luebchenko
26.01.06,13:27
Už ste také dačo počuli?! - práve tu bola naša pani vrátnička a vraj: Pred chvíľou bola v budove v niektorej z firiem na návšteve nejaká pani, vraj z Daňového úradu. Náhodou si všimla firemné tabule firiem, ktoré sú v budove v prenájme. Spýtala sa, či je ktorási z tých firiem sro, as, alebo čo. A dodala - vraj sú za to vysoké pokuty, ak to nie je na tabuli uvedené!!! Prvé čo ma napadlo - či to nebola nejaká podvodníčka a či nechcela vydolovať nejaké bubáky. Vraj nie. Tak ma už napadá len, že majú v rodine firmu na výrobu tabuliek. Alebo ste už takú blbosť niekto počuli? :eek: Ono na Slovensku je všetko možné :D tak sa radšej pýtam :D:D:D
Tweety
26.01.06,12:30
Už ste také dačo počuli?! - práve tu bola naša pani vrátnička a vraj: Pred chvíľou bola v budove v niektorej z firiem na návšteve nejaká pani, vraj z Daňového úradu. Náhodou si všimla firemné tabule firiem, ktoré sú v budove v prenájme. Spýtala sa, či je ktorási z tých firiem sro, as, alebo čo. A dodala - vraj sú za to vysoké pokuty, ak to nie je na tabuli uvedené!!! Prvé čo ma napadlo - či to nebola nejaká podvodníčka a či nechcela vydolovať nejaké bubáky. Vraj nie. Tak ma už napadá len, že majú v rodine firmu na výrobu tabuliek. Alebo ste už takú blbosť niekto počuli? :eek: Ono na Slovensku je všetko možné :D tak sa radšej pýtam :D:D:D
Chcela sa iba zorientovať v tých skratkách. :p
urs
26.01.06,12:31
Určite nejaký svojský výklad..... Myslím, že ten Tvoj druhý nápad bude správny . . . .
urs
26.01.06,12:31
Určite nejaký svojský výklad..... Myslím, že ten Tvoj druhý nápad bude správny . . . .
urs
26.01.06,12:31
Určite nejaký svojský výklad..... Myslím, že ten Tvoj druhý nápad bude správny . . . .
urs
26.01.06,12:31
Určite nejaký svojský výklad..... Myslím, že ten Tvoj druhý nápad bude správny . . . .
Zita5
26.01.06,12:58
To , že musí byť v objekte , kde sa nachádza firma , resp.sídlo ...táto firma označená tabuľou , to vieme všetci . Pokiaľ je to s.r.o., a.s. a podobne to by na tabuli malo byť tiež . Takže , kto to len mohol byť , aká daňováčka ? Možno že si chce zvýšiť svoju životnú úroveň nejaká pochôdzkárka .:p Dnes sa nie je čomu čudovať .;)
bea
26.01.06,13:01
U nás tiež vrátnička nedávno hovorila, že nejaký "tajný" si spisoval podľa tabuliek všetky firmy, ktoré sídlia v našej budove. Tak neviem?
durisovad
26.01.06,13:02
A brani nieco firme v tom, aby na tabuli uviedla svoju plnu a spravnu identitu?
Zita5
26.01.06,13:07
mimotemy Dozvedela som sa , že daňoví kontrolóri sa majú k nám chovať slušne a nazývať nás klientami . Je to na zasmiatie, že ?

No môžno chodia kontrolovať klientov , že či majú správny názov na firemnej tabuli , lebo už nevedia odkiaľ vyhrabať čo najviac peňazí a tým naplniť ŠR .
luebchenko
26.01.06,13:09
A brani nieco firme v tom, aby na tabuli uviedla svoju plnu a spravnu identitu?

