mkrask
26.01.06,15:03
dobrý den, prosím o radu, zda-li se ve slovenském účetnictví dělá při závěrce "cenová odchylka u zásob" Děkuji
Marianna01
26.01.06,15:04
Čo myslíte cenovou odchýlkou? Hlavne pri čom ju chcete účtovať. Skúste citovať český zákon, kedy cenovú odchýlku účtujete. Zrejme to je niečo, čo mi len ináč voláme. Len zistiť, ako...;)
mkrask
20.02.06,10:11
Je to rozdíl mezi pořizovací a skladovou cenou (mělo by se to dělat při účetní závěrce).
Dana K.
20.02.06,10:22
Raz nám na jednom školení vraveli,že je možné prehodnotiť ku koncu roka hodnotu zásob, hlavne tých nepredajných a upraviť skladovú cenu. Rozdiel bol daňovým nákladom. Len neviem, či to ešte platí.
dom
20.02.06,10:35
Je to rozdíl mezi pořizovací a skladovou cenou (mělo by se to dělat při účetní závěrce).

podľa mňa sa účtuje každý mesiac.
renča1
20.02.06,11:03
áno robí sa, my dokonca každý mesiac pri mesač.uzavierkach....
michalk
23.02.06,10:00
a jak se počítá?
renča1
24.02.06,06:47
Uvádzam príklad na výpočet cen.odchýl:

obstaranie materiálu a ajeho spotreba pri oceňovaní vopred stanovenou cenou a cenovými rozdielmi
Na účte 112.1 je vopred stanovená cena vo výške 120 Sk/ks. Rozdiel medzi touto cenou a ďalšou faktúrovanou cenou materiálu sa zaúčtuje na analyt.účet ceny obstarania materiálu 112.2 a ešte zvlášť na analyt.účte sa budú sledovať náklady súvisiace s obstaraním materiálu 112.3.

-dodaný mat. 4ks x 130 Sk bez dph = 520 sa naúčt. 111/321
-k tomu ex.preprava 20 Sk bez dph = sa naúčtuje 111/321
- prevod na sklad:

a) vopred stanov.(VP) cena materiálu ( 120 x 4ks )
480 bez dph = 112.1/111

b) oceň.rozdiel k vopred stan.cene mat.
(OR-ocen.rozdiel 130 SK - 120 SK = 10 x 4 KS)
40 bez dph sa naúčtuje na účet 112.2/111

c) prepravné - náklad na obstaranie
20 SK sa naúčtuje na 112.3./111

- spotreba :
a) spotreba vo vopred stanovenej cene ( VP)
(cca vo výške 3 ks = cca 3/4 zo zásob)
t.j. 360 SKsa naúčtuje 501/112.1

b) odúč.časti oceň.rozdielu (OR) do spotreby vzťahujúci sa na 3 ks
30 SK sa naúčtuje na 501/112.2

c) odúčt.nákladov súvisiacich s obstar.
15 SK sa naúčtuje 501/112.3

Poznámka:
výpočet spotreby oceňovacieho rozdielu (OR) k cene materiálu ako aj nákladov súvisiacich s obstaraním môže účtov.jednotky vykonať v cene po prepočte na 1 ks x počet kusov vydaných do spotreby, alebo aj percent., napr.
-spotreba materiálu je vo výške 75 % z ceny materiálu na sklade
(112.1 = 480 x 75% = 360 SK), tak potom sa odúčtuje do nákladov aj 75% z oceňov. rozdielu k cene mater. (112.2 = 40 x 75% = 30 SK) a 75% z nákladov súvisiacich s obstar. (112.3=20 x 75% = 15 SK).


Alebo spotrebu cenového rozdielu a nákladov súvisiacich s obstaraním môžu účtov.jednotky účtovať nasledovne podľa tohto vzorca:

a) výpočet oceňov.rozdielu k cene obstarania zásob:

:) OR na začiatku obdobia + OR (obrat) prírastok za prísl.obdobie (za mes.)
OR=-----------------------------------------------------------------------------------
:) materiál na začiatku obodobia + mat.prírastok

:) (Orz + Orp) x 100 :) (0+40) :) 40
x100 = -------------------------- x 100 = --------- x 100 = ------------x 100 = 8,33%
:) Mz + Mp :) ( +480) :) 480


Oceň.rodziel pripad.:) spotreb.mater. x percento :) 360x 8,33
na spot.materiál = :) ---------------------------------- = -------------= cca 30
:) 100 :) 100




b) výpočet nákladov súvis.s obstaraním:

:) (Orz+Orp) x 100 :) (0+20) :) 20
OR=--------------------- x 100=------- x 100 = -------- x 100 = 4,16%
:) Mz + Mp :) (+480) :) 480



OR pripad. spotreba:) mat. x % :) 360 x 4,16
na spotreb.mater.= --------------------------= ------------------ = cca 15
:) 100 :) 100

