casse
02.12.11,14:17
Vážení kolegovia, som tu nový a neviem sa v tomto prostredí pohybovať.
mám pár otázok:
1. Aké veľké písmo je "doporučené"?
2. V téme kúrenie od susedov je odvolávka na reláciu TA3 mne to už pol hodinu bliká, nedá sa to čítať;
3. Považoval som za užitočné túto tému doplniť. Keď som to celé zosmolil zistil som ,že téma je uzavretá. Takže som to poslal -neúspešne pod názvom "poznámka pod čiarou"

Takže ak môžem -ešte raz: Modelový priklad: Vlastník pracuje na týždňovky v Rakúsku. Kúri iba cez víkendy, inak má radiatory na sporo- podľa mňa nekradne. Naopak šetrí. (Bez ohľadu na to, koľko tepla prejde medzi susedmi je strata jeho bytu v zime smerom von (Pri cca 17°C podstatne menšia ako susedova pri 22°C). Rozhodujúci je rozdiel teplôt -delta T a ten je v oboch prípadoch niekoľkokrát väčší ako rozdiel teplôt medzi bytmi. . Merač tepla na päte objektu určí celkovú spotrebu a táto je potom rozdelená podľa pomerových meračov medzi oba byty. Ak s cieľom zabrániť" kradnutiu", zmeníme rozdeľovací pomer- platba za dieliky/platba podľa m2
povedzme z 50/50% na 30/70% alebo viac- dôjde k postupne k strate motivácie k akejkoľvek regulácii. Takže nakoniec tie radiátory nevypne, stúpne celková spotreba - teplo medzi susedmi prúdiť prestane a obaja svorne budú platiť viac. (O koľko viac môžeme odhadnúť z porovnania podľa spotreby ktorú sme mali bez regulácie (a motivácie)v dobách keď sme účtovali iba podľa m2.)
Tomáš
Gina Er
02.12.11,14:40
keď sa platilo podľa plochy,mala som preplatky,lebo mám malú plochu bytu.keď sa začalo platiť podľa meračov,tak odvtedy mám nehorázne nedoplatky,lebo ja si nemôžem dovoliť vypnúť kúrenie tak,ako to robia ostatní-nekúria v kuchyni,nekúria v spálni a majú preplatky.ja za garzónku platím pomaly viac ako iný za 3-izbový byt :mad:
sito
02.12.11,18:23
Vážení kolegovia, som tu nový a neviem sa v tomto prostredí pohybovať.

To máš tak Tomáš! Aj ja som sem na PORADU vstúpil, ako keby stúpil ... Neboj, čas a časom si utrieš ... alebo si zvykneš ...

mám pár otázok:

To vieš, keďže je to PORADA, každý žiada o radu, ale nájdeš tu aj zábavu, nie len v srandíčkách, ale aj v rôznych príspevkoch, och, och, och ...

1. Aké veľké písmo je "doporučené"?

Teraz si to trafil, Ak budeš písať väčším, vraj budeš hulákať, ak menším? Asi máš niečo z hlasivkami ... Alebo sa ...

2. V téme kúrenie od susedov je odvolávka na reláciu TA3 mne to už pol hodinu bliká, nedá sa to čítať;

Nemusí to byť chyba porady.

3. Považoval som za užitočné túto tému doplniť. Keď som to celé zosmolil zistil som ,že téma je uzavretá. Takže som to poslal -neúspešne pod názvom "poznámka pod čiarou"

To vieš, možno sú to, tu staré štruktúry. Tiež sa, by si si zvykol, že myslieť môžeš, ale nie povedať názor! Za to zavierali. A tu tiež, ešte viac ako za ...

Takže ak môžem -ešte raz:

Môžeš, aj 100, alebo aj xxx krát, alebo pokiaľ Ťa nezavrú! To je ta lepšia možnosť. Môžu Ťa aj odpraviť, odpratať.

Modelový priklad:

Si model, alebo modelár?