No brániť tomu nebráni nič. Neviem prečo by mal s tým mať niekto problém. Ale je to totálna blbosť-uznajte. Ja sa ale hlavne pýtam, či je to povinnosť, ak áno-v ktorom zákone je táto "genialita" a či prípadne zasa štát niekde niečo šuťomba neukuchtil, na čom bude podnikateľov chytať ako muchy na sirupe a zarábať peniažky na nové štátne budovy, autá, kožené reprezentačné sedačky ..... a pod.
Tweety
26.01.06,13:11
U nás tiež vrátnička nedávno hovorila, že nejaký "tajný" si spisoval podľa tabuliek všetky firmy, ktoré sídlia v našej budove. Tak neviem?
Žeby noví ŠTBáci?:rolleyes:
vieroslava
26.01.06,13:13
Nie som si na 100% istá, ale asi to súvisí so živnostenským zákonom, kde sa spomína označenie prevádzkárne, pričom prevádzkárňou sa rozumie aj miesto podnikania fyzickej osoby a sídlo právnickej osoby. Ale to kontrolujú pracovníci živnostenského a nie daňového úradu.
Zita5
26.01.06,13:17
Neviem prečo , ale nevidím Vaše príspevky .
vieroslava
26.01.06,13:22
Nie som si na 100 % istá, ale možno to súvisí so živnostenským zákonom, povinnosť ozanačiť sídlo právnickej osoby. Ale to by mali kontrolovať zo živnostenského a nie z daňového úradu.
Gituška
26.01.06,13:22
ja si zas myslím, že nie je vôbec žiadna povinnosť upozorňovať na firmu nejakou výveskou-firemnou tabuľou, žiaden zákon tak nehovorí a či je tam ABC s.r.o. alebo ABC tak to je už ...........bez komentára
vieroslava
26.01.06,13:23
Neviem prečo , ale nevidím Vaše príspevky .
Máš pravdu, nejako to blblo, preto aj môj príspevok je 2krát. Nebola som si istá, či to prešlo.
durisovad
26.01.06,15:30
Neviem sice, ci nejaky zakon prikazuje mat vyvesnu tabulu, ale ja by som to povazovala za urcity druh pozitivnej reklamy a serioznosti firmy. Do schranky mi dost casto chodia kadejake ponuky na sluzby, kde je uvedene len cislo telefonu. Ak by som nejaku sluzbu potrebovala, iste by som nevyberala len podla cisla telefonu ale by som si nejakym sposobom zistila, ci ta firma pracuje kvalitne a seriozne. Lenze ak nie je na ponuke uvedene jej meno, prace sa odo mna nedocka.
Gabca
26.01.06,16:06
No asi to v nejakom zakone bude, lebo aj nam to daniari kontrolovali a viem ze to volaju - miestne zistovanie a viem ze existuje aj zakon o uzemnych financnych organoch a mozno je to v tomto zakone zakotvene.
malina
26.01.06,16:40
Obchodný zákonník

§ 7, ods. 3
Prevádzkárňou sa rozumie priestor, v ktorom sa uskutočňuje určitá podnikateľská činnosť. Prevádzkáreň musí byť označená obchodným menom podnikateľa, ku ktorému sa môže pripojiť názov prevádzkárne alebo iné rozlišujúce označenie.
§ 9, ods. 2
Obchodné meno obchodných spoločností a družstva je názov, pod ktorým sú zapísané v obchodnom registri. To platí aj pre právnické osoby, ktoré sa zapisujú do obchodného registra na základe osobitného zákona. Súčasťou obchodného mena právnických osôb je aj dodatok označujúci ich právnu formu.
luebchenko
27.01.06,07:13
Obchodný zákonník


§ 7, ods. 3
Prevádzkárňou sa rozumie priestor, v ktorom sa uskutočňuje určitá podnikateľská činnosť. Prevádzkáreň musí byť označená obchodným menom podnikateľa, ku ktorému sa môže pripojiť názov prevádzkárne alebo iné rozlišujúce označenie.
§ 9, ods. 2
Obchodné meno obchodných spoločností a družstva je názov, pod ktorým sú zapísané v obchodnom registri. To platí aj pre právnické osoby, ktoré sa zapisujú do obchodného registra na základe osobitného zákona. Súčasťou obchodného mena právnických osôb je aj dodatok označujúci ich právnu formu.





Takže ak tomu dobre rozumiem - mám prenajatú kanceláriu v budove, kde je viacero firiem. Priestorom v ktorom uskutočňujem urč.podn.činn. je moja kancelária. T.j. na dverách kancelárie musím mať presný názov firmy, opísaný z Obchodného registra, vrátane dodatku označujúceho právnu formu. Naplním literu zákona a nemôžem byť pokutovaná sumou (vraj je to niekde takto vymerané) 5000,- Sk?
Možno len robím búrku v pohári vody, ale viacerí naznačujete, že si úrady začínajú túto vec všímať, i príhoda našej pani vrátničky tomu nasvedčuje, a ako vieme v tomto našom štáte dánskom je možné všetko.... Skontrolujte si označenie svojich prevádzok :D lebo ako moja mama dôchodkyňa hovorí KKD! (každá koruna dobrá).
P.S. Dopísala som fixkou http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
rada
27.01.06,07:47
Ja len doplňujem z právneho hľadiska svoj súhlas s príspevkom od malina a luebchenko a doplňujem, že už existuje aj judikát - teda rozhodnutie NS SR o tom, že pri obchodnom mene musí byť doplnená aj právna forma spoločnosti.
Takže všetci kontrolóri sa môžu o to opierať a tam kde to nie je dodržané s radosťou inkasovať.
luebchenko
27.01.06,09:54
Obchodný zákonník


