok podľa zákona o rodičovskom príspevku v znení neskorších predpisov, ak podľa svojho vyhlásenia nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, a
c) nemá priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, a
d) nemá priznaný invalidný dôchodok a nedovŕšila dôchodkový vek.

Fyzická osoba, ktorá je dobrovoľne poistená v nezamestnanosti, si určuje vymeriavací základ na platenie poistného sama v rozpätí od minimálneho vymeriavacieho základu do maximálneho vymeriavacieho základu (vymeriavacím základom je ňou určená suma).


Za obdobie od 1. januára 2012 bude

minimálny vymeriavací základ mesačne v sume 339,89 EUR,
maximálny vymeriavací základ mesačne na platenie poistného na poistenie v nezamestnanosti v sume 3 076,00 EUR.

Táto fyzická osoba platí mesačne poistné na

poistné na poistenie v nezamestnanosti 2% z vymeriavacieho základu.



Dobrovoľné poistenie vzniká odo dňa prihlásenia sa na dobrovoľné poistenie, najskôr odo dňa podania prihlášky, a zaniká dňom odhlásenia sa z dobrovoľného poistenia, najskôr odo dňa podania odhlášky. Dobrovoľné poistenie zaniká aj odo dňa, v ktorom nie sú splnené podmienky pre dobrovoľné poistenie.


V nadväznosti na zmeny v dobrovoľnom poistení, samostatné dobrovoľné nemocenské poistenie a samostatné dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti (ako ich poznáme podľa súčasnej právnej úpravy) zaniká od 1. februára 2012. Zaniká priamo zo zákona, teda bez povinnosti odhlásiť sa z tohto poistenia (bez povinnosti podať odhlášku z tohto poistenia).


Pre prihlásenie sa na niektoré z vyššie uvedených dobrovoľných poistení od 1. februára 2012 bude jednomesačná lehota (je to možnosť, nie povinnosť). To znamená, že fyzickej osobe, ktorá sa prihlási na dobrovoľné poistenie najneskôr do 29. februára 2012, vznikne dobrovoľné poistenie odo dňa, ktorý uvedie v prihláške, najskôr od 1. februára 2012.


S cieľom zachovať princíp právnej istoty novela upravuje výnimku, keď dobrovoľne nemocensky poistenej osobe, ktorej vzniklo dobrovoľné nemocenské poistenie pred 1. februárom 2012, toto poistenie trvalo k 31. januáru 2012 a k tomuto dňu nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, bude toto dobrovoľné nemocenské poistenie pokračovať aj po 31. januári 2012, a to až do dňa podania odhlášky z dobrovoľného nemocenského poistenia, ale najdlhšie do dňa, v ktorom získa 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia. Získaním 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia jej poistenie zanikne zo zákona. Zároveň upozorňujeme, že takáto dobrovoľne nemocensky poistená osoba má povinnosť platiť poistné na nemocenské poistenie až do zániku tohto poistenia.

Pre dobrovoľne poistenú osobu je poistné naďalej splatné do ôsmeho dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, za ktorý sa platí poistné (napr. za február 2012 je splatné do 8. marca 2012).



Dokument bol revidovaný: 23.12.2011

link.... http://www.socpoist.sk/aktuality-dobrovolne-socialne-poistenie-od-1-februara-2012/48411s49740c
pafendorf
25.12.11,17:32
Poprosim o radu od 1.5.2011 som DNPO takmer s maxima k 1.2.2012 budem mat 270 dni
Od 23.11.2011 som zamestnany na dobu urcitu do 30.4.2012
1.5.2012 chc em ist na terapiu ... takze chcel by som sa poistit od 1.2.2012 a platit poistne s minima co bude nieco nad 100 € , pokial sa mylim poopravte ma...chcem sa opytat ake bude rozhodujuce obdobie pre vypocet nemocenskeho s DNPO ? ci sa mi oplati este pripoistit alebo nechat to tak pokial sa mi bude vypocitavat s minima ... DAKUJEM
VRUBE02
25.12.11,17:52
Je to dosť komplikované. Prosím vás, ak je zamestnanec dobrovoľne pripoistený v nezamestnanosti, tak sa musí odhlásiť alebo bude automaticky zo zákona toto pripoistenie zrušené?
Ďakujem
Jana Fodorová
25.12.11,20:02
Ahojte,
Neviem si s tým dosť poradiť, čo ste uverejnili. Je toho na mňa asi dosť veľa. Stručne: som zamestnaná a k tomu si platím aj DNP od 1.12.2010. Čo mám jednoducho urobiť, aby som aspoň trochu využila to, že som už rok DNP. Alebo mám zrušiť to DNP? P.S. plánujeme bábatko. Čo by som mala urobiť. Určite by som išla ihneď na PN, keby som zostala tehotná, nakoľko som bola aj s prvým ihneď PN - mám zdravotné problémy. Ďakujem
Mila123
25.12.11,20:39
Je to dosť komplikované. Prosím vás, ak je zamestnanec dobrovoľne pripoistený v nezamestnanosti, tak sa musí odhlásiť alebo bude automaticky zo zákona toto pripoistenie zrušené?
Ďakujem
poistenie v nezamestnanosti bude k 31 01 2012 (ak by nechcel mať napr. prerušené platby, musí sa stihnúť nahlásiť skôr, spätné prihlásenie bude iba pre tých, kt. si platili NP) zrušené všetkým zo zákona a ako zc sa môže prihlásiť na celý balík samostatne sa môže nahlásiť na PvN iba SZČO, kt. má povinne platené fondy.....
Mila123
25.12.11,20:44
Ahojte,
Neviem si s tým dosť poradiť, čo ste uverejnili. Je toho na mňa asi dosť veľa. Stručne: som zamestnaná a k tomu si platím aj DNP od 1.12.2010. Čo mám jednoducho urobiť, aby som aspoň trochu využila to, že som už rok DNP. Alebo mám zrušiť to DNP? P.S. plánujeme bábatko. Čo by som mala urobiť. Určite by som išla ihneď na PN, keby som zostala tehotná, nakoľko som bola aj s prvým ihneď PN - mám zdravotné problémy. Ďakujem
k 31 01 2012 bude tvoje DNP zo zákona zrušené a ak by v tom čase ostala tehotná, máš 8 mesačnú ochrannú dobu na nástup na MD, popr. môžeš aj počas ochrannej doby čerpať aj iné dávky nemocenského poistenia.....

a ak by si to nestihla (byť tehotná)....máš ďaľších cca 15 mesiacov na nástup na MD , podmienka je mať poistenie (i keď jeden deň), dávka sa bude z tohto poistenia platiť z min. VZ.....
Jana Fodorová
26.12.11,07:01
Takže dobre tomu rozumiem, DNP mi zrušia k 31.1.2012 a ja sa budem musieť opätovne prihlásiť k 1.2.2012 ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba? Aký si mám potom uviesť odvod? Minimálny - to je aký. Nestačí, že za mňa odvádza zamestnávateľ. Podmienku 270 dní som splnila.
Ďakujem
Mila123
26.12.11,07:07
Takže dobre tomu rozumiem, DNP mi zrušia k 31.1.2012 a ja sa budem musieť opätovne prihlásiť k 1.2.2012 ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba? Aký si mám potom uviesť odvod? Minimálny - to je aký. Nestačí, že za mňa odvádza zamestnávateľ. Podmienku 270 dní som splnila.
Ďakujem
záleží na tebe, či chceš pokračovať v poistení či nie....
a výška min. VZ je 339,89 €.....podrobnejšie príspevok 337 ......
Jana Fodorová
26.12.11,12:46
Ďakujem za radu - ešte jedna otázočka - ak by som išla na PN v marci 2012, tak sa mi bude počítať nemocenská aj z odvodov z práce - povinné poistenie a dobrovoľné poistenie. A prosím ešte som nikdy nevyužila dobrovoľné poistenie. Ak pôjdem na PN treba si od lekára vyžiadať 2 PN-ky alebo v SP vedia, že mám aj DNP?
Ďakujem
Negoti
26.12.11,12:54
v marci by si musela byť tehotná, aby si mohla ísť na PNS a mala by si si dať vypísať 2x kladenku, jednu ako ZC a druhú z DNP v ochr. dobe, VZ by bol zo zamestnania, za rok 2011 a z DNP z akého si si platila.....

