Excise Duty
02.12.11,18:21
V prílohe pripájam čerstvo schválený paškvil s názvom Zákon o spotrebnej dani z alkoholických nápojov.
mailer23
13.01.12,14:42
Dosť veľa sa zmenilo ohľadom kontrolných známok....na colnom urade som ako opravnený príjemca opakovany dostal informáciu, že si musim dať vytlačiť minimálne 500 kontrolnych známok a ako opravnený príjemca ich musím mať kryté zábezpekov na dan. Nie som ani colnik ani pravnik, ale po prečitaní si nového zakona to chápem tak, že tieto veci sa menia az k 1. januáru 2013 a preto v sučasnosti by mali platit ustanovenia stareho zakona. Podla noveho zákona je minimálne množstvo objednanych kontrolnych známok 500ks. Tu však už nevidim podmienku opakovaneho opravneneho prijemcu tlačit kontrolne známky len do výšky zloženej zábezpeky na daň. Prosím Vás kde je pravda? Môžem počas roka 2012 postupovať tak ako doteraz, čiže registračné odberné číslo, zmluva s tlačiarnou, žiadosť o vydanie poukazu na odber kontrolných známok...postup podľa §10 zákona 105/2004 Z.z. v zneni neskorších predpisov učinných k 1.1.2011????Ďakujem.
Jojkomojko
17.01.12,19:04
Zdravim, chcel by som poprosit o radu ako postupovat v mojom zamotanom pripade. Prevadzkoval som bar, ale aby sme sa vyhli plateniu soc., tak sme bar prepisali na priatelku. Na colny urad som poslal doporucene list, kde som im oznamil, ze som prerusil zivnost a tiez ze prerusujem predaj alkoholu. Priatelka si vybavila povolenie na predaj, udala dodavatela a pekne sme si podnikali, az do chvile, ked sme chceli opat previest bar na mna. Chcel som poslat na CU info, ze priatelka konci a ja zacinam a pri opisovani udajov o dodavatelovi som si vsimol, ze cely cas sme brali tovar stale na moje ICO a nie na priatelkyne.Nie som si isty, ci sme dodavatelovi ohlasili zmenu alebo nie. Dodavatel mi povedal, ze on uz nemoze urobit ziadnu zmenu, pretoze hlasenia su online a vsetko je uzavrete. Co sa tyka danoveho, tak vsetko sa dalo do priatelkinho, takze k zatajeniu alebo take nico nedoslo.Dakujem
Excise Duty
03.02.12,05:51
Novela zákona schválená 1. februára 2012, číslo parlamentnej tlače 561.
Rokr1
14.02.12,08:36
Predpokladám, že liehoviny nadobudla priateľka už od držiteľa povolenia na distribúciu , pretože musíte dodržať podmienku nadobudnutia. Inak by jej hrozila pokuta. Pri kúpe liehoviny priateľka mala uviesť svojmu distribútorovi, že ide o kúpu na účely ďalšieho predaja a jej identifikačné údaje spolu s číslom povolenia na predaj konečnému spotrebiteľovi, aby distribútor mohol viesť účtovníctvo § 54 ods. 16, požadovanú evidenciu § 54 ods. 14,15, 19 v zmysle zákona, vyhotoviť doklad o predaji spotrebiteľského balenia liehoviny s náležitosťami podľa zákona § 54 ods. 16 zákona č. 530/2011 Z. z. a splniť si oznamovaciu povinnosť § 54 ods. 17. Na druhej strane distribútor musí vedieť, kto je odberateľom, teda či je aj držiteľom povolenia na predaj, číslo povolenia na predaj, aby mohol splniť požiadavky uložené zákonom. Ak ste Ďalej priateľka musela viesť súčasne evidenciu podľa § 54 ods. 7 ( s odkazom na niektoré ust. ods. 15), 19, ktorú vedie podľa nadobúdacích dokladov (dokladov o nákupe a predaji) - hlavne dokladov o predaji vyhotovených distribútorom, ktoré by mali obsahovať zákonom stanovené náležitosti. Z uvedeného vyplýva, že doklady a evidencie by mali korešpondovať.
Zásoby môže priateľka previezť na Vás podľa súčasného znenia zákona až po zániku jej povolenia na predaj alebo po jeho odňatí s písomným súhlasom colného úradu § 54 ods. 22. Upozorňujem Vás, že správca dane môže mať aj pochybnosti o nadobudnutí "zdanených" spotrebiteľských balení liehu , na základe čoho by mal začať dokazovanie, v ktorom nejde len o zaúčtovanie dokladu.
Rokr1
14.02.12,08:58
Okrem už nižšie uvedenej odpovede o 9:36 hod. podľa mňa je možné uplatniť primerane postup, ak by išlo o chybné zápisy, doklady a nie o predaj pre Vás. Preto by ste to mali konzultovať na colnom úrade. Aj tam sa vyvíjajú myšlienkové pochody.

