lianett
02.12.11,11:46
Prajem všetkým pekný deň,

Chcela by som sa poradiť ohľadom dobrovoľne plateného nemocenského poistenia. Hrozí mi totiž, že budem dlhšiu dobu PN a viem, že na to, aby som mala nárok na výplatu nemocenských dávok, musím byť poistená min. 9 mesiacov, č. je 270 dní. Chcem sa opýtať, či sa oplatí ešte pripoistiť od 01.12.2011 ak mám takmer 2 roky štatút samoplatiteľa a naposledy za mňa zamestnávateľ platil nemocenské poistenie v 12/2009 po dobu viac ako 270 dní. Môžem si určiť sumu aj z maximálneho vym.základu čo je aktuálne 1116,75 € tak aby sa mi to oplatilo? Viem, že momentálne je diskusia na MPSaR o tom, že by sa malo toto dobrovoľné nemocenské poistenie zrušiť, neviem v akom je táto diskusia štádiu a či to môže byť aktuálne do 01.01.2012, ešte na webe pokukám; možno ale niekto z Vás vie o tejto problematike viac a rád do témy prispeje.

Vďaka za rady
AdaMtiM
02.12.11,10:57
Áno, DNP je zrušené - platí po novom a to len v balíkoch pripoistenia - parlament to dnes schválil....bohužiaľ
lianett
02.12.11,15:00
Podľa toho, čo som si prečítala na Webe a vypočula p.ministra na dnešnom brifiengu, znamená to, že ak by som sa chcela dobrovoľne pripoistiť, tak by som musela platiť do všetkých fondov odvody, čo dá dokopy cca 35,15% teda by som musela platiť viac ako SZČO, ktoré majú napr.odvod do fondu zamestnanosti dobrovoľný; nuž ďakujem pekne...
Ale p.Mihál pekne povedal, že ušetrí takto SP cca 25 mil €. Pred pár rokmi urobil propagáciu o tom, ako ich odčerpať zo SP a teraz urobil opatrenia ako ich ušetriť. Myslím, že sa tento pán hodí do politiky úplne skvele.

Som zvedavá, či to prezident podpíše, ale asi áno, keď sa už okolo toho urobilo také mediálne haló; aby sa nebodaj nedali dobrovoľne nemocensky pripoistiť aj tí, ktorí o tom doteraz nepočuli...Len škoda pre tých, ktorí si to roky platia úplne zbytočne.
ilona
02.12.11,15:11
Keď im už išlo o tých pár eur, čo brali mamičky, prečo nedali nejakú hranicu napr. 45 rokov aby to nemohli zneužívať mladé mamičky ako ich to učil Miháľ,ale aby to zostalo aspon tým, čo to roky platia a využijú to ozaj len na najnutnejšie veci keď zostanú práceneschopní.