§ 7, ods. 3
Prevádzkárňou sa rozumie priestor, v ktorom sa uskutočňuje určitá podnikateľská činnosť. Prevádzkáreň musí byť označená obchodným menom podnikateľa, ku ktorému sa môže pripojiť názov prevádzkárne alebo iné rozlišujúce označenie.
§ 9, ods. 2
Obchodné meno obchodných spoločností a družstva je názov, pod ktorým sú zapísané v obchodnom registri. To platí aj pre právnické osoby, ktoré sa zapisujú do obchodného registra na základe osobitného zákona. Súčasťou obchodného mena právnických osôb je aj dodatok označujúci ich právnu formu.





Mňa by len zaujímalo - ak má niekto tých priestorov, v ktorých uskutočňuje určitú podnikateľskú činnosť viac - t.j. viac prevádzkární ? - to si má na každe dvere vyvesiť prinajmenšom kopiu opisu názvu z OR? Alebo niekto múdry už niekde zadefinoval, že súbor podnikateľských priestorov je jednou prevádzkárňou? Alebo ako je to? Ale možno k tejto nesmierne dôležitej veci parlament ešte len zasadne (ked vraj už existuje judikát) http://www.porada.sk/images/icons/icon6.gif

:D Milujem diery a krivky v paragrafoch :D
Gabca
27.01.06,10:19
no na kazdu prevadzkaren - nie miestnost, musi byt oznacenie, jedna prevadzkaren moze mat aj sto miestnosti. alebo nie?! :-)) Mozno vsetko niesu diery v paragrafoch, ale vo vyklade paragrafov. A este, kazda prevadzkaren ma svoje miesto, to znamena 1. nazov, jedna adresa a xxxx dveri. Kazdu prevadzku , nie dvere, predsa musis oznamit aj na zivnostenskom urade a tym padom ju aj patricne oznacit.
rada
27.01.06,11:38
Označenie prevádzkárne
Podnikateľ je povinný prevádzkareň označiť. Spôsob označenia prevádzkarne určujú osobitné predpisy - ide o Obchodný zákonník (zákon č. 513/1991 Zb.) a zákon č. 634/1992 Zb. o ochrane spotrebiteľa v znení neskorších predpisov. Podľa Obchodného zákonníka musí byť prevádzkáreň označená obchodným menom podnikateľa, ku ktorému sa môže pripojiť názov prevádzkárne alebo iné rozlišujúce označenie. Podľa zákona o ochrane spotrebiteľa je predávajúci povinný prevádzkareň zvonku viditeľne označiť údajmi uvedenými v Obchodnom zákonníku, prípadne aj symbolom alebo uvedením hlavnej skupiny predávaných výrobkov alebo poskytovaných služieb. Na vhodnom a trvale viditeľnom mieste prevádzkarne musí byť uvedené:
• obchodné meno a sídlo,
• meno a priezvisko osoby zodpovednej za činnosť prevádzkarne,
• prevádzková doba určená pre spotrebiteľa,
• kategória, skupina a trieda pohostinských prevádzkarní a ubytovacích zariadení.
Pri dočasnom uzavretí prevádzkarne je predávajúci povinný na mieste, kde je uvedená prevádzková doba, označiť začiatok a koniec uzavretia, a to najneskôr 24 hodín pred dočasným uzavretím prevádzkarne za predpokladu, že prevádzkareň bude uzavretá dlhšie ako jeden deň. Pri zrušení prevádzkarne je predávajúci povinný písomne informovať najneskôr sedem dní pred zrušením prevádzkárne miestne príslušný obvodný úrad a obec o tom, kde a kto je povinný vyrovnať prípadné záväzky.
Uvedené povinnosti sa vzťahujú aj na predaj tovaru a poskytovanie služieb mimo prevádzkarne.