Ak osoba oprávnená na distribúciu spotrebiteľského balenia liehu (ďalej len „SBL“) predáva SBL (na účely ďalšieho predaja) inej osobe oprávnenej na distribúciu SBL alebo držiteľovi povolenia na predaj SBL, je povinná uviesť na doklade o predaji SBL všetky zákonom ustanovené údaje. Ak ich vydaný doklad o predaji SBL neobsahuje, je potrebné postupovať v súlade so zákonom č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov a žiadať opravu účtovného dokladu.
Rokr1
14.02.12,09:42
Dosť veľa sa zmenilo ohľadom kontrolných známok....na colnom urade som ako opravnený príjemca opakovany dostal informáciu, že si musim dať vytlačiť minimálne 500 kontrolnych známok a ako opravnený príjemca ich musím mať kryté zábezpekov na dan. Nie som ani colnik ani pravnik, ale po prečitaní si nového zakona to chápem tak, že tieto veci sa menia az k 1. januáru 2013 a preto v sučasnosti by mali platit ustanovenia stareho zakona. Podla noveho zákona je minimálne množstvo objednanych kontrolnych známok 500ks. Tu však už nevidim podmienku opakovaneho opravneneho prijemcu tlačit kontrolne známky len do výšky zloženej zábezpeky na daň. Prosím Vás kde je pravda? Môžem počas roka 2012 postupovať tak ako doteraz, čiže registračné odberné číslo, zmluva s tlačiarnou, žiadosť o vydanie poukazu na odber kontrolných známok...postup podľa §10 zákona 105/2004 Z.z. v zneni neskorších predpisov učinných k 1.1.2011????Ďakujem.

V § 53 ods. 13 je uvedená možnosť objednania KZ odberateľom KZ uvedeným v § 26 ods. 2 písm.b) v počte max. do výšky zabezpečenia dane. Inde som takéto obmedzenie nenašiel. Množstvo 500 ks je možné znížiť po dohode s colným úradom na žiadosť v odôvodnených prípadoch.

Všetko platí až od 1.1.2013, ak prechodné ešte k tomu niečo neustanovujú.
mailer23
15.02.12,11:31
Ďakujem za odpoveď, som oprávnený príjemca podľa §19, takže §26 sa ma netýka, rozumiem tomu dobre? od 1.1.2013 už nebudem musieť objednávať kontrolné známky len do výšky zloženej zábezpeky na daň. Na colnom úrade som teda bol uvedený do omylu, ako to už býva tradícia.
Rokr1
15.02.12,13:14
Podľa mňa ide o to, že Vám dajú len kontrolné známky v množstve výšky zloženej zábezpeky na daň kvôli daňovým únikom. Mali by ste niečim podložiť požadované množstvo.Inak v zákone nevidím dôvod, aby Vám nedali na požadované množstvo súhlas. Musia odôvodniť zamietnutie vydania požadovaného množstva.
Excise Duty
24.02.12,09:06
Novela je už uverejnená v Zbierke, čiastka 20, zákon č. 69/2012, článok IX.
Zebia
27.02.12,13:05
Dobrý deň,

tento zákon je 105/2004 posledné znenie? Pretože ja som si stiahol so stránky: http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/jaspiw_mini_fr0.htm posledný zákon s účinnosťou od 1.9.2011. Je to možné aby tam nemali posledný aktuálny? Celý som si ho preštudoval dva krát, povyznačoval pekne čo sa ma týka a teraz môžem ísť odznova. Škoda že v tej Vašej prílohe niesu vyznačené posledné zmeny. Smiem sa spýtať odkiaľ čerpáte najnovšie znenia zákonov?
Ďakujem
Excise Duty
27.02.12,15:49
Dobrý deň,

tento zákon je 105/2004 posledné znenie? Pretože ja som si stiahol so stránky: http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/jaspiw_mini_fr0.htm posledný zákon s účinnosťou od 1.9.2011. Je to možné aby tam nemali posledný aktuálny? Celý som si ho preštudoval dva krát, povyznačoval pekne čo sa ma týka a teraz môžem ísť odznova. Škoda že v tej Vašej prílohe niesu vyznačené posledné zmeny. Smiem sa spýtať odkiaľ čerpáte najnovšie znenia zákonov?
Ďakujem
Spotrebnú daň z alkoholických nápojov nápojov upravuje zákon č. 530/2011 Z. z. v znení zákona č. 69/2012 Z. z. Pozri si aj predchádzajúce príspevky.
Kvaka
28.02.12,10:15
Dobrý deň,

