VanBasco
26.01.06,15:01
Konateľ s.r.o., ktorý ma s s.r.o. uzavretu zmluvu o vykone funkcie a funkciu vykonava bezodplatne pouziva pri vykone funkcie svoje sukromne mot. vozidlo nezaradene do majetku firmy.
Musi byt za toto vozidlo zaplatena dan z motorovych vozidiel?
Dakujem za skoru odpoved.
ajobs
26.01.06,18:06
Konateľ s.r.o., ktorý ma s s.r.o. uzavretu zmluvu o vykone funkcie a funkciu vykonava bezodplatne pouziva pri vykone funkcie svoje sukromne mot. vozidlo nezaradene do majetku firmy.
Musi byt za toto vozidlo zaplatena dan z motorovych vozidiel?
Dakujem za skoru odpoved.

Nie, nemusí, pozri aj ostatné príspevky na Porade.
hupka
31.01.06,21:07
Nie, nemusí, pozri aj ostatné príspevky na Porade.

Ako je to v podobnom prípade, keď spoločník a konateľ je tá istá osoba a nepoberá za výkon tejto funkcie žiadny príjem. Je zároveň zamnestnaný v tejto vlastnej s.r.o-čke ako prevádzkový pracovník a má uzatvorenú pracovnú zmluvu. Pri výkone práce ako zamestnanec používa svoje súkromné auto. Kto platí daň ? Platí sa vôbec daň v tomto prípade? Je viacero názorov na túto tému.
ajobs
01.02.06,17:58
Ako je to v podobnom prípade, keď spoločník a konateľ je tá istá osoba a nepoberá za výkon tejto funkcie žiadny príjem. Je zároveň zamnestnaný v tejto vlastnej s.r.o-čke ako prevádzkový pracovník a má uzatvorenú pracovnú zmluvu. Pri výkone práce ako zamestnanec používa svoje súkromné auto. Kto platí daň ? Platí sa vôbec daň v tomto prípade? Je viacero názorov na túto tému.

Nie, v tomto prípade je to identické, daň z MV sa neplatí.
Pozri si aj né príspevky na túto tému, pre mňa osobne má najväčšiu relevanciu podloženú právne jasným odlíšením starého a nového stavu v zákone príspevok od andreja_rv, tu http://www.porada.sk/showpost.php?p=156916&postcount=23.

Na základe tohto som aj ja odhlásil súkromné auto konateľa z dane z MV na tento rok.:)
mercy
01.02.06,18:44
mam konatelov s.r.o., ktori su zaroven aj SZCO. v zivnosti maju kazdy auto a sucasne ho pouzivaju aj v s.r.o. (blocky PHM a pod.).
v roku 2006 som to poriesila tak, ze som im auta supla len do s.r.o. a platili tam aj dan z MV. aj priznanie som robila s.r.o. zo zivností budu mat prenajmove zmluvy...
urobila som to zle???
misa
03.02.06,11:47
No neviem či by som s týmto tu súhlasila. Mám totiž písomne potvrdenú odpoveď na dopyt z daňového úradu, kde hovoria, že konateľ musí zaplatiť cestnú daň, pretože je ako konateľ zapísaný v obchodnom registri!!! Čo na to poviete?
ajobs
03.02.06,14:48
No neviem či by som s týmto tu súhlasila. Mám totiž písomne potvrdenú odpoveď na dopyt z daňového úradu, kde hovoria, že konateľ musí zaplatiť cestnú daň, pretože je ako konateľ zapísaný v obchodnom registri!!! Čo na to poviete?

