LIZINKA
06.12.11,14:21
Dobrý deň,
Zamestnávateľ, SZČO, ukončil svoju činnosť 9.8.2011. Zamestnankyni na rodičovskej dovolenke doručil oznámenie o výpovedi z pracovného pomeru (§63 ods.1.pism.a) dňom 9.8.2011. Prevzala ho dňa 15.8.2011. Kedy jej končí pracovný pomer 9.8.2011, 15.8.2011 alebo sa na ňu vzťahuje aj výpovedá lehota a pracovný pomer končí 30.11.2011? Potrebujem to na určenie jej finančných narokov, nakoľko byvalý zamestnávateľ odmieta vyplatiť aj odstupne. Ďakujem.
Tweety
06.12.11,13:25
Dobrý deň,
Zamestnávateľ, SZČO, ukončil svoju činnosť 9.8.2011. Zamestnankyni na rodičovskej dovolenke doručil oznámenie o výpovedi z pracovného pomeru (§63 ods.1.pism.a) dňom 9.8.2011. Prevzala ho dňa 15.8.2011. Kedy jej končí pracovný pomer 9.8.2011, 15.8.2011 alebo sa na ňu vzťahuje aj výpovedá lehota a pracovný pomer končí 30.11.2011? Potrebujem to na určenie jej finančných narokov, nakoľko byvalý zamestnávateľ odmieta vyplatiť aj odstupne. Ďakujem. Výpoveď prevzala 15.8., VD začala 1.9., neviem, ako dlho pracovala, nemôžem určiť dlžku VD.(2,alebo3mes.) Prosím toto dopíš. Ale už je aj tak dosť neskoro nie? Napíš aj to, či nastúpila do práce, či nie.
LIZINKA
06.12.11,13:28
neskoro na čo? na pracu? :D pracovala tam viac ako 5 rokov. ďakujem
Tweety
06.12.11,13:30
neskoro na čo? na pracu? :D pracovala tam viac ako 5 rokov. ďakujemNeskoro na riešenie, myslela som to tak, že dnes je už 6.12.
LIZINKA
06.12.11,13:39
no viem, to bol len pokus o žart... no, zamestnávateľ poslal dopis že pp končí dňa 30.11.2011. V tom prípade by neskoro nebolo, lebo by jej to mali vyplatiť v najbližšom výplatnom termíne a to je 31.12.2011.
LIZINKA
06.12.11,13:41
do práce nenastúpila stále je na RD
Tweety
06.12.11,13:49
do práce nenastúpila stále je na RD Ak nepožiadala o skončenie PP pred začiatkom plynutia VD, jej PP skončil uplynutím VD 30.11.(už ju bolo potrebné odhlásiť z poisťovní) a má nárok na 3 mes. odstupné.
LIZINKA
06.12.11,13:55
Nepožiadala. má nárok aj na výpovednú lehotu 2 mesiace a 3 mesiace odstupne? alebo len na odstupne? Z poisťovní ju doteraz neodhlásil len seba a on stále figuruje v soc. poisťovni ako zamestnávateľ.
Tweety
06.12.11,14:12
no viem, to bol len pokus o žart... no, zamestnávateľ poslal dopis že pp končí dňa 30.11.2011. V tom prípade by neskoro nebolo, lebo by jej to mali vyplatiť v najbližšom výplatnom termíne a to je 31.12.2011. Ak nepožiadala o skorší odchod dohodou a teda jej uplynula celá VD, PP tak, ako som už napísala a nárok na odstupné jej zostáva.
Stina
06.12.11,14:13
Ak nepožiadala, má výpovednú dobu 3 mesiace.
ivka70
06.12.11,14:14
Ak nepožiadala o skorší odchod dohodou a teda jej uplynula celá VD, nárok na odstupné nemá.

Ale vypoved bola dana a dorucena este v auguste, teda podla ZP platneho v tom case ma narok aj na vypovednu lehotu aj na odstupne ....
Nie?
Tweety
06.12.11,14:17
Ak nepožiadala, má výpovednú dobu 2 mesiace. Stina, oprav si, VD má 3 mesačnú, PP trval viac ako 5 rokov.
Tweety
06.12.11,14:19
Ale vypoved bola dana a dorucena este v auguste, teda podla ZP platneho v tom case ma narok aj na vypovednu lehotu aj na odstupne ....
Nie? Jasné, že áno, veď som to aj tak mala, neviem prečo som to potom neskôr opravila. Idem to dať naspäť tak , ako bolo.
KEJKA
06.12.11,14:50
ak je zamyňa na RD, a prevádzka sa zatvorila, sro ide do konkurzu, netreba riešiť nič, alebo sa mýlim?
Zam-yňa naďalej môže byť evidovaná v PP, pričom jej beží RD a to až do prípadného skončenia konkurzu. Alebo sa mýlim?
Zam-eľ nemá povinnosť jej dávať výpoveď, alebo áno?
Konkurz zatiaľ nie je vyhlásený, ale sro je nečinná.
Tweety
06.12.11,14:57
ak je zamyňa na RD, a prevádzka sa zatvorila, sro ide do konkurzu, netreba riešiť nič, alebo sa mýlim?
Zam-yňa naďalej môže byť evidovaná v PP, pričom jej beží RD a to až do prípadného skončenia konkurzu. Alebo sa mýlim?
Zam-eľ nemá povinnosť jej dávať výpoveď, alebo áno?
Konkurz zatiaľ nie je vyhlásený, ale sro je nečinná.
Zamestnáv. v tomto prípade nie je sro, ale živnostník.
brčko
06.12.11,15:14
ak je zamyňa na RD, a prevádzka sa zatvorila, sro ide do konkurzu, netreba riešiť nič, alebo sa mýlim?
Zam-yňa naďalej môže byť evidovaná v PP, pričom jej beží RD a to až do prípadného skončenia konkurzu. Alebo sa mýlim?
Zam-eľ nemá povinnosť jej dávať výpoveď, alebo áno?
Konkurz zatiaľ nie je vyhlásený, ale sro je nečinná.

