stevoho
02.12.11,13:26
Ahojte
Po výmene okien v našom byte sa zlepšila teplota v byte, nakoľko bývam na prízemí. Ako prvé sme menili okná v izbách a kuchyni, toho roku sme ale menili okná aj v obývačke, teda na aj balkón. Staré okná aj s priečkou boli len provizórium, ktorý nedržal teplo ani hluk, pretože to nebolo vymurované. Nové okná a vymurovaná priečka na balkóne vyriešila teplo a hluk ale prišiel ďalší problém. Balkón bol obložený palubkami ktoré sme odstránili, vyspravili a vymaľovali steny a odvtedy to začalo. Stena v obývačke je v rohu mokrá a na bočnej balkónovej stene susediacej s kuchyňou sa objavila plieseň a doslova po nej steká voda. Prosím o radu, zatepliť balkón a zničiť plesne aby bol pokoj alebo čo? Mám totižto dojem, že je to preto že sme odkryli steny (palubky na balkóne) a tiež tými oknami. Poraďte, ďakujem
najag
02.12.11,13:02
Je nepochybne, ze vymenou povodnych okien za plastove sa Vam zvysila nielen teplota v byte, ale aj relativna vlhkost, pretoze povodne okna mali aj hodne spar, ktorymi sa uskutocnovala vymena vzduchu v byte, cim sa relativna vlhkost udrziavala na spodnej hranici 40%-50%. Teraz, ked sparu zmizli a relativna vlhkost stupla, zmenila sa aj teplota kondenzacie pary a objavila sa plesen prave tam, kde su tepelne mosty v byte. Pretoze je priama zavislost medzi teplotou a relativnou vlhkostou, je potrebne znizovat relativnu vlhkost v byte castym vetranim / varenie, kvety, susenie pradla...../ a zvysit teplotu v byte na uroven, aby sa zmenila teplota kondenzacie pary. A najlepsie riesenie je zateplenie bytoveho domu, cim sa eliminuju vsetky tepelne mosty. Pretoze sa o tomto probleme uz hodne popisalo na tomto fore a daval som aj prilohu s grafom, staci si iba zasurfovat na fore a najst to.
najag
02.12.11,13:06
Zateplenie samozrejme z vonkajsej strany, aby sa rosny - kondenzacny bod presunul vo vnutri mura dalej smerom von. Vnutorne zateplenie nepripada do uvahy, pretoze by ste rosny bod posunuli smerom do vnutra mura, blizsie k stene bytu. S neprijemnymi dosledkami.
220870
02.12.11,14:48
Zatepliť.
kamoska1
04.12.11,17:31
My máme asi 5 rokov vymenené okná,zateplený činžiak zatial nemáme.Nič nám doma našťastie neplesnie.Ale nesuším vôbec pradlo vo vnútri,len občas dosúšam napoly usušené,ked su hmly a neschne to vonku.Ráno ked vyvetram a nie je vietor,nechavam kluku na bok,bolo nam vysvetlene pri montaži,že to je ako stare okna,mikro.Ked je zima a vietor,davam kluku dolu.Problém s plesňou nemáme.Kvety doma mám,keď varím,vždy mam otvorenú aspom ventilačku v kuchyni.
Julian
04.12.11,18:41
Pripojím vlastnú skúsenosť.
Doteraz som mal vymenené zo štyroch okien tri, práve z tohto dôvodu, aby to vetralo. Jedno okno (balkónové dvojkrídlo) som nechal pôvodné. Bolo relatívne v dobrom stave , keď však bola zima a fúkalo, tak bolo to cítiť. Relatívna vlhkosť počas vyk. sezóny sa pohybovala od 30% do max. 40%.

V lete som ho vymenil za trojsklo (INCON). Vlhkosť na začiatku vykurovania sa držala na 55 až 60%. Mechanizmus okna sa rozladil (zistil som že rám je studený) a vlhkosť padla na 45%. Po reklamácii ho pred dvomi dňami "doladil" + pridal ďalšie dva kotviace body, takže teraz znovu tesni. Za dva dni stúpla relatívna vlhkosť na 50% (uvidím kde sa to zastaví). Pre upresnenie dodám, že miestnosť sa využíva minimálne. Teplota po výmene sa zvýšila asi o 1 1/2 *C.
lapejko
04.12.11,21:09
Na drevom obložených logiach je typické, že betónový panel od spálne, kuchyne, príp. oboch prechádza von ako bok balkóna. Tento handicap pri výstavbe obalili vato a tatranským obkladom, v niektorých blokoch to po pár rokoch ešte zdupľovali po sťažnostiach nájomníkov a použili už aj purpenu. Pri rekonštrukcii je nutné tento obklad nahradiť kontaktným alebo odvetraným zateplením min. s porovnateľným odporom.
stevoho
05.12.11,09:01
Ďakujem všetkým, príjemné sviatky :)