luluhaha
26.01.06,12:27
Musí byť v pracovnej zmluve vypísané políčko mzdové podmienky - teda výška mzdy (základná mzda) či nemusí, najradšej by som ho nevyplnila, ale bude potom táto zmluva platná?
Ďakujem za poradenie
Gituška
26.01.06,11:32
Zákonník práce hovorí :

§ 43


(1) V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:

a) druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho stručná charakteristika,
b) miesto výkonu práce (obec a organizačnú časť alebo inak určené miesto),
c) deň nástupu do práce,
d) mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.
rada
26.01.06,11:46
Ako hovorí veta pri odst. 1 v predchádzajúcom príspevku zamestnávateľ je povinný dohodnúť podstatné náležitosti. Zastávam názor, že ak mzdové náležitosti nie sú upravené v KZ a nebude v PZ vyplnené políčko základná mzda takáto pracovná zmluva je neplatná.
denis6
06.02.06,07:10
Zamestnávateľ však môže v zmluve uviesť, že o mzde sa dohodne na základe dohody o mzde alebo, mzdového výmeru, ktorý musí byť podpísaný oboma stranami. T.z. že aj zamestnanec aj zamestnávateľ s tým súhlasí.
Tweety
06.02.06,07:16
Zamestnávateľ však môže v zmluve uviesť, že o mzde sa dohodne na základe dohody o mzde alebo, mzdového výmeru, ktorý musí byť podpísaný oboma stranami. T.z. že aj zamestnanec aj zamestnávateľ s tým súhlasí.
Mzdové výmery, toto už neplatí, všetky potrebné náležitosti musia byť uvedené v pracovnej zmluve, alebo v KZ.
ajobs
06.02.06,08:16
Zamestnávateľ však môže v zmluve uviesť, že o mzde sa dohodne na základe dohody o mzde alebo, mzdového výmeru, ktorý musí byť podpísaný oboma stranami. T.z. že aj zamestnanec aj zamestnávateľ s tým súhlasí.

To bolo niekedy, že sa robili mzdové výmery, ktoré vlastne boli jednostrannými právnymi úkonmi firiem.
Aký by malo význam to, že mzdu neuvediem do pracovnej zmluvy, ale vystavím ešte ďalší dokument, ktorý opäť podpíšu obe zmluvné strany. Je to 1 papier naviac, pričom všade tvrdíme, že znižujeme administratívnu náročnosť.:eek: :confused: :cool:
Magma
15.06.06,03:08
Mzdové výmery nie, ale podľa mňa môžem spraviť dodatok k pracovnej zmluve a tieto mzdové náležitosti doriešiť v dodatku. Nemá náhodou niekto na to nejaký vzor?
azuz
15.06.06,04:58
Mzdové výmery nie, ale podľa mňa môžem spraviť dodatok k pracovnej zmluve a tieto mzdové náležitosti doriešiť v dodatku. Nemá náhodou niekto na to nejaký vzor?
Ja by som nerobila dodatok k pracovnej zmluve ale dohodu o zmene pracovnej zmluvy. Akákoľvek zmena PZ musí byť dohodnutá oboma stranami. Dodatok je podľa mňa jednostranny úkon - to sa robilo kedysi. A mzdové podmienky musia byť dohodnuté v PZ alebo v KZ.
dana9
15.06.06,05:31
Ja by som nerobila dodatok k pracovnej zmluve ale dohodu o zmene pracovnej zmluvy. Akákoľvek zmena PZ musí byť dohodnutá oboma stranami. Dodatok je podľa mňa jednostranny úkon - to sa robilo kedysi. A mzdové podmienky musia byť dohodnuté v PZ alebo v KZ.

len trošku poopravím, dodastok k pracovnej zmluve je taktiež dvojstranný právny úkon, musia s ním súhlasiť obidve zmluvné strany. Vy plýva to z ustanovení čl. 2 Zákonníka práce. Ak by nesúhlasili, nebol by to dodatok k pracovnej zmluve ale len obyčajný zdrap papiera.

