matus7
04.12.11,16:46
Dobry den,
zistil som, ze mozem uplatnit tzv metodu vynatia prijmov (pri prijmoch zo zahranicia). Otazka znie, ci mi tieto prijmy znizuju moju nezdanitelnu ciastku zakladu dane v SR? (viem ze odpoviete vacsina "nie, neznizuju" ale poprosim Vas aj prilozit konkretny paragraf, lebo to neviem najst v zakone.. ).

Dakujem velmi pekne!
zk24
04.12.11,15:52
Ahoj,*

môžeš prosím uprenisť o aké príjmy zo zahraničia ide? - zamestnanie, podnikanie. Aké máš príjmy na Slovensku? Si rezidentom slovenska - zdanujes celosvetové príjmy na SR?*
sinderella
04.12.11,16:13
ahoj
nevedeli by ste mi pomoct s tymto: Akými spôsobmi je možné zamedziť resp. obmedziť viacnásobné zdanenie mzdy zamestnanca, ktorý
pracuje vo viacerých krajinách, keď si na základe národnej legislatívy uplatňujú nárok na jej zdanenie
dve resp. viaceré krajiny?
zk24
04.12.11,16:19
ahoj
nevedeli by ste mi pomoct s tymto: Akými spôsobmi je možné zamedziť resp. obmedziť viacnásobné zdanenie mzdy zamestnanca, ktorý pracuje vo viacerých krajinách, keď si na základe národnej legislatívy uplatňujú nárok na jej zdanenie
dve resp. viaceré krajiny?

Prehlad zmluv o zamedzení dvojiteho zdanenia davam do prilohy. O ake krajiny ide? V ktorej krjaine je rezidentom, kde bude podavat DP z celosvetovych prijmov?*
sinderella
04.12.11,16:22
Je to Slovák pracujúci v Rakúsku po dobu rokov, vyslal ho tam zamestnavatel, má trvalý pobyt na Slovenku(má tu rodinu), preto som ho určila ako danového rezidenta na Slovenku, ale mozno to nebolo spravne. Co myslis?
sinderella
04.12.11,16:27
a to pdf. akurat mi nejde otvorit rakuska zmluva. Prosim ta nemas to nejak mimo toho ulozene?
dakujem
zk24
04.12.11,16:30
Je to Slovák pracujúci v Rakúsku po dobu rokov, vyslal ho tam zamestnavatel, má trvalý pobyt na Slovenku(má tu rodinu), preto som ho určila ako danového rezidenta na Slovenku, ale mozno to nebolo spravne. Co myslis?

Pojde o rezidenta Slovenska. Ak má príjmy v rakúsku, ktoré sú mu tam zdaňované, tak na slovensku bude podávať daňové priznanie a priznávať celosvetové príjmy. Pri prijmoch s Rakuskom pouzije metodu vynatia príjmov.*
magdalenaa
06.02.12,17:15
Dobrý večer,
mne nejde otvorit tú prílohu so zoznamom zmlúv. Potrebujem zistiť zdanenie príjmov z Českej republiky, Anglicka, Nemecka a Rakúska.
Ďakujem
veronikasad
06.02.12,17:38
Dobrý večer,
mne nejde otvorit tú prílohu so zoznamom zmlúv. Potrebujem zistiť zdanenie príjmov z Českej republiky, Anglicka, Nemecka a Rakúska.
Ďakujem
to sú všetko štáty EU, môžeš uplatniť pri príjmoch zo záv.činnosti metodu vyňatia príjmov, ak je pre daňovníka výhodnejšia.
magdalenaa
06.02.12,18:29
Pre Českú republiku platí tiež metoda vyňatia? Možem poprosit, kde to nájdem? Dakujem.
Majka
13.02.12,16:07
tiez hladam viac info. Ako je to pri pracovnom pomere v CR, trval.pobyte /ma tu rodinu / v SR. zdaneny prijem odvedena dan, odvody su v CR. co musi urobit takyto obcas na SR ake DP podat, aky to ma dopad na jeho danovu povinnost? dakujem velmi pekne.
Pre Českú republiku platí tiež metoda vyňatia? Možem poprosit, kde to nájdem? Dakujem.
dari1
14.02.12,13:11
metody z drsr.sk
SilviaR
15.02.12,08:56
Ahojte. Ja by som tiež potrebovala poradiť lebo toto som ešte nerobila adosť v tom tápem. Strýko pracoval v ČR od 02-12/2011 V januári bol na ÚPSVaR do 14.01.2011 a potom od 15-31.1.2011 si doplatil ZP cca 25 €. Má si robiť daňové priznanie, keď tie príjmy boli zdanené a na SK nemal žiadny príjem ??? A asi hlúpa otázka na nezdaniteľnú časť asi nemá nárok, že ???
Ďakujem za rady
Anik
20.02.12,20:38
určite si má robiť DP na slovensku má nárok aj na odp. položku, ale uplatní si metódu vyňatia a daň platiť nebude v podstate má len oznamovaciu povinnosť
ideno
03.03.12,23:23
Ahojte." Metóda vyňatia príjmov sa uplatní aj v prípade, ak mal slovenský daňový rezident príjmy zo závislej činnosti:
· ...... zo zdrojov v zahraničí .......... ak tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľne zdanené."
Známy mal príjem v SR a v Irsku zo záv.činnosti. Z potvrdenia z Irska (P45) vidím, že mal hrubý príjem 3200, daň 0 a poistenie 66. Má tam, že Tax Credit 3300 - to je asi niečo ako u nás NČZD. Na Slovensku si tiež uplatnil NČZD. Považuje sa ten príjem z Irska za zdanený aj keď si tam uplatnil ich NČZD? Lebo ak použijem metódu vyňatia, tak zo SK príjmov a zaplatenej dane mu vyjde preplatok 281. Ak dám metódu zápočtu, tak bude mať nedoplatok cez 300e.Tak samozrejme rada by som ho potešila a uplatnila metódu zápočtu. Len či to bude takto správne, keď v Irsku nezaplatil ani cent na dani....
ideno
04.03.12,11:36
Prosííííím, vie mi niekto poradiť???

