majka79
06.12.11,12:06
Dobrý deň, neviete mi poradiť, ako je to s poberaním rodičovského príspevku a Pnky? Som na rodičovskej dovolenke, stále som v trvalom pracovnom pomere. Momentálne som tehotná a mám rizikové tehotenstvo, doktor mi odporúča nastúpenie na Pnku.Vraj súbeh rodičovského príspevku a pnky je možný? Pnku od doktora zaniesť svojmu zamestnávateľovi, či rovno do sociálnej poisťovne. Platím si aj DNP, pnku z DNP čerpať nechcem, nakoľko ešte nemám splnenú podmienku 270 dní platenia.Niekde som čítala, že DNP sa počas Pnky neplatí a stále trvá akoby som platila, len som oslobodená od platenia. Neviete mi poradiť, či je to tak, alebo aj počas Pn musím platiť DNP? Po ukončení pnky rovno nstúpim na materskú dovolenku, tú by som chcela už čerpať aj z DNP, ako by mi vlastne potom vyrátali VZ z DNP, keď by som bola určitý čas na PN a neplatila by som DNP.ďakujem za odpoveď,Maja.
Katy a R
06.12.11,11:19
Ak by si chcela poberať nemocenské ako zamestnanec ... musela by si najskôr nastúpiť do práce ;)
Ak by si chcela poberať nemocenské ako DPO .. tak tam samozrejme môžeš - ale musia byť splnené podmienky :confused: (neviem či sú - z tvojho zadania:confused:)
majka79
06.12.11,11:26
Ja v zamestnaneckom pomere som, a čítala som, že súbeh nemocenskej dávky a rodičovskej je možný.
Katy a R
06.12.11,11:39
ja viem, že si .... ale platí, čo som napísala. Je možné poberať súčasne nemocenské aj RP ... ale z poistenia zamestnanca len vtedy - ak aj naozaj pracuješ;)
jankasm
06.12.11,12:11
Ja v zamestnaneckom pomere som, a čítala som, že súbeh nemocenskej dávky a rodičovskej je možný.

Áno, je to možné, ale na nemocenské zo zamestnania budeš mať nárok, len ak budeš skutočne pracovať, čiže ukončiť rodičovskú dovolenku a nastúpiť do práce /samozrejme rodičovský príspevok poberáš naďalej, to s týmto vôbec nesúvisí/. Súbeh rodičovského príspevku a nemocenského počas rodičovskej dovolenky v práci, je možné len čerpaním nemocenského z DNP.
Áno, je pravda, že pokiaľ poberáš nemocenské, tak DNP platíť nemusíš, avšak to nemocenské by si musela poberať z DNP. Ak ho budeš poberať len zo zamestnania, tak DNP musíš platiť aj naďalej.
majka79
06.12.11,16:16
Čiže keď mi vznikne nárok na uplatnenie z DNP môžem si požiadať o vyplatenie PN z DNP a súčasne popri tom brať aj RP? Keď budem čerpať PN z DNP, kvôli rizikovému tehotenstvu, vznikne mi potom aj nárok na materské z DNP, keďže ho podobu, keď budem na PN platiť nebudem a budem z neho aj čerpať peniaze?