Z akého dátumu je tá odpoveď ??? :confused:
Ako súvisí zaplatenie dane s tým, že konateľ je zapísaný v OR ??? :eek:
Pozri si vyššie uvedený príspevok a uvidíš, v čom je rozdiel. :) ;)
Evanka
03.02.06,16:53
No neviem či by som s týmto tu súhlasila. Mám totiž písomne potvrdenú odpoveď na dopyt z daňového úradu, kde hovoria, že konateľ musí zaplatiť cestnú daň, pretože je ako konateľ zapísaný v obchodnom registri!!! Čo na to poviete?
Pozorne som prečítala starý aj novelizovaný zákon o dani z motorových vozidiel.
Nevidím dôvod prečo by mal platiť konateľ aj keď je súčasne spoločníkom daň z motorových vozidiel pri používaní automobilu na pracovné cesty ani podľa zákona platného v roku 2005 ani podľa novelizovaného zákona.
Rok 2005 – pre jednoduchosť uvažujem konateľa, ktorý je súčasne aj spoločníkom.
Ak
1. Spoločnosť vlastní automobil – je povinná zaplatiť daň z MV (DPH z PHM a zo všetkých súvisiacich výdavkov uplatňuje)
2. Spoločnosť nevlastní automobil, ale má prenajatý automobil od konateľa/spoločníka – zaplatí daň z MV spoločník, nie je to pre firmu daňový výdavok, (Z PHM aj zo všetkých súvisiacich výdavkov môže – podľa znenia zmluvy - firma uplatňovať DPH).
3. Spoločnosť nevlastní automobil, konateľ využíva pri PC vlastný, alebo číkoľvek automobil, nie je povinný zaplatiť daň z MV. (Spoločnosť si nemôže uplatňovať DPH)
Teda v prípade 1. a 2. je povinnosť zaplatiť daň z MV.
V prípade 3 nevidím dôvod prečo by mala platiť osoba, ktorá ide na PC a v zmysle zákona o cestovných náhradách je považovaná za zamestnanca. Tu sa nesprávne stotožňuje firma a spoločník. Spoločník sa iba podieľa na podnikaní firmy svojím vkladom a má na podnikaní majetkovú účasť. Podniká spoločnosť. A tá automobil ani nevlastní ani ho nemá prenajatý.
V roku 2006, po novelizácii, je to podobné, iba v bode 2. by platila firma daň, nie držiteľ automobilu.
Objavil sa tu názor, že konateľ je zapísaný v OR, preto musí zaplatiť daň. Tu si dovolím tvrdiť, že v OR je zapísaná zasa firma. Mená konateľov sú tam udané iba z dôvodu, že sa do OR udáva aj štatutárny orgán, ktorý spoločnosť zastupuje.
Oci
03.02.06,17:15
Mohla si firma (sro) uplatňovať DPH z PHM pri používaní prenajatého motorového vozidla v roku 2005? Vozidlo používal konateľ. Firma nemala zamestnancov.
xyz
06.02.06,13:32
Konateľ - motorové vozidlo
Ak používa konateľ pri výkone svojej funkcie motorové vozidlo nezaradené v obchodnom majetku firmy vzniká daňová povinnosť k dani z MV. (viď § 84 zákona o miestnych daniach) Podľa novlizovaného zákona o miestnych daniach od 1. 12. 2005 je platiteľom dane z MV podľa § 85 zákona fyzická alebo právnická osoba, ktorá ktorá motorové vozidlo používa na podnikanie.
Po novele za takéto motorové vozidlo je platiteľom s. r.o., lebo táto využíva vozidlo na podnikanie - konateľ koná v jej mene.
Do 1. 12. 2005 ak konateľ využíval motorové vozidlo pri výkone funkcie, vozidlo podliehalo dani z MV a daňovníkom bol držiteľ MV.
Tu si treba uvedomiť, že konateľ spoločnosti nie je zamestnancom podľa všeobecne právneho predpisu, ktorý definuje zamestnanca - Zákonníka práce, preto sa naň nevzťahuje Usmernenie MF SR (FS4/2005), že za použitie MV zamestnancom sa nepovažuje za použitie vodidla na podnikanie.
Z hľadiska zákona o miestnych daniach konateľ nie je zamestnancom (vychádzajúc zo všeovbene právneho predpisu).
Zákon o dani z príjmov definuje konateľa ako zamestnanca ale len pre účely zákona o dani z príjmov
ajobs
06.02.06,16:00
Konateľ - motorové vozidlo
Ak používa konateľ pri výkone svojej funkcie motorové vozidlo nezaradené v obchodnom majetku firmy vzniká daňová povinnosť k dani z MV. (viď § 84 zákona o miestnych daniach) Podľa novlizovaného zákona o miestnych daniach od 1. 12. 2005 je platiteľom dane z MV podľa § 85 zákona fyzická alebo právnická osoba, ktorá ktorá motorové vozidlo používa na podnikanie.
Po novele za takéto motorové vozidlo je platiteľom s. r.o., lebo táto využíva vozidlo na podnikanie - konateľ koná v jej mene.
Do 1. 12. 2005 ak konateľ využíval motorové vozidlo pri výkone funkcie, vozidlo podliehalo dani z MV a daňovníkom bol držiteľ MV.
Tu si treba uvedomiť, že konateľ spoločnosti nie je zamestnancom podľa všeobecne právneho predpisu, ktorý definuje zamestnanca - Zákonníka práce, preto sa naň nevzťahuje Usmernenie MF SR (FS4/2005), že za použitie MV zamestnancom sa nepovažuje za použitie vodidla na podnikanie.
Z hľadiska zákona o miestnych daniach konateľ nie je zamestnancom (vychádzajúc zo všeovbene právneho predpisu).
Zákon o dani z príjmov definuje konateľa ako zamestnanca ale len pre účely zákona o dani z príjmov