tento zákon je 105/2004 posledné znenie? Pretože ja som si stiahol so stránky: http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/jaspiw_mini_fr0.htm posledný zákon s účinnosťou od 1.9.2011. Je to možné aby tam nemali posledný aktuálny? Celý som si ho preštudoval dva krát, povyznačoval pekne čo sa ma týka a teraz môžem ísť odznova. Škoda že v tej Vašej prílohe niesu vyznačené posledné zmeny. Smiem sa spýtať odkiaľ čerpáte najnovšie znenia zákonov?
Ďakujem
Ešte platia aj nejaké ustanovenia zákona 105/2004, pozri si tu http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-105
Nový zákon si môžeš prezrieť aj tu,
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2011-530,
odkazy na paragrafy sú rýchlo dostupné.
Zebia
28.02.12,13:12
Ďakujem za odpovede Už je mi to jasnejšie. Ak smiem, budem sa pýtať ďalej. Študujem nejaký zákon prvý krát tak prosím prepáčenie za prípadnú neohrabanosť.

Chcel by som si lepšie ozrejmiť pojem Oprávnený príjemca. (Zákon 530/2011)
Podľa § 2 ods. 1 písm. i)
Na účely tohto zákona sa rozumie oprávneným príjemcom osoba, ktorá nie je prevádzkovateľom daňového skladu a ktorá v rámci podnikania opakovane alebo príležitostne na základe povolenia prijíma alkoholický nápoj z iného členského štátu v pozastavení dane, pričom nesmie alkoholický nápoj v pozastavení dane skladovať ani odosielať,
Podľa § 10 ods. 1 písm. c)
Daňová povinnosť, ak § 22, 26, 28 až 31, 49, 63, 64 alebo § 66 neustanovuje inak, vzniká uvedením alkoholického nápoja do daňového voľného obehu dňom prijatia alkoholického nápoja oprávneným príjemcom prepraveného na daňové územie v pozastavení dane

Otázka:
chápem to dobre, že oprávnený príjemca, je fyzická alebo právnická osoba, ktorá v okamihu ako príjme lieh (mám na mysli hlavne SBL) na daňové územie, okamžité zaplatí spotrebnú daň a nemôže uchovávať takýto alkohol v pozastavení dane? Tým pádom sa takýto alkohol hneď po prijatí dostáva do daňového voľného obehu. S tým že známky nalepí buď už výrobca alebo on sám v colnom sklade a do svojho skladu si ho vezie už ako zdanený?

Za odpoveď ďakujem
Excise Duty
28.02.12,13:20
Ďakujem za odpovede Už je mi to jasnejšie. Ak smiem, budem sa pýtať ďalej. Študujem nejaký zákon prvý krát tak prosím prepáčenie za prípadnú neohrabanosť.

Chcel by som si lepšie ozrejmiť pojem Oprávnený príjemca. (Zákon 530/2011)
Podľa § 2 ods. 1 písm. i)
Na účely tohto zákona sa rozumie oprávneným príjemcom osoba, ktorá nie je prevádzkovateľom daňového skladu a ktorá v rámci podnikania opakovane alebo príležitostne na základe povolenia prijíma alkoholický nápoj z iného členského štátu v pozastavení dane, pričom nesmie alkoholický nápoj v pozastavení dane skladovať ani odosielať,
Podľa § 10 ods. 1 písm. c)
Daňová povinnosť, ak § 22, 26, 28 až 31, 49, 63, 64 alebo § 66 neustanovuje inak, vzniká uvedením alkoholického nápoja do daňového voľného obehu dňom prijatia alkoholického nápoja oprávneným príjemcom prepraveného na daňové územie v pozastavení dane

Otázka:
chápem to dobre, že oprávnený príjemca, je fyzická alebo právnická osoba, ktorá v okamihu ako príjme lieh (mám na mysli hlavne SBL) na daňové územie, okamžité zaplatí spotrebnú daň a nemôže uchovávať takýto alkohol v pozastavení dane? Tým pádom sa takýto alkohol hneď po prijatí dostáva do daňového voľného obehu. S tým že známky nalepí buď už výrobca alebo on sám v colnom sklade a do svojho skladu si ho vezie už ako zdanený?

Za odpoveď ďakujem
Áno, je to presne tak.
Zebia
29.02.12,10:32
Ďakujem.

