Sosa
02.12.11,16:46
Naša firma realizuje rekonštrukciu nehnuteľnosti v Rakúsku. Odberateľ je registrovaný pre DPH v Rakúsku. Fakturujeme mu podľa §16, ods. 1 zákona o DPH kde miestom dodania služby je Rakúsko. Naša fakturácia je od DPH oslobodená a prenášame povinnosť odvodu DPH na odberateľa. Za týchto podmienok sme prijali od odberateľa zálohovú platbu.

§19
(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.
§73
Faktúra pri dodaní služby do iného členského štátu
(1) Pri dodaní služby, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je zdaniteľná osoba registrovaná pre daň v tuzemsku povinná vyhotoviť faktúru. Zdaniteľná osoba je povinná vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Zdaniteľná osoba vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od dodania služby alebo prijatia platby.

Moja otázka znie: máme povinnosť vystaviť daňový doklad k prijatej zálohovej platbe zo zahraničia?
Ak áno, v ktorom riadku daňového priznania ju uvádzam?
betka
04.12.11,19:47
Miesto dodania je v AT. 16/1.

Uvedené nie je predmetom DPH na Slovensku, a preto sa neuvádza v DP. Nie ste povinný uvedené uviesť ani v SV.
Gong
18.01.12,20:21
... chcela by som vás poprosiť o radu ohľadne prišla nám záloha za služby z francúzska, sme sro a tie peniaze zálohu za služby poslal spoločník sro na účet firmy ktorú založil. Firma nemala dostatok peňazí, tak to riešili takto. Chcem sa spýtať, účtovníctvo som prebrala po inom účtovníkovi a ten túto platbu zaúčtoval ako 221/324 - našla som tam i faktúrku od spoločníka, ale nebola zaradená. Peniaze prišli na účet 8/2011. A ja som začala účtovať pre sro od 9/2011. Môže to takto byť, alebo mala sa uplatniť dph-čka? Mali sme podať i SV? Vôbec neviem ako to mám riešiť ku koncu roka. Či mám nechať zaúčt.na tom účte alebo preúčtovať.
Alebo dala by som tie peniaze ako požička od spoločníka, bolo by to takto lepšie?
Dakujem
Gong
19.01.12,07:53
... chcela by som vás poprosiť o radu ohľadne prišla nám záloha za služby z francúzska, sme sro a tie peniaze zálohu za služby poslal spoločník sro na účet firmy ktorú založil. Firma nemala dostatok peňazí, tak to riešili takto. Chcem sa spýtať, účtovníctvo som prebrala po inom účtovníkovi a ten túto platbu zaúčtoval ako 221/324 - našla som tam i faktúrku od spoločníka, ale nebola zaradená. Peniaze prišli na účet 8/2011. A ja som začala účtovať pre sro od 9/2011. Môže to takto byť, alebo mala sa uplatniť dph-čka? Mali sme podať i SV? Vôbec neviem ako to mám riešiť ku koncu roka. Či mám nechať zaúčt.na tom účte alebo preúčtovať.
Alebo dala by som tie peniaze ako požička od spoločníka, bolo by to takto lepšie?
Dakujem

posúvam prosím :-(((
tictac7
19.01.12,08:12
... chcela by som vás poprosiť o radu ohľadne prišla nám záloha za služby z francúzska, sme sro a tie peniaze zálohu za služby poslal spoločník sro na účet firmy ktorú založil. Firma nemala dostatok peňazí, tak to riešili takto. Chcem sa spýtať, účtovníctvo som prebrala po inom účtovníkovi a ten túto platbu zaúčtoval ako 221/324 - našla som tam i faktúrku od spoločníka, ale nebola zaradená. Peniaze prišli na účet 8/2011. A ja som začala účtovať pre sro od 9/2011. Môže to takto byť, alebo mala sa uplatniť dph-čka? Mali sme podať i SV? Vôbec neviem ako to mám riešiť ku koncu roka. Či mám nechať zaúčt.na tom účte alebo preúčtovať.
Alebo dala by som tie peniaze ako požička od spoločníka, bolo by to takto lepšie?
Dakujem

zadáš otázku do témy, kde máš hneď v úvode aj odpoveď, ktorá ale závisí od druhu služby....
...inak, málo info, nepíšeš, čo to je za službu....
...neviem akú DPH chceš uplatniť....
...mal byť SV? - upresni info...
....celé Tvoje zadanie je strašne zmätočné "...prišla nám záloha za služby z francúzska, sme sro a tie peniaze zálohu za služby poslal spoločník sro na účet firmy ktorú založil. Firma nemala dostatok peňazí, tak to riešili takto...."
...možno je to fakt len pôžička spoločníka, to ale musíš vedieť Ty...
Gong
19.01.12,08:27
[QUOTE=tictac7;1949254]zadáš otázku do témy, kde máš hneď v úvode aj odpoveď, ktorá ale závisí od druhu služby....
...inak, málo info, nepíšeš, čo to je za službu....
...neviem akú DPH chceš uplatniť....
...mal byť SV? - upresni info...
....celé Tvoje zadanie je strašne zmätočné "...prišla nám záloha za služby z francúzska, sme sro a tie peniaze zálohu za služby poslal spoločník sro na účet firmy ktorú založil. Firma nemala dostatok peňazí, tak to riešili takto...."

