Jana Motyčková
06.12.11,14:43
Dňa 2.12.2011 bola V NR SR schválená novela zákona č. 461/2003 Z.z. o zociálnom poistení, ktorá okrem iného mení systém dobrovoľného poistenia po 1.2.2012. Novela bude platná po podpise prezidentom a po uverejnení v Zbierke zákonov.

Dobrovoľne poistená v Sociálnom poistení môže byť len fyzická osoba po dovŕšení 16 rokov, ak má trvalý pobyt na Slovensku, alebo povolenie na prechodný alebo trvalý pobyt v SR.

Po 1.2.2012 je možné dobrovoľné poistenie iba „v balíkoch“ :

1. Samostatné dobrovoľné dôchodkové poistenie môže mať každý, kto nemá priznaný predčasný starobný dôchodok. Toto poistenie si môže platiť aj zamestnanec alebo povinne poistená szčo. Sadzba poistného je 18% na starobné poistenie, 6% na invalidné poistenie a 4,75% príspevok do rezervného fondu solidarity.

2. Samostatné dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti môže mať len povinne poistená szčo. Povinne poistená szčo môže byť dobrovoľne poistená v nezamestnanosti aj počas prerušenia poistenia z dôvodu poberania rodičovského príspevku, ak v tomto čase nevykonáva činnosť szčo a počas prerušenia z dôvodu ošetrovania člena rodiny po 11. dni. Dobrovoľne poistený v nezamestnanosti nemôže byť ten, kto má priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť nad 70% a ten, kto je poberateľom ID po dovŕšení dôchodkového veku. Sadzba poistného je 2%.

3. Dobrovoľné nemocenské poistenie, poistenie v nezamestnanosti a dôchodkové poistenie (NP+PvN+DP) môže mať každý, kto nemá priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť nad 70% a nie je poberateľom ID po dovŕšení dôchodkového veku. Sadzby poistného sú NP 4,4%, PvN 2%, StP 18%, IP 6%, RF 4,75%. Spolu 35,15%, ale každé poistenie sa počíta a zaokrúhľuje osobitne.


Vymeriavací základ dobrovoľne poistenej osoby si určuje dobrovoľne poistená osoba. Ak je osoba súčasne dobrovoľne poistená pre viac poistení, určený vymeriavací základ platí pre všetky dobrovoľné poistenia! Vymeriavací základ je v r. 2012 najmenej v sume 339,89 € mesačne. Maximálny vymeriavací základ v r.2012 pre nemocenské poistenie je 1153,50 €, pre dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti 3076 € mesačne. Ak si dobrovoľne nemocenaky, dôchodkovo a v nezamestnanosti poistená osoba určí vymeriavací základ vyšší ako 1153,50 €, poistné na nemocenské poistenie platí zo sumy 1153,50, ostatné poistenia z určeného vymeriavacieho základu.

Dobrovoľné poistenie vzniká dňom prihlásenia sa na toto poistenie, najskôr odo dňa podania prihlášky. Dobrovoľné poistenie zaniká odo dňa odhlásenia sa, najskôr odo dňa podania odhlášky, alebo odo dňa, kedy nie sú splnené podmienky pre dané dobrovoľné poistenie.

Poistné aj VZ sa zaokrúhľujú na eurocenty nadol. Poistné je splatné do 8. dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca.

Minimálne a maximálne mesačné sumy poistného po 1.2.2012 na dobrovoľné poistenie.




Poistné z minimálneho VZ

Poistné z maxim. VZ







len DP .
len PvN .
(SZČO)

NP+PvN .
+DP

len DP .

len PvN .
(SZČO)

NP+PvN .
+DP



Nemocenské

4,4%





14,95 €





50,75 €



Starobné

18 %

61,18 €



61,18 €

553,68 €



553,68 €



Invalidné

6 %

20,39 €



20,39 €

184,56 €



184,56 €



Rezervný f.

4,75 %

16,14 €



16,14 €

146,11 €



146,11 €



Nezamestnan.

2%



6,79 €

6,79 €



61,52 €

61,52 €



Spolu poistné do SP

97,71 €

6,79 €

119,45 €

884,35 €

61,52 €

996,62 €





Možné dobrovoľné poistenia podľa typu povinného poistenia :




Len DP .

Len PvN .

DP+PvN .
+NP



Zamestnanec s prav.príjmom

X



X



Zamestnanec s nepravidelným príjmom

X



X



Zamestnanec na rodičovskej dovolenke

X



X



SZČO povinne poistená

X

X

X



SZČO povinne poistená, počas prerušenia poist. (z dôvodu RP a OČR)

X

X

X



SZČO, ktorá nie je povinne poistená (napr. začínajúca)

X



X



Osoba bez povinného poistenia

X



X



Prechodné obdobie od 1.2.2012.

Dobrovoľne nemocensky poisteným osobám a dobrovoľne poisteným osobám v nezamestnanosti toto poistenie zaniká k 31.1.2012. Dobrovoľné dôchodkové poistenie, ktoré trvá k 31.1.2011 nezaniká pokračuje ďalej aj po 1.2.2012.
Výnimka je pre dobrovoľné nemocenské poistenie – ak toto poistenie vzniklo pred 1.2.2012 a trvalo k 31.1.2012 a DNP osoba nezískala k 31.1.2012 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, toto dobrovoľné poistenie pokračuje aj po 1.2.2012 podľa zákona platného do 31.1.2012 až do podania odhlášky z DNP, najdlhšie do získania 270 dní nemocenského poistenia. Takáto DNP aj po 1.2.2011 platí iba poistné na DNP vo výške 4,4% z ňou určenej sumy. V tomto prípade jej môže vzniknúť nárok na nemocenské dávky (nemocenské, ošetrovné, materské) v ochrannej lehote po skončení poistenia. Ochranná lehota trvá 7 dní. Ak ide o tehotnú ženu (v čase skončenia poistenia) ochranná lehota je 8 mesiacov. POZOR! Ochranná lehota zaniká vždy pri vzniku nového poistenia!

V prechodnom období od 1.2.2012 do 29.2.2012 sa fyzické osoby môžu prihlásiť na dobrovoľné poistenie aj spätne, najskôr od 1.2.2012.

Ak poistencovi zo zákona zaniklo dobrovoľné nemocenské poistenie k 31.1.2012 a od 1.2.2012 mu vzniklo nové dobrovoľné nemocenské poistenie, považuje sa toto nemocenské poistenie za nepretržité.