Vlastník pracuje na týždňovky v Rakúsku.

Môže aj v Amerike, veď máme demokraciu. Či nie???

Kúri iba cez víkendy, inak má radiatory na sporo- podľa mňa nekradne.

No, to si môžeš myslieť. Ale kvôli tomu sa dali namontovať PRT, alebo aj PRVN ... ???

Naopak šetrí.

Isto po dobu keď je v Rakúsku a nekúri, alebo nedokuruje byt, šetrí, pre dom, pre seba nie pre priamo susediacich susedov. Takže koná v prospech domu, skoro všetkých.

(Bez ohľadu na to, koľko tepla prejde medzi susedmi je strata jeho bytu v zime smerom von (Pri cca 17°C podstatne menšia ako susedova pri 22°C). Rozhodujúci je rozdiel teplôt -delta T a ten je v oboch prípadoch niekoľkokrát väčší ako rozdiel teplôt medzi bytmi. .

Preto sa zateplujú obvodové múry, strecha a suterén, teda priestor domu, bytov. Nie steny medzi bytmi. Čo bráni vlastníkom, vyriešiť zateplenie stien medzi bytmi a potom zatepliť dom, veď sa jedná o ich majetok, aj peniaze. Či nie?

Merač tepla na päte objektu určí celkovú spotrebu

Za merač zodpovedá dodávateľ tepla, je to jeho majetok a jeho peniaze, čo merajú, nie peniaze nemerajú, ale majú mieru, aj keď neciachovanú, overenú!

a táto je potom rozdelená podľa pomerových meračov medzi oba byty.

Ak sa jedná o dvojdomok a má spoločné kúrenie. Ale to zas nie je bytový dom v súlade so zákonom 182/1993. Takže v bytovom dome medzi všetky byty, nie len medzi dva byty. Ak vlastníci nevidia celok, vlastne vidia ...

Ak s cieľom zabrániť" kradnutiu", zmeníme rozdeľovací pomer- platba za dieliky/platba podľa m2

Správne si to napísal, to poradie! Ale niekto to nazval opačne. Základná zložka, platba podľa m2/ Spotrebná zložka, platba podľa dielikov. Ešte máte odparováky??? Elektronické, že vraj jednotkách, ks.
povedzme z 50/50% na 30/70% alebo viac- dôjde k postupne k strate motivácie k akejkoľvek regulácii.

Nie každému to dôjde, hlavne tým, čo s teplom plytvajú! Však v dome sa to stratí, dodávateľovi tepla to niekto v dome zaplatí!!! Mimo domu nikto?

Takže nakoniec tie radiátory nevypne,

Ale, ale? Pred dvadsiatimi rokmi by som Ti dal za pravdu! Teraz nie! Bola cena za jeden Gj. 21 Kčs, potom aj 750 Sk. Dnes len 25 Eur.

stúpne celková spotreba

Nestúpne! Ten kto nepotrebuje kúriť, kúriť nebude, však by prerobil. Či nie? Ak by kúril, čo len troška, náklady domu by boli vyššie a teda aj jeho úhrada a on chce platiť čo najmenej. Má kúriť? Ty by si?

- teplo medzi susedmi prúdiť prestane a obaja svorne budú platiť viac.

Tak nejak to bolo myslené, keď sa stavali paneláky, ale tak to nebolo, nevyšlo! Muselo sa dorábať hydraulické vyregulovanie, podstatná časť hospodárenia a spokojnosti vlastníkov bytov. Teplo, dostatok tepla sa dostal do každej miestnosti na dosiahnutie teploty v súlade s vyhláškou 152/2005.

(O koľko viac môžeme odhadnúť z porovnania podľa spotreby ktorú sme mali bez regulácie (a motivácie)v dobách keď sme účtovali iba podľa m2.)

http://www.youtube.com/watch?v=tD2VXTfM9HY

Tak to viem naprosto presne. Boli doby, keď podľa m2, ale nevedeli sme koľko, len koľko. Merané na päte domu, najviac 1 777 GJ. Najmenej 617 GJ. ale to už aj s PRT. Presne. Na to dám krk.

