JanaSys
26.01.06,14:16
Zdravím,
bohužiaľ došlo k strate JCD a v lehote do 6 mesiacov nemáme originál JCD s potvrdenou pečiatko výstupu z colného územia EU.

§44 :Platiteľ musí mať k dispozícii písomné colné vyhlásenie o prepustení tovaru do colného režimu vývoz najneskôr do konca šiesteho mesiaca nasledujúceho po skončení zdaňovacieho obdobia, v ktorom uplatnil oslobodenie od dane pri vývoze tovaru.

Takže ideme dodaňovať, t.j. odviesť 19 % nášmu štátu. V ktorom období? Podať opravné za napr. 2005/06, ale predsa sme žiadnu chybu neurobili. Môj názor je, že to máme dodaniť v mesiaci, v ktorom uplynie 6 mesačná lehota (teda napr. pre 2005/06 v 2005/12).

Fajn, dodaníme v nejakom období. Ale čo keď dodatočne to JCD dôjde (niekedy to trvá aj 9 mesiacov)? Čo potom? Môžeme si odvedenú 19 % daň nárokovať od štátu? A kedy? KEď došlo JCD (napr. 2006/03), alebo keď sme odviedli DPH (buď 2005/06 alebo 2005/12). Čo s tým?????
912
26.01.06,13:32
My sme si dávali robiť kópie stratených JCD z colnice, ktoré nám overili za 100 Sk kolok kvôli colnej kontrole.
JanaSys
26.01.06,13:38
To myslíš vážne? To ste si dávali na tuzemskej colnici? Ako? Dali ste im tú časť JCD čo vo firme ostáva pri vývoze (bez pečiatky výstupnej colnice)? Čo vám na tom potvrdili? Veď práveže v nejakom usmernení bolo, že bez okrúhlej pečiatky výstupnej colnice to nemožno uznať. Pokúsim sa to pohľadať. Určite by to bolo lepšie ako dodaňovať. Vďaka.
bendži
26.01.06,13:50
Ja mám tiež také skúsenosti (ale už trochu staršie), že colnica vie vystaviť ako keby kópiu JCD, neviem presne ako sa to volá, opýtaj sa priamo na vašej colnici, kde ste robili vývoz
JanaSys
26.01.06,17:36
Tak to si určite zistím. Nechce sa mi veriť, že by o tejto možnosti nevedela naša colná deklarantka. Dám potom vedieť. Díky moc.
durisovad
26.01.06,18:56
Colnica na poziadanie vystavi duplikat, resp. odpis JCD. Za jednu stranu sa plati kolok 100 Sk. Mam s tym dost cerstvu skusenost z novembra 2005.
JanaSys
27.01.06,05:45
Tak už mám z toho hokej.
Vraj miestna colnica (SR) môže vystaviť odpis JCD za 100 Sk kolok len pri režime TRANZIT. A to že je nejaká platená služba, ktorá sa používa pri "rizikových" krajinách - napr. San Marino vôbec neposiela nazad JCD. Vraj žiadna miestna colnica nemôže potvrdiť výstup z územia EU (keď to bolo v Hamburgu)

Ja som bola doteraz v tom, že keď mám slovenské JCD, v kolonke kontrola colným úradom odoslania pečiatka a podpis colnice Púchov a slovenské číslo na JCD , tak je to colne odbavené už na území SR a do Hamburgu to ide v režime vývoz a pečiatka výstupnej colnice len znamená, že to tam ukončilo režim vývozu.
JanaSys
27.01.06,05:57
Ešte k tým náležitostiam dokladu:
§ 47 ods3 je platiteľ povinný preukázať písomným colným vyhlásením o prepustení tovaru do colného režimu vývoz, v ktorom je potvrdený colným orgánom výstup tovaru z územia Európskych spoločenstiev, a dokladom o odoslaní alebo preprave tovaru.

To je ten problém - miestna colnica predsa nepotvrdí výstup z územia EU. Je možné, že Vám urobili odpis JCD, ale bez potvrdenia výstupu tovaru z EU? Taký odpis je potom nanič. Ak Vám potvrdili výstup, tak na základe čoho?
JanaSys
27.01.06,07:26
Na stránke DRSR som našla toto:

Preukázovanie vývozu tovaru z EÚ

V prípade, že vývoz bol v skutočnosti realizovaný, ale platiteľ nemá písomné colné vyhlásenie potvrdené pohraničnou colnicou, ktorá mala potvrdiť výstup tovaru z územia Európskych spoločenstiev, existuje možnosť daný vývoz preukázať tzv. alternatívnym dôkazom, ktorý na základe úradne overeného dovozného JCD zo strany tretieho štátu a ďalších dokladov poskytuje Colné riaditeľstvo SR. Bližšie informácie žiadajte od Colného riaditeľstva SR.