Príklad 1.
Pani Anna je zamestnaná (detto szčo) a popri tom si platí dobrovoľné nemocenské poistenie od 1.9.2011. Toto dobrovoľné nemocenské poistenie jej pokračuje naďalej aj po 1.2.2012. Ak predtým nepodá odhlášku, poistenie skonči automaticky 27.5.2012. V tomto období ďalej platí poistné sadzbou 4,4% z ňou určeného VZ.
Ak 27.5.2012 nie je tehotná, jej ochranná lehota je 7 dní. Ak jej vnikne práceneschopnosť alebo potreba ošetrovania člena rodiny (materská v prípade prevzatia do starostlivosti) v ochrannej lehote, má nárok na nemocenské dávky zo zaniknutého DNP.
Ak 27.5.2012 je tehotná, jej ochranná lehota je 8 mesiacov. Ak jej vnikne práceneschopnosť alebo potreba ošetrovania člena rodiny, nárok na materské v ochrannej lehote, má nárok na nemocenské dávky zo zaniknutého DNP

Príklad 1a.
Pani Anna z predchádzajúceho príkladu sa od 28.5.2012 opäť dobrovoľne poistí (NP+ PvN + DP). Ide o nový vznik poistenia a ak nárok na nemocenskú dávku vznikne v prvých 26 týždňoch od vzniku poistenia, dávka sa vypočíta automaticky z minimálneho VZ, bez ohľadu na určený VZ dobrovoľne poistenej osoby.

Príklad 2.
Pani Beata je zamestnaná (detto szčo) a popri tom si platí dobrovoľné nemocenské poistenie od 1.1.2011. Toto dobrovoľné nemocenské poistenie jej zanikne zo zákona k 31.1.2012.
a) Od 15.1.2012 je práceneschopná (príp. poberá materské) a táto PN trvá aj po 1.2.2012. Táto PN vznikla počas trvania poistenia a aj po 1.2.2012 je naďalej platená aj z dobrovoľného nemocenského poistenia až do skončenia práceneschopnosti (materskej).
b) Ak k 31.1.2012 je tehotná, plynie jej ochranná lehota 8 mesiacov, inak 7 dní. V prípade PN, OČR, nároku na materské, ktoré vznikne v ochrannej lehote má nárok na nemocenské dávky.

Príklad 3.
Pani Dana je nezamestnaná, platí si dobrovoľné nemocenské poistenie od 1.9.2011. Predtým si DNP neplatila. Toto dobrovoľné nemocenské poistenie jej pokračuje naďalej aj po 1.2.2012. Ak predtým nepodá odhlášku, poistenie skonči automaticky 27.5.2012. V tomto období ďalej platí poistné sadzbou 4,4% z ňou určeného VZ.
Ak 27.5.2012 nie je tehotná, jej ochranná lehota je 7 dní. Ak jej vnikne práceneschopnosť alebo potreba ošetrovania člena rodiny (materská v prípade adopcie a pod.) v ochrannej lehote, má nárok na nemocenské dávky zo zaniknutého DNP.
Ak 27.5.2012 je tehotná, jej ochranná lehota je 8 mesiacov. Ak jej vnikne práceneschopnosť alebo potreba ošetrovania člena rodiny, nárok na materské v ochrannej lehote, má nárok na nemocenské dávky zo zaniknutého DNP.

Príklad 4.
Pán Peter je povinne poistená szčo. Popri povinnom poistení si platí dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti. Toto dobrovoľné poistenie pánovi Petrovi zanikne k 31.1.2012. Pán Peter sa môže po 1.2.2012 znovu prihlásiť na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti (bez DP a NP) v období kedy je povinne poistenou szčo. V termíne do 29.2.2012 sa môže prihlásiť na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti od 1.2.2012.
Na PvN bude platiť poistné vo výške 2% z vymeriavacieho základu, ktorý si určí. Ak mu k 30.6.2012 zanikne povinné poistenie poistenie szčo, automaticky mu tým zanikne aj dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti.
nufo
06.12.11,19:54
Dobrý deň, chcem sa opýtať, keď už je splnená podmienka 270 dní DNP v roku 2011 a keď sa uzatvorí nové DNP, bude sa to predchádzajúce DNP počítať do 270 dní nemocenského poistenia alebo ako nové poistenie na získanie 270 dní a tak bude ešte netehotná mamička môcť čerpať materskú? Ďakujem
Jana Motyčková
07.12.11,06:25
Predchádzajúce DNP sa bude počítať do 270 dní.
fanky
07.12.11,06:37
Dobrý deň
Pracovník v prac.pomere. Ešte 29.12.2010 uzatvoril DNP a prvých 6 mesiacov platil na DNP tak, aby v sume z VZ prac.pomeru bolo v max. výške. V roku 2010 bol DNP iba uvedené 3 dni. Má možnosť si vybrať kedy pôjde na hospitalizáciu, buď ešte koncom tohto roka 2011, alebo až počas roka 2012. Ak prihliadneme iba na výšku nem.dávky, ktorý termín je najvýhodnejší ? Došlo aj tu k nejakej zmene ? Ďakujem.
Jana Motyčková
07.12.11,06:42
To závisí od presnej výšky VZ zo zamestnania v r. 2010 a v r.2011 a tiež výšky VZ z DNP v r.2010 a v r.2011.
K zmene pri výpočte nemocenských dávok v tejto novele nedošlo.
Dašena O.
07.12.11,06:49
Zdravím, chcem sa opýtať, moja dcéra je SZČO a nie je povinne poistená, ale si platí dobrovoľné poistenie na NP od 20.7.2011 z max.VZ. Po 1.2.2012 bude platiť tak isto ako doteraz /keďže ešte neplatí 270 dní/ alebo už bude platiť po novom? A keby otehotnela napr. v marci 2012, akú by mala materskú? Ďakujem
ľuba
07.12.11,09:14
Moja krstná dcéra si platí DNP z maximálneho vymeriavacieho základu od 15.8.2011. Je nezamestnaná. Ako to bude v jej prípade, ak sa jej podarí otehotnieť a ako keď sa nepodarí? Čo môže urobiť, aké má možnosti?
Jana Motyčková
07.12.11,13:30
Dašena O: Ak neurobí žiaden úkon (napr. odhlásenie sa z DNP), tak po 1.2.2012 jej bude DNP pokračovať do získania 270 dní - bude platiť 4,4%, následne zanikne (14.4.2012). Ak v čase zániku nebude tehotná, nárok na materské jej nevznikne, resp. v praxi sa zvyčajne posudzuje, či medzi skončením poistenia a nástupom na materskú neuplynulo 8 mesiacov.
Ak by bola v čase zániku poistenia bola tehotná, nárok na materské bude a výška sa vypočíta z VZ, ktorý mala v r.2011.

