matej37
04.12.11,10:38
V akej mene fakturovať do iného štátu, ktorý nepoužíva EURO? V jeho mene alebo v mene euro? A aký prepočet používať? Aktuálny prepočet podľa kurzu na www.nbs.sk?

DIKY ZA RADY
Tweety
04.12.11,09:41
V takej, v akej ste sa dohodli. Použiješ kurz predch. dňu dodania. Napr. dodanie 6.12., kurz z 5.12.
KEJKA
04.12.11,09:59
V akej mene fakturovať do iného štátu, ktorý nepoužíva EURO? V jeho mene alebo v mene euro? A aký prepočet používať? Aktuálny prepočet podľa kurzu na www.nbs.sk? (http://www.nbs.sk?)
DIKY ZA RADY
kľudne môžeš fakturovať v EURO - je to len na dohode vás dvoch.
Ved aj v SR firmy dostávajú faktúry napr. v CZK a musia prepočítavať kurzom.
Nie je nevyhnutné prispôsobovať sa mene danej krajiny.
matej37
04.12.11,10:48
A ako vy používate?
Mila123
04.12.11,10:50
najjednoduchšie je v €...nemáš žiadne kurzové rozdiely.....
marjankaj
04.12.11,10:50
A ako vy používate?
No predsa EURO
KEJKA
04.12.11,10:53
tiež EUR
marjankaj
04.12.11,11:03
Ale môžeš aj napríklad do Česka v RUPIÁCH. Budete prepočítavať obaja.:---
marjankaj
04.12.11,11:09
Obchodný zákonník

§ 732
Mena peňažného záväzku

(1) Dlžník je povinný splniť svoj peňažný záväzok v mene, v ktorej sa peňažný záväzok dojednal. Pri pochybnostiach je povinný v tej istej mene nahradiť škodu, na ktorú je zaviazaný pri porušení zmluvy alebo zániku záväzku.

(2) Ak právne predpisy štátu, na ktorého území má dlžník sídlo alebo miesto podnikania, prípadne bydlisko, alebo iné rozhodné právne predpisy bránia plateniu v mene uvedenej v odseku 1, je dlžník povinný nahradiť škodu, ktorá veriteľovi vznikla platením v inej mene.

§ 733
Prepočet mien

Ak je peňažné plnenie dojednané stranami v určitej mene a dlžník podľa zmluvy uzavretej s veriteľom alebo podľa medzinárodnej zmluvy alebo inej právnej úpravy má svoj záväzok plniť v inej mene, je pre menový prepočet rozhodujúci stredný kurz medzi oboma menami platný v čase, keď sa poskytuje peňažné plnenie v mieste určenom v zmluve, inak v mieste, kde má veriteľ svoje sídlo alebo miesto podnikania, prípadne bydlisko.
KEJKA
04.12.11,11:32
citácia dokazuje, že na mene sa musia dohodnúť, eventuálne teda aj na tých rupiách.
Nedá sa jednostranne.
marjankaj
04.12.11,11:39
Veď to si už písala v príspevku č.3. Navrhnúť môže hocijakú menu. Druhá strana mu tú faktúru vráti, ak jej to nebude vyhovovať. My do toho veľa nenakecáme.:--- A to sa týka tak isto aj sumy uvedenej na faktúre, nielen iba meny.:cool:
KEJKA
04.12.11,11:41
viem, že som sa opakovala, zmiatla ma tvoja citácia,.............preto som len podotkla "pod čiarou-mimotémy". Prepáč.
marjankaj
04.12.11,11:45
Veď v pohode. Všetky odpovede sú dobré. Predpokladom fakturácie je, že sa na niečom dohodli.
Zadávateľovi asi nestačí náš názor, tak som radšej citoval zákon.