david17
04.12.11,19:50
Zdravím.
S priateľkou máme postavený rodinný dom, ktorý máme riadne oplotený. Pred našim domom a pozdĺž záhrady je pozemok = cesta vo vlastníctve obce. Za našou záhradou je parcela, ktorá má podľa katastra XYZ vlastníkov. Jedným z vlastníkov bolo aj nejaké roľnícke družstvo, avšak to začiatkom tohto roka zaniklo a z toho dôvodu rozpredávalo, resp. rozdávalo... Čo čert nechcel, časť tej parcely, ktorá mala XYZ vlastníkov patrila aj roľníckemu družstvu a toto predalo svoj podiel urbáru, ktorého predsedom je náš sused (tento nás vôbec nemá rád, je na dôchodku a od radosti nevie čo so sebou, preto nám stále hádže nejaké polená pod nohy). "Predseda" urbáru si dal vytýčiť parcelu, pričom zistil, že my neoprávnene užívame časť, ktorú on kúpil a túto máme ohradenú oplotením. Dal nám na výber dve riešenia: 1. Oplotenie posunúť na hranicu pozemku, 2. Je možný dlhodobý nájom nami neoprávnene užívaného pozemku za podmienok - na vlastné náklady si dáme vyhotoviť geometrický plán súčasného oplotenia, resp. využívanej plochy; výpisu z listu vlastníctva nie staršieho ako tri mesiace.
O tomto celom nám poslal oznámenie.
Moja otázka znie, či je celý tento postup v poriadku, či sa to nedá nejakým spôsobom napadnúť. Prečo? No vzhľadom k tomu, že predmetný pozemok, ktorý "máme neoprávnene oplotený" užívame a pred nami užívala starká od roku 1966, jedná sa o bezvýznamný svah, na ktorom určite nemôžu oni vidieť nejaké využitie, pretože je bez prístupovej cesty. My si teraz máme robiť zbytočné výdavky na geometrický plán, na výpis z listu vlastníctva, alebo posúvať oplotenie? Jedná sa celkovo možno o 5m2, ktoré "neoprávnene zaberáme".

Nestretol sa ešte nikto s niečím podobným, alebo nevie nám niekto poradiť, ako sa vyhnúť tomu geometrickému plánu, resp. presúvaniu oplotenia?
Vopred ďakujem za všetky rady a názory.
Mária27
05.12.11,08:10
Ak nie si vlastníkom, nemôžeš to mať len tak oplotené a bezplatne užívať. Vlastnícke city sa samozrejme zobudili až po socializme = vtedy, keď môže byť z vlastníctva osoh, napr. vo forme nájmu. Nečuduj sa.

Myslím, že sused to má premyslené a môže vás to vyjsť ešte oveľa drahšie.
Ak ste mali nejaký dôvod myslieť si, že ste oprávnenými držiteľmi tej časti, môžete si dať zapísať vlastníctvo vydržaním.
david17
05.12.11,10:29
Máš pravdu, len sme si mysleli, že v prípade, že keď on už má vypracovaný geometrický plán, nech ho predloží a ak budeme súhlasiť, dohodneme sa na platení. Myslím, že je zbytočné, aby sme my vyhadzovali cca.150,-€ za to, čo už je hotové.
Sused má už dosť rokov, preto uvažujeme nad tým, že to vezmeme do dlhodobého nájmu z dôvodu, že neskôr, keď tam on už nebude figurovať sa s novým predsedom možno bude dať dohodnúť inak (napr. odkúpiť tých smiešnych pár m2).
On sám nám v oznámení ponúkol cenu za m2 0,33,-€/rok. Preto sa nám zdá úplne smiešne, že kvôli tomu máme platiť ten geometrický plán..... Ale asi iné riešenie teda nebude, ak sa toho nechceme vzdať.
Mária27
05.12.11,15:35
Vieš, v tom tvojom popise je viac nejasností, rozoberali by sme to dlhšie, napr. ak bolo družstvo spoluvlastníkom, predalo len svoj podiel ostatým spoluvlastníkom, čiže pre teba sa nič vlastne nezmenilo. A neviem ani, načo je geometrický plán pri prenájme. Ak ti chcú prenajať 5 m2, nemusia tam písať, že je to za plotom. Keby išlo o podpis vlastníkov, záleží od toho, či má urbár právnu subjektivitu - podpisuje napr. predseda plus niekto, alebo to musí podpisovať XYZ spoluvlastníkov, alebo majú niekoho splnomocneného ... A ako vieš, že oni ten geometrický plán majú? O tom si nepísal. A tak ďalej ...
david17
05.12.11,18:07
Ako hovoríš, je to na dlhšie. Z toho, čo som zisťoval zatiaľ na geodézii, tak po vymeriavaní(čo sa už dialo za našim plotom) o tomto spracujú nejaký náčrtok a zároveň aj geometrický plán, nakoľko pravdepodobne vytyčovali časť parcely, ktorú nadobudli. To pravdepodobne povedali na geodézii, vzhľadom k tomu, že som im opísal kolíky, ktoré máme pri plote - pýtal som sa na to totiž v inom meste ako bývame.
Družstvo predalo(darovalo) svoj podiel úplne novému vlastníkovi, Urbáru, pretože tento doteraz neexistoval, ani nefiguroval ani vo vlastníkoch, ani nikde. Práve som pozeral výpis z katastra, tú parcelu, o ktorej to celé je, keď si ju nakliknem, je tam 118 vlastníkov(jedným z nich aj roľnícke družstvo-ešte stále) a na konci v časti "C" je napísané: Iné: Urbár NÁZOV => čo to môže znamenať? Je to ich nejaký správca? Veľa z tých vlastníkov je totiž z Čiech a z rôznych kútov Slovenska. Predseda urbáru nám v oznámení píše, že na základe nejakého rozhodnutia zo dňa 22.10.2011 a podľa geometrického plánu zo dňa 19.04.2011 bola ich spoločenstvu zapísaná parcely na LV č. XY. Na to, aby mohli spravovať pozemky, ktorými podľa mňa nie sú vlastníkmi by potrebovali v prvom rade súhlas všetkých vlastníkov, či môžu konať aj bez ich súhlasu?

Snáď by si nám vedela bližšie poradiť, ak by som ti to oznámenie oskenoval a priložil? Ak teda je v čom pomôcť a poradiť :-).