Ak pri zániku poistenia tehotná nebude a ak bude mať záujem, môže sa následne doborovoľne poistiť, ale už musí platiť všetky poistenia.
Podčarknuté je dôležité, lebo inak by si mohla aj poškodiť.
Jana Motyčková
07.12.11,13:31
ľuba : detto ako Dašena len iné dátumy.
obecbracovce
07.12.11,18:25
Chcem sa spýtať: moja známa si platila DNP už asi 2,5 roka-vždy z maxima. To znamená, že po 31.1.2012 jej DNP automaticky zanikne. Ale čo v tom prípade, ak bude od decembra PN a táto PN bude pokračovať aj po 31.1.2012? Aká by jej vyšla PN-ka? A ako dlho by ju v určenej výške poberala? Myslím tým, že nebola by tehotná, ale chorá.
Mila123
07.12.11,18:27
maximálna výška by jej náležala 52 týždňov v celosti......
Dašena O.
08.12.11,05:06
A ešte si to chcem ujasniť-otehotnie napr.v marci 2012, bude platiť do 14.4.2012-4,4%, a potom už nebude musieť platiť nič, a bude je vyplatená materská v ochran.lehote 8 mesiacov. Ďakujem
renkulka
08.12.11,06:57
p. Motyčková, prešiel v novele aj návrh pri výpočte DPvN? Teraz sa vypláca 6 mesiacov rovnaká suma, po novom, kto by sa zaevidoval na UP bol návrh v odstupňovaní percentami od najvyšieho po najmenšie. Bolo lepšie ísť na podporu ešte v r.2011, ako v r. 2012. Platím si popri zamestnaní DPvN od 9/2010, nakoľko chcem ukončiť PP a ísť inam. Ak skončím PP 31.1.12, dajú mi podporu po starom, t.z., chcem, aby mi vypočítali podporu aj zo zamestnania aj s DPvN, alebo mi plynie nejaká ochranná lehota? Čo by bolo lepšie v tomto prípade, ďakujem za čas a radu.
Jana Motyčková
08.12.11,08:43
Chcem sa spýtať: moja známa si platila DNP už asi 2,5 roka-vždy z maxima. To znamená, že po 31.1.2012 jej DNP automaticky zanikne. Ale čo v tom prípade, ak bude od decembra PN a táto PN bude pokračovať aj po 31.1.2012? Aká by jej vyšla PN-ka? A ako dlho by ju v určenej výške poberala? Myslím tým, že nebola by tehotná, ale chorá.
Ak bude od decembra PN, táto PN sa vypočíta z VZ, z ktorého si platila poistné v r. 2010, čiže z maxima platného v r.2010 - vychádza to cca 19,90 na deň, okrem prvých troch dní, kedy je nižšia sadzba. Nemocenské môže poberať 52 týždňov, ak v posledných 26 týždňoch pred PN nebola práceneschopná.
Jana Motyčková
08.12.11,08:46
A ešte si to chcem ujasniť-otehotnie napr.v marci 2012, bude platiť do 14.4.2012-4,4%, a potom už nebude musieť platiť nič, a bude je vyplatená materská v ochran.lehote 8 mesiacov. Ďakujem
Po 14.4. nebude už nič platiť a od 6 týždňa pred pôrodom bude mať nárok na materské - bude jej vyplácané po dobu 34 týždňov, resp. 37 týždňov (prípadne po inú dobu uvedenú v zákone).
A porsím, nedávajte tam tie blikajúce otázniky (majú označovať súrnu otázku a toto naozaj nie je súrne).
Jana Motyčková
08.12.11,08:49
p. Motyčková, prešiel v novele aj návrh pri výpočte DPvN? Teraz sa vypláca 6 mesiacov rovnaká suma, po novom, kto by sa zaevidoval na UP bol návrh v odstupňovaní percentami od najvyšieho po najmenšie. Bolo lepšie ísť na podporu ešte v r.2011, ako v r. 2012. Platím si popri zamestnaní DPvN od 9/2010, nakoľko chcem ukončiť PP a ísť inam. Ak skončím PP 31.1.12, dajú mi podporu po starom, t.z., chcem, aby mi vypočítali podporu aj zo zamestnania aj s DPvN, alebo mi plynie nejaká ochranná lehota? Čo by bolo lepšie v tomto prípade, ďakujem za čas a radu.
Nie, toto ani nakoniec navrhované nebolo.
Podpora sa bude počítať v každom prípade aj z PP aj z DPvN.
mizu24
08.12.11,14:44
Dašena O: Ak neurobí žiaden úkon (napr. odhlásenie sa z DNP), tak po 1.2.2012 jej bude DNP pokračovať do získania 270 dní - bude platiť 4,4%, následne zanikne (14.4.2012). Ak v čase zániku nebude tehotná, nárok na materské jej nevznikne, resp. v praxi sa zvyčajne posudzuje, či medzi skončením poistenia a nástupom na materskú neuplynulo 8 mesiacov.
Ak by bola v čase zániku poistenia bola tehotná, nárok na materské bude a výška sa vypočíta z VZ, ktorý mala v r.2011.

Ak pri zániku poistenia tehotná nebude a ak bude mať záujem, môže sa následne doborovoľne poistiť, ale už musí platiť všetky poistenia.
Podčarknuté je dôležité, lebo inak by si mohla aj poškodiť.

Dobrý deň, ja by som sa len chcela utvrdiť, či som to dobre pochopila. Takže ak by sa napr. mamička na RD 31.1.2012 prihlásila na DNP z max. VZ, platila by 270 dní len 4,4 % a nie z toho nového balíka 35,15 %? Ak by otehotnela v septembri mala by nárok na max. materskú? A po tých 270 dňoch by jej poistenie zaniklo a nemusela by už nič platiť? Ďakujem...
renkulka
08.12.11,16:51
Nie, toto ani nakoniec navrhované nebolo.
Podpora sa bude počítať v každom prípade aj z PP aj z DPvN.