... máš pravdu, lebo ja sama tomu nerozumiem, preto tak zmätočne: ide o slovenskú sro, ktorej spoločníkom je sro z Francúzska, takže spoločník sro vystavil fa za služby - neviem aké - účtovníčka uviedla pri zaúčtovaní - záloha za služby? - fa je vystavená vo francúzštine, takže si ju musím preložiť - ale myslím, že to tam nie je špecifikové
... čo sa týka dph, či sme mali odviezť dph-čku, a SV - či sa mal podať súhrnný výkaz na základe prijatej zálohy
... pôžičky boli zaúčtované, ale nikde som nenašla žiadne faktúry, len pri tejto jednej platbe, tak preto sa pýtam, ... lebo keď sme mali z tejto sumy odviezť dph-čku a podať súhrnný výkaz, tak nás pokuta neminie, ... preto som to chcela riešiť tak, že by to bola pôžička od spoločníka
... keď to je v poriadku a dph-čka sa nemala odvádzať, potom tú sumu nechám ku koncu roka na účte 324?


... dúfam, že je to už tak lepšie napísané, :-))) lebo mám z toho zmätok sama

DAKUJEM
...možno je to fakt len pôžička spoločníka, to ale musíš vedieť Ty
Gong
19.01.12,08:34
zadáš otázku do témy, kde máš hneď v úvode aj odpoveď, ktorá ale závisí od druhu služby....
...inak, málo info, nepíšeš, čo to je za službu....
...neviem akú DPH chceš uplatniť....
...mal byť SV? - upresni info...
....celé Tvoje zadanie je strašne zmätočné "...prišla nám záloha za služby z francúzska, sme sro a tie peniaze zálohu za služby poslal spoločník sro na účet firmy ktorú založil. Firma nemala dostatok peňazí, tak to riešili takto...."
...možno je to fakt len pôžička spoločníka, to ale musíš vedieť Ty...

... máš pravdu, lebo ja sama tomu nerozumiem, preto tak zmätočne: ide o slovenskú sro, ktorej spoločníkom je sro z Francúzska, takže spoločník sro vystavil fa za služby - neviem aké - účtovníčka uviedla pri zaúčtovaní - záloha za služby? - fa je vystavená vo francúzštine, takže si ju musím preložiť - ale myslím, že to tam nie je špecifikové
... čo sa týka dph, či sme mali odviezť dph-čku, a SV - či sa mal podať súhrnný výkaz na základe prijatej zálohy
... pôžičky boli zaúčtované, ale nikde som nenašla žiadne faktúry, len pri tejto jednej platbe, tak preto sa pýtam, ... lebo keď sme mali z tejto sumy odviezť dph-čku a podať súhrnný výkaz, tak nás pokuta neminie, ... preto som to chcela riešiť tak, že by to bola pôžička od spoločníka
... keď to je v poriadku a dph-čka sa nemala odvádzať, potom tú sumu nechám ku koncu roka na účte 324?


... dúfam, že je to už tak lepšie napísané, :-))) lebo mám z toho zmätok sama

DAKUJEM
Gong
19.01.12,09:38
... máš pravdu, lebo ja sama tomu nerozumiem, preto tak zmätočne: ide o slovenskú sro, ktorej spoločníkom je sro z Francúzska, takže spoločník sro vystavil fa za služby - neviem aké - účtovníčka uviedla pri zaúčtovaní - záloha za služby? - fa je vystavená vo francúzštine, takže si ju musím preložiť - ale myslím, že to tam nie je špecifikové
... čo sa týka dph, či sme mali odviezť dph-čku, a SV - či sa mal podať súhrnný výkaz na základe prijatej zálohy
... pôžičky boli zaúčtované, ale nikde som nenašla žiadne faktúry, len pri tejto jednej platbe, tak preto sa pýtam, ... lebo keď sme mali z tejto sumy odviezť dph-čku a podať súhrnný výkaz, tak nás pokuta neminie, ... preto som to chcela riešiť tak, že by to bola pôžička od spoločníka
... keď to je v poriadku a dph-čka sa nemala odvádzať, potom tú sumu nechám ku koncu roka na účte 324?


... dúfam, že je to už tak lepšie napísané, :-))) lebo mám z toho zmätok sama

DAKUJEM


posúvam
tictac7
19.01.12,09:42
posúvam

...ak by to boli fa za služby, tak potrebujem vedieť, aké služby, podľa toho Ti viem odpovedať, či to malo ísť do SV a samozrejme aj do DP k DPH...
...neviem, čo máš stále s odvodom DPH...síce toto nadväzuje na prvú otázku, za čo to boli služby....
...ak to je záloha, necháš na 324...
...ak je to pôžička, pôvodný zápis opravíš na 365...

...a prosím, nebuď nedočkavá...