ucetni_fantozzi
26.01.06,12:21
prosim o pomoc, akosi sa neviem zorientovat, mozno niekto viete poradit, kde sa pozriet:

pocas roka som pouzival na odpocet DPH koeficient, ked sa odpocet tykal majetku, tak som vstupnu cenu majetku upravil o neodpocitanu DPH. teraz som koeficient prepocital a vysiel mi iny - vyssi, tzn. uplatnujem si dodatocne vyssi odpocet DPH. co s majetkom a jeho vstupnou cenou?
ALBO
26.01.06,14:42
prosim o pomoc, akosi sa neviem zorientovat, mozno niekto viete poradit, kde sa pozriet:

pocas roka som pouzival na odpocet DPH koeficient, ked sa odpocet tykal majetku, tak som vstupnu cenu majetku upravil o neodpocitanu DPH. teraz som koeficient prepocital a vysiel mi iny - vyssi, tzn. uplatnujem si dodatocne vyssi odpocet DPH. co s majetkom a jeho vstupnou cenou?

Podľa mňa s majetkom nerobíte nič, čo sa týka OC.
Ak tomu dobre rozumiem vy ste počas roka mali nižší koeficient ako na konci roka.Takže v majetku máte vyššiu OC akoby ste mali podľa koncoročnéko koeficientu. Kedysi bolo opatrenie vo FS, ktoré hovorilo ,že tieto rozdiely sa riešia priamo cez náklady a výnosy (jednorázovo v tomto roku).
Pozor na § 54 ak je rozdiel K viac ako 0,1 §54 ods. 3 c) posledná veta
ucetni_fantozzi
26.01.06,14:58
Podľa mňa s majetkom nerobíte nič, čo sa týka OC.
Ak tomu dobre rozumiem vy ste počas roka mali nižší koeficient ako na konci roka.Takže v majetku máte vyššiu OC akoby ste mali podľa koncoročnéko koeficientu. Kedysi bolo opatrenie vo FS, ktoré hovorilo ,že tieto rozdiely sa riešia priamo cez náklady a výnosy (jednorázovo v tomto roku).
Pozor na § 54 ak je rozdiel K viac ako 0,1 §54 ods. 3 c) posledná veta

Ano presne tak to bolo, odpocitana DPH pocas roka bola nizsia, ako po prepocte na konci roka, tzn. OC majetku by kvazi mohla byt nizsia... Myslim si vsak, ze by to malo ist do vynosov - ved majetok mam zaradeny, mesacne odpisy zrealizovane... To ustanovenie si tiez pamatam, len teraz akosi neviem, kde a ako si to potvrdit - teda, ze zmeny vyplyvajuce zo zmeneneho prepocitaneho koncorocneho koeficientu idu len do nakladov/vynosov...

Za to upozornenie k §54 dakujem, viem o nom, nastastie (?) zmena koeficientu je u mna len 0,01, takze tieto "uzasne kalkulacie" nemusim robit...
ALBO
26.01.06,17:00
To opatrenie bolo niekedy cca 96, 97 vo FS a podľa mňa je aktuálne dodnes, veď ide o princíp a ten sa v tomto smere nezmenil
Marianna01
27.01.06,15:20
Teraz ste ma poriadne vyľakali! Tiež účtujem koeficient, rovnako mi vyšiel vyšší - ale z 0,67 na 0,83! Paragraf 54 - zaskočili ste ma, srdce prestalo biť - a vraj pri investičnom majetku! Už som si myslela,že mi niečo ušlo! Chvalabohu nemám IM...:)
D betka
03.02.06,20:41
Poprosila by som o radu. Takisto počítam koeficientom a navýšenie OC to ešte hej. Ale ako sa to účtuje koncom roka, neviem cez ktoré účty si rozdiel zaúčtovať. Takisto mi vyšiel vyšší koefieicent - o 0,01.
Navyšuje sa OC aj pri leasingu /nie os.auto/ z roku 2004?
Prosím pomôžte, robím to poprvé
Vianocka
08.02.06,17:05
Som rada, ze som sa zatulala k tejto teme. Dakujem za Vase prispevky, ved ja som uplne zabudla navysit OC o DPH neuplatnenu z titulu koeficientu. Tak som to hned bezala opravit.
A teraz k D betke: ja uctujem predpis na zuctovanie DPH so statnym rozpoctom mesacne a neuplatnenu DPH davam (okrem zvysenia OC majetku) na ucet 548.A.
POZOR na zmenu od 1.1.2006 v zakone o DzP v § 19 ods. 3 pism. k) bod 2. - kde nastala zmena: "Danovym vydavkom je aj DPH, ak na jej odpocitanie platitel DPH nema narok, alebo pomerna cast DPH, ak platitel dane uplatnuje narok na odpocitanie dane koeficientom", takze od 1.1.2006 uz nebudeme vsupnu cenu majetku zvysovat z titulu koeficientu.
V zak. o DzP je dalej v § 25 ods. 6 ustanovenie, ktore hovori, ze pri obstaravani hmot. majetku formou fin. prenajmu sucastou OC u najomcu nie je DPH (je k tomu aj vyklad v Poradcovi 5-6/2005, str. 108-109, ale je tam uvedene, ze to plati od 1.1.2006). Ja uctujem tiez o leasingu (nie os.auto) a neviem si prestavit, ako by som s kazdou splatkou menila OC.
ALBO
08.02.06,18:34
§54 úprava dane pri IM sa netýka lízingových splátok.Týka sa len majetku HM A NHM. Lízing je služba, prevod práv.