to znamená, že keď by náhodou PP skončil 28.2.12, DPvN mi ako zamestnankyni zanikne 31.1.12, už mi nebudú rátať podporu z dobrov.PvN, lebo neexistuje? Musím teda ukončiť PP najneskôr 31.1.12? Alebo bude v roku 2012 pre mňa rozhodujúce obdobie aj rok 2011, kedy som platila dobrov., a teda sa bude rátať do VZ. A mohla by som aj v priebehu roku 2012 hocikedy ukončiť PP, len platiť DPvN budem len do 31.1.12. Ďakujem za vysvetlenie.
Jana Motyčková
09.12.11,14:22
Dobrý deň, ja by som sa len chcela utvrdiť, či som to dobre pochopila. Takže ak by sa napr. mamička na RD 31.1.2012 prihlásila na DNP z max. VZ, platila by 270 dní len 4,4 % a nie z toho nového balíka 35,15 %? Ak by otehotnela v septembri mala by nárok na max. materskú? A po tých 270 dňoch by jej poistenie zaniklo a nemusela by už nič platiť? Ďakujem...
V podstate ano. S nejakymi vynimkami, napr. ak uz predtym bola DNP, alebo ak by jej skoncila rodicovska (nastupila by do zamestnania) pred nastupom na matersku - ochranna lehota zanika vznikom noveho poistenia.
Jana Motyčková
09.12.11,14:27
to znamená, že keď by náhodou PP skončil 28.2.12, DPvN mi ako zamestnankyni zanikne 31.1.12, už mi nebudú rátať podporu z dobrov.PvN, lebo neexistuje? Musím teda ukončiť PP najneskôr 31.1.12? Alebo bude v roku 2012 pre mňa rozhodujúce obdobie aj rok 2011, kedy som platila dobrov., a teda sa bude rátať do VZ. A mohla by som aj v priebehu roku 2012 hocikedy ukončiť PP, len platiť DPvN budem len do 31.1.12. Ďakujem za vysvetlenie.
Pri zaradeni do evidencie nezamestnanych sa zisti uhrn vymeriavacich zakladov zo vsetkych poisteni v nezamestnanosti za dva roky dozadu - z DPvN plus zo zamestnania tento uhrn sa vydeli poctom dni za ktore sa v polsednych dvoch rokoch platilo poistne a z toho sa vypocita davka. Cize uz zaplatene PvN sa nestraca. Podmienku zapocitania pre davku u PvN nie je, ze poistenie muselo trvat v case zaradenia do evidencie nezamestnanych.
mizu24
09.12.11,15:38
V podstate ano. S nejakymi vynimkami, napr. ak uz predtym bola DNP, alebo ak by jej skoncila rodicovska (nastupila by do zamestnania) pred nastupom na matersku - ochranna lehota zanika vznikom noveho poistenia.

Ďakujem krásne, DNP bola v r. 2009 a z nej išla na MD, DNP jej potom pokračovalo do 2/2010, ale neplatila nič. Počas RD nebola DNP poistená. Po jej ukončení, keďže bola predtým SZČO, bude nezamestnaná, evidovaná na UPSVAR. Chcela by sa dobrovoľne poistiť na dôchodkové poistenie z minima. Takže stále bude v ochrannej lehote z DNP a tým pádom, keď do septembra 2012 otehotnie má nárok na MD z maxima? Na Porade som našla zmienku, že SP má už nejaké interné smernice podľa ktorých sa už nedá poistiť z DNP, aby sa vyhlo špekuláciám. Je na tom niečo pravdy? Ďakujem...
Jana Motyčková
09.12.11,19:10
SP nemôže mať interné predpisy v rozpore so zákonom. Resp. ak aj niečo také existuje, ten kto sa prihlasuje to nemusí rešpektovať.
Neviem, čo s tým má dobrovoľné dôchodkové poistenie. Ak sa poistí z maxima v januári a to poistenie z maxima si nechá 270 dní, a v septembri otehotnie, bude mať nárok na materské z maxima. Ale po skončení DNP nesmie jej vzniknúť iné nemocenské poistenie.
mizu24
09.12.11,20:54
SP nemôže mať interné predpisy v rozpore so zákonom. Resp. ak aj niečo také existuje, ten kto sa prihlasuje to nemusí rešpektovať.
Neviem, čo s tým má dobrovoľné dôchodkové poistenie. Ak sa poistí z maxima v januári a to poistenie z maxima si nechá 270 dní, a v septembri otehotnie, bude mať nárok na materské z maxima. Ale po skončení DNP nesmie jej vzniknúť iné nemocenské poistenie.

To dobr.dôchodkové poistenie bol len dotaz. Ďakujem krásne za odpoveď a prajem príjemný zvyšok dňa.
mariapol
11.12.11,16:38
Dobrý deň, som DNP od 01.03.2011 , platím z max.VZ . V októbri som zistila že som tehotná. Ak bude všetko OK, rodiť by som mala okolo 12.06.2012. DNP mi automaticky zaniká k 31.01.2012. Kedže som k tomuto dňu v 2.stave plynie mi ochranná lehota 8 mesiacov. Už teraz začínam mať zdravotné problémy spojené s tehotenstvom . Ak ma bude chcieť doktorka hospitalizovať môže to mať nepriaznivý stav na výšku materskej? Keďže v čase nástupu na MD už nebudem DPN bude sa mi počítať materské z VZ roku 2011 ? A ešte jedna otázka ak by som sa znovu poistila ako DNP od 01.02.2012 aký by to malo dopad keď že som už v 2.stave ale s novo vzniknutého DPN do dňa pôrodu neuplynie 270 dní? Za odpoveď veľmi pekne ďakujem.
Mila123
11.12.11,16:44
už máš splnenú povinnosť- 270 dní, ostaň prihlásená na DNP k 31 01 2012 ťa zo zákona SP odhlási......a keďže si tehotná plynie ti ochr. doba 8 mesiacov ....t.j. môžeš ísť na PNS a potom na MD, nemusíš sa prihlasovať, myslím si, že je to aj zbytočné.....PNS i MD bude z max. VZ.....
Jana Motyčková
11.12.11,19:40
mariapol : neprihlasujte na DNP po 1.2.2012, z DNP ktore skončí 31.1. máte nárok aj na nemocenské aj materské. PN výšku materskej neovplyvní.
botuľa
12.12.11,14:18
Dobrý deň, p. Motyčková. Zdá sa mi, že mi to je jasné, ale pre istotu by som sa chcela ešte utvrdiť u Vás. Kamarátka je povinne poistená SZČO. Asi 2 roky si platí dobrovoľné nem. poistenie z max. VZ. Dobrovoľné poistenie jej automaticky zanikne k 31.01 2012. Ak som správne pochopila, pri výpočte nem. dávok, resp. materskej, ktorá vznikne po 01.02 2012 sa jej bude brať max. VZ z roku 2011, aj keď už dobrovoľné poistenie už nebude trvať???
Jana Motyčková
13.12.11,16:45
Ak nebude tehotna k 31.1., tak bude mat ochrannu lehotu iba 7 dni. Ak teda pojde na PN do 31.1. alebo v ochrannej lehote, bude dostavat davku aj z povinneho poistenia szco aj z dnp. Ak PN, materska zacne po ochrannej lehote, dostane davku len z poistenia szco, teda z VZ z ktoreho platila poistne ako szco.
botuľa
13.12.11,17:19
Veľmi pekne Vám ďakujem, p. Motyčková
ZuzanaP
14.12.11,04:41
Žena je zamestnaná, zároveň si platí DNP od 11/2011. V budúcom roku splní podmienku 270 dní, DNP jej zanikne. Ak by išla na materskú v 2012, bude mať nárok na materské aj z DNP zaplateného v r. 2011, alebo mala by ísť na materskú až v r. 2013? Ďakujem
dasa747
14.12.11,05:11
Ak nebude tehotna k 31.1., tak bude mat ochrannu lehotu iba 7 dni. Ak teda pojde na PN do 31.1. alebo v ochrannej lehote, bude dostavat davku aj z povinneho poistenia szco aj z dnp. Ak PN, materska zacne po ochrannej lehote, dostane davku len z poistenia szco, teda z VZ z ktoreho platila poistne ako szco.