Tomáš

Tomáš, tu to máš, si náš! Vítam Ťa na Porade. Nie všetci sme v jednom rade, nie vždy sa zhodneme v rade. Ani na poradí. Skôr na pozadí.
PASKOV
03.12.11,06:02
Doporučuji používat v BD


Cena tepla:

Referenční hodnota pro CDT: 100 EUR / MWh
0.1 EUR / kWh




Pozn. Snadno se pamatuje a odpovídá současnosti SR v R 2011.

Vlastní zdroje tepla pro BD jsou obvykle výhodnější.
casse
03.12.11,08:12
Ahoj, rozhodujúce pre výpočet Tvojej spotreby je podiel celkovej spotreby domu podľa pomerového merača v byte, koeficient jeho polohy* a rozdeľovací pomer (koľko sa platí od plochy a koľko podľa spotreby).
Dá sa zistiť o koľko klesla (a či vôbec) spotreba celého domu po inštalácii meračov? Rozhodujúci ukazateľ pre porovnanie je spotreba kWh/m2 v konkrétnom byte (je uvedený vo vyúčtovaní) .Výpočet pomocou nedoplatkov môže byť skreslený výškou tej ktorej individuálnej zálohy.
* Stáva sa, že práve koeficienty polohy u prízemných alebo podkrovných bytov bývajú podhodnotené.
Tomáš
sito
03.12.11,12:08
Ahoj, rozhodujúce pre výpočet Tvojej spotreby je podiel celkovej spotreby domu podľa pomerového merača v byte, koeficient jeho polohy* a rozdeľovací pomer (koľko sa platí od plochy a koľko podľa spotreb).

Súhlasím!

Dá sa zistiť o koľko klesla (a či vôbec) spotreba celého domu po inštalácii meračov?

http://www.youtube.com/watch?v=HuV7rbi1f_8

Čo bola pravda, čo je pravda, čo bude pravda? Už keď sme na tom západe, ako dopadol JAN HUS??? Hlavu svoju mal, mame ju aj MY? Na hlave záleží, ale nie je všetko.

Rozhodujúci ukazateľ pre porovnanie je spotreba kWh/m2 v konkrétnom byte (je uvedený vo vyúčtovaní) .

Áno, niečo je vždy rozhodujúce a môže to byť ....., horúce. Dá sa rozpočítať na priemer plochy, nielen na priemer kde dopadlo. Ale to už je len teoreticky, že aj tam dopadlo a akú malo teplotu.

Výpočet pomocou nedoplatkov môže byť skreslený výškou tej ktorej individuálnej zálohy.

V tomto Ti nedám za pravdu, je to o niečom inom. Záloha na kúrenie nespôsobuje teplo a isto nezahreje vlastníkov. Ma to širší zmysel. U koní sa to rieši klapkami na oči. Medzi ľudmi sa to rieši demokraciou. Nedívaj sa na to, čo ti nepatrí. Ale ak si človek, spravia pre Teba pred voľbami čokoľvek. Aj hlavu pomútia.

* Stáva sa, že práve koeficienty polohy u prízemných alebo podkrovných bytov bývajú podhodnotené.

Nie, stáva, je to pravidlom. Ale stáva sa, že sú návrhy na ich zrušenie po zateplení. Zmenší sa tým ochladzovaná plocha bytov, obvodová? Nie! Zmenší sa chápanie, ktoré, čo vlastne vyhovuje ...

Tomáš

Učiť sa, učiť sa, učiť sa! Učili nás, nie už vás. Ale, žiaľ pravda je pohyb, nepravda, tiež. A s toho pohybu je omyl, ktorý sa nedá vrátiť späť! Či ....???
Takmerstarec
03.12.11,16:03
V téme kúrenie od susedov je odvolávka na reláciu TA3 mne to už pol hodinu bliká, nedá sa to čítať;

Vobec Vam nenabehne web stranka http://www.ta3.com/clanok/4919/aj-teplo-sa-da-kradnut.html ? Ci az po spusteni videa (v dolnej polovici stranky) cakate a nie je odozva? Mozno, ze je to sposobene tym, ze velmi vela ludi to chce pozerat sucasne.