ďalšia otázka by sa týkala prepravy alkoholu (zvonu ide hlavne o SBL a oprávneného príjemcu)
Nie sú mi celkom jasné výrazy: dovoz/preprava/vývoz
Podľa § 18
ods. 1 písm. a)
Alkoholický nápoj v pozastavení dane je možné prepravovať na území Európskej únie len z daňového skladu na daňovom území alebo z miesta dovozu (§ 23), ak alkoholický nápoj odosiela registrovaný odosielateľ na daňovom území do daňového skladu, alebo oprávnenému príjemcovi v inom členskom štáte.
ods. 1 písm. c)
z daňového skladu v inom členskom štáte alebo od registrovaného odosielateľa v inom členskom štáte do daňového skladu, alebo oprávnenému príjemcovi na daňovom území,
Podľa § 23
ods. 1
Dovozom alkoholického nápoja sa na účely tohto zákona rozumie prepustenie alkoholického nápoja do voľného obehu v mieste dovozu. Miestom dovozu je miesto, kde sa alkoholický nápoj nachádza v čase prepustenia do voľného obehu. Na daň a na správu dane pri dovoze alkoholického nápoja sa vzťahujú colné predpisy, ak § 23 až 25 neustanovujú inak.
ods. 2
Alkoholický nápoj po prepustení do voľného obehu je možné uviesť do daňového režimu pozastavenia dane, pričom sa uplatní rovnaký postup ako pri preprave alkoholického nápoja v pozastavení dane.
ods. 3
Alkoholický nápoj, ktorý po prepustení do voľného obehu uviedol dovozca, ktorým je prevádzkovateľ daňového skladu alebo registrovaný odosielateľ (ďalej len „dovozca“) do pozastavenia dane, musí byť bezodkladne umiestnený v daňovom sklade na daňovom území alebo odoslaný dovozcom prevádzkovateľovi daňového skladu alebo oprávnenému príjemcovi na území iného členského štátu.

Otázka č.1:
V starším témach o spotrebnej dani z alkoholu som sa dočítal, že tým bola myslená preprava(?) z tretieho štátu na územie únie, príp. daňové územie. Avšak teraz sa o ničom takom nepíše. Čo to teda "lajcky" znamená dovoz a miesto dovozu? Ak je výrobca v inom členskom štáte únie a oprávnený príjemca na Slovensku a dováža si oprávnený príjemca SBL sám alebo pomocou nejakej špedície ide o dovoz? A tak isto ako mám rozumieť tomu, že ods. 2 a 3. Keď je alkohol dodaný do miesta dovozu, je daný okamžite do daňového obehu ako sa môže zase vrátiť do pozastavenia dane?

Otázka č.2:
Vývoz - rozumiem tomu správne, že o vývoz sa jedná ak prepravujem alkohol. náp. z územia únie do tretieho štátu?

Sumár:
V prípade dovozu SBL z krajiny EU na Slovenko ide o dovoz/prepravu?

Opäť ďakujem za prípadnú odpoveď.
Excise Duty
29.02.12,11:09
Sumár:
V prípade dovozu SBL z krajiny EU na Slovenko ide o dovoz/prepravu?

Opäť ďakujem za prípadnú odpoveď.
Tvoj problém je v tom, že nepoznáš základné pravidlá spotrebných daní a ich mechanizmus, najprv si preto prečítaj systémovú smernicu k spotrebným daniam, je v prílohe.
Ďalším tvojim problémom a bohužiaľ nielen tvojim je, že nerozlišuješ medzi intrakomunitárnym pohybom tovaru (medzi členskými štátmi navzájom) a dovozom, resp. vývozom (medzi členským štátom a tretím štátom), potom nevieš vyhľadať príslušné ustanovenie zákona.
Ak si aspoň trošku naštuduješ smernicu, potom sa dá seriózne odpovedať, lebo takto len "strielaš od boku" a akákoľvek odpoveď na nelogické otázky ti nič nepovie. Prepáč, že ťa takto "hreším", rád ti pomôžem, ale musíš mať aspoň nejaké elementárne vedomosti, inak sa budeme baviť donekonečna.
Zebia
29.02.12,11:23
Tak je to tak, že som si preštudoval dva krát ten zákon a povyznačoval si veci ktoré mi logicky nedávajú zmysel a na tie sa pýtam. Možno som nechápavý ale mám pocit, že tie zákony sú písané tak, že všetko ma svoje AK a KEBY a nieje to dané jasné a zrozumiteľne. Neviem úplne presne ako sa v tom pohybovať, pretože nikde nieje nejaký kľúč k pochopeniu nadväznosti jednotlivých zákonov, smerníc atď. Aspoň som na to zatiaľ neprišiel. Každú vetu si čítam aj niekoľko krát aby som správne pochopil jej význam. Takže sa pustím teraz do tej smernice a uvidíme či mi to bude jasnejšie.

Zatiaľ ďakujem
Excise Duty
29.02.12,12:03
Tak je to tak, že som si preštudoval dva krát ten zákon a povyznačoval si veci ktoré mi logicky nedávajú zmysel a na tie sa pýtam. Možno som nechápavý ale mám pocit, že tie zákony sú písané tak, že všetko ma svoje AK a KEBY a nieje to dané jasné a zrozumiteľne. Neviem úplne presne ako sa v tom pohybovať, pretože nikde nieje nejaký kľúč k pochopeniu nadväznosti jednotlivých zákonov, smerníc atď. Aspoň som na to zatiaľ neprišiel. Každú vetu si čítam aj niekoľko krát aby som správne pochopil jej význam. Takže sa pustím teraz do tej smernice a uvidíme či mi to bude jasnejšie.