Tak toto je strašný podraz pre všetkých ľudí a hlavne pre starších, ktorí si to roky platia a choroby sa blížia. Neviem si predstaviť vyžiť z 200,- € za mesiac a ešte z toho platiť aj lieky a doktorov. O týchto ľuďoch vôbec nehovorí ani p. minister, a všetci vieme, že ich je strašne veľa.
Eliška
14.12.11,08:59
Dobrý deň, chcem sa spýtať na takúto situáciu: dcéra je DNP s minimálnym vymeriavacím základom od 6/2011. 270 dní dosiahne začiatkom marca 2012. Ak by ešte v 12/2011 skončila DNP a nasledujúcim dňom (tiež v 12/2011) uzatvorila nové s maximálnym vymeriavacím základom počítala by sa jej materská na ktorú by nastúpila v ochrannej lehote v r.2012 z maximálneho vymeriavacieho základu?
Ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
14.12.11,17:44
Žena je zamestnaná, zároveň si platí DNP od 11/2011. V budúcom roku splní podmienku 270 dní, DNP jej zanikne. Ak by išla na materskú v 2012, bude mať nárok na materské aj z DNP zaplateného v r. 2011, alebo mala by ísť na materskú až v r. 2013? Ďakujem
Ak pôde na matesrkú do 8 mesiacov po skončení DNP, má nárok na materské z DNP zaplateného za r.2011. Je jedno, či to bude v r.2012 alebo r.2013.
Jana Motyčková
14.12.11,17:59
Dobrý deň, chcem sa spýtať na takúto situáciu: dcéra je DNP s minimálnym vymeriavacím základom od 6/2011. 270 dní dosiahne začiatkom marca 2012. Ak by ešte v 12/2011 skončila DNP a nasledujúcim dňom (tiež v 12/2011) uzatvorila nové s maximálnym vymeriavacím základom počítala by sa jej materská na ktorú by nastúpila v ochrannej lehote v r.2012 z maximálneho vymeriavacieho základu?
Ďakujem za odpoveď.
Nie, stručne lebo od vzniku nového poistenia do skončenia DNP neuplynie 26 týždňov.
dogicka
15.12.11,11:50
Dobrý deň, manžel je od roku 2001 SZČO, povinne poistená, platíme aj dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti. Od 1.8.2011 má aj pracovnú zmluvu, na zodpovedné zastúpenie za živnosť, na skrátený pracovný úväzok 4 hodiny týždenne, hodinová mzda 8,- Eur, čo je mesačne smiešna suma. Kvôli tejto pracovnej zmluve mu teda k 31.1.2012 zanikne DPvNezamestnanosti?
Ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
16.12.11,07:24
Poistenie v nezamestnanosti zanikne všetkým 31.1.2012. V tomto prípade podľa môjho názoru sa ale môže znuvu po 1.2.2012 poistiť len v nezamestnanosti. Podmienkou dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti nie je, že nie je poistený v nezamestnanosti zo zamestnania, podmienkou je iba, že má povinné positenie ako szčo.
mizu24
18.12.11,12:46
Dobrý deň, volala som do SP a bolo mi povedané, že ešte tento rok sa môžem prihlásiť na DNP podľa platného zákona, ale od januára to už nebude možné. Podľa mňa je to zavádzanie, lebo nikde sa neuvádza, že sa to už nebude dať.
Je taká možnosť, že sa prihlásim tento mesiac na DNP z max. VZ, ale dám si ho už v sume 1153,50 €. V januári za december zaplatím alikvotnú čiastku - 4,4 %, ale z terazšieho platného max. VZ 1116,75 €? A za január už budem platiť z platného max.VZ od roku 2012? Alebo sa musím prihlásiť na DNP, len na taký max. VZ, aký platí teraz a potom ho zmeniť po 6 mesiacoch? Ďakujem...
katjab
19.12.11,18:33
Novelou zákona ešte stále nedovolia starobným dôchodcom dobrovoľne nemocensky sa poistiť?
ajobs
19.12.11,20:42
Dobrý deň, volala som do SP a bolo mi povedané, že ešte tento rok sa môžem prihlásiť na DNP podľa platného zákona, ale od januára to už nebude možné. Podľa mňa je to zavádzanie, lebo nikde sa neuvádza, že sa to už nebude dať.
Je taká možnosť, že sa prihlásim tento mesiac na DNP z max. VZ, ale dám si ho už v sume 1153,50 €. V januári za december zaplatím alikvotnú čiastku - 4,4 %, ale z terazšieho platného max. VZ 1116,75 €? A za január už budem platiť z platného max.VZ od roku 2012? Alebo sa musím prihlásiť na DNP, len na taký max. VZ, aký platí teraz a potom ho zmeniť po 6 mesiacoch? Ďakujem...

Už v príspevku č.21 Janka Motyčková napísala, že SP nemôže mať interné predpisy, ktoré odporujú zákonu. Ak vám také niečo niekto telefonicky povedal, je to iba jeho osobný názor, takže netreba sa nechať odbiť. Prihlásiť sa na DNP podľa súčasne platného zákona je možné do 31.1.2012. Treba korektne vypísať Registračný list FO a podať ho na SP. A okrem toho už teraz sa predsa dá podať prihláška s účinnosťou od 1.1.2012 s novým maximálnym VZ 1153,50 EUR.
ajobs
19.12.11,20:45
Novelou zákona ešte stále nedovolia starobným dôchodcom dobrovoľne nemocensky sa poistiť?

Nie, táto možnosť tu nie je už od 1.1.2011, naviac si neviem predstaviť bežného dôchodcu, ktorý by si platil komplexný balík sociálneho poistenia v sume vyše 405 EUR (z maximálneho VZ 1153,50 EUR).
dogicka
20.12.11,05:51
Poistenie v nezamestnanosti zanikne všetkým 31.1.2012. V tomto prípade podľa môjho názoru sa ale môže znuvu po 1.2.2012 poistiť len v nezamestnanosti. Podmienkou dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti nie je, že nie je poistený v nezamestnanosti zo zamestnania, podmienkou je iba, že má povinné positenie ako szčo.

