burrell
05.12.11,16:02
cavte som tu novy a chcem sa spytat ked som zacal podnikat v stavebnictve urobim zakazku na prerobenie komplet bytu plus zahradneho domceka celkova suma je 25 000eur ktoru musi dotycny preukazat fakturou do prvej stavebnej sporitelne ktoru mu musim vystavit ja ,musim z toho platit dph statu ako to vlastne je lebo som vtom laik.
xxx1341
05.12.11,15:07
Bud si platitel DPH a musis platit, ale v tom pripade si ju urcite priratas aj na fakture, alebo platca DPH niesi a vtedy ju neplatis ak to nevies spoj sa so svojim uctovnikom.
Mila123
05.12.11,15:17
a ver tomu, že nejaký záhradný domček mu PSS neschváli ako výdavok na bývanie......
burrell
05.12.11,15:23
takze aby sme sa uplne chapali a aby som vtom mal jasno este nemam uctovnika zivnost si idem otvorit neviem ake su moznosti nikdy predtym som to neriesil idem mi hlavne teraz oto ze buduci rok budem robit prerabku vlasneho bytu plus zahradneho domceka ktora ma bude stat 25 000eur ktore mi poskytne prva stavebna sporitelna ale tam musim dokladovat fakturu v tejto vyske chcem si to robit sam ziadne ine veci na buducy rok nepocitam robit takze vydavok za cely rok bude 25000eur ktory budem musiet fakturovat sam sebe za rekonstrukciu.ide mi oto ci si mozem byt neplatic dph ako stavebnik ak ano tak aku zivnost otvorit.dufam ze sa chapeme co chcem
burrell
05.12.11,15:26
este jedna vec ja dostanem prachy na rekonsrukciu nie na stavbu cize ja si vytvorim fakturu aku mi bude treba ide mi o to dph,proste oni chceju blocky abo faktury a ja chcem vediet ako to je z dph
Mila123
05.12.11,15:27
noooo....si neviem predstaviť ako je možné sám sebe fakturovať ako FO????
n e m o ž n é......

založ si PO, tak to pôjde....
burrell
05.12.11,15:31
ved ja si otvaram zivnost, po tejto rekonstrukcii zacnem robit aj ine veci ale k teme ako sa to da .otvorim zivnost ale aku ????
Mila123
05.12.11,15:33
ved ja si otvaram zivnost, po tejto rekonstrukcii zacnem robit aj ine veci ale k teme ako sa to da .otvorim zivnost ale aku ????
nechápem .......
burrell
05.12.11,15:43
takze este raz cely buduci rok budem robit rekonstrukcne prace na byte a zahrade cize mi neostane na nic ine cas peniaze dostanem od pss kde ale musim dokladovat fakturu cize otvorim si zivnost od januara zacnem prace po ukonceni alebo v priebehu vystavym fakturu pre pss na 25000eur a tu je moj problem musim stejto faktury platit dph?
JankaO
05.12.11,15:50
Ak sa po otvorení živnosti ešte aj zaregistruješ na DÚ ako platiteľ DPH, tak budeš musieť odviesť aj DPH. Ak sa nezaregistruješ ako platiteľ DPH, tak nebudeš musieť odviesť DPH.
avalik
05.12.11,15:55
takze este raz cely buduci rok budem robit rekonstrukcne prace na byte a zahrade cize mi neostane na nic ine cas peniaze dostanem od pss kde ale musim dokladovat fakturu cize otvorim si zivnost od januara zacnem prace po ukonceni alebo v priebehu vystavym fakturu pre pss na 25000eur a tu je moj problem musim stejto faktury platit dph?

