bijo
06.12.11,13:50
Chcem sa opýtať či tu má niekto skúsenosť s odvolaním sa na súde pretože som už neskutočne vytočený čo sa tu deje.
V novembri 2010 vyniesol súd (v BA) rozsudok v občiansko právnom konaní (dedičstvo) na ktorý sa druhá strana odvolala.Do dnešného dňa čo je už vyše roka sa neudialo absolútne nič v tejto ak to tak môžem nazvať mini kauze. Nemôžem pochopiť ako je možné čakať vyše roka na rozhodnutie súdu o odvolaní v kauze ktorá má možno cca 10 stranový spis. To fakt trvá tak dlho alebo neviem čo si mám o tom myslieť.
Máte niekto podobnú skúsenosť ????
GabiZ
06.12.11,12:59
Osobnú skúsenosť síce nemám, s takouto čakaciou lehotou som sa síce nestretla, ale nie je to ojedinelý prípad. Môžete ako zúčastnená strana kedykoľvek nahliadnuť do spisu na príslušnom súde a zistiť tak, aké kroky v danej veci súd urobil. Ak tam nebude záznam o tom, žeby sudca v predmetnej veci niečo konal, môžete podať sťažnosť na prieťahy v konaní. Tú môžete dať aj bez nahliadnutia do spisu, je to len na vás.
Sťažnosť sa podáva hlavne písomne, ale možno ju podať aj ústne priamo na súde, o čom sa spíše záznam, na požiadanie vydá súd sťažovateľovi rovnopis záznamu. Sťažnosť musí obsahovať:


meno, priezvisko, adresu fyzickej osoby alebo názov a sídlo právnickej osoby
predmet sťažnosti
čoho sa sťažovateľ domáha

Ak sťažnosť neobsahuje uvedené náležitosti a sťažovateľ neposkytne náležitú súčinnosť na odstránenie týchto nedostatkov, môže to mať za následok nevybavenie sťažnosti.
Sťažnosť sa podáva na súde, ktorého predseda je príslušný sťažnosť vybaviť, sťažnosti na predsedu súdu vybavuje predseda súdu vyššieho stupňa.