Ďakujem. Chcem sa ešte spýtať, či si povinne poistená SZČO môže pri platení DP v nezamestnanosti stanoviť ľubovoľný vymeriavací základ? Alebo len rovnaký, z ktorého platí povinné odvody ako SZČO.
vnet
20.12.11,06:31
Dobrý deň, kamarátka bola do 31.8.2011 zamestnaná viac ako 270 dní. Od 1.9.2011 je SZČO a kedže začala podnikať tak jej nevznikla ešte povinnosť platiť odvody do SP.Teraz zistila, že je tehotná v 8 týždni tehotenstva. Bola sa spýtať na SP či si môže začat platiť DNP a dostala odpoveď . že nie nakoľko jej vraj chýba jeden týždeň. Má pracovníčka SP pravdu, že už sa jej neoplatí prihlásiť sa na DNP ? Materska sa jej bude vypočítavať z príjmu do 31.8.2011 ? Ďakujem
Jana Motyčková
21.12.11,07:31
Ďakujem. Chcem sa ešte spýtať, či si povinne poistená SZČO môže pri platení DP v nezamestnanosti stanoviť ľubovoľný vymeriavací základ? Alebo len rovnaký, z ktorého platí povinné odvody ako SZČO.
VZ na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti si môže stanoviť odlišne od VZ z povinného poistenia szčo.
Jana Motyčková
21.12.11,07:51
Dobrý deň, kamarátka bola do 31.8.2011 zamestnaná viac ako 270 dní. Od 1.9.2011 je SZČO a kedže začala podnikať tak jej nevznikla ešte povinnosť platiť odvody do SP.Teraz zistila, že je tehotná v 8 týždni tehotenstva. Bola sa spýtať na SP či si môže začat platiť DNP a dostala odpoveď . že nie nakoľko jej vraj chýba jeden týždeň. Má pracovníčka SP pravdu, že už sa jej neoplatí prihlásiť sa na DNP ? Materska sa jej bude vypočítavať z príjmu do 31.8.2011 ? Ďakujem
Ak sa prihlási na DNP a medzi prihlásením na DNP a nástupom na materskú neuplynie 26 týždňov, bude mať nárok na materské, ale bez ohľadu na VZ, z ktorého bude platiť poistné, dávka bude vypočítaná z minima. V tomto prípade stačí si DNP založiť na pár dní - môže aj teraz, potom ukončiť a plynie 8-mesačná ochranná lehota, kedy je možné z DNP čerpať aj nemocenské aj materské - predpokladám, že nástup na materskú bude v júni, čiže pred prípadným vznikom povinného nemocenského poistenia szčo. Čerpanie nemocenského alebo materského má výhodu aj v tom, že počas tejto doby nie je potrebné platiť preddavky na ZP a poistné v SP.
Ak medzi prihlásením na DNP a nástupom na materskú uplynie 26 týźdňov, bude nárok na materské vo výške podľa VZ, z ktorého bolo platené poistné z DNP.
nela07
21.12.11,08:32
Dobrý deň, môžete ma usmerniť? 2 kamošky sú na RD a 1 nezamestnaná. Všetky si platia DNP. 1. si platí od 1.11.11 (pred RD bola nezamestnaná) 270 dní bude mať 28.7.2012, 2. si platí od 1.4.11 (pred RD nezamestnaná) 270 dní bude mať 27.12.11 a 3. je nezamestnaná, platí DNP od 7.10.11 a 270 dní bude mať 3.7.12. Neviem či som dobre pochopila, ale ak 1.kámoška napr. pôjde na PN do 7 dní od 28.7.12, tak bude mať nárok na PN z VZ DNP plateného v r. 2011, no nesmie sa prihlásiť na to nové DNP balíkové? 2.kámoška ak by šla na PN napr. od 5.1.12 a by pokračovala v PN napr. až do 5.2.12, tak by jej automaticky zrušili DNP k 31.1.12, mala by nárok na PN z VZ DNP plateného v r.2011? Ale ak by šla na PN znova 8.2.12, tak by už nemala nárok na žiadnu PN pretože už by nebola v ochrannej dobe 7 dní? Ak by chcela mať maximálnu PN napr. v 7/12, musí na prihlásiť na nové DNP balíkové z max. VZ a musí platiť 26 týždňov aby z tohto mala nárok? 3. kámoška ak chce mať maximálnu materskú z DNP plateného v r. 2011 dokedy musí na danú materskú nastúpiť, v tej ochrannej dobe 8 mesiacov odo dňa 3.7.11? Ak tomu, dobre rozumiem tak ak človek chce mať PN z VZ starého DNP nesmie sa prihlásiť na nové balíkové DNP. Ďakujem za rady.
Jana Motyčková
21.12.11,09:56
dogicka
21.12.11,11:16
VZ na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti si môže stanoviť odlišne od VZ z povinného poistenia szčo.