ako bolo vyssie spomenute ... ak budes platca dph tak vystavujes fakturu s dph a dph odvedies statu, ak nebudes platca dph tak dph na fakture neuvadzas

otazka ale je, ci ti pss uzna fakturu vydanu tvojou zivnostou na tvoju osobu - teda sam sebe - to si si overil?
burrell
05.12.11,16:03
dobre a ak sa nezaregistrujem ako platitel dph mozem vystavit fakturu ktoru potom predlozim pre pss a to ci mi pss uzna alebo nie to si zistim ide mi hlavne o to dph ked si to budem robit ja.Je nutne sa registrovat na DU ak nie staci mi klasicka zivnost na vystavenie faktury?Dakujem pekne za odpovede.
JankaO
05.12.11,16:16
V tomto konkrétnom prípade nie je nutné sa registrovať za platiteľa DPH.
avalik
05.12.11,16:22
na DU sa ale budes musiet registrovat na platitela dane z prijmov - dostanes DIC (vybavis aj na tlacive pri zakladani zivnosti - nemusis chodit osobne)
burrell
05.12.11,16:29
na DU sa ale budes musiet registrovat na platitela dane z prijmov - dostanes DIC (vybavis aj na tlacive pri zakladani zivnosti - nemusis chodit osobne)

co to je definuj mi to blizsie
burrell
05.12.11,16:36
lepsie povedane co budem musiet zaplatit,nebudem zamestnavat nikoho len sam seba co musim uhradit statu?
avalik
05.12.11,16:44
odporucam ti pred zalozenim prestudovat zivnostensky zakon, zakon o dani z prijmov, zakon o socialnom poisteni, zdravotnom poisteni

pomocky su aj tu:
zivnostenske podnikanie - www.minv.sk/?zivnostenske-podnikanie (http://www.minv.sk/?zivnostenske-podnikanie)
danove - www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)
socialna poistovna - www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk)
zdravotne poistenie - napr. www.vszp.sk (http://www.vszp.sk)

plus hladaj tu na porade - "SZCO", "zalozenie zivnosti"
burrell
05.12.11,16:54
este jedna vec aky je rozdiel medzi PO a FO
ktore potrebujem ja na vystavenie faktury pre tuto temu co mozem byt ja ked budem robit zivnost
Economic
05.12.11,17:12
este jedna vec aky je rozdiel medzi PO a FO
ktore potrebujem ja na vystavenie faktury pre tuto temu co mozem byt ja ked budem robit zivnost

Keď budeš robiť na živnosť, budeš FO = SZČO a ručíš celým svojim majetkom
Keď budeš PO - svoj majetok máš ochránený /výhodnejšia forma pri vyšších príjmoch pre eliminovanie výšky odvodov/

Je tu toho písaného veľa, venuj tomu trošku času a vyber si pre Teba čo Ti lepšie vyhovuje.
burrell
05.12.11,17:17
aha citam hladam no uz mi stoho sisi lebo sa v tom nevyznam dajme tomu ze by som zrobil len tuto jednu vec ktorej sa tyka tato tema a potom zivnost ukoncil co musim statu zaplatit stoho co som pysal.
avalik
05.12.11,17:17
zivnostensky zakon:

PREVÁDZKOVANIE ŽIVNOSTI § 5
Osoby oprávnené prevádzkovať živnosť (1) Živnosť môže prevádzkovať fyzická osoba (živnostník) alebo právnická osoba, ak splní podmienky ustanovené týmto zákonom (ďalej len „podnikateľ“).


-------------------------

obciansky zakonnik:


Druhý oddiel
Právnické osoby § 18
(1) Spôsobilosť mať práva a povinnosti majú aj právnické osoby.
(2) Právnickými osobami sú:
a) združenia fyzických alebo právnických osôb,
b) účelové združenia majetku,
c) jednotky územnej samosprávy,
d) iné subjekty, o ktorých to ustanovuje zákon.
§ 19
(1) Na zriadenie právnickej osoby je potrebná písomná zmluva alebo zakladacia listina, pokiaľ osobitný zákon neustanovuje inak.
(2) Právnické osoby vznikajú dňom, ku ktorému sú zapísané do obchodného alebo do iného zákonom určeného registra, pokiaľ osobitný zákon neustanovuje ich vznik inak.
§ 19a
(1) Spôsobilosť právnickej osoby nadobúdať práva a povinnosti môže byť obmedzená len zákonom.
(2) Právnické osoby, ktoré sa zapisujú do obchodného alebo do iného zákonom určeného registra, môžu nadobúdať práva a povinnosti odo dňa účinnosti zápisu do tohto registra, pokiaľ osobitný zákon neustanovuje inak.