Zatiaľ ďakujem
Súhlasím s Tebou, ale veď vo svojom prvom príspevku som uviedol, že zákon č. 530/2011 Z. z. je paškvil. Vzniku zákona predchádzala takmer rok pretrvávajúca značne demagogická kampaň z kruhov výrobcov liehových nápojov, do ktorej sa nechali vtiahnuť aj niektorí výrobcovia piva. Na šírenie nepravdy stačí naozaj len niekoľko riadkov, tak ako to robili aktéri tejto kampane v médiách kalkulujúc zo všeobecnou neznalosťou problematiky spotrebných daní a najmä legislatívy EÚ upravujúcej problematiku zdanenia alkoholických nápojov. Tá sa žiaľ nedá vysvetliť niekoľkými riadkami. V dôvodovej správe k dnes už bohužiaľ schválenému zákonu sa uvádza, že sa „ustanovuje jednotná sadzba spotrebnej dane na alkoholický nápoj, pričom sadzba dane na jednotlivé druhy alkoholického nápoja, t. j. víno, lieh a pivo, zohľadňuje obsah alkoholu v konečnom výrobku tak, že sú pri zdaňovaní každého druhu alkoholického nápoja dodržané základné princípy smernice Rady 92/83/EHS. Cieľom zavedenia tohto systému je vytvoriť takú štruktúru zdaňovania jednotlivých alkoholických nápojov, ktorá by zohľadňovala všetky aspekty vplývajúce na ich výrobu, spracovanie, distribúciu a spotrebu.“.
Treba si však položiť niekoľko otázok. Kto dal Ministerstvu financií Slovenskej republiky, teda tej republiky, ktorá je členským štátom EÚ právo vytvárať nové pravidlá zdanenia alkoholických nápojov, keďže ich spôsoba princíp zdanenia je daný predpismi EÚ? Na čiu objednávkua v čí prospech stvorilo ministerstvo financií takýto zákon. Ako to, že pracovníci Inštitútu finančnej politiky Ministerstva financií Slovenskej republiky za peniaze daňových poplatníkov uvádzajú na svojich stránkach zjavne objednané alebo naoktrojované teórie zdanenia alkoholických nápojov s odkazom na odporúčania OECD a iných inštitúcií, hoci sa Slovensko ako členský štát EÚ musí riadiť jej smernicami a mať ich premietnuté v legislatíve? Ako je možné, že v dôvodovej správe k zákonu sa hovorí o jeho súlade s právom EÚ, hoci je to lož, ako jednoznačne vyplývaz jednotlivých problematických ustanovení zákona? Ako je možné, že návrh zákona prešiel cez Legislatívnu radu vlády, Vládu Slovenskej republiky, parlament Slovenskej republiky a napokon aj cez samotnú Kanceláriu prezidenta republiky? To všetkým stačilo tvrdenie o súlade zákonas právom EÚ a nik si neoveril pravdivosť tohto tvrdenia a súladu ustanovení zákona s týmto právom EÚ? Akékoľvek pripomienky k návrhu zákona v rámci legislatívneho procesu viedli k obviňovaniu z lobizmu a ironickému zosmiešňovaniu výrobcov vína, do čoho sa bohužiaľ zapojili aj niektorí novinári, či už z neznalosti problematiky, alebo žeby za dobrý peniaz? Výsledkom je zákon, ktorý smelo možno nazvať zlepencom. Aj keď sa na Slovensku toto viac menej už ironické slovo zaužívalo v celkom inej súvislosti, zákon bohužiaľ taký je! Je to neprehľadný konglomerát upravujúci zdanenie troch, po všetkých stránkach diametrálne odlišných kategórií alkoholických nápojov. Podľa ministra financií, ako vyhlásil v parlamente, zákon prináša racionalizáciu v správe dane, nevedno však akú. Colné úrady budú aj naďalej spravovať spotrebnú daň podľa jednotlivých druhov alkoholických nápojov, teda buď z liehu, vína alebo piva. Zákon platil len dva týždne a už musel byť novelizovaný, stále ešte obsahuje toľko deformácií a hrubých porušení smernice č. 92/83/EHS, že Európska komisia nepochybne bude požadovať jeho ďalšiu opravu novelou. Zákon je najnepriaznivejšie koncipovaný, pokiaľ ide o spotrebnú daň z vína, pretože i napriek tvrdeniu o zdanení podľa obsahu alkoholu, stanovuje obsah alkoholu pre výpočet sadzby dane vo všetkých druhoch vín paušálne! Špecifickým spôsobom je však deformované aj zdanenie piva, aj to je napadnuteľné na Európskej komisii.
MILKA3
29.02.12,19:35
Súhlasím. :o
MILKA3
29.02.12,19:38
Ako môžeš písať odpoveď bez naštudovania prechodných ustanovení. To si tak rýchlo zabudol, čo ťa colný úrad naučil?
Zebia
01.03.12,13:57
Zdravím,