ešte jedna možnosť maródiť stále ostáva, musíš mať platné DNP stačí aj jeden deň a na druhý ísť na PNS , tomto prípade by bol z min. VZ
Jana Fodorová
26.12.11,15:09
Tej druhej vete nerozumiem ,,ešte jedna možnosť maródiť stále ostáva, musíš mať platné DNP stačí aj jeden deň a na druhý ísť na PNS , tomto prípade by bol z min. VZ " - to čo pre mňa znamená, musím sa opätovne prihlásiť na DNp a platiť si z 339,58€. Už si nemôžem platiť z rozdielu max. 1153 - moj zárobok? A ešte aká je ochranná doba? V ochrannej dobe ak pôjdem maródiť, tak musím mať PN od doktora - gynekológa? Ďakujem moc za odpoveď
Mila123
26.12.11,15:39
ochranná doba je 7 dní, t.j. PNS musíš mať do 7 dní po ukončení poistenia, v prípade tehotenstva je 8 mesiacov pre prípadné dávky nemocenského poistenia (či už PNS, OČR či MD).... v ochrannej dobe sa platia dávky z poistenia, kt. bolo ukončené z toho VZ....

tomu postupu, kt. nerozumieš je v prípade, že už nemáš nárok na ochrannú dobu avšak naďalej spĺňaš podmienku poistenia (za posledné 2 roky 270 dní poistenia) ale ak budeš mať nové poistenie, kt. nebude trvať dlhšie ako 26 týdžňov, VZ je z minima.....
pafendorf
26.12.11,17:19
mne nikto neodpovie na prispevok "338" ? kto mi odpise ma u mna cokoladu :)
Xanti
26.12.11,17:31
Poprosim o radu od 1.5.2011 som DNPO takmer s maxima k 1.2.2012 budem mat 270 dni
Od 23.11.2011 som zamestnany na dobu urcitu do 30.4.2012
1.5.2012 chc em ist na terapiu ... takze chcel by som sa poistit od 1.2.2012 a platit poistne s minima co bude nieco nad 100 € , pokial sa mylim poopravte ma...Dobre si myslíš, aj ja by som sa na tvojom mieste prihlásila z minima ale POZOR od 1.2.2012 aby bolo poistenie nepretržité. chcem sa opytat ake bude rozhodujuce obdobie pre vypocet nemocenskeho s DNPO ? ci sa mi oplati este pripoistit Na toto si musíš odpovedať ty. Od februára do mája treba zaplatiť balíček za tie mesiace a je to bajočko 120 eur mesačne.
alebo nechat to tak pokial sa mi bude vypocitavat s minima ... DAKUJEM Čo sa týka PN ak by Ti skončil PP 30.04.2012 a od 1.5.2012 by si šiel na PN a mal by si aktívne DNP teda balíček z minima od februára, ale pozor musíš sa prihlásiť spätne od 1.2.2012 aby bol tvojím VZ rok 2011.
Takže v prípade PN ktorá by začala v čase od 1.5.2012-7.5.2012 by som si na tvojom mieste dala vypísať dve kladenky, teda jednu z ochrannej lehoty zo zamestnania a druhú z DNP. Pričom pri oboch by sa bral VZ rok 2011.

PS: nalákal si ma na tú čokoládu :D :---
pafendorf
26.12.11,17:40
Čo sa týka PN ak by Ti skončil PP 30.04.2012 a od 1.5.2012 by si šiel na PN a mal by si aktívne DNP teda balíček z minima od februára, ale pozor musíš sa prihlásiť spätne od 1.2.2012 aby bol tvojím VZ rok 2011.
Takže v prípade PN ktorá by začala v čase od 1.5.2012-7.5.2012 by som si na tvojom mieste dala vypísať dve kladenky, teda jednu z ochrannej lehoty zo zamestnania a druhú z DNP. Pričom pri oboch by sa bral VZ rok 2011.

PS: nalákal si ma na tú čokoládu :D :---

Ďakujem Xanti
tak reku som musel na nieco nalakat lebo by mi zas nikto neodpovedal :)
Xanti
26.12.11,17:45
Ale no, ved si na to šiel dobre. Len ťa trebalo utvrdiť v myšlienke.

Ak by si sa neprihlásil od 1.2.2012 tak tvoje poistenie by nebolo nepretržité a tým pádom by sa ti VZ z DNP rátal z minima. Preto je dôležité si pamätať, ak pôjdeš s registračným listom na SP napríklad 15.2.2012 tak dať tam dátum 1.2.2012. :D

Len od 1.2.2012 do 29.2.2012 sa dá prihlásiť spätne na DNP.
Jana Fodorová
26.12.11,19:15
Prosím ešte o odpoveď na otázku - ak pôjdem na PNS z dôvodu tehotenstva - ochranná doba je 8 mesiacov. Vtedy musím byť vypísaná gynekológom? Ďakujem
Mila123
26.12.11,19:17
na PNS nemusíš , nie je podmienka......iba ku kladenke, aby ti uznali ochrannú dobu je potrebné doložiť potvrdenie o tehotenstve.....
Jana Fodorová
26.12.11,19:27
Aha, tak veľmi pekne ďakujem. Ešte raz to zhrniem - dúfam, že som to dobre celé pochopila. DNP si platím od 1.12.2010 - podmienku 270 dní som splnila. K 31.1.2012 má automaticky odhlásia ako DNP. V prípade ak budem tehotná napr. v marci 2012 dám si vystaviť 2 PNS - 1 pre zamestnávateľa a 1 pre DNP. Nemocenskú dávku dostanem z vymer. základov aj z práce - mzda aj z DNP. Ďakujem veľmi pekne sa ochotu, keďže som ešte nikdy nebola na PN, tak neviem ako to chodí. A teraz po schválení tohto zákona som bola z toho celkom mimo. Ešte raz ďakujem.
seven77
27.12.11,11:45
Som živnostník a mám aj DNP. Prepočítavám či sa mi oplatí nový systém a narazil som na otázku: Ak som na maródke, alebo OČR nemusím platiť odvody. Bude platiť za mňa štát odvody počas týchto dní na starobné dôchodkové poistenie ... , alebo za ten čas na marodke a OČR sa tam objaví NULA?
Mila123
27.12.11,11:48
obd.poberania nem. dávok je vylúčená doba..
Natty
28.12.11,10:54
ak som dobre pochopila si 2x poistená....
1/ od 01072011 ako povinne SZČO, ostáva ti i naďalej v platnosti....
2/ od 01082011 ako DNP osoba, po uplynutí 270 dní ťa SP odhlási....t.j. 26.4.2012 koniec dnp

dávky nem. poistenia môžeš čerpať i teraz , ale iba z povinného poistenia, s tým, že naďalej budeš platiť DNP.....

ak by si chcela si uplatniť z oboch poistení , musela by si si uplatniť z ochr. doby, kt. máš 7 dní , t.j. do 3.5.2012 v prípade tehotenstva 8 mesiacov po ukončení DNP.....