...
Modelový priklad: Vlastník pracuje na týždňovky v Rakúsku. Kúri iba cez víkendy, inak má radiatory na sporo- podľa mňa nekradne. Naopak šetrí. (Bez ohľadu na to, koľko tepla prejde medzi susedmi je strata jeho bytu v zime smerom von (Pri cca 17°C podstatne menšia ako susedova pri 22°C). Rozhodujúci je rozdiel teplôt -delta T a ten je v oboch prípadoch niekoľkokrát väčší ako rozdiel teplôt medzi bytmi. . Merač tepla na päte objektu určí celkovú spotrebu a táto je potom rozdelená podľa pomerových meračov medzi oba byty. Ak s cieľom zabrániť" kradnutiu", zmeníme rozdeľovací pomer- platba za dieliky/platba podľa m2
povedzme z 50/50% na 30/70% alebo viac- dôjde k postupne k strate motivácie k akejkoľvek regulácii. Takže nakoniec tie radiátory nevypne, stúpne celková spotreba - teplo medzi susedmi prúdiť prestane a obaja svorne budú platiť viac. (O koľko viac môžeme odhadnúť z porovnania podľa spotreby ktorú sme mali bez regulácie (a motivácie)v dobách keď sme účtovali iba podľa m2.)
Tomáš
Nie je pravda, ze strata smerom von u bytu s vypnutym kurenim je podstatne mensia ak je vonkajsia teplota povedzme 2 stupne a nizsia. Totizto rozdiely 17-2=15 a 22-2=20 su v pomere 3:4, teda 0,75. Pri -15°C vonku je tento pomer 0,865 . Na zaklade tohto faktu aj Vase dalsie uvahy stoja na "tenkom lade".
rmihal
15.02.12,17:17
ešte inak ku kúreniu u susedov - Rohové byty, byty pod strechou alebo na prízemí by mali mať lacnejšie teplo tak, aby to bolo spravodlivé, t.j. ked obidva stredný aj rohový byt, rovnako veľké, vykurujú miestnosti na 21 stupňov, majú mať rovnaký účet za teplo. A to má byť dané rôznou cenou tepla pre rohový byt ako pre stredový. Keď sa prejde na pomer 60 podľa rozlohy a 40 podľa meračov, tipujem že v konečnom dôsledku bude mať celý dom vyšší účet za teplo, lebo ľudia budú menej motivovaní šetriť. Poznám z vlastnej skúsenosti, ja kúrim na 21 stupnov, ked idem k susedom na návštevu, majú 28. Že mi prikurujú byt skrz spoločnú priečku, zato im ďakujem, ale v konečnom dôsledku (pri pomere 60-40) zaplatíme obidvaja viac, ako keby sme obidvaja kúrili na 21 - čiže vlastne ja dotujem jeho teplo - je toto spravodlivé?!
Mnohí majú problém so susedmi, kde nikto nebýva alebo nekúria vôbec. Ale koľko je takých bytov? Nie je náhodou stále ešte drahšie doplácať na suseda, ktorý prekuruje, ako na suseda, ktorý nekúri?
Gapo
15.02.12,18:41