Ahojte.§ 45 ods.3 ZoDzP" Metóda vyňatia príjmov sa uplatní aj v prípade, ak mal slovenský daňový rezident príjmy zo závislej činnosti:
· c,...... zo zdrojov v zahraničí .......... ak tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľne zdanené, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší."
Známy mal príjem v SR a v Irsku zo záv.činnosti. Z potvrdenia z Irska (P45) vidím, že mal hrubý príjem 3200, daň 0 a poistenie 66. Má tam, že Tax Credit 3300 - to je asi niečo ako u nás NČZD. Na Slovensku si tiež uplatnil NČZD. Považuje sa ten príjem z Irska za zdanený aj keď si tam uplatnil ich NČZD? Lebo ak použijem metódu vyňatia, tak zo SK príjmov a zaplatenej dane mu vyjde preplatok 281. Ak dám metódu zápočtu, tak bude mať nedoplatok cez 300e.Tak samozrejme rada by som ho potešila a uplatnila metódu zápočtu. Len či to bude takto správne, keď v Irsku nezaplatil ani cent na dani....
ideno
04.03.12,12:46
Kedže mi nikto neodpovedá, musím si asi odpovedať sama :).

Zatiaľ sa mi podarilo nájsť toto: http://www.pp.sk/1547/Zahranicne-brigady-studentov-a-dan-z-prijmov_35563.aspx

Študentka pracovala v zdaňovacom období roku 2010 v Írsku. Celkový zdaniteľný príjem zo závislej činnosti za uvedené obdobie bol vyplatený vo výške 7 749,12 € a poistné ňou zaplatené vo výške 215,68 €. Po uplatnení úľav nebola z týchto zahraničných príjmov zrazená daň. Táto študentka po ukončení zdaňovacieho obdobia podala daňové priznanie k dani z príjmov FO typ A a uplatnila si ročnú nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka vo výške 4 025,70 €. V súlade so zmluvou o zamedzení dvojitého zdanenia uplatnila metódu zápočtu.
Výpočet:
Úhrn príjmov 7 749,12 €
Úhrn poistného - 215,68 €
Základ dane 7 533,44 €
Nezdaniteľná časť základu na daňovníka - 4 025,70 €
Základ dane znížený 3 507,74 €
Daň 666,47 €
Výpočet dane uznanej na zápočet
Základ dane zo zdrojov v zahraničí 7 533,44 €
Daň zaplatená v zahraničí 0,00 €
Výpočet % dane na účely zápočtu 100,00 %
Z dane zaplatenej v zahraničí možno započítať 666,47 €
Daň uznaná na zápočet 0,00 €
Daň (daňová povinnosť) 666,47 €
Daň na úhradu 666,47 €
Študentke, ktorá uplatnila v súlade so zmluvou o zamedzení dvojitého zdanenia za zdaňovacie obdobie roku 2010 metódu zápočtu, vznikol nedoplatok na dani z príjmov vo výške 666,47 €, ktorý uhradila miestne príslušnému správcovi dane.
Ak by táto študentka za uvedené zdaňovacie obdobie použila v súlade s § 45 ods. 3 písm. c) zákona o dani z príjmov metódu vyňatia, postup pre daňovníka výhodnejší, daňová povinnosť by bola nulová, nevznikol by nedoplatok na dani z príjmov.
Autor: Mgr. Viera Valicová
Článok bol uverejnený v časopise Daňový a účtovný poradca podnikateľa č. 11-12/2011. (http://www.pp.sk/DUPP/Default.aspx)
ideno
07.03.12,18:53
Kedže mi nikto neodpovedá, musím si asi odpovedať sama :).