S tým, že mzdové podmienky musia byť dohodnuté v PZ alebo v KZ úplne súhlasím.

dana:)
Magma
15.06.06,05:50
Ale predsa dodatok k pracovnej zmluve je v podstate PZ. Tak prečo by nemohli byť mzdové podmienky riešené dodatkom? Napr. v PZ v bode o mzdových odmienkach sa uvedie, že ... mzdové podmienky sú riešené dodatkom k tejto PZ. A v dodatku bude uvedené že dodatok sa uzatvára za účelom dojednania mzdových podmienok.
Ja si myslím že to takto môže byť. Dohoda o zmene PZ v žiadnom prípade nie, pretože ak mzda nebola pôvodne dojednaná, tak nie je čo meniť.
bv_alexandra
15.06.06,05:58
Podľa mňa to nemôže byť riešené dodatkom pretože tu to máš jasne napísané čo je zamestnávateľ povinný dohodnuť so zamestnancom.

Zákonník práce hovorí :

§ 43


(1) V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:

a) druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho stručná charakteristika,
b) miesto výkonu práce (obec a organizačnú časť alebo inak určené miesto),
c) deň nástupu do práce,
d) mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.
Skús si položiť otázku: Podpísala by som prac. zmluvu a považovala by si ju za správnu keby som tam nemala uvedené mzdové podmienky?
Magma
15.06.06,06:06
Áno, lenže v kolektívnej zmluve existuje minimálna tarifná stupnica, ale v skutočnosti sa mzda zamestnanca môže dohodnúť v danej TT aj vyššia ako je v KZ. V podstate ide o to,aby personalista, ktorý uzatvára pracovné zmluvy, nevidel konkrétnu výšku mzdy. Tú bude vidieť iba vedúci mzdového. Takže o to tu ide, zato som to chcela riešiť - konkrétnu mzdu dodatkom a tieto dodatky budú uložené u vedúceho. V prípade kontroly nie je problém ihneď toto zdokladovať a preukázať, že tieto mzdové náležitosti sú dojednané. Alebo, rozmýšľam, uzavrieť PZ s určením TT a hneď spraviť aj dohodu o zmene PZ a tam uviesť konkrétnu mzdu?!
Ďakujem za každý názor..
bv_alexandra
15.06.06,06:12
V podstate ide o to,aby personalista, ktorý uzatvára pracovné zmluvy, nevidel konkrétnu výšku mzdy. Tú bude vidieť iba vedúci mzdového. Takže o to tu ide, zato som to chcela riešiť - konkrétnu mzdu dodatkom a .....
Ďakujem za každý názor..
Tak v takom prípade by som to ja osobne riešila tak že by dané zmluvy nerobil personalista, ktorý by výšku mzdy nemal vidieť ale osoba ktorá môže vedieť kto koľko zarába.
dana9
15.06.06,06:13
Ale predsa dodatok k pracovnej zmluve je v podstate PZ. Tak prečo by nemohli byť mzdové podmienky riešené dodatkom? Napr. v PZ v bode o mzdových odmienkach sa uvedie, že ... mzdové podmienky sú riešené dodatkom k tejto PZ. A v dodatku bude uvedené že dodatok sa uzatvára za účelom dojednania mzdových podmienok.
Ja si myslím že to takto môže byť. Dohoda o zmene PZ v žiadnom prípade nie, pretože ak mzda nebola pôvodne dojednaná, tak nie je čo meniť.

Ja len nerozumiem, prečo je problém uviesť to do pracovnej zmluvy. Skús to prípadne bližšie rozpísať.

V zásade platí, že pracovný pomer sa zakladá pracovnou zmluvou. Ak by bola PZ neplatná, neprišlo by k vzniku pracovného pomeru, (resp. dal by sa úspešne spochybniť). Pracovná zmluva je neplatná ak neobsahuje niektorú z podstatných náležitostí, pričom podstatnou náležitosťou je aj určenie mzdy.