ešte inak ku kúreniu u susedov - Rohové byty, byty pod strechou alebo na prízemí by mali mať lacnejšie teplo tak, aby to bolo spravodlivé, t.j. ked obidva stredný aj rohový byt, rovnako veľké, vykurujú miestnosti na 21 stupňov, majú mať rovnaký účet za teplo. A to má byť dané rôznou cenou tepla pre rohový byt ako pre stredový. Keď sa prejde na pomer 60 podľa rozlohy a 40 podľa meračov, tipujem že v konečnom dôsledku bude mať celý dom vyšší účet za teplo, lebo ľudia budú menej motivovaní šetriť. Poznám z vlastnej skúsenosti, ja kúrim na 21 stupnov, ked idem k susedom na návštevu, majú 28. Že mi prikurujú byt skrz spoločnú priečku, zato im ďakujem, ale v konečnom dôsledku (pri pomere 60-40) zaplatíme obidvaja viac, ako keby sme obidvaja kúrili na 21 - čiže vlastne ja dotujem jeho teplo - je toto spravodlivé?!
Mnohí majú problém so susedmi, kde nikto nebýva alebo nekúria vôbec. Ale koľko je takých bytov? Nie je náhodou stále ešte drahšie doplácať na suseda, ktorý prekuruje, ako na suseda, ktorý nekúri?
Tak s týmto ako je to napísané sa vôbec nedá súhlasiť. Už len z toho dôvodu, že nie všetky domy sú rovnaké. Niektoré majú vykurované chodby, iné nie.
Pod strechou a prečo? Mohol by som povedať, že nielen v našom dome ale aj v mnohých iných vidím v týchto mrazoch otvorené vetračky na poslednom poschodí a ešte k tomu aj rohový byt, počas celého dňa. Na prízemí, niekto má pod sebou vykurovanú pivnicu. Každý prípad by mal byť posudzovaný jednotlivo a nie generalizovať to.
Ja som podľa rád týchto šetričov vypol všetky radiátory u matky, nie je teraz tam. Dovtedy nad ňou stále vetrali veď mama mala teplúčko, je stará, tak potrebuje viac. A čuduj sa svet, vetračky nad ňou sa zatvorili a matka má v byte aj bez kúrenia 20 st. C Nie je to bohové? Načo kúriť. Takže ja im tiež ďakujem, že nemusím kúriť a za to že šetria a nepúšťajú teplo von. :D
Škoda, že to tak nejde u nás, ja musím kúriť pretože, keby som nekúril mám teplotu v byte ako niektorý tzv. rozumný šetrič, 16-17 st. Tak to je u nás v dome, vidím to na odpočte a teplotách v miestnosti a radiátoroch.
sito
15.02.12,22:03
ešte inak ku kúreniu u susedov - Rohové byty, byty pod strechou alebo na prízemí by mali mať lacnejšie teplo tak, aby to bolo spravodlivé, t.j. ked obidva stredný aj rohový byt, rovnako veľké, vykurujú miestnosti na 21 stupňov, majú mať rovnaký účet za teplo. A to má byť dané rôznou cenou tepla pre rohový byt ako pre stredový. Keď sa prejde na pomer 60 podľa rozlohy a 40 podľa meračov, tipujem že v konečnom dôsledku bude mať celý dom vyšší účet za teplo, lebo ľudia budú menej motivovaní šetriť. Poznám z vlastnej skúsenosti, ja kúrim na 21 stupnov, ked idem k susedom na návštevu, majú 28. Že mi prikurujú byt skrz spoločnú priečku, zato im ďakujem, ale v konečnom dôsledku (pri pomere 60-40) zaplatíme obidvaja viac, ako keby sme obidvaja kúrili na 21 - čiže vlastne ja dotujem jeho teplo - je toto spravodlivé?!
Mnohí majú problém so susedmi, kde nikto nebýva alebo nekúria vôbec. Ale koľko je takých bytov? Nie je náhodou stále ešte drahšie doplácať na suseda, ktorý prekuruje, ako na suseda, ktorý nekúri?

