badgers
26.01.06,12:14
Od akej výšky sa účtuje daň z úrokov 591/341? Zdá sa mi, že od 100 sk? Do tejto výšky sa účtuje 546/341 - odpis pohľadávky? Naša daň z úrokov je 17,- sk.Prosím poraďte, či je to tak, alebo sa mýlim. Ďakujem.
alušik
26.01.06,11:21
Tejto otazke asi velmi nerozumiem. V podvojnom uctovnictve dan z urokov uctujem na bankovom vypise 341/221 - je to len preddavok na dan. Tento preddavok si potom vycislim v danovom priznani ako dan z urokov. Tych 100 Sk je hranica, kedy danovy urad preddavky nevracia. Nema to nic spolocne s uctovanim toho preddavku. Na konci roka zalezi od toho, aku mate danovu povinnost. Ak by Vam nevysla ziadna danova povinnost a dan z urokov by bola tych 17 Sk, tak by som potom dan z urokov preuctovala 591/341.
liba2
26.01.06,11:26
Tejto otazke asi velmi nerozumiem. V podvojnom uctovnictve dan z urokov uctujem na bankovom vypise 341/221 - je to len preddavok na dan. Tento preddavok si potom vycislim v danovom priznani ako dan z urokov. Tych 100 Sk je hranica, kedy danovy urad preddavky nevracia. Nema to nic spolocne s uctovanim toho preddavku. Na konci roka zalezi od toho, aku mate danovu povinnost. Ak by Vam nevysla ziadna danova povinnost a dan z urokov by bola tych 17 Sk, tak by som potom dan z urokov preuctovala 591/341.Súhlasím, až na poslednú vetu: v uvedenom príklade ide o preplatok dane a ten sa už neúčtuje na 591. Preplatok sa môže od DU vyžiadať a DU ho vráti, ale keďže ide o zanedbateľnú sumu, môže zostať na účte a použije sa na úhradu dane v nasledujúcom roku.
alušik
26.01.06,11:29
Danovy urad ho nevrati, lebo nedosahuje vysku 100 sk. No ano, myslim, ze som niekde tu na porade citala, ze to na konci roka necham na 341 a zapocitam aj ten dalsi rok. Ale pri takejto smiesnej sume mi to moze byt naozaj jedno.
liba2
26.01.06,11:33
Súhlasím, až na poslednú vetu: v uvedenom príklade ide o preplatok dane a ten sa už neúčtuje na 591. Preplatok sa môže od DU vyžiadať a DU ho vráti, ale keďže ide o zanedbateľnú sumu, môže zostať na účte a použije sa na úhradu dane v nasledujúcom roku.
:) :) :) ... mala som na mysli práve ten limit do 100 Sk. Veď nejde o 25 sk ale o metodiku.
badgers
26.01.06,12:55
účtovanie preddavkov na daň je mi jasné, to účtujem v priebehu roka na základe BV na 341/221. Ide o to, že firma nedosiahla zisk a keďže sa jedná o sumu do 100 sk a DÚ ju nevracia, či ju nechať na 341 a uplatniť si pohľadávku na bud.rok v prípade, že dosiahne firma zisk, alebo stretla som sa s názorom auditora, že to treba účtovať na 546 ako odpis pohľadávky. Preto tá moja otázka. Ďakujem libe2 aj všetkým ostatným.
liba2
26.01.06,19:44
účtovanie preddavkov na daň je mi jasné, to účtujem v priebehu roka na základe BV na 341/221. Ide o to, že firma nedosiahla zisk a keďže sa jedná o sumu do 100 sk a DÚ ju nevracia, či ju nechať na 341 a uplatniť si pohľadávku na bud.rok v prípade, že dosiahne firma zisk, alebo stretla som sa s názorom auditora, že to treba účtovať na 546 ako odpis pohľadávky. Preto tá moja otázka. Ďakujem libe2 aj všetkým ostatným.Urob to čo je zvýraznené. Do 31.12.2003 sa takýto preplatok považoval za "vysporiadanú daň". Od 1.1.2004 DU preplatok vráti, je tam len tá podmienka nad 100 Sk (ale to len z dôvodu "pracnosti" s nízkymi sumami a takých daňovníkov je určite obrovnské množstvo). Pohľadávka ako taká nezaniká:
§42 ods. 9: "........Ak sú zaplatené preddavky na daň vyššie, použijú sa na budúce preddavky alebo sa na základe žiadosti daňovníkovi vrátia".

Treba daň. priznanie vyplniť tak, aby z neho bolo vidieť preplatok 25 Sk a v poznámke daň. priznania uviesť, že sa preplatok ponecháva na úhradu preddavku alebo dane r.2006.

Nič vám nebráni "odpísať" takúto pohľadávku, ale určite to nebude daňovo uznané. Tak prečo to robiť?