sroservis
06.12.11,10:31
Dobrý deň,

chcela by som Vám len dať do pozornosti, že od 1. 12. 2011 platí novela živnostenského zákona, v zmysle ktorej nie je potrebné živnostenskému úradu oznamovať zmeny, ktoré sa oznamujú do obchodného registra.

Koho sa zmena týka: zmena sa týka iba subjektov zapísaných do obchodného registra (s.r.o., a.s., organizačná zložka právnickej osoby, fyzická osoba zapísaná do obchodného registra, komanditná spoločnosti, verejná obchodná spoločnosť ..).

Zmena sa netýka „štandardných“ živnostníkov – fyzických osôb, ktoré budú aj naďalej zmeny údajov uvedených v ohlásení živnosti oznamovať miestne príslušnému živn. úradu.

Výpis z registra trestov: Z novely tiež vyplýva, že ak sa podmienka bezúhonnosti, ktorú je potrebné preukázať pri každom ohlásení živnosti pri osobách, ktoré budú konať v mene podnikateľa (štatutárny orgán), resp. pri povinne ustanovenom zodpovednom zástupcovi, týka osoby, ktorá nie je občanom SR – pri ohlásení živnosti je potrebné doložiť jej výpis z registra trestov (resp. náhradný doklad podľa § 46 ods. 5 živn. Zákona).

Rozsah zmien, ktoré určené osoby už nie sú povinné ohlasovať živnostenskému úradu: ide zmeny ako zmena sídla, obchodného mena, zmena spôsobu konania, zmena priezviska konateľa, odvolanie konateľa, vymenovanie slovenského občana do funkcie štatutárneho orgánu (konateľa, člena predstavenstva...). V prípade, ak do funkcie štatutárneho orgánu (konateľa, člena predstavenstva, komplementára ...) má byť vymenovaná osoba, ktorá nie je občanom SR, je podľa môjho názoru živn. úradu potrebné minimálne doložiť výpis z registra trestov tejto osoby z jej domovskej krajiny (resp. náhradný doklad podľa § 46 ods. 5 živ. Zákona).

Zmena sa netýka zodpovedného zástupcu – ukončenie jeho činnosti, resp. vymenovanie nového zodpovedného zástupcu, je potrebné oznámiť živn. úradu.

Pekný deň.
srska
08.12.11,09:38
Dobrý deň,

chcela by som Vám len dať do pozornosti, že od 1. 12. 2011 platí novela živnostenského zákona, v zmysle ktorej nie je potrebné živnostenskému úradu oznamovať zmeny, ktoré sa oznamujú do obchodného registra.

.... V prípade, ak do funkcie štatutárneho orgánu (konateľa, člena predstavenstva, komplementára ...) má byť vymenovaná osoba, ktorá nie je občanom SR, je podľa môjho názoru živn. úradu potrebné minimálne doložiť výpis z registra trestov tejto osoby z jej domovskej krajiny (resp. náhradný doklad podľa § 46 ods. 5 živ. Zákona).

Zmena sa netýka zodpovedného zástupcu – ukončenie jeho činnosti, resp. vymenovanie nového zodpovedného zástupcu, je potrebné oznámiť živn. úradu.

Pekný deň.aj pri zmene konateľa, ak je cudzí št. príslušník (tretie krajiny)
profi-t
13.12.11,10:16
Mám otázku. Práve som bola na živnostenskom úrade. Previedla som 100% podiel v sro-čke na zahraničnú fyzickú osobu. Zmeny som spravila najprv na obchodnom registri - tam to bez problémov zapísali tak ako vždy "po starom" a teraz som vzala vyplnené tlačivo - Oznámenie o zmene vrátane kópie aktuálneho výpisu z OR, kde je už nový majiteľ/konateľ a oni mi povedali, že to už nepotrebujú. Avšak som sa zabudla spýtať - do teraz som odovzdávala výpis z registra trestov zahraničnej osoby s prekladom na ŽÚ. Čo s ním teraz? Mám ho u seba a nik si ho nepýta? Nechápem. Prosím o odpoveď. Súrne! Ďakujem.:confused:
Economic
13.12.11,13:19
Mám otázku. Práve som bola na živnostenskom úrade. Previedla som 100% podiel v sro-čke na zahraničnú fyzickú osobu. Zmeny som spravila najprv na obchodnom registri - tam to bez problémov zapísali tak ako vždy "po starom" a teraz som vzala vyplnené tlačivo - Oznámenie o zmene vrátane kópie aktuálneho výpisu z OR, kde je už nový majiteľ/konateľ a oni mi povedali, že to už nepotrebujú. Avšak som sa zabudla spýtať - do teraz som odovzdávala výpis z registra trestov zahraničnej osoby s prekladom na ŽÚ. Čo s ním teraz? Mám ho u seba a nik si ho nepýta? Nechápem. Prosím o odpoveď. Súrne! Ďakujem.:confused:

Ako všetko čo sa u nás mení, aj tu majú ešte medzery. Nemajú doriešené práve otázky konateľov, ako budú žiadať RT, keď zatiaľ sa nedostanú k rodným číslam... Kontaktuj príslušný živn. úrad telefonicky, povedia Ti.
cifa
15.01.12,16:15
v Čechách pri ukončení živnosti platí :
Třeba u živnosti když ji rušiš musiš mit potvrzení o bezdlužnosti od vzp, socialky a finančáku, pak tě živnostenský rejstřik smazne.....

ako je to unás?

k 31.12.2011 som na živnostenskom úrade nahlásil ukončenie živnosti, oni mi dali papier, ešte mám niečo robiť?

diki
Economic
15.01.12,16:34
v Čechách pri ukončení živnosti platí :
Třeba u živnosti když ji rušiš musiš mit potvrzení o bezdlužnosti od vzp, socialky a finančáku, pak tě živnostenský rejstřik smazne.....

ako je to unás?

k 31.12.2011 som na živnostenskom úrade nahlásil ukončenie živnosti, oni mi dali papier, ešte mám niečo robiť?

diki


Cez JKM Ťa odhlásia zo zdravotného poistenia aj DÚ, ak si o to JKM požiadal. No zo SP sa treba odhlásiť, aby nevznikol nedoplatok.
cifa
18.01.12,18:35
diki,
už mám aj SP za sebou....