Tak s týmto ako je to napísané sa vôbec nedá súhlasiť. Už len z toho dôvodu, že nie všetky domy sú rovnaké!


Domy ako domy, aj keď sú navlas rovnaké, majú svoje detaily, takže sú iné. Ale podstatný rozdiel domov, rovnakých je v ich spoluvlastníkov, majiteľov. Na sídliskách sa určite nájdu rovnaké domy. Ale nie rovnakí ľudia v rovnakých domoch.

A prečo by mali mať lacnejšie teplo??? Nevidím dôvod! Rovnakú cenu na jednotku, prípadne jednotky rozpočítania nákladov na jednotlivé byty v dome.

Áno, máš pravdu, ak sa prejde v dome na pomer 60 : 40 %, nie je to LOTO! LOTO viac získa. Kto je LOTO? Kto bude hrať, kto se bude hrať s čísly?

Hm, 21 °C je normálne, aj v súlade s vyhláškou 152/2005.

:eek: 28 °C, to dodávateľ, výrobca tepla preháňa, alebo ty? V tom prípade, ak je to pravda, že 28 °C, tak keď sa kúri, treba sa ti mu poďakovať, ale ak príde platiť? Fakt, že nie len vy dvaja platite viac, ale všetci v dome na jednotku rozpočítania.

To máš pravdu, že mnohé, vedľa ktorých nikto nebýva! Na to doplácajú okolití susedia, nie len tým, že im sused kradne teplo, ale hlavne peniaze. To, že sused zaplatí 60 % priemeru na svoj byt ho neprinúti kúriť, on chce predsa platiť čo najmenej. Ak by predsa len troška kúril, zaplatil by 60 % svojho priemeru a ešte to čo by prekúril. A prečo ak má IQ?

Tým bytom, na ktoré myslíš, nie lecnejšie teplo, ale zohľadnenie, že ho potrebuje viac, tepla. To čo sa s teplom deje za fakturačným meračom sa nedá zmerať, ak tak len pomerovo.

Za to, že niekto prekuruje, nemá optimálne nastavené hlavice, platia viac všetci spoluvlastníci v dome. A prečo by mali, nemúžu rozhodnúť tak, aby si tie hlavice nastavil optimálne?

Rozhodnúť môžu, ale ak to nemá dopad na toho vlastníka, ktorý prekuruje, plytvá. Načo by si robil starosti.

Príklad zo života, 1 promile alkoholu v krvi = jeden rok basy. Čo je plné? Basy, alebo krv? Niektorí krvácajú, niektorí aj vykrvácajú. Či nie?
sito
15.02.12,22:20
Tak s týmto ako je to napísané sa vôbec nedá súhlasiť. Už len z toho dôvodu, že nie všetky domy sú rovnaké. Niektoré majú vykurované chodby, iné nie.
Pod strechou a prečo? Mohol by som povedať, že nielen v našom dome ale aj v mnohých iných vidím v týchto mrazoch otvorené vetračky na poslednom poschodí a ešte k tomu aj rohový byt, počas celého dňa. Na prízemí, niekto má pod sebou vykurovanú pivnicu. Každý prípad by mal byť posudzovaný jednotlivo a nie generalizovať to.
Ja som podľa rád týchto šetričov vypol všetky radiátory u matky, nie je teraz tam. Dovtedy nad ňou stále vetrali veď mama mala teplúčko, je stará, tak potrebuje viac. A čuduj sa svet, vetračky nad ňou sa zatvorili a matka má v byte aj bez kúrenia 20 st. C Nie je to bohové? Načo kúriť. Takže ja im tiež ďakujem, že nemusím kúriť a za to že šetria a nepúšťajú teplo von. :D
Škoda, že to tak nejde u nás, ja musím kúriť pretože, keby som nekúril mám teplotu v byte ako niektorý tzv. rozumný šetrič, 16-17 st. Tak to je u nás v dome, vidím to na odpočte a teplotách v miestnosti a radiátoroch.

Gapo, Ty vidíš už teraz. Ostatní uvidia až 31.5.2012, ročné vyúčtovanie. Ono to chce čas. Ty si len kúr v byte podľa svojej potreby a len pozeraj na čísla, všetkých a po čase zistíš, ako sa nie len kúri v miestnostiach, bytoch, dome, ale aj začína páliť, niektorým. :);)

V máji, roku 2014, možno budeš vidieť veci inak?
PASKOV
16.02.12,04:02
* sito * opět baví svými myšlenkami.