Dodatok sa zvyčajne uzatvára s určitým časovým odstupom, v prípadoch keď dochádza k zmene pôvodne dohodnutých podmienok.

dana :)
sgm
15.06.06,06:13
Neviem, čo na to kontrola, ale nám vlani inšpektorát práce "vyhodil" práve takéto PZ - ku ktorým boli dopĺňané dodatky... Podľa IP musí pracovná zmluva obsahovať aj mzdu, za ktorú bude konkrétna práca vykonávaná.
Bea
Tweety
15.06.06,06:21
Neviem, čo na to kontrola, ale nám vlani inšpektorát práce "vyhodil" práve takéto PZ - ku ktorým boli dopĺňané dodatky... Podľa IP musí pracovná zmluva obsahovať aj mzdu, za ktorú bude konkrétna práca vykonávaná.
Bea
Náležitosti PZ rieši § 43 ZP.
dana9
15.06.06,06:32
Neviem, čo na to kontrola, ale nám vlani inšpektorát práce "vyhodil" práve takéto PZ - ku ktorým boli dopĺňané dodatky... Podľa IP musí pracovná zmluva obsahovať aj mzdu, za ktorú bude konkrétna práca vykonávaná.
Bea

Bea,
myslím, že bez ohľadu na "náš", poraďácky výklad ustanovení ZP, táto tvoja skúsenosť jednoznančne rieši našu dilemu, či môže byť mzda dohodnutá aj cez dodatok :D :D :D

dana:)
Chobot
15.06.06,07:09
Všeobecne treba rozlišovať medzi prílohou a dodatkom ku zmluve (akejkoľvek). Príloha je súčasťou zmluvy, ale býva až časti po podpisoch na zmluve alebo na osobitnom papieri. Prílohou by som mzdové podmienky neriešil.

Dodatok je vlastne zmena niektorých častí zmluvy, ak neskôr po podipse je potrebné niektoré ustanovenia zmeniť. Dodatky podpisujú tiež obe strany. Zmena zmluvy formou dodatku je jednoduchšia, pretože netreba vypracovať celé nové znenie zmluvy, najmä ak je dlhšia. Uvedie sa len presne, ktorý článok zmluvy sa mení na aký. Nikto nemôže namietať, že dodatkom sa zmenili platové podmienky uvedené v zmluve. U nás to bežne riešime takto. Ja už mám k pracovnej zmluve 4. dodatok.

Prirovnal by som to k novele zákona, kde sa tiež len uvedie, že v zákone sa mení znenie paragrafu 000 z "xx" na "yy". Kvôli novele nebudú predsa vydávať celé znenie zákona.
Chobot
15.06.06,07:21
Neviem, čo na to kontrola, ale nám vlani inšpektorát práce "vyhodil" práve takéto PZ - ku ktorým boli dopĺňané dodatky... Podľa IP musí pracovná zmluva obsahovať aj mzdu, za ktorú bude konkrétna práca vykonávaná.
Bea

Nie všetko, čo nazveš "dodatkom" je aj dodatok so všetkými náležitosťami. Myslím, že tie vaše "dodatky" neuznal IP kvôli tomu, že neboli dodržané určité náležitosti, ktoré by ten dokument robili dodatkom k pracovnej zmluve.
Magma
15.06.06,07:42
V podstate ide o utajnenie miezd (nenašla som lepší výraz). teda aby čím menej ľudí vedelo o konkrétnych mzdách zamestnancov. Tým že sú zaradení v rovnakej TT ešte nemusia mať rovnaku základnú mzdu. Iný dôvod na to nie je. Takže z diskusií mám aj naďalej ten názor, že sa napíše PZ s udaním tarifnej triedy podľa KZ a napíše sa dodatok k PZ kde bude uvedená konkrétna výška mzdy. Predsa ako Chobot píše, dodatok je vlastne zmena niektorých častí PZ, takže podľa mňa to bude takto v poriadku...
sgm
15.06.06,08:30
Nie všetko, čo nazveš "dodatkom" je aj dodatok so všetkými náležitosťami. Myslím, že tie vaše "dodatky" neuznal IP kvôli tomu, že neboli dodržané určité náležitosti, ktoré by ten dokument robili dodatkom k pracovnej zmluve.
Nuž PZ uzatvárené od r. 2000 do 2004 boli bez mzdovej špecifikácie, resp. práve mzdové výmery boli tými dodatkami, ktoré nám IP vyhodil ako chyby, pretože podľa zdôvodnenia IP mzda musí byť v pracovnej zmluve špecifikovaná a jasne vyjadrená. Nuž čo, prerobili sme zmluvy a aj pokutu sme prežili..:D
Chobot
15.06.06,08:38
Nuž PZ uzatvárené od r. 2000 do 2004 boli bez mzdovej špecifikácie, resp. práve mzdové výmery boli tými dodatkami, ktoré nám IP vyhodil ako chyby, pretože podľa zdôvodnenia IP mzda musí byť v pracovnej zmluve špecifikovaná a jasne vyjadrená. Nuž čo, prerobili sme zmluvy a aj pokutu sme prežili..:D