Ake bude rozhodujuce obdobie pre vypocet davky v pripade, ze pn vznikne v case od 27.4.2012 do 3.5.2012?
Mila123
28.12.11,16:45
VZ bude z predchádzajúceho poistenia, výšku si určuješ sama.....
zuzana
28.12.11,17:45
Bude teda možné, ak si DNP platím od r.2009, aby som sa napr.13.1.2012 odhlásila a 14.1.2012 znovu prihlásila na DNP-bude sa mi tých 270 dní počítať nanovo, alebo ako?
Mila123
28.12.11,17:48
dr. Motyčková uviedla v jednom príspevku, že má neoverené informácie o tom, že SP bude nanovo počítať 270 dní.....
ale ako som postrehla na školení nebude to možné, ak sa odhlásiš a nanovo prihlásiš, aj tak ťa SP odhlási k 31 01 2012, pretože k tomu dátumu dosiahneš 270 dní poistenia za posledné 2 roky.....
počkaj si na výklad zákona, popr. metodické usmernenie.....
brčko
28.12.11,18:01
Aha, tak veľmi pekne ďakujem. Ešte raz to zhrniem - dúfam, že som to dobre celé pochopila. DNP si platím od 1.12.2010 - podmienku 270 dní som splnila. K 31.1.2012 má automaticky odhlásia ako DNP. V prípade ak budem tehotná napr. v marci 2012 dám si vystaviť 2 PNS - 1 pre zamestnávateľa a 1 pre DNP. Nemocenskú dávku dostanem z vymer. základov aj z práce - mzda aj z DNP. Ďakujem veľmi pekne sa ochotu, keďže som ešte nikdy nebola na PN, tak neviem ako to chodí. A teraz po schválení tohto zákona som bola z toho celkom mimo. Ešte raz ďakujem.

pozor na to, len ak budeš tehotná v čase ukončenia dnp tj. k 31.1.2012, len vtedy ti bude plynúť ochranná lehota 8mesiacov. Lebo lekár ti musí k pn-ke potvrdiť, že si bola v čase ukončenia dnp= k 31.1.2012 tehotná. (pri nástupe na md ak som to rátala to vychádza aj tak, že si nemusela byť tehotná k 31.1.2012 a stihneš na md nstúpiť do 8mesiacov, ale pre nárok na nemocenské z dnp budeš potrebovať takéto potvrdenie)
Natty
28.12.11,18:29
VZ bude z predchádzajúceho poistenia, výšku si určuješ sama.....


Potrebujem sa utvrdiť v presných dátumoch...

Teda to zhrniem:
1) od 1.7.2011 povinne poistená szčo
2) od 1.8.2011 dobrovoľne nemocensky poistená osoba
3) ukončenie dnp po uplynutí 270 dní, t.j. 26.4.2012
4) ochranná doba na vznik dávky z dnp v prípade pn od 27.4.2012 do 3.5.2012
5) rozhodujúce obdobie a VZ pre výpočet dávky v bode 4) bude VZ z roku 2011, teda od 1.7.2011 do 31.7.2011 z povinného poistenia + od 1.8.2011 do 31.12.2011 VZ z oboch poistení???
6) v prípade, ak by pn vznikla v roku 2012 ešte pred uplynutím 270 dní dnp, bude nárok na dávku pn z povinného poistenia (VZ z roku 2011?) + dnp z minima po uplynutí 26 týždňov???
7) ak bude pn z bodu 6) ukončená a po uplynutí 270 dní dnp začne v ochrannej dobe nová pn, bude sa pri výpočte dávky z tejto novej pn postupovať ako je uvedené v bode 5)?

Vrelá vďaka za váš čas aj cenné rady...
Mila123
28.12.11,18:35
Potrebujem sa utvrdiť v presných dátumoch...

Teda to zhrniem:
1) od 1.7.2011 povinne poistená szčo
2) od 1.8.2011 dobrovoľne nemocensky poistená osoba
3) ukončenie dnp po uplynutí 270 dní, t.j. 26.4.2012
4) ochranná doba na vznik dávky z dnp v prípade pn od 27.4.2012 do 3.5.2012
5) rozhodujúce obdobie a VZ pre výpočet dávky v bode 4) bude VZ z roku 2011, teda od 1.7.2011 do 31.7.2011 z povinného poistenia + od 1.8.2011 do 31.12.2011 VZ z oboch poistení???
6) v prípade, ak by pn vznikla v roku 2012 ešte pred uplynutím 270 dní dnp, bude nárok na dávku pn z povinného poistenia (VZ z roku 2011?) + dnp z minima po uplynutí 26 týždňov???
7) ak bude pn z bodu 6) ukončená a po uplynutí 270 dní dnp začne v ochrannej dobe nová pn, bude sa pri výpočte dávky z tejto novej pn postupovať ako je uvedené v bode 5)?

Vrelá vďaka za váš čas aj cenné rady...

opravím ťa...každé poistenie sa vypočítava samostatne....
t.j. rozhodujúce obd. pre DNP od 01082011-31122011 (ak si výšku VZ nemenila)
a z poistenia ako SZČO od 01 07 2011-31 12 2011 (poistenie trvalo viac ako 90 dní)
ak by vznikla PNS, OČR skôr ako dosiahneš 270 dní z DNP, nebudeš mať nárok, tách 26 týždňov sa v tomto prípade netýka.....ale z povinného budeš mať....a ešte ak by vznikla dávka pred 270 dňami, musíš si platiť DNP, povinné je oslobodené.....
7/ áno
Natty
28.12.11,18:54
Mila123, ďakujem za odpoveď, tak som to aj myslela s výpočtom, že každé poistenie sa vypočítava samostatne, len som to zjednodušene napísala, aj keď možno by to mohlo niekoho pomýliť, takže fajn, že si to takto ozrejmila.

V podstate už viem všetko, čo potrebujem, čo mi ale stále nie je jasné, je tých 26 týždňov, akú rolu teda zohrávajú v dnp, kedy sa teda dá uplatniť dnp z minima pred uplynutím 270 dní, či to až pri následnom novom poistení?...v tomto mám riadny guľáš..

rozhodujúce obd. pre DNP od 01082011-31122011 (ak si výšku VZ nemenila) - čo to znamená ak si výšku nemenila? Zhodou okolností je VZ nezmenený (mohol by sa zmeniť až po uplynutí 6 mesiacov a to už by bolo v roku 2012), takže bezpredmetné, ale zaujíma ma to, aký by to malo vplyv, ak by bol vz zmenený?

z poistenia ako SZČO od 01 07 2011-31 12 2011 (poistenie trvalo viac ako 90 dní) - prosím o objasnenie, ak by trvalo menej ako 90 dní, nebol by nárok ani z povinného poistenia?
Mila123
28.12.11,19:47
platí § 33 ods. 2 zákona o sociálnom poistení (461/2003 z.z.)
-
(2) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na nemocenské, ak jej vznikla dočasná pracovná neschopnosť a v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.
§ 37
Výška nemocenského
(1) Výška nemocenského zamestnanca je 55 % denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 55 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461#f6109981) alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 57 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461#f6109995), ak tento zákon neustanovuje inak
(2) Výška nemocenského zamestnanca, ktorému dočasná pracovná neschopnosť vznikla v ochrannej lehote, zamestnanca, ktorému zaniklo nemocenské poistenie v období dočasnej pracovnej neschopnosti, povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, ak tento zákon neustanovuje inak, je v období
a) od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti do tretieho dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 25 % denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 55 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461#f6109981) alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 57 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461#f6109995) a
b) od štvrtého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 55 % denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 55 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461#f6109981) alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 57 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461#f6109995).

