Zdeno13
05.12.11,20:01
Popis problému

Moja otázka sa týka pozostalostného konania vo veci nehnuteľnosti. Pre zjednodušenie uvádzam ceny v EUR a nie v Kčs a EUR ako aj zaokrúhlené sumy, aby bolo zjednodušené posudzovanie problému.

V šesťdesiatich rokoch minulého storočia brat odkúpil od štátu byt. Byt bol prepísaný a na katastri zaregistrovaný na jeho meno. Registrácia na jeho meno sa vtedy zdôvodňovala tým, že byt pôvodne patril jeho zamestnávateľovi a platcom nájmu bol brat.

V byte býval on, matka a ja. Matka medzičasom zomrela a ja som sa odsťahoval. Brat nebol ženatý a nemal deti.

Na kúpu domu som vtedy prispel sumou 7 tisíc EUR čo zodpovedali cca 70-tim % z kúpnej sumy.

Potvrdenie:

O mojom vklade na kúpu domu brat napísal dodatočne potvrdenie v ktorom potvrdzuje, že som prispel na kúpu domu 70-timi % z kúpnej sumy a že tieto peniaze nie je schopný zaplatiť a to ani v pôvodnej ani v „súbežnej výške“. Navrhuje preto, aby „vo vhodnom čase“ bol celý dom prepísaný na moje meno a jeho podiel bol považovaný ako úhrada za užívanie bytu.

Potvrdenie je napísané jeho rukou a podpis je overený na Obvodnom úrade.

Brat zomrel. Prepis domu na moje meno nebol počas jeho života realizovaný. Podľa zákona som jediným dedičom. Okrem toho v hore uvedenom potvrdení brat žiada, aby potvrdenie bolo považované aj za jeho závet.

Otázky:a) Pri pozostalostnom konaní sa považuje byt ešte za majetok zosnulého, alebo je to už môj majetok, aj keď sme ho na mňa zatiaľ neprepísali

b) Predpokladajme, že dom nie je možné zatiaľ považovať za môj majetok. V takom prípade peniaze, ktoré som vložil na kúpenie domu, považujem za bratov záväzok, čiže dlh, voči mne.

Na kúpu domu som prispel sumou 7 tisíc EUR, čo zodpovedalo70-tim percentám z kúpnej ceny. Kúpna cena bola teda 10 tisíc EUR.
Aktuálna cena domu zodpovedá 100 tisíc EUR.

Otázky k bodu b):
Akú sumu dlhu je správne zobrať do úvahy v pozostalostnom konaní, 7 tisíc EUR, alebo 70 tisíc EUR?
Čo znamená pojem „súbežná výška“ v hore popísanom potvrdení.
Je možné jeho podiel na kúpe domu (viď. popis v časti Potvrdenie) považovať za platbu (preddavkovú platbu) za nájom?
Ďakujem za radu
tictac7
05.12.11,19:08
....a som sa stratila... - presnejšie v 4. odstavci. Potom sa tam spomína raz byt, raz dom a netuším, o aký dom ide....
arizona
05.12.11,19:15
Nepomylil si sa v pocitani?
To co bol za "zamestnanecky" dom, ci byt, ktory mal v minulej ere taku obrovsku hodnotu? :confused:
Zdeno13
05.12.11,19:54
Ano, prehliadol som to, ide vzdy o dom.
luja5
05.12.11,20:19
Všeobecne:
- u nehnuteľnosti, ktorá je predmetom dedenia, je pre dedičské konanie rozhodujúca všeobecná cena tejto nehnuteľnosti v čase smrti poručiteľa, pričom všeobecnou cenou sa rozumie reálna trhová cena;
- v zmysle ust. § 175o Obč. súdneho poriadku súd (respektíve notár ako súdny komisár) určí v dedičskom konaní všeobecnú cenu majetku (aktíva), výšku dlhov (pasíva) a čistú hodnotu dedičstva.