tak som si preštudoval smernicu 2008/118. Avšak až na pár riadkov mi to celkom jasnejšie neprišlo.
Článok 17, ods. 1 písm. b
Tovar podliehajúci spotrebnej dani sa môže prepravovať v režime pozastavenia dane na území Spoločenstva vrátane prípadu, keď sa tovar prepravuje cez tretiu krajinu alebo tretie územie:
b) z miesta dovozu do jedného z miest určenia uvedených v písmene a), ak tovar odosiela registrovaný odosielateľ.
Na účely tohto článku je „miesto dovozu“ miesto, kde sa tovar nachádza v čase prepustenia do voľného obehu v súlade s článkom 79 nariadenia (EHS) č. 2913/1992.
Článok 79 z (EHS) č. 2913/1992.
Prepustením do voľného obehu získava tovar, ktorý nie je tovarom spoločenstva, colný štatút tovaru spoločenstva. Prepustenie zahŕňa uplatnenia obchodno-politických opatrení, splnenie ďalších formalít stanovených pre dovoz určitého tovaru a ...

Z tohto je zrejmé že v prípade dovozu ide prepravu z územia mimo EU. Čo som sa v zákone o spotrebnej dani z alk. nápojov nejako nedočítal (hoci som to spomenuté už tu na Porade videl), no možno som zle čítal. V prípade vývozu to je jasné tiež. Takže v mojom prípade pôjde o prepravu alkoholického nápoja v pozastavení dane na území EU podľa § 18 tohto zákona.

Ak je to čo som napísal vyššie pravda, moja ďalšia otázka sa týka:
Teoreticky, beriem alkohol v SBL z členského štátu EU, ja som oprávnený príjemca na Slovensku a mám záujem o prepravu vlastnou osobou alebo špedičnou spoločnosťou. K zákonu 530/2011 Podľa § 18 ods. 10
Na alkoholický nápoj, ktorý sa má prepravovať v pozastavení dane na území Európskej únie, musí byť vždy zložená zábezpeka na daň okrem prepravy alkoholického nápoja slovenskému zástupcovi podľa § 32 ods. 15 alebo ozbrojeným silám Slovenskej republiky a ich civilným zamestnancom, na použitie v súvislosti s aktivitami podľa medzinárodnej zmluvy na územie štátov, ktoré sú stranami Severoatlantickej zmluvy. Zábezpeku na daň zloží odosielateľ (dodávateľ) vo výške dane pripadajúcej na množstvo prepravovaného alkoholického nápoja, ak odsek 11 a§ 17 ods. 13 neustanovuje inak. Zloženie zábezpeky na daň na alkoholický nápoj, ktorý sa má prepravovať v pozastavení dane, sa nevyžaduje, ak zábezpeka na daň podľa § 16 ods. 3 je zložená v takej výške, že pokrýva zábezpeku na daň na alkoholický nápoj, ktorý sa má prepravovať v pozastavení dane. Zábezpeka na daň zložená v inom členskom štáte je platná na daňovom území. Colný úrad na žiadosť odosielateľa (dodávateľa) môže povoliť, aby namiesto odosielateľa (dodávateľa) zložil zábezpeku na daň príjemca (odberateľ), ak sa tak odosielateľ (dodávateľ) a príjemca (odberateľ) dohodli. Zloženú zábezpeku na daň colný úrad odosielateľa (dodávateľa) bezodkladne vráti osobe, ktorá zložila zábezpeku na daň, po zaevidovaní správy o prijatí zaslanej správcom dane členského štátu príjemcu (odberateľa), ak sa colný úrad odosielateľa (dodávateľa) a osoba, ktorá zložila zábezpeku na daň nedohodli inak.
Podľa § 16 ods. 3
Prevádzkovateľ daňového skladu je povinný mať zloženú zábezpeku na daň vo výške dane pripadajúcej na priemerné mesačné množstvo alkoholického nápoja, ktoré uviedol do daňového voľného obehu za obdobie predchádzajúcich 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov, pričom do výšky zábezpeky na daň sa započíta aj daň pripadajúca na množstvo alkoholického nápoja, ktoré uviedol do daňového voľného obehu na účely oslobodené od dane podľa § 40 ods. 1, § 60 ods. 1 alebo § 65.

A otázka:
Ako to reálne funguje? Daňový sklad, v niektorom členskom štáte EU ma zloženú zábezpeku na daň liehu uvedeného do voľného obehu v hodnote mesačného priemeru za posledný rok. Ak chce predať alkohol v pozastavení dane do iného členského štátu, musí (?) on zložiť zábezpeku (alebo má zloženú neustále) na daň prepravovaného alkoholu aj keď nieje prepravcom? Alebo v tom prípade žiada odberateľa aby zaplatil zábezpeku na jeho území?
Prosím opravte ma ak sa mýlim a ak nie tak ak máte nejaké skúsenosti prosím o radu. Pretože mi to nieje celkom jasné, aby dodávateľ platil zábezpeku za niečo čo predá a už sa "nestará" kde to skončí a čo s tým bude.