xyz, prečítaj si príspevky č. 8 a 4 a pochopíš, že v tvojom príspevku niektoré veci vysvetľuješ účelovo (napr. tvrdenie že z hľadiska zákona o miestnych daniach konateľ nie je zamestnancom firmy - to si kde videl, aby bolo postavenie konateľa definované v tomto zákone), a niektoré interpretuješ mimo právneho rámca ( konateľ JE v zmysle ZDP považovaný za zamestnanca, pretože jeho príjmy sú zahrnuté v § 5 - a nie § 6, ktorá definuje príjmy SZČO ).
Skús si to dobre prečítať.:eek: :cool:
hupka
06.02.06,19:23
Reaguješ na moju otázku, príspevok č.4, ale ešte raz si ju prečítaj, lebo ja tam píšem, že súkromné auto používa na pracovné cesty zamestnanec - prevádzový pracovník . On síce je zároveň aj spoločník a konateľ, ale pri výkone týchto funkcií nepoužíva toto súkromné auto, ani nepoberá žiadnu odmenu za výkon týchto funkcií. Ale to len tak na okraj. V podstate mne ani nejde o to, ČI platiť daň z MV, ale KTO ju má zaplatiť, ak ju treba vôbec platiť. Ak by ju mala platiť spoločnosť, vzniká otázka, čo v prípade, ak na tomto súkromnom aute chce jazdiť aj manželka vo svojej s.r.o, v ktorej má uzatvorenú pracovnú zmluvu ako ekonómka ? TO by mala potom aj jej S.r.o zaplatiť daň ?
A ešte jedna otázka: v tom 1. prípade, keď zamestnanec - prevádzkový pracovník / hoci je aj konateľ a spločník /,ide na pracovnú cestu na svojom súkromnom aute 50 x za rok, akú čiastku z celkovej dane by mal platiť ?
Ja sa tiež prikláňam k názoru, že v tomto prípade by nemal platiť daň nikto, lebo na ňom nikto nepodniká. V zásade by som súhlasila s tou daňou, veď nejde o nejakú horibilnú sumu, ale ten zmätok okolo je neskutočný.
Dúfam, že sa všetko vyjasní. Hupka
Evanka
06.02.06,20:15
Ja sa tiež prikláňam k názoru, že v tomto prípade by nemal platiť daň nikto, lebo na ňom nikto nepodniká. V zásade by som súhlasila s tou daňou, veď nejde o nejakú horibilnú sumu, ale ten zmätok okolo je neskutočný.
Dúfam, že sa všetko vyjasní. Hupka
Nemyslím si, že ak nejde o horibilnú sumu, malo by sa platiť aj keď táto povinnosť zo zákona nevyplýva. Nakoniec sa "udomácni" pri kontrolách aj neopodstatnený výdavok. Tak si to treba vyjasniť.
Môj názor som napísala v príspevku 8. Už len dodatok: Najdôležitejší je aspekt, že používanie automobilu je v súvislosti s PC. Z pohľadu zákona o cestovných náhradách je konateľ zamestnancom. Teda sa vzťahuje na neho pri PC všetko to, čo aj na zamestnanca, ktorý vykoná PC vlastným vozidlom. Zamestnanci pri vykonaní PC daň z MV neplatia (ani firma, pre ktorú pracujú).
misa
07.02.06,07:51
Každý si vykladá zákon po svojom. Samozrejme všetkým sa nezdá že konateľ má platiť za auto daň z MV a hľadáme v zákone miestečka ako sa tomu vyhnúť. Tak ako som napísala, mám odpoveď z daňového úradu, takže som si ju nevymyslela ja ale daňový úrad. Prikladám ju:

Podľa § 84 zákona č. 582/2004 Z.z. predmetom dane je vozidlo a prípojné vozidlo, ktoré sapoužíva na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním. K uvedenému ustanoveniu je zavedený odkaz pod čiarou k § 2 Obchodného zákonníka, ktorý vymedzuje pojem podnikanie, ktorým sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku. Daňovníkom dane podľa § 85 písm. a) zákona č. 582/2004 Z.z. je aj fyzická alebo právnická osoba, ktorá je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla.
Aby bol naplnený predmet dane(§84), predmetné vozidlo musí mať pridelené evidenčné číslo v Slovenskej republike a musí patriť do kategórie vozidiel M, N a do kategórie vozidiel O.
Ak sa na služobnú cestu použije vozidlo v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný konateľ spoločnosti, ktorý je zároveň aj spoločníkom(„vlastníkom“), alebo zamestnanec, ak je zároveň aj spoločníkom, v uvedenom prípade táto osoba je daňovníkom dane z motorových vozidiel a je povinná postupovať podľa ustanovení vyššie citovaného zákona.