Děkuji.
Gapo
16.02.12,11:49
Poznám z vlastnej skúsenosti, ja kúrim na 21 stupnov, ked idem k susedom na návštevu, majú 28. Že mi prikurujú byt skrz spoločnú priečku, zato im ďakujem, ale v konečnom dôsledku (pri pomere 60-40) zaplatíme obidvaja viac, ako keby sme obidvaja kúrili na 21 - čiže vlastne ja dotujem jeho teplo - je toto spravodlivé?!
Mnohí majú problém so susedmi, kde nikto nebýva alebo nekúria vôbec. Ale koľko je takých bytov? Nie je náhodou stále ešte drahšie doplácať na suseda, ktorý prekuruje, ako na suseda, ktorý nekúri?
Nad takýmto si neuvažoval? O čo má sused vyššiu teplotu, o to ty potrebuješ menej na dosiahnutie tých tvojich 21 st.C. Čím ho dotuješ? To nemyslíš vážne. Pri dobrom zateplení strata cez čelnú stenu a okno je nič, aspoň tak som sa to viac krát tu dozvedel, takže?
Halli
16.02.12,15:38
ešte inak ku kúreniu u susedov - Rohové byty, byty pod strechou alebo na prízemí by mali mať lacnejšie teplo tak, aby to bolo spravodlivé, t.j. ked obidva stredný aj rohový byt, rovnako veľké, vykurujú miestnosti na 21 stupňov, majú mať rovnaký účet za teplo. A to má byť dané rôznou cenou tepla pre rohový byt ako pre stredový. Keď sa prejde na pomer 60 podľa rozlohy a 40 podľa meračov, tipujem že v konečnom dôsledku bude mať celý dom vyšší účet za teplo, lebo ľudia budú menej motivovaní šetriť. Poznám z vlastnej skúsenosti, ja kúrim na 21 stupnov, ked idem k susedom na návštevu, majú 28. Že mi prikurujú byt skrz spoločnú priečku, zato im ďakujem, ale v konečnom dôsledku (pri pomere 60-40) zaplatíme obidvaja viac, ako keby sme obidvaja kúrili na 21 - čiže vlastne ja dotujem jeho teplo - je toto spravodlivé?!
Mnohí majú problém so susedmi, kde nikto nebýva alebo nekúria vôbec. Ale koľko je takých bytov? Nie je náhodou stále ešte drahšie doplácať na suseda, ktorý prekuruje, ako na suseda, ktorý nekúri?


...a to máte namiesto ventilov a vyregulovaného systému a upravených prietokov horáky? že má sused 28 stupňov? :eek:
sito
16.02.12,22:44
Nad takýmto si neuvažoval? O čo má sused vyššiu teplotu, o to ty potrebuješ menej na dosiahnutie tých tvojich 21 st.C. Čím ho dotuješ? To nemyslíš vážne. Pri dobrom zateplení strata cez čelnú stenu a okno je nič, aspoň tak som sa to viac krát tu dozvedel, takže?

Mal by mu jemne zaklopať na dvere a hrubo mu streliť po papuli! Nech si nedovoľuje vykurovať svoj byt tak, že teplo z jeho bytu mu nedovoľuje vykurovať jeho byt radiátormi, ktoré má vo svojom byte a ešte rozhlasuje, že mu kradne teplo, jeho! No nech si ho nechá, alebo nech si vezme vrece a nech si ho poprenáša do svojho bytu, keď je jeho.

Ako je to s ovocím zo stromu, ktorý presahuje nad susedov pozemkom? Komu padne, tomu padne?

Cez čelnú stenu a okno sa vždy stráca, uniká teplo, aj cez zateplenú, aj cez plástové. Pravdu máš!
Takmerstarec
17.02.12,08:43
Taketo ironicke prispevky pan sito sa obavam robia dost zmätkov v hlavach mnohych citatelov