Wotan
04.12.11,11:26
Ak nie som podnikatel a cca. raz-dvakrat za 3 mesiace budem poskytovat programatorske sluzby inym NEpodnikatelom ale aj podnikatelom ci firmam. Nebude sa jednat o pravidelnu cinnost, 1-2x za 3 mesiace je len odhad a priklad.

Poradte mi prosim, ci je vhodnejsie uzatvarat Zmluvu o dielo alebo Dohodu o vykonani prace. Cital som totiz, ze v pripade Zmluvy o dielo musi aj NEpodnikatel priznat nejaku dan... neviem ci je to pravda.

dakujem
Mila123
04.12.11,10:43
môj názor.....pre Teba by bolo najjednoduchšie pracovať na dohodu o vykonaní práce....ak by si vykonával činnosť napr. dvakrát za rok, tak aj na zmluvu o dielo...inak by si mal mať živ. oprávnenie....
lenkas
16.12.11,11:12
neviem, ci je este tato tema aktualna, no osobne si myslim, ze dohoda o vykonaní práce nemoze byt uzatvorena na cinnosti, ktore su predmetom ochrany podla autorskeho zakona (programovanie podla mojho nazoru je autorska cinnost) - § 223 ods. 3 zákonníka práce. Sla by som teda mozno cez autorsky zakon a autorske zmluvy - vtedy v podstate nemusis mat ani zvnostenske opravnenie - ako to je vsak s danami a odovdmi - to by som nechala na ostatnych "poradakov" :-)
Andka
01.03.12,08:07
Súhlasím, že dohoda o vykonaní práce nemôže byť uzatvorená na činnosti, ktoré sú predmetom ochrany podľa autorského zákona, ale nie každé programovanie je chránené podľa autorského zákona - chránený je len počítačový program, pri ktorom bola použitá vlastná tvorivá duševná činnosť autora, takže záleží, čo sa bude programovať. ak by išlo o jednoduché programovanie, pričom by sa nevymýšlalo nič nové, tak by pravdepodobne nešlo o autorské dielo.

Mňa by ale k tejto téme zaujímala iná vec - čo ak by teda išlo o činnosť, ktorá spadá pod ochranu autorským zákonom, no aj napriek tomu by bola uzavretá dohoda o vykonaní práce. Bola by táto dohoda neplatná (aj keď podľa Zákonníka práce by tam musela byť doložka neplatnosti)? Alebo by sa posudzovala podľa obsahu ako zmluva o dielo podľa autorského zákona?