sona123
06.12.11,10:38
ahojte, som SZCO a obcas pouzivam auto na cestu za klientom. Auto je pisane na manzela. Ako je to s nahlasovanim auta na DU? Mozem v takomto pripade urobit cestaky na prislusne jazdy a podat DP a zaplatit dan na DU do konca januara bez toho aby som ho stale nahlasovala do 15 dni tak ako firmy?
dakujem
sona123
10.12.11,10:54
nikto :(
Tweety
10.12.11,12:04
ahojte, som SZCO a obcas pouzivam auto na cestu za klientom. Auto je pisane na manzela. Ako je to s nahlasovanim auta na DU? Mozem v takomto pripade urobit cestaky na prislusne jazdy a podat DP a zaplatit dan na DU do konca januara bez toho aby som ho stale nahlasovala do 15 dni tak ako firmy?
dakujemMáš oznamovaciu povinnosť, a to do 30 dní od začatia používania MV na podnikanie.
ekopo
10.12.11,12:40
platí § 85 zákona o dani z MV ......
manus
11.12.11,09:48
Mala by platiť podmienka, ak chceš využívať súkromný automobil na podnikateľské účely (robiť tzv.´cesťáky´), musíš byť zapísaná ako držiteľ vozidla v dokladoch ty, nie manžel. Teda ak si SZČO! Ak by to bolo cez zamestnávateľa, zasa je to iné.
SSAndrea
12.12.11,10:59
Mala by platiť podmienka, ak chceš využívať súkromný automobil na podnikateľské účely (robiť tzv.´cesťáky´), musíš byť zapísaná ako držiteľ vozidla v dokladoch ty, nie manžel. Teda ak si SZČO! Ak by to bolo cez zamestnávateľa, zasa je to iné.

Nesúhlasím. Pokiaľ je auto v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, tak ho môže kľudne využívať na podnikanie a tiež zaradiť do majetku. Zmena v technickom preukaze nie je potrebná.
bama17
30.12.11,17:35
dobrý večer,
ak teda zaradím MV do majetku firmy, v akej cene to mám urobiť? MV je asi 10 rokov staré a chcem si uplatňovať výdavky, ktoré súvisia s jeho prevádzkou
tým, že je už také staré, bude vstupná cena 0,- a bez odpisov? ďakujem veľmi pekne
Mila123
30.12.11,17:37
áno
bama17
02.01.12,06:52
je potrebné, aby takéto MV bolo prepísané na SZČO, ak je majiteľom manžel (manželka je SZČO) a majú auto v spoločnom vlastníctve? ide mi o to, či treba prepísať auto na manželku aj s udaním IČO
ďakujem vám
sona123
02.01.12,10:56
ak som teda nemala auto nahlasene za r.2011 na DU nemozem si dat PHM do nakladov a nebudem robit ani cestaky ani platit dan.
Ak ho teraz nahlasim za r.2012 potom pojde aj dan aj PHM a vsetko co dam do cestakov?
veronikasad
02.01.12,11:12
ak som teda nemala auto nahlasene za r.2011 na DU nemozem si dat PHM do nakladov a nebudem robit ani cestaky ani platit dan.
Ak ho teraz nahlasim za r.2012 potom pojde aj dan aj PHM a vsetko co dam do cestakov?
Ak si auto využívala na podnikanie - môžeš. Len čakaj pokutu za nesplnenie oznamovacej povinnosti. Nezabudni do konca januára podať DP k dani z mot.vozidiel a daň zaplatiť.
bama17
05.01.12,08:11
SSAndrea, je toto skutočne tak? od vás jedinej som tu našla odpoveď na túto otázku
kde by som mohla nájsť podklady? ďakujem veľmi pekne
janapill
07.01.12,16:03
Dobrý deň,
a nevie náhodou niekto ako to je, ak v TP je napísaný vlastník vozidla lízingová spoločnosť??? Môže si podnikateľ FO uplatniť zákl.sadzbu+spotr.PH, čiže píše si cesťáky na toto auto? A ako je to s ozn.povinnosťou? Bolo potrebné ho prihlásiť na DÚ alebo stačí len teraz do 31.1.12 podať daň.priznanie a daň zaplatiť?? V prípade, že áno neviete koľko je pokuta za nesplnenie ozn.povinnosti?? Ďakujem
veronikasad
07.01.12,17:06
Dobrý deň,
a nevie náhodou niekto ako to je, ak v TP je napísaný vlastník vozidla lízingová spoločnosť??? Môže si podnikateľ FO uplatniť zákl.sadzbu+spotr.PH, čiže píše si cesťáky na toto auto? A ako je to s ozn.povinnosťou? Bolo potrebné ho prihlásiť na DÚ alebo stačí len teraz do 31.1.12 podať daň.priznanie a daň zaplatiť?? V prípade, že áno neviete koľko je pokuta za nesplnenie ozn.povinnosti?? Ďakujem
Auto je kupované na lízing alebo úver ? Kupoval ho ako FO nepodnikatel ? Oznamovacia povinnosť je do 30 dní od začiatku využívania auta na podnikanie.
janapill
07.01.12,17:20
auto je na lízing a kupoval to ako občan nepodnikateľ ešte v roku 2010,
teraz od 08/2011 si založil živnosť a teraz mi doniesol papiere aj s cesťákami, že si chce uplatniť náhradu za spotr.PHM+zákl.sadzbu, no s tou sadzbou nie som si teraz istá, lebo v TP nie je zapísaný ako vlastník vozidla, len ako držiteľ osvedčenia (nepodnikateľ). A aj s tou oznam.povinnosťou.
veronikasad
07.01.12,17:24
auto je na lízing a kupoval to ako občan nepodnikateľ ešte v roku 2010,
teraz od 08/2011 si založil živnosť a teraz mi doniesol papiere aj s cesťákami, že si chce uplatniť náhradu za spotr.PHM+zákl.sadzbu, no s tou sadzbou nie som si teraz istá, lebo v TP nie je zapísaný ako vlastník vozidla, len ako držiteľ osvedčenia (nepodnikateľ). A aj s tou oznam.povinnosťou.
nemôže uplatňovať sadzbu základnej náhrady, lebo sa nejedná o auto vlastné. Len spotrebu PHM.
O oznamovacej povinnosti som ti písala, ak sa jedná o celý rok 2011, tak najneskôr do 30.1.2011. Ak tak neurobil, môže čakať pozdrav z DU v podobe pokuty.
Nesplnenie ozn.povinnosti nesúvisí s tým, že si nemôže uplatniť výdavky spojené s užívaním mot.vozidla.
janapill
07.01.12,17:36
Ok, ďakujem. Jedná sa až od 08/2011, a tuším že povinnosť si nesplnil, takže ak teraz podám daň.priznanie, tak na to prídu, že???
A neviete aká je teraz tá pokuta?? Niekedy bola 66,39€ (2000Sk), platí to?
chudaska
11.01.12,13:05
toto by zaujimalo aj mna,lebo SZCO nemyslia dopredu,oni hladaju naklady az ked je koniec roka! Neviete,aka je pokuta za neoznamenie pouzivania sukromneho automobilu na podnikanie na DU?