a pozri si celý § 54....
Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu
(1) Ak nemocenské poistenie trvalo nepretržite najmenej od 1. januára kalendárneho roka predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, do dňa, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.(2) Ak nemocenské poistenie zamestnanca vzniklo
a) v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, a toto nemocenské poistenie trvalo najmenej 90 dní pred dňom, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky,
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, a toto nemocenské poistenie trvalo najmenej 90 dní pred dňom, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.
(3) Ak nemocenské poistenie zamestnanca pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky trvalo menej ako 90 dní od vzniku tohto nemocenského poistenia, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, okrem obdobia nemocenského poistenia dosiahnutého u zamestnávateľa, u ktorého vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.
(4) Rozhodujúce obdobie na určenie denného vymeriavacieho základu zamestnankyne, ktorá bola preradená na inú prácu v období kratšom ako 90 dní od vzniku nemocenského poistenia, je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu.
(5) Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu na určenie výšky materského zamestnankyne, ktorá bola z dôvodu tehotenstva preradená na inú prácu podľa osobitného predpisu,53) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461#f6114207)sa zisťuje ku dňu tohto preradenia.
(6) Ak nemocenské poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby vzniklo
a) v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka, predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky,
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky,
c) v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.
(7) Ak nemocenské poistenie dobrovoľne nemocensky poistenej osoby trvalo najmenej 26 týždňov a vzniklo
a) v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka, predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky,
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.
(8) Ak nárok na nemocenskú dávku vznikol v ochrannej lehote, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu sa zisťuje ku dňu zániku nemocenského poistenia.
(9) Pri určení rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa § 26 ods. (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461#f6109702)nepoužije.
(10) Z rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa vylučujú obdobia, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, a obdobia prerušenia povinného nemocenského poistenia.

popr. http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461#f6109719
brčko
28.12.11,21:31
Mila123, ďakujem za odpoveď, tak som to aj myslela s výpočtom, že každé poistenie sa vypočítava samostatne, len som to zjednodušene napísala, aj keď možno by to mohlo niekoho pomýliť, takže fajn, že si to takto ozrejmila.

V podstate už viem všetko, čo potrebujem, čo mi ale stále nie je jasné, je tých 26 týždňov, akú rolu teda zohrávajú v dnp, kedy sa teda dá uplatniť dnp z minima pred uplynutím 270 dní, či to až pri následnom novom poistení?...v tomto mám riadny guľáš..

rozhodujúce obd. pre DNP od 01082011-31122011 (ak si výšku VZ nemenila) - čo to znamená ak si výšku nemenila? Zhodou okolností je VZ nezmenený (mohol by sa zmeniť až po uplynutí 6 mesiacov a to už by bolo v roku 2012), takže bezpredmetné, ale zaujíma ma to, aký by to malo vplyv, ak by bol vz zmenený?

z poistenia ako SZČO od 01 07 2011-31 12 2011 (poistenie trvalo viac ako 90 dní) - prosím o objasnenie, ak by trvalo menej ako 90 dní, nebol by nárok ani z povinného poistenia?




trošku doplním.

tých 90dní trvania nem.poistenia je podstatných pri zamestnancoch, nie pri povinne nem.poistených szčo. Tj. nárok na nemocneské by si mala z povinného np szčo hned od 1.7., kedy ti vzniklo.

čo sa týka 270dní NP a 26týž.
Ak nemáš z dnp splnenú podmienku aspon 270dní NP v období dva roky pred vznikom pn/očr/skutočným pôrodom, tak nemáš nárok na žIADNU NEM.DáVKU (aj ked by si mala 26týž. splnených). Toto je základná podmienka na nárok na nem.dávky z dnp. ( Okrem toho je to tiež základná podmienka pre vznik nároku na materské pri všetkých nem.poisteniach, teda dnp, povinnom np zamestnanca a aj povinnom np szčo). Do 270dní sa zarátajú aj dni akéhokolvek ukončeného nem.poistenia v období dvoch rokov pred vznikom pn...

26týž. sa skúma len pri dnp (nie zamestnancoch, povinne np szčo)
ak máš 270dní pri dnp splnených, no nemáš splnenú podmienku aspon 26týž. od "posledného prihlásenia" na dnp do vzniku pn, očr, nástupu na md, tak sa nem.dávka ráta len z minima.
Ak nastúpiš na pn, očr, md až po uplynutí aspon 26týž. od poslendého prihlásenia (270dní splnených), tak sa nem.dávka z dnp ráta zo "skutočného" vym.základu v rozhod. období
luko1
29.12.11,07:42
Dobý deň,
Zamestnaná som od 01.11.2008 do 10.08.2011 s HM 540 EUR, na DNP som bola prihlásená od 01.07. 2009 do 15.10. 2010 s VZ 580,- EUR.
Od 11.08.2011 až doteraz som zamestnaná v inej firme s HM 540 EUR a na DNP som sa prihlásila od 05.08.2011 s VZ 560,- EUR a som prihlásená stále.
Vo februári 2012 by som mala isť na operáciu.Viem, že zo zamestnania mi bude vypočítaná PN z rozhodujúceho obdobia od 11.08.2011 do 31.12. 2011.Ale nieviem ako je to z DNP. či si to mám platiť naďalej alebo to mám zrušiť? Budem mať nárok na PN aj z DNP? Viem, že sa budú DNP rušiť k 31.12.2012 u tých, ktorý dosiahli DNP 270 dní, lenže u mňa je to 270 dni ale z dvoch DNP. Prosím poraďte.
Ďakujem.
Maskaroza1
29.12.11,09:13
Dobrý deň! Ja sa chcem opýtať,čo mám robiť, ak som na MD už 14 mesiacov, v polovici októbra som si začala platiť DNP vo výške skoro 50€ a plánujem zase otehotnieť začiatkom roka ak sa podarí. V rozhodnutí zo soc, poisť, mi prišiel v oktobri papier, že odhlásiť sa zDNP môžem len po 6 mesiacoch. Teraz neviem, ako to bude ďalej.Či budem musieť platiť to zvýšené dnp, či sa mám odhlásiť,ak to pôjde, dokedy by bolo dobré otehotnieť a tak. Mám v tom teraz pekný zmätok!!! Prosím Vás, poraďte mi niekto!!! Ďakujem
Mila123
29.12.11,09:23
Dobrý deň! Ja sa chcem opýtať,čo mám robiť, ak som na MD už 14 mesiacov, v polovici októbra som si začala platiť DNP vo výške skoro 50€ a plánujem zase otehotnieť začiatkom roka ak sa podarí. V rozhodnutí zo soc, poisť, mi prišiel v oktobri papier, že odhlásiť sa zDNP môžem len po 6 mesiacoch. Teraz neviem, ako to bude ďalej.Či budem musieť platiť to zvýšené dnp, či sa mám odhlásiť,ak to pôjde, dokedy by bolo dobré otehotnieť a tak. Mám v tom teraz pekný zmätok!!! Prosím Vás, poraďte mi niekto!!! Ďakujem

asi nie si na MD, ale si poberateľka RP .....