Zjednodušene - ak predmetom dedenia bude dom ako aktívum, v dedičskom konaní sa bude brať do úvahy jeho reálna trhová cena v čase úmrtia Tvojho brata (100 tis. €, ak takúto cenu uzná-potvrdí notár), nie kúpna cena domu zo 60-ych rokov minulého storočia (10 tis. €).
luja5
05.12.11,20:38
Ešte na doplnenie:
Pýtaš sa len ohľadom domu. Do dedičského konania po svojom bratovi si môžeš dať do pasív zahrnúť preukázateľné výdavky spojené s pohrebom brata, ak si pohreb zabezpečoval zo svojich prostriedkov, po odpočítaní príspevku na pohreb, ak si ho dostal.
doktor23
06.12.11,08:48
Otázka: koľko Vás je dedičov? Píšeš, že si sám ..... tak čo riešiš? Notár Ti potvrdí nadobudnutie dedičsva ako jedinému dedičovi, nemáš sa s kým hádať, akurát si uveď všetky tieto veci do pasív, aby si si znížil základ pre vyrubenie dedičského poplatku zo súdu, notár Ti aj tak ráta nie z čistej hodnoty, ale všeobecnej ....
Zdeno13
06.12.11,15:37
Ďakujem za všetky odpovede. Každá má informačný prínos. Žiaľ, odpovede neodpovedajú na moje priame dve otázky (t.j. a) a b)). Moje otázky sú pravdepodobne tak naivne, že si nepostrehol ich podstatu. No ja sa musím pred rokovaním ubezpečiť o správnom stanovisku.
doktor23
08.12.11,06:48
nič nie je možné považovať za Tvoj majetok bez toho, aby si to nadobudol na základe osvedčenia o dedičstve (resp. uznesením)
Mária27
08.12.11,07:15
Otázky:
a) Pri pozostalostnom konaní sa považuje byt ešte za majetok zosnulého, alebo je to už môj majetok, aj keď sme ho na mňa zatiaľ neprepísali
Určite ide o jeho majetok, lebo je to nehnuteľnosť, pri ktorej sa vlastníctvo nadobúda až vkladom do katastra.
b) Predpokladajme, že dom nie je možné zatiaľ považovať za môj majetok. V takom prípade peniaze, ktoré som vložil na kúpenie domu, považujem za bratov záväzok, čiže dlh, voči mne.
Bratovo vyhlásenie možno považovať za uznanie dlhu, námietku premlčania nikto nevznáša. Dlh by mal byť uznaný vo výške 70 % hodnoty nehnuteľnosti uznanej v dedičskom konaní.

Prakticky ti ide o asi o dane a poplatok notárovi. Môžeš rátať aj s tým, že sa budú snažiť dlh v dedičskom konaní neuznať. Na súde niekedy nevieš, čo môžeš čakať.
Zdeno13
09.12.11,14:42
Otázky:
a) Pri pozostalostnom konaní sa považuje byt ešte za majetok zosnulého, alebo je to už môj majetok, aj keď sme ho na mňa zatiaľ neprepísali
Určite ide o jeho majetok, lebo je to nehnuteľnosť, pri ktorej sa vlastníctvo nadobúda až vkladom do katastra.
b) Predpokladajme, že dom nie je možné zatiaľ považovať za môj majetok. V takom prípade peniaze, ktoré som vložil na kúpenie domu, považujem za bratov záväzok, čiže dlh, voči mne.
Bratovo vyhlásenie možno považovať za uznanie dlhu, námietku premlčania nikto nevznáša. Dlh by mal byť uznaný vo výške 70 % hodnoty nehnuteľnosti uznanej v dedičskom konaní.

Prakticky ti ide o asi o dane a poplatok notárovi. Môžeš rátať aj s tým, že sa budú snažiť dlh v dedičskom konaní neuznať. Na súde niekedy nevieš, čo môžeš čakať.


Dakujem. Toto je vecna odpoved. Este raz vdaka.
doktor23
11.12.11,11:55
Notárovi je šuma fuk, či tam dá nejaký záväzok alebo nedá, nakoľko jemu platíš zo všeobecnej ceny majetku (hrubej). Takže ak preukážeš, že si mu požičal peniaze na kúpu, nebude mať s tým problém ...