Zelkaem
06.12.11,11:44
Môj syn pracuje v Čechách pre českú firmu. Je SZČO neplatca DPH, poskytuje služby ako stavebný robotník a peniaze dostáva v CZK. Má sa registrovať k DPH?
zk24
06.12.11,10:54
Odporúčam preštudovať český zákon o DPH.

Ale podľa môjho názrou ak poskytuje služby s miestom dodania v inom ČŠ (trebárs viažúce sa k nehnuteľnosti) a odberateľom je zdaniteľná osoba, tak má nárok na prenos daňovej povinnosti na prijímateľa. Vtedy sa nemusí registrovať pre IČ DPH v CR. Ak by nemal na koho preniest danovu povinnost (napriklad vezme sukromnu zakazku a ceskemu obcanovi prijde vymalovat byt), tak bude povinny registrovať sa pre IC DPH v ČR.

Už sme to tu vo viacerých témach rozoberali, aj som niekde prikladala výňatky z českého zákona. Dokonca jeden poraďák Čech potvrdil moje úvahy. Neviem presne ktorá je to téma ale.

Možno ešte otázka - stavebný robotník... to sú služby viažúce sa k nehnuteľnosti?
Zelkaem
06.12.11,11:23
Robí zváračské a stavbárske prácu pre firmu OMNITHERM ako živnostník
zk24
06.12.11,11:25
Tak to budú teda asi práce podľa §16 - viažúce sa k nehnuteľnosti. V prípade že odberateľom je zdaniteľná osoba, má možnosť prenášať daňovú povinnosť na prijímateľa služby. Musí však na faktúre uvádzať jeho IČ DPH a odkaz na §§ podľa kotrých dochádza k prenosu daňovej povinnosti.

=> nie je povinný registrovať sa pre daň v českej republike. Jeho faktúry však musia obsahovať všetky potrebné náležitosti