Pekne ďakujem a prajem pekné sviatky :)
nela07
21.12.11,11:18
Príklad 2.
DNP si platí od 1.4.2011. 270 dní bude splnených 27.12.2011. DNP jej zo zákona zanikne 31.1.2012.
Ak PN (materská, OČR) začne medzi 28.12.2011 a 31.1.2012, bude po celú dobu práceneschopnosti platená z DNP z VZ z roku 2011.
Ak sa od 1.2. nepoistí na kompletný balík dobrovoľného poistenia :
Plynie jej ochranná lehota 7 dní, u tehotnej 8 mesiacov. Ak nastúpi na PN (OČR, materskú) v ochrannej lehote, dávka bude počítaná z VZ z r.2011.
Ak nastúpi na PN, OČR, materskú po uplynutí ochrannej lehoty, nemá nárok na dávku z bývalého DNP.
Ak sa od 1.2. poistí na kompletný balík dobrovoľného poistenia,
bez ohľadu na výšku vymeriavacieho základu, z ktorého si bude platiť balík, ak v roku 2012 nastúpi na PN, OČR, materskú počas trvania tohoto poistenia alebo v ochrannej lehote po skončení tohoto balíka poistenia (tu stačí ak poistenie zanikne v r.2012 a nástup na PN, OČR, materskú, môže byť aj v r. 2013 v ochrannej lehote), dávka sa určí z VZ, z ktorého sa platilo poistné v r.2011. Rozumiem správne, že ak sa prihlási 1.2.12 na kompletný balík z minima, tak v prípade PN napr. v 9/12 bude jej rátaná PN-ka z VZ roku 2011?
Ak sa k 1.2. nepoistí na balík, ale poistí sa v období cca do 15 mesiacov na kompletný balík dobrovoľného poistenia,
odo dňa vzniku tohoto poistenia ak vnikne PN, OČR alebo nastúpi ná materskú bude mať nárok na dávku vypočítanú z platného minimálneho vymeriavacieho základu. Ak nárok na dávku vznikne po uplynutí 26 týždňov trvania tohoto poistenia, dávka je určená zo skutočného VZ v rozhodujúcom období.
nela07
21.12.11,11:20
Ďakujem za odpoveď, veľmi ste pomohli.
Jana Motyčková
21.12.11,19:22
Ak sa od 1.2. poistí na kompletný balík dobrovoľného poistenia,
bez ohľadu na výšku vymeriavacieho základu, z ktorého si bude platiť balík, ak v roku 2012 nastúpi na PN, OČR, materskú počas trvania tohoto poistenia alebo v ochrannej lehote po skončení tohoto balíka poistenia (tu stačí ak poistenie zanikne v r.2012 a nástup na PN, OČR, materskú, môže byť aj v r. 2013 v ochrannej lehote), dávka sa určí z VZ, z ktorého sa platilo poistné v r.2011. Rozumiem správne, že ak sa prihlási 1.2.12 na kompletný balík z minima, tak v prípade PN napr. v 9/12 bude jej rátaná PN-ka z VZ roku 2011?

Rozumiete tomu správne.
V tomto prípade ak pôvodné DNP skončilo 31.1. a podľa nového zákona vzniklo od 1.2., považuje sa toto poistenie za neprerušené - v takom prípade pri PN, ktorá vznikne v r.2012 je rozhodujúcim obdobím pre výpočet dávky rok 2011. Obdobne by to bolo aj v prípade, že v r.2012 dobr.poistenie zanikne a nárok vznikne v ochrannej lehote, pritom nárok môže vzniknúť aj v r.2013.
magdalenaa
21.12.11,21:49
Dobrý večer, ja by som chcela poradiť, ako by som mohla postupovat v mojom prípade. DNP si platím od r. 2009 z maxima /rozdielu/, kedže od 02/2011 mám zamestnanie s VZ 335,- a ešte mám zamestnanie so skráteným úvazkom 100,-€ mesačne /DNP max - 335,- - 100,-/. Plánujeme babatko, akosi sa nedarí a chcela by som sa spýtať, či by bolo možné: odhlásiť sa z DNP napr. 27.12.11 a znovu prihlásiť napr. 30.12.11 s max. VZ, aby mi vzniklo nové DNP, ktoré by netrvalo k 01.02.2012 270 dní a ja by som mohla platiť nadalej podla starého 4,4%, lebo ak sa nám nepodarí otehotniet do 31.01.2012, tak som si zbytočne platila to DNP, a aj ked robím v dvoch zamestnaniach materská by bola nízka. Ďakujem za Vašu odpoveď.
Jana Motyčková
22.12.11,13:58
K tomuto sa dnes neviem zodpovedne vyjadriť. Podľa môjho názoru by malo aj toto nové poistenie skončiť 31.1., ale mám neoverené info zo SP, že to budú posudzovať ako nových 270 dní. Takže počkajte, snažím sa to preveriť, ale v podstate ak nebudete tehotná 31.1. a neplánujete začať PN do 7.2., nič nepokazíte, ak 30.1. zrušíte poistenie a 31.1. založíte nové.
V každom prípade, ak by sa podaril nástup na materskú cca do 15 mesiacov po 1.2., možete sa deň pred materskou poistiť na kompletný balík a získate aspoň materskú z DNP z minima.
AnnaK
27.12.11,15:59
Dobrý večer. Zamestnankyňa mala celý rok 2011 vymeriavací základ 630 eur. Dňa 14.9.2011 sa prihlásila na DNP a platí z minimálneho VZ. Dňa 9. júna 2012 jej uplynie lehota 270 dní. Plánuje dieťatko a chcela by si zvýšiť VZ na DNP. Je taká možnosť, alebo už musí až do uplynutia 270 dní platiť z minimálneho VZ tak ako doteraz? Ďakujem za odpoveď.
veronikasad
28.12.11,17:51
K tomuto sa dnes neviem zodpovedne vyjadriť. Podľa môjho názoru by malo aj toto nové poistenie skončiť 31.1., ale mám neoverené info zo SP, že to budú posudzovať ako nových 270 dní. Takže počkajte, snažím sa to preveriť, ale v podstate ak nebudete tehotná 31.1. a neplánujete začať PN do 7.2., nič nepokazíte, ak 30.1. zrušíte poistenie a 31.1. založíte nové.
V každom prípade, ak by sa podaril nástup na materskú cca do 15 mesiacov po 1.2., možete sa deň pred materskou poistiť na kompletný balík a získate aspoň materskú z DNP z minima.
Janka, zistili ste niečo v SP ohľadom nových 270 dní ? Dnes som bola na pobočke, dostali z ústredia metodický pokyn, ale ešte ho nestihli preštudovať ...
Jana Motyčková
02.01.12,09:46
Mám k tomu informáciu - na základe dohody medzi MPSVaR a SP sa bude posudzovať na tento účel nových 270 dní poistenia.
Čiže ak niekto DNP skončí 30.1. a založí si nové od 31.1.2012, toto mu skončí až po uplynutí 270 dní od 31.1.2012. Tu si ale treba uvedomiť, že v prípade PN, ktorá začne do 26 týždňov od vzniku poistenia je táto vyplácaná automaticky z minimálneho VZ, bez ohľadu na VZ, z ktorého sa platí poistné.
Jana Motyčková
02.01.12,09:51
AnnaK: Zvýšením VZ teraz už by si neovplyvnila výšku materského - počítalo by sa z VZ z r.2011.
Ak nie je tehotná, môže DNP zrušiť a do 31.1.2011 si založiť nové s vyšším VZ. Ďalšie info viď predchádzajúci príspevok.
veronikasad
02.01.12,11:24
Mám k tomu informáciu - na základe dohody medzi MPSVaR a SP sa bude posudzovať na tento účel nových 270 dní poistenia.
Čiže ak niekto DNP skončí 30.1. a založí si nové od 31.1.2012, toto mu skončí až po uplynutí 270 dní od 31.1.2012. Tu si ale treba uvedomiť, že v prípade PN, ktorá začne do 26 týždňov od vzniku poistenia je táto vyplácaná automaticky z minimálneho VZ, bez ohľadu na VZ, z ktorého sa platí poistné.
Janka, zvýraznenej vete nerozumiem. Ak sa bude počítať nových 270 dní poistenia, pre posúdenie nároku na nemocenské (aj keď z minima), sa započíta predchádzajúce obdobie poistenia ? To by bolo výhodné pre tých, ktorí si doteraz platili DNP z minima, naďalej tak môžu robiť ďalších 270 dní a nemusia platiť celý balík ...
Jana Motyčková
02.01.12,14:28
veronikasad
02.01.12,14:35
massarro
05.01.12,19:44
Dobrý večer, chcela by som sa poradiť. Kamarátka si platí DPN z maxima (rozdielu) dva roky, teda 31.1.2012 jej automaticky zanikne. Bola na RP a k 1.12.2011 nastupila do prace, kde 12.12. 2011 nastupila hned na PN. Momentálne je tehotná, termín pôrodu má 27.4.2012. Vzťahuje sa na ňu ochranná doba z DNP aj napriek tomu, že nastúpila v decembri do prace, teda jej vzniklo nové poistenie? dakujem
Jana Motyčková
06.01.12,15:52
Keď jej DNP zanikne 31.1.2012, začne jej plynúť 8-mesačná ochranná lehota. Čiže problém by bol iba keby jej nové poistenie vzniklo po 1.2.2012. Ochranná lehota sa na ňu vzťahovať bude.
chudaska
27.01.12,19:32
Dobrovolne poistenie v nezamestnanosti,ktore si momentalne platim mi automaticky zanikne k 31.1.2012, nie je potrebne sa odhlasovat zo SP?
Jana Motyčková
28.01.12,12:44
Dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti automaticky zanikne k 31.1.2012. Odhlasovať sa netreba. Ak by niekto chcel, môže sa v priebehu februára poistiť na kompletný balík, alebo ak je len poinne poistenou szčo, môže sa poistiť dobrovoľne v nezamestnanosti od 1.2.2012.
SP by mala o tomto informovať, všetkých, ktorým poistenie k 31.1. zanikne.
chudaska
28.01.12,12:53
dakujem,len som sa chcela uistit,ze netreba podavat odhlasku, uz ma od 1.2.2012 poistil zamestnavatel -zamestnal ma, dohodli sme sa na 3 dni a potom nastupim spat na rod. prispevok ako ste mi poradili. *Budem v praci do 3.2. a potom prerusenie mozeme zadat od 4.2.2012,aj ked je to sobota alebo od 6.2. -co je pondelok? Pracovny kalendar ma od Po-Pia.
Jana Motyčková
28.01.12,15:14
Môže byť od 4.2., podkladom by mala byť žiadosť o čerpanie rodičovskej dovolenky v zamestnaní, kde uvediete dátum od 4.2..
saman
28.01.12,16:37
Dobry den,
SZCO je povinne registrovana v SP asi 2 roky a plati odvody z minima (podmienka trvania NP viac ako 270 dni je splnena). Tento rok planuje otehotniet, viete mi prosim poradit ako jej zvysit materske ? Keby sa teraz do 31.1.12 prihlasila na DNP z maxima a platila mesacne 50,75 € (resp. asi menej kedze uz nieco plati na NP ako SZCO), a stihla by otehotniet do 27.10.2012 (270 dni od 31.1.12), tak by mala maximalne materske ? Ak by nestihla otehotniet dovtedy, tak ako sa da potom zvysit materska ? Dakujem
saman
28.01.12,17:45
Dobry den,
SZČO (vznik zivn.opravnenia 01.01.11) bude povinne registrovana v SP od 01.07.12 a bude si platiť povinne odvody SZCO. Od 01.01.11 si plati DNP z minima, pricom 24.1.12 sa odhlasila z DNP a 25.1.12 sa znovu prihlasila na DNP, stale z VZ z minima.
Ak to spravne chapem, tak ak do 21.10.2012 (to uplynie 270 dni z NDP od 25.1.12) otehotnie, a chce max. matersku, tak jej do 8 tyzdnov tehotenstva (aby sa stihlo trvanie 26 tyzdnov pred nastupom na MD) musim:
- zrusit DNP z min. VZ
treba aspon jeden den pockat ? a
- prihlasit DNP z max. VZ (ale uz kompletny balik, t.j. aj so SP a PvN)
/alebo by stacilo zmenit max. VZ v DNP, samozrejme az 6 mes. po 25.1.12, skor to nejde/