Zatiaľ sa mi podarilo nájsť toto: http://www.pp.sk/1547/Zahranicne-brigady-studentov-a-dan-z-prijmov_35563.aspx

Študentka pracovala v zdaňovacom období roku 2010 v Írsku. Celkový zdaniteľný príjem zo závislej činnosti za uvedené obdobie bol vyplatený vo výške 7 749,12 € a poistné ňou zaplatené vo výške 215,68 €. Po uplatnení úľav nebola z týchto zahraničných príjmov zrazená daň. Táto študentka po ukončení zdaňovacieho obdobia podala daňové priznanie k dani z príjmov FO typ A a uplatnila si ročnú nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka vo výške 4 025,70 €. V súlade so zmluvou o zamedzení dvojitého zdanenia uplatnila metódu zápočtu.
Výpočet:
Úhrn príjmov 7 749,12 €
Úhrn poistného - 215,68 €
Základ dane 7 533,44 €
Nezdaniteľná časť základu na daňovníka - 4 025,70 €
Základ dane znížený 3 507,74 €
Daň 666,47 €
Výpočet dane uznanej na zápočet
Základ dane zo zdrojov v zahraničí 7 533,44 €
Daň zaplatená v zahraničí 0,00 €
Výpočet % dane na účely zápočtu 100,00 %
Z dane zaplatenej v zahraničí možno započítať 666,47 €
Daň uznaná na zápočet 0,00 €
Daň (daňová povinnosť) 666,47 €
Daň na úhradu 666,47 €
Študentke, ktorá uplatnila v súlade so zmluvou o zamedzení dvojitého zdanenia za zdaňovacie obdobie roku 2010 metódu zápočtu, vznikol nedoplatok na dani z príjmov vo výške 666,47 €, ktorý uhradila miestne príslušnému správcovi dane.
Ak by táto študentka za uvedené zdaňovacie obdobie použila v súlade s § 45 ods. 3 písm. c) zákona o dani z príjmov metódu vyňatia, postup pre daňovníka výhodnejší, daňová povinnosť by bola nulová, nevznikol by nedoplatok na dani z príjmov.
Autor: Mgr. Viera Valicová
Článok bol uverejnený v časopise Daňový a účtovný poradca podnikateľa č. 11-12/2011. (http://www.pp.sk/DUPP/Default.aspx)




Nechce so mnou niekto diskutovať???? Fakt mi nikto nevie poradiť???? Dala som dotaz na DR SR, ale na odpoveď si dosť dlho počkám .....
ideno
07.03.12,18:56
Že by som si radšej predplatila poradu Daňový a účtovný poradca podnikateľa????? :(. Inak za čo to tu vlastne platíme??? Ako teraz vážne sa pýtam!
Fany
09.03.12,19:39
Poprosím Vás, zamestnankyňa má trvalé bydlisko v SR. V roku 2011 pracovala 6 mesiacov v ČR, tam bol jej plat riadne zdanený a odvádzané aj poistné. Ďalších 6 mesiacov bol evidovaná v ČR na úrade práce.
Ak si podá v SR daňové priznanie, doloží potvrdenie o príjme zo zamestnania v ČR a potvrdenie o evidencii na ÚP v ČR, vyplní tlačivo A daňového priznania. Môže si uplatniť celú nezdaniteľnú čiastku na seba a teda ... pravdepodobne by sa jej mohla vrátiť nejaká časť dane? S ČR je metóda zápočtu.
Oplatí sa jej teda, alebo je dokonca povinná, podať si dańové priznanie?

Ďakujem za skorú odpoveď.
džana
15.03.12,12:07
dobrý den, mám dotaz : slovenský rezident, príjem je len zo zahranicia na základe zmluv o spolupráci....kde v DP uvediem tento príjem, ked v kolonke vynatých príjmov sa uvádza suma len do výšky DZ ? ako si uplatním odpocitatelnu polozku ? dakujem
Mila123
15.03.12,12:15
rezident je szčo?
džana
15.03.12,18:18
nie je SZČO, nemá ani DIČ, má z Du len papier o rezidencii...je to hudobnicka, hrava v 2 statoch EU, dostane honorar na zmluvu, z toho vyplatí nejaké % agenture....
džana
16.03.12,10:50
vie mi niekto pomôcť ? ďakujem