odporúčam ti platiť si DNP i naďalej, ak by si si prečítala zopár otázok a odpovedí dozadu, vedela by si , že si budeš platiť podľa starého zákona až do uplynutia 270 dní, vtedy ťa SP zo zákona odhlási......a v tom čase by si mala byť už tehotná, máš ďalších 8 mesiacov na to, aby si nastúpila na MD, ak to stihneš budeš mať MD vypočítavanú z VZ aký si si dala pri prihláške, ak nie tak iba z minimálneho ale tu je jedna podmienka, musíš mať existujúce NP.....
Mila123
29.12.11,09:28
Dobý deň,
Zamestnaná som od 01.11.2008 do 10.08.2011 s HM 540 EUR, na DNP som bola prihlásená od 01.07. 2009 do 15.10. 2010 s VZ 580,- EUR.
Od 11.08.2011 až doteraz som zamestnaná v inej firme s HM 540 EUR a na DNP som sa prihlásila od 05.08.2011 s VZ 560,- EUR a som prihlásená stále.
Vo februári 2012 by som mala isť na operáciu.Viem, že zo zamestnania mi bude vypočítaná PN z rozhodujúceho obdobia od 11.08.2011 do 31.12. 2011.Ale nieviem ako je to z DNP. či si to mám platiť naďalej alebo to mám zrušiť? Budem mať nárok na PN aj z DNP? Viem, že sa budú DNP rušiť k 31.12.2012 (zrejme chybička dátum je 31 01 2012) u tých, ktorý dosiahli DNP 270 dní, lenže u mňa je to 270 dni ale z dvoch DNP. Prosím poraďte.
Ďakujem.

odporúčam pokračovať v platení DNP, k 31 01 2012 ťa SP ohlási a máš 7 dní na to ,aby si začala maródiť, t.j. do 7.2.2012 (vrátane) musíš byť vypísaná ako práceneschopná, a budeš mať nárok mať platené dávky nemocenského poistenia z dvoch poistení a z VZ zo zamestnania z roku 2011 a z DNP (VZ si si určovala sama)....
jankasm
29.12.11,09:54
Dobý deň,
Zamestnaná som od 01.11.2008 do 10.08.2011 s HM 540 EUR, na DNP som bola prihlásená od 01.07. 2009 do 15.10. 2010 s VZ 580,- EUR.
Od 11.08.2011 až doteraz som zamestnaná v inej firme s HM 540 EUR a na DNP som sa prihlásila od 05.08.2011 s VZ 560,- EUR a som prihlásená stále.
Vo februári 2012 by som mala isť na operáciu.Viem, že zo zamestnania mi bude vypočítaná PN z rozhodujúceho obdobia od 11.08.2011 do 31.12. 2011.Ale nieviem ako je to z DNP. či si to mám platiť naďalej alebo to mám zrušiť? Budem mať nárok na PN aj z DNP? Viem, že sa budú DNP rušiť k 31.12.2012 u tých, ktorý dosiahli DNP 270 dní, lenže u mňa je to 270 dni ale z dvoch DNP. Prosím poraďte.
Ďakujem.


Doplním, že ak nestihneš nastúpiť na PN do 7.2.2012, odporúčam od 1.2.2012 sa prihlásiť na balík dobrovoľného poistenia až do nástupu na PN.

A zaujímala by ma otázka, ak som prihlásená na balík dobrovoľného poistenia a nastúpim na PN/OČR tak nemusím z tohto balíka platiť počas PN/OČR vôbec žiadne poistenie alebo len nemocenské?
Mila123
29.12.11,10:17
Doplním, že ak nestihneš nastúpiť na PN do 7.2.2012, odporúčam od 1.2.2012 sa prihlásiť na balík dobrovoľného poistenia až do nástupu na PN

A zaujímala by ma otázka, ak som prihlásená na balík dobrovoľného poistenia a nastúpim na PN/OČR tak nemusím z tohto balíka platiť počas PN/OČR vôbec žiadne poistenie alebo len nemocenské?

Janka veľmi dobrá pripomienka, iba doplním, že ak bude PNS neskôr ako 7.2.2012 odporúčam prihlásiť sa k 010202012 a zaplatiť si celý balík poistenia s takým istým VZ ako mala a ponechať poistenie aj počas PNS, určite nemusí platiť žiadne poistenie, za to , že jej bude bežať poistenie nič nedá a možno niekedy sa jej zíde.....
Maskaroza1
29.12.11,12:49
Ďakujem za odpoveď! Len nerozumiem, ako to myslíte, že mám ďalších 8 mesiacov na nastúpenie na MD. To od odhlásenia ma Soc.poistovnou + 8 meisacov? 270 dní mi uplynie v polovici júla, ak budem mať termín pôrodu napr. v novembri-decembri, pritom poberám RP, som stále evidovaná v zamestnaní, kde som robila dva roky/čiže asi mám NP/, ako to bude?Budem musieť ešte niečo doplácať?Ďakujem
franco24
29.12.11,12:57
Zdravim vsetky troska v tom mam chaos no asi niesom sam. Mam nasledujuci problem. Manzelka Som je SZCO DNP plati od 1.5.2011 z maxima DNP konci koncom januara. Teraz neviem na pravde pisu toto:

Dobrovoľné poistenie posledný januárový deň zanikne len tým ľuďom, ktorý ho majú uzatvorené dlhšie ako 270 dní. Ak by si napríklad niekto uzatvoril poistenie teraz, zanikne mu až po uplynutí 270 dní. Ženy (http://www.inclick.sk/returns/redirect.php?goto=1335&pr=0.1&w_id=687&tstamp=1325165928&pid=785&cd=9b538977548829e5c8ae498b89b59fb2&f=1), ktoré plánujú dieťa a radi by otehotneli v nasledujúcich deviatich mesiacoch, sa preto môžu ešte do konca tohto roku prihlásiť na dobrovoľné nemocenské poistenie. V prípade, že sa žena prihlási na poistenie od 31. decembra, tak jej toto poistenie zanikne 26. septembra. Ak bude vtedy tehotná, vznikne jej nárok na materské zo sumy, z ktorej si platí odvody. Tehotné ženy majú totiž nárok na ochrannú lehotu v dĺžke osem mesiacov. Počas ochrannej lehoty môžu čerpať všetky dávky z nemocenského poistenia vrátane materského rovnako, ako by boli stále poistené.



Mam teda cakat na vyprsanie 270 dni, alebo to zrusit a nonovo sa prihlasit?

Dakujem Franco
Kvaka
29.12.11,13:10
Ďakujem za odpoveď! Len nerozumiem, ako to myslíte, že mám ďalších 8 mesiacov na nastúpenie na MD. To od odhlásenia ma Soc.poistovnou + 8 meisacov? 270 dní mi uplynie v polovici júla, ak budem mať termín pôrodu napr. v novembri-decembri, pritom poberám RP, som stále evidovaná v zamestnaní, kde som robila dva roky/čiže asi mám NP/, ako to bude?Budem musieť ešte niečo doplácať?Ďakujem
Dávku NP dostaneš, ak budeš mať zánik poistenia už ako tehotná, lebo platí pre teba ochranná lehota po zániku DNP až 8 mesiacov.
(1) Ochranná lehota je sedem dní po zániku nemocenského poistenia, ak tento zákon neustanovuje inak.
(2) Ochranná lehota
a) poistenca, ktorý bol nemocensky poistený menej ako sedem dní, je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie,
b) poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je osem mesiacov.
Kvaka
29.12.11,13:34
Zdravim vsetky troska v tom mam chaos no asi niesom sam. Mam nasledujuci problem. Manzelka Som je SZCO DNP plati od 1.5.2011 z maxima DNP konci koncom januara.
Tu by som platila aj ďalej, od 1.2.2012 však už z balíka, ale z minima, poistenie sa tak bude považovať za nepretržité, a dávka sa vypočíta z rozhodujúceho obdobia v roku 2011, kedy si platí z maximaTeraz neviem na pravde pisu toto:

Dobrovoľné poistenie posledný januárový deň zanikne len tým ľuďom, ktorý ho majú uzatvorené dlhšie ako 270 dní. Ak by si napríklad niekto uzatvoril poistenie teraz, zanikne mu až po uplynutí 270 dní. Ženy (http://www.inclick.sk/returns/redirect.php?goto=1335&pr=0.1&w_id=687&tstamp=1325165928&pid=785&cd=9b538977548829e5c8ae498b89b59fb2&f=1), ktoré plánujú dieťa a radi by otehotneli v nasledujúcich deviatich mesiacoch, sa preto môžu ešte do konca tohto roku prihlásiť na dobrovoľné nemocenské poistenie. V prípade, že sa žena prihlási na poistenie od 31. decembra, tak jej toto poistenie zanikne 26. septembra. Ak bude vtedy tehotná, vznikne jej nárok na materské zo sumy, z ktorej si platí odvody. Tehotné ženy majú totiž nárok na ochrannú lehotu v dĺžke osem mesiacov. Počas ochrannej lehoty môžu čerpať všetky dávky z nemocenského poistenia vrátane materského rovnako, ako by boli stále poistené.

