jued
05.12.11,08:00
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ako postupovať v nasledovnom prípade, nakoľko s tým nemám žiadne skúsenosti:
Živnostník zomrel 28.11.2011. Viem, že k tomuto termínu musím uzavrieť účtovníctvo a podať daňové priznanie do 3 mesiacov od úmrtia. Manželka bude pokračovať v živnosti po zomretom daňovníkovi. V ŽL zomrelého živnostníka bude vyznačený pokračovateľ živnosti, t.j. jeho manželka. Nie je mi však jasné čo sa týka vedenie účtovných dokladov po 28.11.2011. Mám si založiť v programe ďalšiu firmu pod tým istým IČO, alebo pokračovať v pôvodnej firme? Fakt neviem čo s tým
tictac7
05.12.11,07:06
...podľa mňa - nová firma - s novým názvom, novým IČO - neviem, že by sa dalo do ŽL vyznačiť "pokračovanie".....
Mila123
05.12.11,07:26
ja som sa stretla už s pokračovateľkami (vdovami)....ale neúčtovala som ich, v dokladoch im ostalo IČO, obch. názov a pod......
ak ti nik neporadí, napíš si na drsr.sk, tam by si mohla dostať ireleventné odpovede.....(určite aj ŽÚ, či DÚ)
eva.toth
05.12.11,07:30
Netreba zakladať nové účtovníctvo, po podaní daňového priznania pokračuješ v účtovníctve, ako keby bol pre Teba nový účtovný rok od 29.11.2011. K 31.12.2011 podávaš ďalšie daňové priznanie už na pokračovateľku živnosti, jeho manželku, bude to vyznačené aj na živnostenskom liste. To vyznačenie musí na živ. úrade zabezpečiť pokračovateľ živnosti. Na DÚ sa tiež posiela oznamovacia povinnosť, kde sa prikladá kópia ŽL s uvedenou zmenou.
jued
05.12.11,07:38
Takže, ak som dobre pochopila k 28.11.2011 urobím výkazy, kde budem evidovať všetky pohľadávky a záväzky, v daňovom priznaní upravím základ dane , zvýšim o nespotrebované zásoby, nezaplatené pohľadávky , znížim o nezaplatené záväzky. A potom riadne pokračujem v tom istom účtovníctve , s tými istými zostatkami akurát pri daňovom priznaní si zvolím obdobie od 29.11.2011 do 31.12.2011 ?
eva.toth
05.12.11,08:09
Pokračovať budeš so zostatkami upravenými o nespotrebované zásoby, nezaplatené pohľadávky a záväzky. Koniec zdaňovacieho obdobia bude pokračovateľa živnosti 31.12.2011 a potom ďalšie po ukončení dedičského konania. Až na základe dedičského konania ukončíš úplne túto firmu, príde k zániku firmy a účtovníctva. Potom, ak niektorí s dedičov /manželka/ bude pokračovať v živnosti, už to bude nová živnosť a nové účtovníctvo. Treba dávať pozor na to, že keď k 29.11.2011 upravíš daňové priznanie o nezaplatené pohľadávky a záväzky, ta potom pri ich úhrade ich budeš opäť upravovať s opačným znamienkom. Napr. ak zvýšiš poslednými zápismi k 29.11.2011 základ dane neuhradenými pohľadávkami, tak potom pri skutočnej úhrade pri účtovaní pokračovateľa živnosti základ dane k 31.12.2011 znížiš. To isté platí aj v ďalšom zdaňovacom období až do ukončenia dedičského konania. Aby tieto príjmy, raz po úmrtí a raz pri skutočnej úhrade neboli 2 x zdanené. Po ukončení dedičského konania, ak niektorí s dedičov bude pokračovať v živnosti, bude to nové, čisté účtovníctvo.
jued
05.12.11,08:46
Dočítala som sa, že pozostalá manželka nemusí po dedičskom konaní získať vlastné živnostenské oprávnenie, že môže aj po dedičskom konaní pokračovať v živnosti po manželovi. V tom prípade by sa stále jednalo o tú istú firmu?
Zita5
05.12.11,08:53
Zita5
05.12.11,09:33
Dočítala som sa, že pozostalá manželka nemusí po dedičskom konaní získať vlastné živnostenské oprávnenie, že môže aj po dedičskom konaní pokračovať v živnosti po manželovi. V tom prípade by sa stále jednalo o tú istú firmu?