Zákon o miestnych daniach v ustanovení § 90 ods. 1 vo väzbe na vznik daňovej povinnosti podľa § 89 ods. 1 písm. c) cit. zákona upravuje podávanie daňového priznania do 15 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti, t.j., dňom začatia užívania vozidla na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním a zároveň určuje aj lehotu na zaplatenie dane. Ak daňová povinnosť vznikne v priebehu zdaňovacieho obdobia, je daň splatná najneskôr v lehote na podanie daňového priznania, a to v sume, ktorá zodpovedá pomernej časti ročnej sadzby dane za zostávajúce kalendárne dni zdaňovacieho obdobia.
Po ukončení služobnej cesty, daňovník do 15 dní písomne oznámi správcovi dane zánik daňovej povinnosti upravený v § 89 ods. 2 zákona o miestnych daniach a písomne požiada o vrátenie pomernej časti zaplatenej dane pripadajúcu na zostávajúce dni zdaňovacieho obdobia. Správca dane vráti pomernú časť zaplatenej dane do 30 dní odo dňa obdržania žiadosti daňovníka.
Okrem zákonných oslobodení zákon o miestnych daniach umožňuje ďalšie oslobodenia, ktoré sú v pôsobnosti vyššieho územného celku(ďalej len „VÚC“). Daňovníci si môžu uplatniť oslobodenie, prípadne pomerné oslobodenie iba vtedy, ak tieto vozidlá vyšší územný celok oslobodí od dane vo všeobecne záväznom nariadení(ďalej len „VZN“).
VÚC môže vo VZN určiť podľa miestnych podmienok oslobodenie alebo pomerné oslobodenie, len na tie vozidlá, ktoré sú uvedené v ustanovení § 86 ods. 2 zákona o miestnych daniach.

Podľa § 86 ods. 2 písm. c) zákona o miestnych daniach oslobodenie(pomerné oslobodenie) je možné určiť u vozidla, ktoré je evidované v Slovenskej republike, ktoré sa zdržiava počas celého zdaňovacieho obdobia mimo územia Slovenskej republiky.
Citované oslobodenie sa vzťahuje aj na také motorové vozidlo spĺňajúce predmet dane podľa § 84 zákona o miestnych daniach, ktorému vznikne daňová povinnosť upravená v ustanovení § 89 ods. 1 zákona o miestnych daniach aj v priebehu zdaňovacieho obdobia s tým, že následne po vzniku daňovej povinnosti predmetné motorové vozidlo opustí územie Slovenskej republiky a bude sa zdržiavať mimo územia SR až do konca zdaňovacieho obdobia.
Pri vzniku a zániku daňovej povinnosti musí daňovník postupovať podľa ustanovení §§ 90 – 92 a § 94 zákona o miestnych daniach.
Pokiaľ si daňovník nesplní povinnosti vyplývajúce zo zákona o miestnych daniach, správca dane mu uloží pokutu a vyrubí sankčný rok. Vzniknutý nedoplatok bude vymáhať podľa príslušných ustanovení zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov.
ajobs
07.02.06,19:25
Každý si vykladá zákon po svojom. Samozrejme všetkým sa nezdá že konateľ má platiť za auto daň z MV a hľadáme v zákone miestečka ako sa tomu vyhnúť. Tak ako som napísala, mám odpoveď z daňového úradu, takže som si ju nevymyslela ja ale daňový úrad. Prikladám ju:

Podľa § 84 zákona č. 582/2004 Z.z. predmetom dane je vozidlo a prípojné vozidlo, ktoré sapoužíva na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním. K uvedenému ustanoveniu je zavedený odkaz pod čiarou k § 2 Obchodného zákonníka, ktorý vymedzuje pojem podnikanie, ktorým sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku. Daňovníkom dane podľa § 85 písm. a) zákona č. 582/2004 Z.z. je aj fyzická alebo právnická osoba, ktorá je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla.
Aby bol naplnený predmet dane(§84), predmetné vozidlo musí mať pridelené evidenčné číslo v Slovenskej republike a musí patriť do kategórie vozidiel M, N a do kategórie vozidiel O.
Ak sa na služobnú cestu použije vozidlo v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný konateľ spoločnosti, ktorý je zároveň aj spoločníkom(„vlastníkom“), alebo zamestnanec, ak je zároveň aj spoločníkom, v uvedenom prípade táto osoba je daňovníkom dane z motorových vozidiel a je povinná postupovať podľa ustanovení vyššie citovaného zákona.


Neviem, ktorý daňový úrad napísal takéto stanovisko, ale je úplne jasné, že to celé písal niekto, kto nemá elementárne právne vzdelanie.
Text označený červenou farbou, ktorý zrejme písal inkriminovaný DÚ vyvodzuje také právne konzekvencie, ktoré zákon vôbec neobsahuje, takže nemôže mať ani akú-takú oporu v právnom poriadku.
Nechcem vytvárať rozsiahle právne dišputy, ale skutočne jediný vykladač zákonov v SR je nezávislý súd.:eek: :cool:
Nech sa každý podľa toho zariadi.