Nuž, čo už, čo inšpektor, to iný názor.:confused: :confused:

U nás tá mzda je uvedená aj v zmluve, dodatkami sa len mení jej výška. Ale aj tak nechápem, prečo to tak neakceptovali.
sgm
15.06.06,08:43
Nechápavých je čoraz viac...:-)) Asi to bude tým, že čo inšpektor, to názor...
Mirka D
22.09.06,07:52
Ak je v PZ uvedené všetko čo má byť, teda aj výška mzdy, podmienky prémii atď
ALE mzda sa niekoľkokrát zmenila smerom vyššie a nemám na to dodatky, resp. zmeny zmluvy:
MUSIM TO UROBIŤ dodatočne?
Nedá sa to považovať za nejaký "tichý súhlas". Zamestnávateľ vypláca viac, takže s tým súhlasí, zamestnanec neprotestuje, takže tiež zo mzdou súhlasí?
dana9
22.09.06,07:55
Ak je v PZ uvedené všetko čo má byť, teda aj výška mzdy, podmienky prémii atď
ALE mzda sa niekoľkokrát zmenila smerom vyššie a nemám na to dodatky, resp. zmeny zmluvy:
MUSIM TO UROBIŤ dodatočne?
Nedá sa to považovať za nejaký "tichý súhlas". Zamestnávateľ vypláca viac, takže s tým súhlasí, zamestnanec neprotestuje, takže tiež zo mzdou súhlasí?

Mirka, toto sa mi moc nepáči.
Každá zmena pracovnej zmluvy musí byť písomná, mohli by ste mať z toho problémy, ak na výplatnej páske suma mzdy nekorešpodnuje s údajmi v PZ.:eek:

dana:)
ajobs
22.09.06,13:14
Mirka, toto sa mi moc nepáči.
Každá zmena pracovnej zmluvy musí byť písomná, mohli by ste mať z toho problémy, ak na výplatnej páske suma mzdy nekorešpodnuje s údajmi v PZ.:eek:

dana:)

Zmena musí byť písomná.
kamowski
23.09.06,10:48
Mal by som dve otázky: V pracovnej zmluve mám uvedený zákl.tarif ale v prípade príplatkov,náhrad, prémií, sa odvoláva na vnútropodnikovú smernicu, ktorú však nikto nemá priloženú k zmluve a nie je možné sa k nej dostať. § 44 (1) Ak písomná pracovná zmluva neobsahuje podmienky ustanovené v § 43 ods. 2, 4 a 5, je zamestnávateľ povinný najneskôr do jedného mesiaca od vzniku pracovného pomeru vyhotoviť zamestnancovi písomné oznámenie obsahujúce tieto podmienky. otázka 1) je táto zmluva platná? otázka 2) ak nie je PZ platná, je to práca načierno?
azuz
25.09.06,05:54
Mal by som dve otázky: V pracovnej zmluve mám uvedený zákl.tarif ale v prípade príplatkov,náhrad, prémií, sa odvoláva na vnútropodnikovú smernicu, ktorú však nikto nemá priloženú k zmluve a nie je možné sa k nej dostať. § 44 (1) Ak písomná pracovná zmluva neobsahuje podmienky ustanovené v § 43 ods. 2, 4 a 5, je zamestnávateľ povinný najneskôr do jedného mesiaca od vzniku pracovného pomeru vyhotoviť zamestnancovi písomné oznámenie obsahujúce tieto podmienky. otázka 1) je táto zmluva platná? otázka 2) ak nie je PZ platná, je to práca načierno?
1/ Ak máš v zmluve uvedený len základný tarif,neznamená to, že zmluva je neplatná zmluva. Vtedy to čo dostávaš navyše (prémie a pod.) je nenárokovateľná položka. V každom prípade by som sa ale smernice domáhala.
2/ Určite nejde o prácu načierno.