Mam teda cakat na vyprsanie 270 dni, alebo to zrusit a nonovo sa prihlasit?

Dakujem Franco
Platí prechodné ustanovenie, kde sa píše
§ 293cb
Prechodné ustanovenia k právnej úprave účinnej od 1. februára 2012

(1) Dobrovoľne nemocensky poistenej osobe a dobrovoľne poistenej osobe v nezamestnanosti, ktorým toto dobrovoľné poistenie malo trvať po 31. januári 2012, dobrovoľné poistenie zaniká od 1. februára 2012, ak odsek 2 neustanovuje inak.
(2) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, ktorej vzniklo dobrovoľné nemocenské poistenie pred 1. februárom 2012, toto poistenie trvalo k 31. januáru 2012 a k tomuto dňu nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, je dobrovoľne nemocensky poistená podľa zákona účinného do 31. januára 2012 aj po 31. januári 2012 do dňa podania odhlášky z dobrovoľného nemocenského poistenia, najdlhšie do dňa, v ktorom získa 270 dní nemocenského poistenia.
(3) Fyzickej osobe, ktorá sa prihlási na dobrovoľné poistenie podľa zákona účinného od 1. februára 2012 najneskôr do 29. februára 2012, vzniká dobrovoľné poistenie odo dňa, ktorý uvedie v prihláške, najskôr od 1. februára 2012.
(4) Ak poistencovi dobrovoľné nemocenské poistenie zaniklo podľa odseku 1 a vzniklo od 1. februára 2012 toto poistenie je nepretržité.“.

K tomu odseku 2 môže byť asi rôzny výklad, je to napísané veľmi čudne, že ak dobrovoľne nemocensky poistená osoba nezíska 270 dní dobrovoľného NP, je poistená podľa starého zákona až kým nezíska 270 dní NP, nikde nie je napísané, že v posledných dvoch rokoch, aj keď stále zároveň platí ustanovenie zákona, že musí splniť podmienku dĺžky poistenia 270 dní v posledných dvoch rokoch, pričom každé poistenie sa posudzuje samostatne. Sociálna poisťovňa posudzovala tých 270 dní vždy takto, dokonca pripočítavala ukončené NP akékoľvek, k tomu súčasnému NP, pričom jedno ukončené NP použila aj v dvoch poisteniach.
Jozef 19
29.12.11,13:45
Je vás veľa, samozrejme nie len tu v porade ale aj inde sa diskutuje čo spôsobila novela zákona 461/2003 Z.z.
V zákone nedali možnosť tým občanom ktorý si platia DPvN dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti aby pokračovali v platení aj po 31.01.2012 až kým nedosiahnu 730 dní poistenia.
Skupine občanom ktorý si platia DNP dobrovoľné nemocenské poistenie umožnili pokračovať až kým nedosiahnu 270 dní poistenia.
Je to jeden zákon kde znevýhodnili jednu skupinu občanov.
Je to diskriminácia tých občanov ktorý si platia dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti a preto treba dať podnet na ústavný súd.
Možno ústavný súd zruší celú novelu zákona a vyrieši vaše problémy.
Myslím že by to stálo za pokus.
Kvaka
29.12.11,13:52
Jana Fodorová
29.12.11,20:51
Dobrý večer
Prosím raz ešte o vysvetlenie - celkom ma doplietol názor - príspevok č. 362.
Ešte raz to zhrniem:
1. Od 1.12.2010 som DNP
2. pracujem mám HM 600 eur
3. DNP mám vo výške 20 eur
4. v príspevku č. 346 mi bolo napísané, že keď otehotniem napr. v marci plynie mi ochranná doba 8 mesiacov. Avšak ja už v tom čase nebudem poistená DNP. Určite by som išla ihneď na PN, lebo mám problémy. V článku 362 mi bolo napísané, že musím byť už tehotná v 01/2012, aby som mala VZ aj z DNP.
Prosím Vás ešte o radu, čo by ste urobili v mojom prípade: neviem, či sa mám opäť potom prihlásiť k 1.2.2012 na DNP - potom aký VZ, alebo čo mi to vlastne všetko ovplyvní.
Mám v tom chaos - podľa mňa príspevok č. 346 a 362 sa bijú. Ďakujem moc.
Katy a R
29.12.11,21:00
Dobrý večer
Prosím raz ešte o vysvetlenie - celkom ma doplietol názor - príspevok č. 362.
Ešte raz to zhrniem:
1. Od 1.12.2010 som DNP
2. pracujem mám HM 600 eur
3. DNP mám vo výške 20 eur
4. v príspevku č. 346 mi bolo napísané, že keď otehotniem napr. v marci plynie mi ochranná doba 8 mesiacov. Avšak ja už v tom čase nebudem poistená DNP. Určite by som išla ihneď na PN, lebo mám problémy. V článku 362 mi bolo napísané, že musím byť už tehotná v 01/2012, aby som mala VZ aj z DNP.
Prosím Vás ešte o radu, čo by ste urobili v mojom prípade: neviem, či sa mám opäť potom prihlásiť k 1.2.2012 na DNP - potom aký VZ, alebo čo mi to vlastne všetko ovplyvní.
Mám v tom chaos - podľa mňa príspevok č. 346 a 362 sa bijú. Ďakujem moc.

Ochranná lehota 8 mesiacov platí len pre tehotné!!! (doplním, že doložiť môžeš napr. kópiou tehotenskej knižky). A zatiaľ si nerob vrásky ... rozhodneš sa vo februári - podľa aktuálnej situácie (či budeš, alebo nebudeš už tehotná:confused:;)).
zatiaľ - zákon v predch príspevku;)
Xanti
29.12.11,21:02
Dobrý večer
Prosím raz ešte o vysvetlenie - celkom ma doplietol názor - príspevok č. 362.
Ešte raz to zhrniem:
1. Od 1.12.2010 som DNP
2. pracujem mám HM 600 eur
3. DNP mám vo výške 20 eur
4. v príspevku č. 346 mi bolo napísané, že keď otehotniem napr. v marci plynie mi ochranná doba 8 mesiacov. Avšak ja už v tom čase nebudem poistená DNP. Určite by som išla ihneď na PN, lebo mám problémy. V článku 362 mi bolo napísané, že musím byť už tehotná v 01/2012, aby som mala VZ aj z DNP.
Prosím Vás ešte o radu, čo by ste urobili v mojom prípade: neviem, či sa mám opäť potom prihlásiť k 1.2.2012 na DNP - potom aký VZ, alebo čo mi to vlastne všetko ovplyvní.
Mám v tom chaos - podľa mňa príspevok č. 346 a 362 sa bijú. Ďakujem moc.
No kedže nie si tehotná, a kedže asi zrejme si budeš chcieť ponechať VZ z DNP ako máš teraz tj cca 500 eur, tak ja Ti odporúčam sa prihlásiť od 1.2.2012 na minimálny balík cca 119 eur mesačne sa platí.
Ak sa prihlásiš od 1.2.2012 tak tvoj VZ pre prípadnú PN alebo materskú bude rok 2011
ak sa prihlásiť od napr. 3.2.2012 tvoj VZ bude len minimálny, na skutočný by si odvody musela zvýšené platiť minimálne 26 týždňov.