Živnostenský zákon


§ 13



Pokračovanie v živnosti pri úmrtí fyzickej osoby (živnostníka)




(1) Ak fyzická osoba (živnostník) zomrie, môžu v živnosti pokračovať až do skončenia konania o prejednaní dedičstva a) dedičia zo zákona, ak niet dedičov zo závetu, b) dedičia zo závetu a pozostalý manžel, aj keď nie je dedičom, ak je spoluvlastníkom majetku používaného na prevádzkovanie živnosti, c) pozostalý manžel spĺňajúci podmienku uvedenú v písmene b), ak v živnosti nepokračujú dedičia, d) správca dedičstva,2 (http://www.porada.sk/#_ftn1)9) ak ho ustanovil súd.

(2) Pokračovanie v živnosti sú osoby uvedené v odseku 1 písm. a) až c) povinné oznámiť živnostenskému úradu v lehote jedného mesiaca od úmrtia podnikateľa. Správca dedičstva je povinný oznámiť živnostenskému úradu pokračovanie v živnosti do jedného mesiaca od ustanovenia do funkcie.

(3) Ak osoba podľa odseku 1 písm. a) až c) nespĺňa podmienky ustanovené v § 6 a 7 ods. 1 a 2, musí bez meškania ustanoviť zodpovedného zástupcu.

(4) Ak správca dedičstva podľa odseku 1 písm. d) nespĺňa podmienky ustanovené v § 7 ods. 1 a 2, musí bez meškania ustanoviť zodpovedného zástupcu.

(5) Po skončení konania o dedičstve môžu pokračovať v živnosti osoby uvedené v odseku 1 písm. a) až c), ak nadobudli majetkový podiel používaný na prevádzkovanie živnosti; ustanovenie odseku 3 platí obdobne. Pokračovanie v živnosti oznámia živnostenskému úradu do jedného mesiaca od skončenia konania o dedičstve. Ak však do šiestich mesiacov od skončenia konania o dedičstve nezískajú vlastné živnostenské oprávnenie, nemôžu ďalej živnosť prevádzkovať.

(6) Pozostalý manžel, ktorý bol spoluvlastníkom majetku používaného na prevádzkovanie živnosti alebo ktorý tento majetok alebo podiel na ňom dedičstvom nadobudol, môže pokračovať v živnosti aj po tejto lehote na základe živnostenského oprávnenia poručiteľa.
(7) Ak je pozostalý manžel podnikateľom, oznámi živnostenskému úradu v lehote podľa odseku 5 obchodné meno, pod ktorým bude pokračovať v živnosti, a ďalšie údaje podľa § 45 potrebné na vydanie nového osvedčenia o živnostenskom oprávnení .
jued
05.12.11,10:47
(6) Pozostalý manžel, ktorý bol spoluvlastníkom majetku používaného na prevádzkovanie živnosti alebo ktorý tento majetok alebo podiel na ňom dedičstvom nadobudol, môže pokračovať v živnosti aj po tejto lehote na základe živnostenského oprávnenia poručiteľa.

Takže podľa tohto to bude tá istá firma ako do dedičského konania?
jued
20.12.11,06:43
Pokračovať budeš so zostatkami upravenými o nespotrebované zásoby, nezaplatené pohľadávky a záväzky. Koniec zdaňovacieho obdobia bude pokračovateľa živnosti 31.12.2011 a potom ďalšie po ukončení dedičského konania. Až na základe dedičského konania ukončíš úplne túto firmu, príde k zániku firmy a účtovníctva. Potom, ak niektorí s dedičov /manželka/ bude pokračovať v živnosti, už to bude nová živnosť a nové účtovníctvo. Treba dávať pozor na to, že keď k 29.11.2011 upravíš daňové priznanie o nezaplatené pohľadávky a záväzky, ta potom pri ich úhrade ich budeš opäť upravovať s opačným znamienkom. Napr. ak zvýšiš poslednými zápismi k 29.11.2011 základ dane neuhradenými pohľadávkami, tak potom pri skutočnej úhrade pri účtovaní pokračovateľa živnosti základ dane k 31.12.2011 znížiš. To isté platí aj v ďalšom zdaňovacom období až do ukončenia dedičského konania. Aby tieto príjmy, raz po úmrtí a raz pri skutočnej úhrade neboli 2 x zdanené. Po ukončení dedičského konania, ak niektorí s dedičov bude pokračovať v živnosti, bude to nové, čisté účtovníctvo.

Ešte by som sa chcela opýtať, keď budem upravovať základ dane o nezaplatené pohľadávky, tak to urobím len interným zápisom, t.j. zvýšim príjem, ale v zozname neuhradených faktúr ich ponechám ako neuhradené a uhradím ich až keď budú fyzicky zaplatené ? Vo výkaze o majetku ich nechám ?