SMartina
03.12.11,16:18
Prosím Vás, stretol sa už niekto s takou informáciou, že živnostník, ktorý nie je platca DPH by sa mohol stať platcom DPH len pre konkrétnu krajinu, napr. Luxembursko? V istej firme to vraj žiadajú od živnostíka, ktorý s nimi spolupracuje. Ešte som sa s takou informáciou nestretla. Kde by som mala hľadať informácie, ak je niečo také možné? Ďakujem.
KEJKA
03.12.11,15:40
v zákone o DPH danej krajiny.
SMartina
03.12.11,15:45
Ďakujem, tak by som mala vyhľadať zákon o DPH z Luxemburska ?
KEJKA
03.12.11,15:47
áno, preštudovať podmienky registrácie. Môže to napr. byť aktuálne pri preprave.
zk24
03.12.11,16:24
Prosím Vás, stretol sa už niekto s takou informáciou, že živnostník, ktorý nie je platca DPH by sa mohol stať platcom DPH len pre konkrétnu krajinu, napr. Luxembursko? V istej firme to vraj žiadajú od živnostíka, ktorý s nimi spolupracuje. Ešte som sa s takou informáciou nestretla. Kde by som mala hľadať informácie, ak je niečo také možné? Ďakujem.

Aj v slovenskom zákone o DPH je §5:*

§ 5

(1) Zdaniteľná osoba, ktorá nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle nezdržiava (ďalej len „zahraničná osoba”), je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň Daňovému úradu Bratislava I pred začatím vykonávania činnosti, ktorá je predmetom dane. Žiadosť o registráciu pre daň nie je povinná podať zahraničná osoba, ak dodáva len

a) prepravné služby a s nimi súvisiace doplnkové služby, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 47 ods. 6 a § 48 ods. 8,

b) služby a tovar s inštaláciou alebo montážou a osobou povinnou platiť daň je príjemca (§ 69 ods. 2 až 4),

c) tovar podľa § 13 ods. 1 písm. e) a f) a osobou povinnou platiť daň je platiteľ alebo osoba registrovaná pre daň podľa § 7 alebo § 7a (§ 69 ods. 9),

d) tovar z tuzemska do iného členského štátu, ktorý bol dovezený z tretieho štátu, a zahraničná osoba bola zastúpená daňovým zástupcom podľa § 69a, alebo

e) tovar v rámci trojstranného obchodu podľa § 45, na ktorom je zúčastnená ako prvý odberateľ.

(2) Daňový úrad Bratislava I je povinný zahraničnú osobu podľa odseku 1 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň bezodkladne, najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zahraničná osoba stáva platiteľom; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.


V ČR to platí veľmi podobne, a preto si myslím, že vo vačšine ČŠ takisto.*
SMartina
04.12.11,12:19
Ďakujem, ale tento podnikateľ, živnostník nie je zahraničná osoba. Je to občan SR, sídlo podnikania na v SR. Tak toto asi v tomto prípade neplatí.
Dáša_
04.12.11,13:08
Ďakujem, ale tento podnikateľ, živnostník nie je zahraničná osoba. Je to občan SR, sídlo podnikania na v SR. Tak toto asi v tomto prípade neplatí.

ja skôr myslím, že táto citácia ti ukazuje, že podobnú povinnosť majú zahraničné firmy u nás. Takže niečo podobné je treba hľadať v holanskom zákone.
SMartina
04.12.11,13:30
Ďakujem.