Je prechodné ustanovenie, že v čase od 1.2.2012 do 29.2.2012 si môžeš zvoliť sama deň prihlásenia. Takže aj ked prihlášku na SP vypíšeš napr. 15.2.2012 tak dátum prihlásenia daj a na to pozor 1.2.2012.

Takže ak sa prihlásiš od 1.2.2012, tvoj VZ bude rok 2011 a v prípade otehotnenia v marci 2012, čo zistíš v apríli 2012 môžeš s kľudom zrušiť DNP , a tvoja materská bude z ochrannej lehoty a rátaná z VZ roku 2011.

Chápeš?
Jana Fodorová
29.12.11,21:22
O.k. chápem tvojej odpovedi, len materská bude v ochrannej dobe a čo PN - to je to isté. Nie je lepšie urobiť to, že teraz zruším DPN napr. k 31.12.2011 a prihlásim sa opäť k 1.1.2012 a bude sa mi počítať nových 270 dní ešte so starým VZ - teda 500 eur? Díky
Xanti
29.12.11,21:23
No Jana podľa mňa to čo píšeš možné nebude. A ked zrušíš teraz DNP, a prihlásiš sa od januára tak aby bol nárok na vyšší VZ tak budeš musieť platiť 26 týždňov.

Pričom ja som toho názoru, že kedže máš splnenú podmienku 270 dní v posledných dvoch rokoch tak Ti toto tvoje nové poistenie zanikne pekne 31.1.2012.
A dalších 5 mesiacov minimálne budeš musieť platiť 35,15% z VZ 500 eur.

Ľudia kombinujete tak, že až prekombinujete. Môj názor a návrh som Ti napísala.
Kvaka
29.12.11,21:28
O.k. chápem tvojej odpovedi, len materská bude v ochrannej dobe a čo PN - to je to isté. Nie je lepšie urobiť to, že teraz zruším DPN napr. k 31.12.2011 a prihlásim sa opäť k 1.1.2012 a bude sa mi počítať nových 270 dní ešte so starým VZ - teda 500 eur? DíkyNie, lebo tak, ako ti poradila Xanti, budeš mať nepretržité poistenie DNP, kde máš v roku 2011 maximálny VZ, tak je lepšie, keď budeš platiť od 1.2.2012 balík z minima, kým neostaneš tehotná. Vtedy sa ti budú dávky NP počítať z rozhodujúceho obdobia 2011. Ak prerušíš poistenie, už to bude inak. Ale ak budeš tehotná, máš ochrannú dobu 8 mesiacov, a tá platí aj pre nemocenské, aj pre materské.
Jana Fodorová
29.12.11,21:28
Takýto príspevok som našla v Modrom koníkovi: ja som dnes bola na soc.poistovni a pani bola velmi ochotná a povedala mi že ked mam známych čo majú dnpo aby si to prišli zrušit a hned dat nové vraj musia brat prihlášky do 31.1. , vtedy im plynie nových 270 dní po starom
veronikasad
29.12.11,21:33
Takýto príspevok som našla v Modrom koníkovi: ja som dnes bola na soc.poistovni a pani bola velmi ochotná a povedala mi že ked mam známych čo majú dnpo aby si to prišli zrušit a hned dat nové vraj musia brat prihlášky do 31.1. , vtedy im plynie nových 270 dní po starom
Janka, ochotná pani na SP ti aj poradila, ako to bude s príp. nárokom na nemocenské pred splnením novej podmienky 270 dní ?
Xanti
29.12.11,21:35
Takýto príspevok som našla v Modrom koníkovi: ja som dnes bola na soc.poistovni a pani bola velmi ochotná a povedala mi že ked mam známych čo majú dnpo aby si to prišli zrušit a hned dat nové vraj musia brat prihlášky do 31.1. , vtedy im plynie nových 270 dní po starom
Vau presne toho som sa bála, pekne ludí navnadia zrušiť DNP aby ich nárok bol minimálny a nie s ich skutočných VZ.
Na to mojich známych upozornujem, aby sa nedali ohlúpnuť, lebo nie prvý raz panie zo SP radili zle.
Mýlim sa poraďáci?
Kvaka
29.12.11,21:36
Takýto príspevok som našla v Modrom koníkovi: ja som dnes bola na soc.poistovni a pani bola velmi ochotná a povedala mi že ked mam známych čo majú dnpo aby si to prišli zrušit a hned dat nové vraj musia brat prihlášky do 31.1. , vtedy im plynie nových 270 dní po staromTo síce je v prechodných ustanoveniach, ak uzavrieš nové poistenie do 31. 1. 2012, mala by si platiť podľa starého zákona, teda len nemocenské poistenie. Ale opäť 270 dní. A ten výklad k tomu prechodnému ustanoveniu ešte stále nie je istý.
veronikasad
29.12.11,21:38
To síce je v prechodných ustanoveniach, ak uzavrieš nové poistenie do 31. 1. 2012, mala by si platiť podľa starého zákona, teda len nemocenské poistenie. Ale opäť 270 dní. A ten výklad k tomu prechodnému ustanoveniu ešte stále nie je istý.
Kvaka, týka sa tých 270 dní aj poistencov, ktorí už majú túto podmienku splnenú ? Ak ano - je to možno zámer, podľa mňa potom nárok na nemocenské z predch. DNP nevznikne, kým nebude splnená nová podmienka 270 dní.
Kvaka
29.12.11,21:43
Niekde som pripla prechodné ustanovenie, tam som niečo napísala, ale je to len môj názor.
Jana Fodorová
29.12.11,21:46
Takže asi to urobím tak, že to nechám tak. Soc. poisťovňa má automaticky odhlási. Ja si dám prihlášku na DNP s min. vym. základom. Kde si zobrala tých 119 €? Možno to prechodné ustanovenie bude počas januára lepšie vysvetlené. Zatiaľ díky. Moc ste pomohli. Nie je to moja parketa. Ďakujem.
veronikasad
29.12.11,21:48
Janka Motyčková sa pred pár dňami vyjadrila v Drakovi, že má neoverené informácie zo SP, že sa to bude posudzovať ako nové poistenie. V stredu som bola v našej pobočke, dostali z ústredia nejaký manuál k DNP, ale ešte to nemali naštudované ...
Jana Fodorová
29.12.11,21:49
Toto je to prechodné ustanovenie? S cieľom zachovať princíp právnej istoty novela upravuje výnimku, keď dobrovoľne nemocensky poistenej osobe, ktorej vzniklo dobrovoľné nemocenské poistenie pred 1. februárom 2012, toto poistenie trvalo k 31. januáru 2012 a k tomuto dňu nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, bude toto dobrovoľné nemocenské poistenie pokračovať aj po 31. januári 2012, a to až do dňa podania odhlášky z dobrovoľného nemocenského poistenia, ale najdlhšie do dňa, v ktorom získa 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia. Získaním 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia jej poistenie zanikne zo zákona. Zároveň upozorňujeme, že takáto dobrovoľne nemocensky poistená osoba má povinnosť platiť poistné na nemocenské poistenie až do zániku tohto poistenia.
Xanti
29.12.11,21:53
Takže asi to urobím tak, že to nechám tak. Soc. poisťovňa má automaticky odhlási. Ja si dám prihlášku na DNP s min. vym. základom. Kde si zobrala tých 119 €? Možno to prechodné ustanovenie bude počas januára lepšie vysvetlené. Zatiaľ díky. Moc ste pomohli. Nie je to moja parketa. Ďakujem.Min. VZ platný od 1.1.2012 je vo výške 339,89 eur, z toho 35,15% je cca 119,47 eur mesačne.
Bude to samozrejme o centík menej, lebo každé poistenie sa ráta zvlášť a zaokrúhluje sa samostatne. Nechce sa mi to presne rátať.
Jana Fodorová
29.12.11,21:53
P.S. nie je tu niekto kto pracuje s týmto v Soc. poisťovni? Ako je to vlastne - ten výklad zákona.
veronikasad
29.12.11,21:55
Min. VZ platný od 1.1.2012 je vo výške 339,89 eur, z toho 35,15% je cca 119,47 eur mesačne.
Bude to samozrejme o centík menej, lebo každé poistenie sa ráta zvlášť a zaokrúhluje sa samostatne. Nechce sa mi to presne rátať.
119,45€
veronikasad
29.12.11,21:56
P.S. nie je tu niekto kto pracuje s týmto v Soc. poisťovni? Ako je to vlastne - ten výklad zákona.
Neunáhli sa s rušením súčasného DNP, počkaj do konca januára
Jana Fodorová
29.12.11,22:02
určite počkám - budem sledovať ... ďakujem moc. Len som nahnevaná, že človek si trocha mesačne odložil do SP - aby sa mal trocha lepšie, ak príde bábo a teraz toto. Ďakujem Vám.
veronikasad
29.12.11,22:05
určite počkám - budem sledovať ... ďakujem moc. Len som nahnevaná, že človek si trocha mesačne odložil do SP - aby sa mal trocha lepšie, ak príde bábo a teraz toto. Ďakujem Vám.
Janka, DNP nie je sporenie - nič si si v SP neodložila. Materské, aj nemocenské z minima počas tehotenstva môžeš poberať aj neskôr - stačí pár dní dobrovolného poistenia z balíka ...
Jana Fodorová
29.12.11,22:11
Ja to chápem, určite to urobím tak, ako ste písali. Poistím sa k 1.2.2012 nanovo z min. VZ. Ďakujem moc.
lala01
01.01.12,18:22
Dobry vecer , len pre uistenie , pretoze ked som volala do soc. poist. a chcela radu , tak ma odporucili volat po 5.1 , ze este nemaju metodicke usmernenie a pod. Tak radsej sa opytam VAS , DAKUJEM ZA VSETKY RADY KTORE SOM TU DOSTALA . DAKUJEM!1/DNP si platim od roku 2010 nepretrzite , este som z neho necerpala , ak sa neprihlasim od 1.2.2012 na DNP a zacnem PN 25.1.2012 tak budem mat narok na dve PN , jednu z DNP a druhu zo zamestnania (tiez trva od roku.2010) do skoncenia PN ? napr. 3 mes. ? alebo len do 1.2. pretoze sa neprihlasim na nove poistenie ?2/doteraz som si platila DNP z 1000eur , tzn. ze v praci som mala VZ napr. 7OO eur , tak na DNP mi vlastne vznikal preplatok, ktory mi vzdy po urcitej dobe vratili zo soc. pois. Otazka je ze ak stale pracujem VZ 700eur , a prihlasim sa od 1.2. na ten novy balik z VZ 350 eur tak mi bude vznikat stale preplatok v plnej vyske poistneho ? a vyhoda bude ze cely rok 2O12 ak pojdem na PN tak ju budem mat aj z DNP za rok 2011 ? Poradte prosim.Som invalid aj ZTP tak preto si radsej platim , akma znova zdravie zradi.Vopred dakujem za odpoved.
Negoti
01.01.12,18:39
áno máš nárok až do ukončenia PNS, OČR či MD.....nezáleží či budeš prihlásená či nie.....
ale ak by si bola na PNS napr. od 25 01 2012 do napr. 01042012, odporúčam prihlásiť sa k 01 02 2012 aby si nemala prerušené poistenie......nestojí ťa nakoniec nič, cez PNS si nemusíš platiť poistné....


