rage1
08.09.04,12:34
Stravné a DPH

Chcem sa spytat. Ak berieme stravné lístky zo skolskej jedalne v sume 55Sk za kus bez DPH (skolska jedalen nieje platcom DPH) maju zamestnanci platit 45% zo sumy 55 Sk stravného lístka?alebo: 55x1,19x0,45=29,45
rage1
08.09.04,10:50
prosim o urychlenu radu, dakujem vam
Monika
08.09.04,10:52
Pre Rage1,

Skús pohľadať v sekcii DPH, konkrétne v téme - " DPH a stravné lístky ".
Na tretej strane tejto témy som uverejnila stanovisko DR SR ohľadom zdaňovania stravných lískov - DPH - je to napísané dosť jasne, tak dúfam, že Ti to pomôže.

Pekný deň. Monika
vladan
08.09.04,10:53
45% z 55,- Sk, DPH platia 19% z 55,-, celkovo vám dajú za jeden lístok 35,20 Sk

... úrýchlene vám odporúčam zadať príkaz "hľadať - stravné lístky" - určite vás to hodí do zaujímavých tém, ktoré tu už boli rozdiskutované :-)
Pekný deň
sway
08.09.04,12:23
Keď je dodavateľ neplatca DPH, tak prečo zamestnancom chceš priratavať DPH k cene listku? Ja by som im dala preplatiť 45% z ceny stravenky.
misurka
09.09.04,03:54
Ja si myslim, ze to nebudes zatazovat DPH. Ved ked si tie listky nakupila bez DPH(nebudes si uplatnovat odpocet), tak nevidim dovod, preco by ti vznikala dan. povinnost - DPH na vystupe.
vladan
09.09.04,05:14
Keď je dodavateľ neplatca DPH, tak prečo zamestnancom chceš priratavať DPH k cene listku? Ja by som im dala preplatiť 45% z ceny stravenky.postupovala som podľa témy "DPH a stravné lístky", kde Monika priložila odpoveď z DRSR a tam to vypočítali presne tak, ja sa držím toho :-)
Pekný deň
sway
09.09.04,12:49
postupovala som podľa témy "DPH a stravné lístky", kde Monika priložila odpoveď z DRSR a tam to vypočítali presne tak, ja sa držím toho :-)

Našla som ten komentár a prikladám ho dolu, môj názor je, že si to treba dobre prečítať a špecifikovať či ide o "jedlo", alebo o stravenku, nakoľko aj tu je jasne v poslednom odstavci napísané, že
.....ak nepožaduje úhradu dane z pridanej hodtnoty od zamestnancov, ide o vnútropodnikovú spotrebu a províziu nezdaňuje.

***********tak ja fakt neviem, ale isto viem že každý kto nakupuje stravenky-gastrolístky určite s DPH nič nerobí keď ich predáva zamestnancovi.
Inak je to pri poskytovaní stravy, alebo keď mu zabezpečí stravovanie v nejakej prevádzke a jemu to niekto fakturuje.


Pekný deň

Rada by som dala do pozornosti stanovisko Daňového riaditeľstva na tému DPH a stravné lístky /je síce pravda, že som to tu už raz písala, ale možno sa k tomu všetci nedostali/.

Písala som na Daňové riaditeľstvo dopyt ohľadom DPH, moja otázka znela:

Sme spoločnosť s ručením obmedzeným, platca DPH. Nakupujeme normálne stravné lístky /nie gastolístky/ od neplatcu DPH.
Pri poskytovaní týchto stravných lískov zamestnancom musíme odvádzať 19% DPH na výstupe, alebo ich máme predávať zamestnancom bez DPH?

ODPOVEĎ Z DRSR bola nasledovná:

Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica k Vašej žiadosti ohľadne uplatňovania zákona č.222/2004 Z.Z. o dani z pridanej hodnoty /ďalej len zákon o DPH/ uvádza nasledovné:

Základ dane pri poskytovaní závodného stravovania zákon o DPH neupravuje osobitným predpisom. Preto podľa §22 ods.1 je základom dane pri dodaní služby stravovania všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie služby, zníženú o daň. Do základu dane sa zahŕňa aj príspevok alebo dotácia, ktorá je priamo spojená s cenou služby.

Základom dane pri poskytovaní stravovania ej teda celá cena jedla bez DPH vrátane všetkých dotácií a príspevkov, ktoré súvisia s výškou ceny tejto služby. Platiteľ dane uplatní 19% sadzbu dane na celú cenu jedla bez DPH.

Napríklad: základ dane jedného jedla ...................................70,- Sk

DPH .................................................. ..............13,30 Sk

Spolu .................................................. ............83,30 Sk

Z toho 55% .................................................. ....38,50 Sk

Zamestnanec k úhrade ........................................44,80 Sk.


Ak zamestnávateľ sprostredkováva zabezpečenie stravy pre zamestnancov /napr. chegue déjeuner/, princíp sa nemení, zamestnávateľ má nárok na odpočítanie dane z odmeny /z provízie/ za sprostredkovanie stravovania a následne, ak nepožaduje úhradu dane z pridanej hodtnoty od zamestnancov, ide o vnútropodnikovú spotrebu a províziu nezdaňuje.


odbor služieb pre verejnosť

DR SR Banská Bystrica



To je všetko, dúfam, že to niekomu ešte pomôže.
Pekný deň.[/QUOTE]
sway
09.09.04,13:02
Zle som to priložila v predošlej správe - ale ten prispevok sa mi podarilo okopčiť, takže
TOTO JE MOJ NAZOR
Našla som ten komentár a prikladám ho dolu, môj názor je, že si to treba dobre prečítať a špecifikovať či ide o "jedlo", alebo o stravenku, nakoľko aj tu je jasne v poslednom odstavci napísané, že
.....ak nepožaduje úhradu dane z pridanej hodtnoty od zamestnancov, ide o vnútropodnikovú spotrebu a províziu nezdaňuje.

***********tak ja fakt neviem, ale isto viem že každý kto nakupuje stravenky-gastrolístky určite s DPH nič nerobí keď ich predáva zamestnancovi.
Inak je to pri poskytovaní stravy, alebo keď mu zabezpečí stravovanie v nejakej prevádzke a jemu to niekto fakturuje.