sonakat
05.12.11,18:47
Ahojte poraďáci

chcela by som Vás poprosiť o radu.

Pred uzavretím manželstva som nadobudla členstvo v stavebnom bytovom družstve. Po uzavretí manželstva sme sa s manželom stali nájomcami bytu.Po rozvode manžel už nie je nájomcom družstevného bytu, kedže nebol členom družstva.
Moje otázky sú : 1. mám povinnosť mu zabezpečovať náhradné ubytovanie ?
2. môžem ho odhlásiť z trvalého pobytu a ak áno, viete mi povedať čo všetko mám predložiť okrem právoplatného rozhodnutia súdu o rozvode ?

Na družstve mi potvrdili, že som členkou družstva len ja, teda užívať byt som oprávnená ja , ale žiadne tlačivo mi nedali čím by som to vedela na miestnom úrade zdokladovať.

Ďakujem krásne za každú radu.
Mária27
05.12.11,21:59
Pred manželstvom si bola členkou, ale nadobudla si aj právo na uzatvorenie zmluvy o nájme drustevného bytu pred manželstvom? V takom prípade ide o tvoje výlučné členstvo a manžel má s tebou len právo nájmu (spoločný nájom bytu manželmi), po rozvode manželovi právo nájmu zanikne. Keďže mal však právo bývania ako člen rodiny, odsťahuje sa až po získaní iného bytu, hoci len nájomného. Ak by tvrdil, že si ho nevie nájsť, tak mu nejaký zožen, lebo dnes je bytov dosť.

Ak by si však ako členka družstva nadobudla si aj právo na uzatvorenie zmluvy o nájme drustevného bytu až v manželstve, stali by ste sa s manželom nielen spoločnými nájomcami ale aj členmi družstva a byt by patril do BSM. Vtedy by ste sa museli dohodnúť na zrušení spoločného nájmu po rozvode a aj na tom, kto zostane nájomcom a členom družstva, alebo by o tom rozhodol súd. Vtedy by si mu vyplácala jeho podiel z bytu a on by si za to zohnal druhý byt.

Z trvalého pobytu ho môžeš odhlásiť, dokladom je tvoja zmluva o nájme bytu - mala by byť len na tvoje meno.
sonakat
06.12.11,18:25
Dakujem Maria 27. Teraz vyvstáva otazka : Nájomná zmluva bola písana len na mna.Je tam moje meno za slobodna, aj podpis na zmluve je len môj , s datumom podpisu pred uzavretim manzelsta. Po vydaji mi tam ale rukou dopísali meno manzela s dodatkom ze som sa vydala. Dufam, ze tymto krokom zo strany druzstva, ze mi na najomnu zmluvu manzela dodatocne dopisali aj ked zmluvu dodatocne nepodpisoval, pracovnicka nesposobila, ze sa manzel stal aj clenom druzstva.Logicky mi vyvstava odpoved , ze nie, ale ked ma niekto uistí tak budem spokojnejsia. Dakujem.
Mária27
06.12.11,20:40
Pracovníčky družstva to robievajú, ale meno manžela tam uviedli úplne zbytočne, dokonca až protiprávne, lebo podľa § 493 občianskeho zákonníka "Záväzkový vzťah nemožno meniť bez súhlasu jeho strán, pokiaľ tento zákon neustanovuje inak." Tvoje nové meno sa do zmluvy tiež nemuselo dopisovať, pretože v dobe vzniku zmluvy platilo pôvodné meno, ktoré sa opravuje len v evidencii.
Nájomníčkou si sa stala pred manželstvom, uzatvorením manželstva ste sa stali spoločnými nájomcamia ale nie spoločnými členmi.

Bez ohľadu na to, čo je uvedené v zmluve, vznik spoločného nájmu a členstva v družstve pri nájme družstevného bytu upravuje kogentne (jednoznačne) zákon v §§ 703 až 705 obč.z.

Spoločný nájom bytu manželmi
§ 703
(1) Ak sa za trvania manželstva manželia alebo jeden z nich stanú nájomcami bytu, vznikne spoločný nájom bytu manželmi.
(2) Ak vznikne len jednému z manželov za trvania manželstva právo na uzavretie zmluvy o nájme družstevného bytu, vznikne so spoločným nájmom bytu manželmi aj spoločné členstvo manželov v družstve; z tohto členstva sú obaja manželia oprávnení a povinní spoločne a nerozdielne.
(3) Ustanovenia odsekov 1 a 2 neplatia, ak manželia spolu trvale nežijú.

§ 704
(1) Ak sa niektorý z manželov stal nájomcom bytu pred uzavretím manželstva, vznikne obom manželom spoločný nájom bytu uzavretím manželstva.
(2) To isté platí, ak vzniklo pred uzavretím manželstva niektorému z manželov právo na uzavretie zmluvy o nájme družstevného bytu.

§ 705
(2) Ak nadobudol právo na uzavretie zmluvy o nájme družstevného bytu jeden z rozvedených manželov pred uzavretím manželstva, zanikne právo spoločného nájmu bytu rozvodom; právo užívať byt zostane tomu z manželov, ktorý nadobudol právo na nájom bytu pred uzavretím manželstva. V ostatných prípadoch spoločného nájmu družstevného bytu rozhodne súd, ak sa rozvedení manželia nedohodnú, na návrh jedného z nich o zrušení tohto práva, ako aj o tom, kto z nich bude ako člen družstva ďalej nájomcom bytu; tým zanikne aj spoločné členstvo rozvedených manželov v družstve.
sonakat
07.12.11,15:32
Ešte raz veľmi pekne ďakujem. Rada nad zlato :)