Ďakujem
Excise Duty
02.03.12,01:27
A otázka:
Ako to reálne funguje? Daňový sklad, v niektorom členskom štáte EU ma zloženú zábezpeku na daň liehu uvedeného do voľného obehu v hodnote mesačného priemeru za posledný rok. Ak chce predať alkohol v pozastavení dane do iného členského štátu, musí (?) on zložiť zábezpeku (alebo má zloženú neustále) na daň prepravovaného alkoholu aj keď nieje prepravcom? Alebo v tom prípade žiada odberateľa aby zaplatil zábezpeku na jeho území?
Prosím opravte ma ak sa mýlim a ak nie tak ak máte nejaké skúsenosti prosím o radu. Pretože mi to nieje celkom jasné, aby dodávateľ platil zábezpeku za niečo čo predá a už sa "nestará" kde to skončí a čo s tým bude.

Ďakujem


Pochopil si to správne, v tvojom teoretickom prípade by išlo o prepravu podľa ustanovenia § 18 ods. 1 písm. c) zákona č. 530/2011 Z. z. Zábezpeka na prepravu musí byť zložená v tom členskom štáte, v ktorom sa zaháji preprava a podľa ustanovení legislatívy toho štátu, náš zákon č. 530/2011 Z. z. sa teda v tomto prípade neuplatní. Pripomínam, že podľa ustanovenia Čl. 18 ods. 3 smernice č. 2008/118/ES zábezpeka na spotrebnú daň je platná v celom Spoločenstve. Teda ak bude zložená v členskom štáte X, potom pokrýva aj tú časť prepravy, ktorá pokračuje cez ďalšie členské štáty a ktorá pokračuje aj na území Slovenskej republiky, kde sa ukončí. Podrobné pravidlá týkajúce sa zábezpeky na spotrebnú daň stanovujú členské štáty, čiže v tomto prípade bude potrebné dodržať zákon o spotrebnej dani dodávateľského členského štátu. Ďalej podľa ustanovenia Čl. 18 ods. 3 jemožné, aby zábezpeku na spotrebnú daň zložil prepravca, vlastník tovaru podliehajúceho spotrebnej dani, príjemca alebo spoločne viaceré tieto osoby.

Ak budeš oprávneným príjemcom, potom platí pre teba ustanovenie § 19 nášho zákona.
Zebia
05.03.12,12:10
Ďakujem. Dovolím si ďalšiu otázku.

Znova zákon 530/2011
Podľa § 46 - Sklad liehu - ods. 1. a 2.
1. Skladom liehu na účely tohto zákona je liehovarnícky závod,ktorým je výrobňa liehovín, egalizačná stanica, denaturačný závod plniareň, nachádzajúci sa na daňovom území, v ktorom sa v rámci podnikania prijíma, spracúva, plní, skladuje alebo odosiela lieh vyrobený v podniku na výrobu liehu, ak odseky 2 a 3 neustanovujú inak.
2. Skladom liehu je aj sklad liehu neuvedený v odseku 1, v ktorom sa v rámci podnikania lieh


prijíma, skladuje alebo odosiela,

a podľa § 72 ods. 4
Podrobnosti o výkone kontroly množstva vyrobeného alkoholického nápoja, ktorým je lieh, spracovaného liehu, dodávaného liehu a prijímaného liehu, o zisťovaní množstva vyrobeného liehu, zisťovaní zásob liehu, o požiadavkách na usporiadanie výrobných zariadení na výrobu liehu, technologických zariadení na spracovanie liehu, skladovanie liehu, prepravu liehu, vyskladňovanie liehu a preberanie liehu, podrobnosti o použití kontrolných liehových meradiel, spôsobe zabezpečenia kontrolných liehových meradiel a podrobnosti o spôsobe vedenia evidencie liehu ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá ministerstvo.

