Lubk0
05.12.11,14:24
Dobrý deň

mám celkom vážny problém, a môžem si zaň celkom sám, ale o to tu teraz nejde.

Pracujem na živnosť, ako obchodník, (nie som platca DPH, mám klasickú živnosť) pre jedneho nemenovaného telekomunikačného operátora.

Mal som jednu známu, účtovníčku, ktorá sa podujala, že mi bude robiť papiere, a aj faktúri. Každý mesiac posielam tomuto operátorovi 1 alebo 2 faktúry. Všetky boli poslané, riadne vyplatené, s tým problém nie je. Nastal problém z názavami faktúr !

Tá dotyčná osoba, mi to tak celé pokazila, že až. Už sa po nej zľahla zem, a som u inej, účtovníčky. Lenže, ako to vyzerá.

Názvy faktúr začali začiatkom roka dobre, začali 01/2011, 02/2011 atď. Prvé problémy nastali, keď mi asi 2 alebo 3 faktúry poslala, pod rovnakým názvom FA. Tj za tento rok my vystavila 2x fakturu 02/2011, 2x fakturu 06/2011 a 2x fakturu 07/2011. Každu samozrejme na inu sumu. Po tom ako to zistila, a začala mať v tom bordel, začala mi vystavovať faktury od 20tky, tj 20/2011, 21/2011, 22/2011. Tie už nie su duplicitné, ale mám teraz nasledujúci problém.

1. Čo s duplicitnými faktúrami ?
2. faktúr bolo cca 11, a potom začala číslovať od 20/2011, takže tam mám medzeru.

Mám vôbec nejakú šancu to urovnať na pravú mieru ? Moja účtovníčka mi vie faktúry prerobiť a čísla dať normálne, ako majú ísť, ale tým pádom mi nebudú čísla sedieť s číslami faktúr, ktoré boli doručené k operátorovi.

Ďakujem za akukmolvek pomoc.
eva.toth
05.12.11,13:35
Faktúry by som už neprečíslovala. Nebudú potom sedieť úhrady od operátora. Ináč v účtovníctve, ináč v banke, v pokladni. Číslovanie faktúr slúži na lepšiu orientáciu pre podnikateľa, účtovníčku, spoločnosť. Pomýlené číslovanie by som však dala na papier, stačí tlač pohľadávok , záväzkov a ku každej by som ručne urobila poznámku chybné číslovanie. Aby sa v budúcnosti, alebo pri daňovej kontrole o pár rokov vedelo o čo išlo. Nie je žiadna tragédia. Niektorí živnostníci, ktorí si sami číslujú odberateľské faktúry, majú faktúru 1/2011 aj tri krát, potom dlho nič a potom aj 2 x fa č 08/2011, lebo zabudnú, aké číslo mali naposledy, ak napr. píšu faktúru ručne u odberateľa a pritom by stačilo zavolať a spýtať sa na číslo fa účtovníčky. Niektoré účtovníčky používajú dvojité číslovanie, jedno zlé číslovanie a jedno podľa poradia, čiže ho párujú až v saldokonte.
KEJKA
05.12.11,13:38
problém pri prípadnej zmene čísla je aj v úhrade. Úhrada na účet bola pod nejakým VS, pravdepodobne číslom danej faktúry. Ak sa teraz spätne pomenia tieto čísla, nebude väzba na BU-pri počte cca 11 faktúr to zasa až taký problém nebude.
Nerobila by som z toho až takú tragédiu - máš dve možnosti
1. nechať to tak, urobiť zoznam faktúr, na duplicitnú napr. 02/2011 dopísať perom 02/2011/A
ak to program neberie, tak 12/2011, takže bude povedzme
02/2011 a 12/2011......dopíšeš duplicitný VS
06/2011 a 16/2011
07/2011 a 17/2011
proste slovne tú chybu priznáš a popíše.
potom ti asi chýbajú čísla do 19/2011...k nim napíšeš "vynechané čísla"
================== všetko sa dá vysvetliť, kontrola by ti musela dokázať, že si mal aj vynechané faktúry a zatajil si tržby, čo sa zrejme nestalo.

2. môžeš to poopravovať, ale najlepšie po dohode s operátorom.
takže by si zoradil faktúry tak ako majú ísť po sebe, a od prvej duplicitnej by si pokračoval v správnom číslovaní. Vystavil by si novú faktúru, ale mal by si tam č.=názov= nový, poradový
ale v kolonke VS bysi ponechal pôvodný variabilny symbol, pod ktorým ti faktúru uhradili.
Účtovníčka hádam moje riadky pochopí, trochu mi robí problém popísať to presne.
=========================
na záver - nejedná sa o názov faktúry, ale o číslo faktúry. odporúčam urobiť smernicu a stanoviť spôsob číslovania dokladov.
Tiež by som uprednostňovala číslovanie v konštrukcii RRRR99,
teda 201101, 201102..........treba myslieť aj na poračovanie v budúcom roku aby ti zoraďovalo chronologicky, teda 201201, 201202.......