------------------

obchodny zakonnik:

§ 2
Podnikanie

(1) Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku.

(2) Podnikateľom podľa tohto zákona je:

a) osoba zapísaná v obchodnom registri,
b) osoba, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia,
c) osoba, ktorá podniká na základe iného než živnostenského oprávnenia podľa osobitných predpisov,
d) fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu.


----------------

fakturu vystavuje podnikatel, ci uz je FO (cize SZCO - zapisana v zivnostenskom registri) alebo PO (zapisana v OR aj v zivnostenskom registri - napr. sro)

je na tebe aku formu podnikania zvolis, pri zvazovani ci FO alebo PO je potrebne brat do uvahy napr. rucenie za zavazky z podnikania, platby odvodov, ...
KEJKA
05.12.11,17:20
máš v tom riadny hokej.
1. DPH sa ťa netýka, lebo by si sa registroval dobrovoľne a to sa dosť sprísňuje, takže sa o to ani nepokúšaj.
2. týka sa ťa daň z príjmu, t.j. budeš musieť robiť daňové priznanie za živnostníka a ako to budeš robiť, ked je to len účelovo založená živnosť pre potreby dokladovania úveru, či pôžičky z PSS, to neviem ani ja. Katastrofický scenár 25000 mínus bloky za materiál, rozdiel vynásobiš 19% to bude daň z príjmu, ktorú zaplatíš štátu
3. ty dostaneš peniaze z PSS, ak ti PSS uzná faktúru, ktorú vystavíš sám sebe, tak zjem kefu,. Ak ti ju neuzná, tak potom odvolávam bod 2, lebo de facto príjem mať nebudeš.
4. môžeš založiť sro, tiež ju zaregistruješ na daň z príjmu, je to iný právny subjekt, nie si to ty, aj ked budeš jej majiteľom. Tiež DPH nerieš, uričite by si viac DPH zaplatil, ako získal, to pre teba nie je výhodné. Faktúru od sro so stavebnou činnosťou ti už PSS uzná, ale súčasne platí bod 2, budeš platiť daň z príjmu.
5. Dobrá rada - nešpekuluj, zbieraj si bločky, pomôžu kamaráti, rodina, nejako tých 25000 vykryješ. Pokiaľ viem, tak dokladovať sa musí len tá suma, ktorú dostávaš ako úver, medziuver, nie tá suma, ktorú si si sám nasporil, ale neviem isto.
6. ak by si sa rozhodol pre bod 5, tak máš nejakú lehotu možno dva roky, takže máš čas "zháňať" bloky - nie je to košer, ale robí to každý.

====================
žiaľ nie si znalý veci, nestojí ti to za buduce pokuty, naklady, kým dáš všetko dokopy, založením firmy počnúc a účtovníctvom končiac.
Economic
05.12.11,17:25
aha citam hladam no uz mi stoho sisi lebo sa v tom nevyznam dajme tomu ze by som zrobil len tuto jednu vec ktorej sa tyka tato tema a potom zivnost ukoncil co musim statu zaplatit stoho co som pysal.

Musíš si urobiť jasno najprv v základných pojmoch: čo je daň z príjmov a DPH... keďže máš v tom chaos, určite Ti bude treba účtovníčka hneď na začiatku. Pre teba bude veľmi dôležitá, aby Ťa od začiatku správne viedla. Túto radu určite nepodceňuj !
Platiteľom DPH nemusíš byť.
Ako FO musíš platiť povinné odvody + 19 % daň /ale máš nárok na nezdaniteľnú čiastku/
Ako PO iba daň z príjmov PO = 19 %