Poznámka:
výpočet pomocou uvedeného vzorca je prácnejší, ale možnko ho použiť v prípade, že sa vydáva do spotreby vačšie množstvo drobného materiálu a pod. Je však na rozhodnutí účt.jednotky, aký spôsob účtovania cenovej odchýlky ( cenový alebo oceňov.rozdiel) od obstaráv. ceny mater. a vedľajších nákladov spojených s obstar. zásob si zvolí. Postup účtovania obstarania a úbytku zásob musí mať účt.jednotka spracované v inter.smernici. Vzorce sa mi poposúvali, tak som ich oddelila smailíkmi...:p
Gabi03
22.01.07,07:15
Tiež sa trápim s cenovou odchýlkou, pretože nám budú vznikať náklady súvisiace s obstaraním tovaru, avšak až vo veľkých intervaloch, teda nebudem ich môcť zahrnúť do obstarávacej ceny. Konkrétne nám budú fakturovať prepravné avšak až za 1 štvrťrok aj to nie vždy v rovnakých sumách.
Moja otázka znie: dajú sa aplikovať postupy od renči aj v prípade, ak na analytický účet 112.3 - náklady na obstaranie budú v iných intervaloch, ako nákup tovaru?
martinius
22.01.07,07:32
Úbytok zásob rovnakého druhu sa môže účtovať v ocenení cenou zistenou 1.váženým aritmetickým priemerom z obstarávacích cien alebo vlastných nákladov, alebo 2.spôsobom, keď prvá cena na ocenenie prírastku zásob sa použije ako prvá cena na ocenenie úbytku zásob(FIFO - first in first out=prvý dnu,prvý von). Vážený aritmetický priemer sa počíta najmenej raz za mesiac.

----------------------------------P(A)*Q(A) + P(B)*Q(B)
Vážený aritmetický priemer = -------------------------
----------------------------------------Q(A) + Q(B)

P(A) - cena zásob
Q(A) - množstvo nakúpených zásob v cene P(A)
P(B) - ďalšia cena toho istého druhu zásob
Q(B) - množstvo nakúpených zásob v cene P(B)
Tento vzorec je môžné upraviť v čitateli aj v menovateli o ďalšie nákupy.
Obstarávaciu cenu zásob je možné na analytických účtoch rozdeliť na cenu, za ktorú sa majetok obstaral a náklady súvisiace s obstaraním alebo na vopred stanovenú cenu, za ktorú sa majetok obstará a odchýlku od skutočnej ceny, za ktorú sa majetok obstará a náklady súvisiace s obstaraním. Pri vyskladnení zásob sa tieto náklady alebo odchýlky rozpúšťajú spôsobom uvedeným vo vnútornom predpise účtovnej jednotky.
Gabi03
22.01.07,08:04
Fajn, ale čo v prípade, ak 3 mesiace budem vydávať tovar (FIFO metódou) a zrazu mi prípe faktúra za dopravu spätne za 3 mesiace. Sú to jednoznačne obstarávacie náklady, avšak v čase predaja tovaru ešte v neznámej výške.
Máte niekto nejaký nápad?
martinius
22.01.07,08:32
Fajn, ale čo v prípade, ak 3 mesiace budem vydávať tovar (FIFO metódou) a zrazu mi prípe faktúra za dopravu spätne za 3 mesiace. Sú to jednoznačne obstarávacie náklady, avšak v čase predaja tovaru ešte v neznámej výške.
Máte niekto nejaký nápad?
Na to treba nejaký dobrý program,predsa by si nerobila úpravu ručne,to by sa musel človek zblázniť.
Gabi03
22.01.07,08:55
Samozrejme nie ručne, ale účtovne sa mi to nezdá správne. Ako môže rozúčtovať náklady na tovar predaný spred troch mesiacov, keď už tento mesiac mám uzatvorený?! :eek: Znovu ho otvoriť, preceniť a zatvoriť? :confused: To by sa materská firma chytala za hlavu za tie štatistiky...
martinius
22.01.07,09:27
Samozrejme nie ručne, ale účtovne sa mi to nezdá správne. Ako môže rozúčtovať náklady na tovar predaný spred troch mesiacov, keď už tento mesiac mám uzatvorený?! :eek: Znovu ho otvoriť, preceniť a zatvoriť? :confused: To by sa materská firma chytala za hlavu za tie štatistiky...
Však práve preto si firma má urobiť smernicu a vybrať si ten spôsob,ktorý bude pre ňu najvýhodnejší.Faktúru síce môžu poslať neskôr,ale určite má firma prehľad o nákladoch za dopravu aj na základe iných podkladov.
Gabi03
22.01.07,09:28
Veď práve ide o to, že ten prvý kvartál nebudeme mať ani poňatia o cenách. A cena za prepravu na tej istej trase toho istého tovaru sa dá predpokladať iná výška. :(
martinius
22.01.07,09:37
Veď práve ide o to, že ten prvý kvartál nebudeme mať ani poňatia o cenách. A cena za prepravu na tej istej trase toho istého tovaru sa dá predpokladať iná výška. :(
Sú len 2 cesty,zistiť si náklady na dopravu pred koncom kvartálu a ak sa to nedá,tak upravovať dodatočne.Čo iné sa s tým dá robiť.