ak zrušil prevádzku, tak mohol dať výpoved podla § 63 ods.1 písm. a) Ale ani náš správca nedal výpovede a pokračoval PP až do ukončenia RD, potom podpísali dohodu a ona si uplatnila nárok z garanč.fondu (tam ale treba mať notárom overený doklad o podaní návrhu na konkurz s pečiatkou zo súdu, čo je dátum vzniku platobnej neschopnosti - čo predpokladám môže byť niekedy najväčší zádrhel, tj. ked somsa rozhodovala, či požiadať v predstihu o ukončenie rodič.dovolenky (vtedy sa RD nerátala do dní poistenia v nezam) a ísť do toho a sama vybaviť dávku GP zo SP pre seba + pre kolegynu z východu, tak som najprv zistovala, či mám šancu získať tento doklad, inak by som dostala len dávku z minima. A treba samozrejme kopec dalších papierov ). No neviem, ako sa zmenili zákony od r.2009

a samozrejme teraz ak dostane výpoved až po RD, tak bud by mala maať platené prekážky na strane zamestávatela alebo ak stihne požiadať o dohodu pre začiatkom plynutia výp. lehoty, tak odstupné
V prípade, ak dostane výpoved počas Rd, tak je velmi podstanté požiadať o dohodu, inak nebude ani ostupné a ani žiadna mzda počas plynutia RD (iba že by požiadala o ukočenie rD skôr).
KEJKA
06.12.11,15:35
Zamestnáv. v tomto prípade nie je sro, ale živnostník.
z hľadiska môjho zadania nie je jedno, čo je zam-eľ? Platia iné pravidlá pre sro, a iné pre SZČO-zamestnávateľa?
LIZINKA
07.12.11,06:55
takze, zhrniem to. kedze nepodpisala dohodu o skonceni pp a je uz 6.12., tak o peniaze za vypovednu dobu prisla a musi jej zaplatit aspon odstupne 3 mesiace? Rozoberam to z kazdej strany preto, ze mi nie je jasne ze niekto, kto vlastne uz ani neni {nema ico, ani dic ani nie je prihlaseny v soc. poist ako podniaktel} vykonava pravne ukony -ved aj ta vypoved bola dorucena az 15.8. a on bol zruseny k 9.8. U koho jej vlastne mala plynut ta vypovedna lehota? kedze sa zrusil okamzite nemal jej tu vypovednu dobu zaplatit automaticky aj s odstupnym v najblizsom vyplatnom termine?
LIZINKA
07.12.11,13:18
má na to prosím ešte niekto iný názor? úrad práce nevie, inšpektorát práce to nerieši a sociálna poisťovňa tiež nie :D ďakujem
ivka70
08.12.11,06:46
takze, zhrniem to. kedze nepodpisala dohodu o skonceni pp a je uz 6.12., tak o peniaze za vypovednu dobu prisla a musi jej zaplatit aspon odstupne 3 mesiace? Rozoberam to z kazdej strany preto, ze mi nie je jasne ze niekto, kto vlastne uz ani neni {nema ico, ani dic ani nie je prihlaseny v soc. poist ako podniaktel} vykonava pravne ukony -ved aj ta vypoved bola dorucena az 15.8. a on bol zruseny k 9.8. U koho jej vlastne mala plynut ta vypovedna lehota? kedze sa zrusil okamzite nemal jej tu vypovednu dobu zaplatit automaticky aj s odstupnym v najblizsom vyplatnom termine?

Vypovedna doba jej bezala pocas RD, takze nemala o ake peniaze prist, kedze nepracovala.
Na odstupne ma narok zo zakona, ma ho dostat v mzde za november 2011, kedze PP koncil 30.11.2011.

Co sa tyka vypovednej lehoty, tak tam si sposobil problemy sam zamestnavatel, mal jej vypoved poslat tak, aby jej PP skoncil do konca jeho podnikania alebo sa s nou mal dohodnut na ukonceni PP z dovodu rusenia firmy ale s narokom na odstupne. Automaticky jej ziadnu vypovednu dobu zaplatit nemal, pocas vypovednej doby plynucej cez RD nama narok na mzdu. To by sa ona musela vratit z RD do prace a riadne pocas vypovednej doby pracovat, aby jej narok na mzdu vznikol.
ivka70
08.12.11,06:49
má na to prosím ešte niekto iný názor? úrad práce nevie, inšpektorát práce to nerieši a sociálna poisťovňa tiež nie :D ďakujem

Ak odstupne nebude mat vyplatene do 15 dni od vyplatneho terminu (novembrovej vyplaty) dohodnuteho v prac. zmluve, moze si ho vymahat sudnou cestou.
Podnikatel zodpoveda celym svojim majetkom a aj ked zivnost zrusil, tak naroky z nej musi plnit.
Preto by bolo najlepsie, aby vyzvu na doplatenie odstupneho sformuloval pravnik.
LIZINKA
08.12.11,08:17
Ďakujem všetkým za odpovede.