Stevo_Alex19
06.12.11,13:58
Zdravím, chcem sa spýtať.

Ak mám otvorenú živnosť kde som bral nenávratný príspevok, a nemôžem ju ukončiť ani pozastaviť, a po tomto roku mi vzniká povinnosť platiť si odvody ( doteraz som platil len dobrovolne - nemocenske )

A bolo by tu ďalšie zamestnanie, keďže teraz je zákaziek menej, zvažoval som alternatívu nástupu do zamestnania.

Ako sa to rieši ak musím mať otvorenú živnosť ale zároveň chcem nastupiť na trvalý pomer, kde budem dostávať určitú hrubú mzdu.

Dajme tomu 600 € hrubého. Neviem kolko z toho bude cisteho, ale pocitam ze cca 430 € cisteho musi ostat ak je hruba 600 ... Chcem sa spýtať či je možné mať aj živnosť a pracovať na TPP ( nie na živnosť ) kde dostanem v hrubom povedzme 600 €. Ďalej sa chcem spýtať ako to bude s odvodmi ?

Zo živnosti mi vzniknú povinné odvody. Ak dostanem 600 € v hrubom, a ostane mi 430 € v čistom... A ja si z tých 430 € cistych budem musieť zaplatiť ešte aj 46 € do zdravotnej a 115 € do socialnej za zivnost... Tak budem na tom horsie ako som... Pretoze popri TPP mi neostane cas na zakazky na zivnost. A musel by som pracovat 7 dni v tyzdni... Od pondelka do piatku na TPP a soboty a nedele zakazky na zivnost... A to by som daleko nedotiahol... Pri mojom zdravotnom stave tak akurat do hrobu.

Ako to teda funguje v takychto pripadoch ? budem platit odvody dvojmo ? Zo zivnosti aj z TPP ? Alebo ako ?

Vďaka.
Katy a R
06.12.11,13:12
Môžeš mať aj PP aj živnosť. Dokonca môžeš mať niekoľko PP, ak stíhaš:D
Poistné sa platí z VZ.
Ako szčo si môžeš (nemusíš) dať v ZP nulovú zálohovú platbu (aj za-c) .. potom v RZZP doplatíš prípadný nedoplatk.
V SP je pre szčo hranica príjmu - od ktorej musíš platiť odvody .. od tejto hranice musíš platiť z minimálneho VZ - ak by bol tvoj príjem vyšší - tak zo skutočného.
presnejšie nájdeš .. http://www.socpoist.sk/samostatne-zarobkovo-cinna-osoba--szco-/1534s
zk24
06.12.11,13:25
Chcela by som ešte upozorniť na toto...

§ 83
Výkon inej zárobkovej činnosti(1) Zamestnanec je povinný bez zbytočného odkladu písomne oznámiť zamestnávateľovi, že chce popri pracovnom pomere u zamestnávateľa vykonávať inú zárobkovú činnosť, ktorá by mohla mať k predmetu činnosti zamestnávateľa konkurenčný charakter.

(2) Zamestnávateľ má právo od zamestnanca požadovať, aby sa zdržal výkonu zárobkovej činnosti, ktorá má k predmetu činnosti zamestnávateľa konkurenčný charakter; toto právo môže zamestnávateľ písomne uplatniť najneskôr do desiatich pracovných dní od oznámenia podľa odseku 1. Zamestnanec je povinný vyhovieť požiadavke zamestnávateľa podľa prvej vety bez zbytočného odkladu.
Stevo_Alex19
06.12.11,14:04
Uprimne nepochopil som ani pol slova... VZ, ZP, PP, RZPP ... Nehnevajte sa... Som programator, a ani len netusim co je RZPP a VZ... ZP a PP som pochopil ako jedine. Dalsia spanielska dedina: -- nulovú zálohovú platbu (aj za-c) --

Nejaka odpoved pre hojdacich konikov sa nenajde ???

Chcem len vediet ci budem musiet platit odvody aj zo zivnosti aj z pracovneho pomeru. Teda dvojmo. Kedze zivnost zrusit nemozem. To je pre mna asi nejpodstatnejsia otazka, nakolko prijem zo zivnosti bude velmi obcasny ak vhupnem do pracovneho pomeru. Ale platit musim tak ci tak, lebo za minuly rok som dosiahol zisku a teda som povinny platit... V priapde ze ano, je vsetko zvysne uz nepodstatne lebo je logicke ze nenastupim do pracovneho pomeru ak zo 400 € este budem musiet platit 150 € odvodov. Pretoze tymto systemom si nieze nebudem moct dovolit ani smetiskovy standard, ale nebudem mat ani na podnajom jednoizboveho kanala :)
ivustek
06.12.11,14:11
PP-pracovný pomer
VZ-vymeriavací základ
ZP-zdravotná poisťovňa
SP-sociálna poisťovňa
RZZP-ročné zúčtovanie zdravotného poistenia.

Do zdravotnej poisťovne by si platiť preddavky nemusel, ale v ročnom zúčtovaní by si si ich doplatil podľa tvojho príjmu zo živnosti.
Do sociálnej poisťovne musíš platiť odvody aj zo živnosti- píšeš, že ti vznikli povinné odvody.

Ale ak dotácia bola poskytnutá okrem iného aj na platenie odvodov do zdravotnej poisťovne, tak ak by si sa zamestnal a tieto odvody neplatil-treba požiadať o zmenu použitia dotácie na úrade práce.
Katy a R
06.12.11,14:21
Stevo ... tak som sa zchuti zasmiala .. ja že už skratky ovládaš ;) (inak, je tu téma o skratkách) - no ale ivustek to uviedla na pravú mieru:) a ešte doplním za-c je zamestnanec (som niekedy lenivá na písanie).
no a ak ti vznikla povinnosť platiť odvody do SP .. nevyhneš sa jej. .. a na ďalšie obdobie zase podľa DP. .. nie si sám takto postihnutý :mee:
zk24
06.12.11,14:26
Tiež som sa pobavila :D :D :D