Otázka:
Ak som oprávnený príjemca a ako sme si už vyjasnili, môžem prijímať alkohol do colného skladu a po označení kontrolnými známkami prepraviť do svojho skladu liehu. Pripomínam, že ide len o SBL bez ďalšej úpravy. Kde nájdem nejaký predpis ako má ten môj sklad vyzerať, ako má byť zabezpečený atď? V zákone je uvedené, že to bude upresnené predpisom. Kde ho nájdem a čo platí kým nieje predpis vydaný?
Excise Duty
05.03.12,17:46
Otázka:
Ak som oprávnený príjemca a ako sme si už vyjasnili, môžem prijímať alkohol do colného skladu a po označení kontrolnými známkami prepraviť do svojho skladu liehu. Pripomínam, že ide len o SBL bez ďalšej úpravy. Kde nájdem nejaký predpis ako má ten môj sklad vyzerať, ako má byť zabezpečený atď? V zákone je uvedené, že to bude upresnené predpisom. Kde ho nájdem a čo platí kým nieje predpis vydaný?
Ach jaj, máš to teda poriadne popletené. A prečo sem pletieš colný sklad, si predsa oprávnený príjemca a nejdeš dovážať z tretích štátov, načo ti je teda colný sklad. Alebo si mal na mysli daňový sklad? A ten ti je už načo? Buď chceš byť daňovým skladom alebo oprávneným príjemcom. Pokiaľ ide o označovanie spotrebiteľského balenia liehu, to predsa môžeš robiť aj ako oprávnený príjemca, zatiaľ platí ustanovenie § 10 zákona č. 105/2004 Z. z. o spotrebnej dani z liehu a o... v znení neskorších predpisov.
Neviem, čo si mám myslieť, či naozaj chceš byť oprávneným príjemcom alebo robíš diplomovku zo spotrebných daní alebo ma len tak skúšaš, v každom prípade toho veľmi málo vieš o spotrebných daniach, takto sa nedá debatovať.
Zebia
05.03.12,19:44
Ach jaj, máš to teda poriadne popletené. A prečo sem pletieš colný sklad, si predsa oprávnený príjemca a nejdeš dovážať z tretích štátov, načo ti je teda colný sklad. Alebo si mal na mysli daňový sklad? A ten ti je už načo? Buď chceš byť daňovým skladom alebo oprávneným príjemcom. Pokiaľ ide o označovanie spotrebiteľského balenia liehu, to predsa môžeš robiť aj ako oprávnený príjemca, zatiaľ platí ustanovenie § 10 zákona č. 105/2004 Z. z. o spotrebnej dani z liehu a o... v znení neskorších predpisov.
Neviem, čo si mám myslieť, či naozaj chceš byť oprávneným príjemcom alebo robíš diplomovku zo spotrebných daní alebo ma len tak skúšaš, v každom prípade toho veľmi málo vieš o spotrebných daniach, takto sa nedá debatovať.

Odpoveď je jednoduchá. Rozmýšľam nad tým stať sa oprávneným príjemcom. Nikdy som nič podobné nerobil. Učím sa, pýtam sa a mýlim sa. Ale toto som domotal riadne, to je pravda. Neviem prečo som mal pocit, že takto som to niekde čítal. Takže tovar sa prepraví priamo do skladu oprávneného príjemcu a označí sa tam známkami? Aké sú nároky na ten sklad? Alebo kde si to môžem vyhľadať?
Excise Duty
05.03.12,20:02
Tak si zatiaľ preštuduj § 19.
Zebia
06.03.12,12:41
Prečítané po niekoľký krát.

§ 19 ods. 3 písm. b), c), d)
b) technická dokumentácia a opis skladovacích priestorov a spôsob zabezpečenia alkoholického nápoja pred neoprávneným použitím, ak je žiadateľom osoba, ktorá chce prijímať alkoholický nápoj, ktorým je lieh z iného členského štátu v pozastavení dane,
c) opis skladovacích zariadení podľa § 42 ods. 1, ak je žiadateľom osoba, ktorá chce prijímať alkoholický nápoj, ktorým je lieh z iného členského štátu v pozastavení dane,
d) technická dokumentácia zariadení na zisťovanie zásob alkoholického nápoja, ktorým je lieh, jeho teploty a doklad o overení týchto zariadení alebo vyhlásene o zhode týchto zariadení, ak žiadateľ má zariadenie na skladovanie liehu, ak je žiadateľom osoba, ktorá chce prijímať alkoholický nápoj, ktorým je lieh z iného členského štátu v pozastavení dane
§ 42 ods. 1
Ak sa v daňovom sklade vyrába, spracúva alebo skladuje lieh musí byť výrobné zariadenie a zariadenie na spracovanie a skladovanie liehu uspôsobené tak, aby bolo colným úradom možné kedykoľvek zisťovať množstvo vyrobeného a spracúvaného liehu, uskladneného liehu, zásob liehu a obsah alkoholu v ňom, a aby bolo možné v ňom skladovať oddelene jednotlivé druhy liehu.

Stále nerozumiem. Nie je žiadna norma? Len zabezpečím sklad a budem dúfať, že to bude dostatočné? Pošlem na schválenie a potom mi to vrátia späť, že sa im niečo nepáči? Viem, že sa pýtam ako tatár ale nerozumiem tomu, ak to teda má logiku tak sa ospravedlňujem.
Zebia
08.03.12,13:48
Zdravím, vie mi niekto odpovedať? Kde nájdem požiadavky na sklad liehu pre oprávneného príjemcu?

Ďakujem