martinus821
06.12.11,10:13
Dobry

chchem Vas poprosit o radu. Zalozil som s.r.o. vsetko mam vybevene az na danovy urad. Ide o to ze hned od zaciatku chcem byt dobrovolny platca dph aby som mohol predavat tovar ako velkododavatel. Ale dnes mi pani z danoveho volala ze v tlacive som uviedol doterajsi obrat 0e. A povedala ze musim vykazat nejaku ekonomicku cinnost aby mi mohli schvalit DIC. nejake faktury, ale zmluvu o najme (priestor mam od brata a tam neplatim nic a ziaden tovar som este nepredal kedze potrebujem najprv IC DPH) Teraz neviem ako mam postupovat.

Dakujem
tinkas
06.12.11,09:21
skús si s niekym uzatvorit napr. zmluvu o budúcej zmluve na predaj alebo niečo podobné...DU sa chce uistiť, že budeš ekonomicky činný....
martinus821
06.12.11,09:23
a ten niekto musim byt s.r.o., alebo zivnostnik, alebo moze byt aj sukromna osoba?
Johanka
06.12.11,09:52
Píšeš, že si žiaden tovar nepredal, lebo nie si platiteľ DPH .... už si nejaký tovar kúpil ? Ak áno, máš faktúru a pre DÚ dôkaz, že vykonávaš ekonomickú činnosť ....
martinus821
06.12.11,10:01
nie ani nekupil, lebo ked to kupim teraz kym este nemam IC DPH, tak si to nemozem dat do nakladov a potom neskor ked to budem chciet predat nebudem moct na fakture dph vycilist, preto som radsej este nic nekupoval.
Johanka
06.12.11,10:16
nie ani nekupil, lebo ked to kupim teraz kym este nemam IC DPH, tak si to nemozem dat do nakladov a potom neskor ked to budem chciet predat nebudem moct na fakture dph vycilist, preto som radsej este nic nekupoval.
:confused: nerozumiem tomu čo si napísal ...
IČ DPH má súvis s daňou z pridanej hodnoty a náklady rieši zákon o dani z príjmov, takže ti ovplyvňujú výsledok hospodárenia. Ak nakúpiš zásoby (tovar) v období pokiaľ nie si platiteľ DPH, do nákladov vstupuje celá obstarávacia cena. Ak kúpiš zásoby v dobe, keď už budeš platiteľ DPH, do nákladov vstupuje obstarávacia cena bez DPH (v sume základu dane).
Okrem toho zákon o DPH v § 55 dáva platiteľovi pri registrácii možnosť odpočtu dane ...
tictac7
06.12.11,10:18
nie ani nekupil, lebo ked to kupim teraz kym este nemam IC DPH, tak si to nemozem dat do nakladov a potom neskor ked to budem chciet predat nebudem moct na fakture dph vycilist, preto som radsej este nic nekupoval.

mimotemy ...len dúfam, že si účtovníctvo nechceš robiť sám, lebo podľa toho, čo píšeš, nemáš (aspoň čo sa týka DPH) o ničom ani poňatia....
srska
06.12.11,10:21
daňový úrad postupuje pri dobrovoľnej registrácii podľa §4 ods. 4 zákona 222/2004 - preveruje nový subjekt (http://******.sk/viewtopic.php?f=12&t=8&p=205#p205)
martinus821
06.12.11,10:41
:confused: nerozumiem tomu čo si napísal ...
IČ DPH má súvis s daňou z pridanej hodnoty a náklady rieši zákon o dani z príjmov, takže ti ovplyvňujú výsledok hospodárenia. Ak nakúpiš zásoby (tovar) v období pokiaľ nie si platiteľ DPH, do nákladov vstupuje celá obstarávacia cena. Ak kúpiš zásoby v dobe, keď už budeš platiteľ DPH, do nákladov vstupuje obstarávacia cena bez DPH (v sume základu dane).
Okrem toho zákon o DPH v § 55 dáva platiteľovi pri registrácii možnosť odpočtu dane ...

no ved ked kupim tovar teraz na firmu (ked este nemam IC dph) tak neskor (ked uz budem mat ic Dph) ho nebudem moct predat na fakturu kde bude dan vycislena (kedze som tovar kupil v case ked mi este nebolo pridelene ic dph). tak mi to povedala pani na danovom.
Johanka
06.12.11,10:56
To, že niekto robí na daňovom úrade, nemusí vždy znamenať, že je odborne zdatný. Podľa toho, čo píšeš, si v tejto problematike absolútny začiatočník . Nemôžeš pri podnikaní konať podľa toho, čo "jedna pani povedala". Keby to stačilo, na čo by nám boli zákony ;).

Zjednodušene : Tovar môžeš nakupovať aj pokiaľ nie si platiteľ DPH. Pri registrácii máš nárok na odpočet DPH zo zásob. Po dni registrácie budeš na faktúrach vyčíslovať DPH , bez toho, že by si nejako rozlišoval, či predávaš tovar nakúpený pred alebo po registrácii.

Problematika DPH je náročná aj pre tých, ktorý sa daniam venujú denne ako svojej profesii. Nájdi si dobrého účtovníka, ktorý veci rozumie.
martinus821
06.12.11,11:07
no ale tak ja som uz v podani na danovom urade uviedol ze nemam ziaden tovar a tak isto aj doterajsi obrat 0 eur :( no nic uz ine mi neostava. zajtra mam ist na danovy urad a dohodnut sa ako mam pokracovat. Len sa bojim ze sa to zase bude casovo natahovat :(
Johanka
06.12.11,11:12
Obrat vo výške 0 € je v poriadku, pretože v žiadosti sa pýtajú na obrat podľa Zákona o DPH - keďže si nič ešte nepredal, tvoj obrat je nula.
Naťahovať sa to bude do doby, pokiaľ nepreukážeš, že vykonávaš ekonomickú činnosť.
martinus821
06.12.11,11:15
a na ekonomicku cinnost moze postacovat zmluvu o budúcej zmluve? alebo ake mam teraz moznosti na preukazanie ekonomickej cinnosti? Dakujem
tictac7
06.12.11,11:16
no ale tak ja som uz v podani na danovom urade uviedol ze nemam ziaden tovar - veď nemáš, tak neviem, kde je problém a tak isto aj doterajsi obrat 0 eur :( veď máš príjem 0,-- - takže tiež nevidím problém no nic uz ine mi neostava. zajtra mam ist na danovy urad a dohodnut sa ako mam pokracovat. Len sa bojim ze sa to zase bude casovo natahovat :(

v texte +
problém vidím hlavne v tom, že riešiš niečo, o čom nemáš ani poňatia. Najskôr si treba naštudovať zákon, poradiť sa s osobou znalou vecí a potom riešiť. A keď zajtra pôjdeš na DÚ a nebudeš mať so sebou aspoň, to čo máš v príspevku č. 2 (len doplním, že to musí byť osoba, ktorá je platcom DPH), tak nevyriešiš nič.