ak by si sa nepoistila od 01 02 2012 (môžeš počas celého februára) mala by si dávky vyplatené z min. VZ až do doby 26 týždňov od začiatku poistenia.....
franco24
01.01.12,21:17
Dobry vecer prajem a zaroven pekny novy rok zelam, aj ked neviem ci nas nieco dobre caka. Ja by som sa chcel spytat taku jednu vec. Moja manzelka je szco a je dnp prihlasena od 1.5.2011, 270 dni nam vyprsi niekedy koncom januara. Otehotniet by sme chceli niekedy cca maj-jun. Teraz nevieme ci sa odhlasit, alebo nechat tak lebo v tom uz mame total chaos. Velmi pekne dakujeme za kazdu radu. Franco.
Mila123
01.01.12,21:18
má povinnosť platiť si SP ako SZČO?, a ako to bude s DP za rok 2011? bude mať povinnosť platiť si fondy do SP?
dracicaaa
01.01.12,22:21
Ahooj..... uz dva roky som po skonceni skoly na urade prace vedena ako nezamestnana od skoncenia skoly som este nikde nepracovala..,,,,, dobrovolne poistenie som si dala od 1.11.2011 z max cca tych 49,13e..... moja otazocka.... 1.budem mat narok na vyssiu matersku....?? 2. zatial niesom tehotna uz mozem na tom popracovat..??? :-) dakujem za kazdu dobru radu..... dakujem
Kvaka
02.01.12,14:08
Dobry vecer prajem a zaroven pekny novy rok zelam, aj ked neviem ci nas nieco dobre caka. Ja by som sa chcel spytat taku jednu vec. Moja manzelka je szco a je dnp prihlasena od 1.5.2011, 270 dni nam vyprsi niekedy koncom januara. Otehotniet by sme chceli niekedy cca maj-jun. Teraz nevieme ci sa odhlasit, alebo nechat tak lebo v tom uz mame total chaos. Velmi pekne dakujeme za kazdu radu. Franco.
Už som ti odpovedala tu, nech si manželka platí až do konca januára, potom od 1.februára balík z minima, poistenie sa bude považovať za nepretržité, a VZ bude mať z 2011, kedy mala maximum. http://www.porada.sk/t181561-p10-dobrovolne-nemocenske-poisteni-je-zrusene.html#post1926815
veronikasad
02.01.12,14:36
Dietatko23
02.01.12,15:31
Dobry den,

mam jednu otazku, ktora tu uz mozno padla. DNP si platim nepretrzite dva roky. 30.12.2011 som zistila, ze som tehotna. Mam narok na vyssie materske, alebo nie. Pise sa nieco o ochrannej lehote pre tehotne osoby, nerozumiem vsak presne, co to znamena v praxi.

dakujem

mata
veronikasad
02.01.12,15:37
Dobry den,

mam jednu otazku, ktora tu uz mozno padla. DNP si platim nepretrzite dva roky. 30.12.2011 som zistila, ze som tehotna. Mam narok na vyssie materske, alebo nie. Pise sa nieco o ochrannej lehote pre tehotne osoby, nerozumiem vsak presne, co to znamena v praxi.

dakujem

mata
Ano, ochranná lehota pre tehotné je 8 mesiacov, počas tejto doby môžeš mať začiatok PN-ky, alebo nástup na materské.
DNP ti zanikne 31.1.2012.
Informuj sa v SP či a akým spôsobom treba tehotenstvo preukázať.

V akej výške si si platila DNP ?
Dietatko23
02.01.12,17:04
Dakujem za odpoved, pojdem sa teda informovat. DNPO si platim vo vyske 20 EUR mesacne. Nechcem si nic zakriknut, kedze je to cerstve a ide mi hlavne o to, aby bolo cele tehu v poriadku.