Ak je subeh poistenia DNP a SZCO (resp. PP a SZCO, alebo PP a DNP), tak splnenie podmienky 270 dni trvania NP pred porodom (a 26 tyzdnov pred nastupom na MD) musi byt z obidvoch poisteni, ak chcem ziadat o materske z obidvoch poisteni alebo staci z jedneho ?

Za Vas nazor vopred dakujem.
magdalenaa
29.01.12,16:35
Dobrý večer,
prosím Vás o radu v tomto prípade: pani je na PN v ochrannej lehote po skončení zamestnania a tiež si platila DNP, takže má nárok na nemocenské aj z tohto poistenia. V apríli 2012 má plánovanú operáciu, chcela by si "predlžit" DNP. Je možné sa počas PN odhlásiť sa z DNP a následne sa znovu prihlásiť od 31.01.2012, s tým že je na PN ? Aký by to malo následok? Nebude to mat vplyv na teraz vyplácané nemocenské dávky?
Ďakujem
promont maja
30.01.12,06:48
Toho času uchádzačka o zamestnanie, evidovaná na Úrade práce od 15. 3. 2011, v minulom roku s nástupom po ukončení rodičovskej dovolenky do pracovného pomeru ku 15. 3. 2011, s tým, že po dohode končí tento pracovný pomer 30. 3. 2011 ( mesačná mzda + prémie cca 1000,00 eur), nakoľko pre chorobu si nemôže plniť svoje pracovné povinnosti, si platí už viac ako 4 roky nepretržite dobovoľné nemocenské poistenie s jej určeného VZ = 28000,0 Sk ( resp. 929,42 eur), je k 5. 1. 2012 tehotná a od tohto dátumu je na PN ( rizikové tehotenstvo), v prípade PN a ďalšej MD jej VZ je rok 2011 ... otázka sa týka prípadu, keďže je chorá a tehotenstvo má rizikové ( jedno dieťatko už predtým potratila ..) ... ak sa dnes, t. j. 30. 1. 2012 odhlási z DNP a zajtra sa opäť prihlási do DNP .. platí pre ňu výnimka, že si určí sama výšku VZ pre toto DNP ( 4,4% ..?) a plynie tým nová 270-dňová lehota ..či?
... prosím pekne .. a za odpoveď a pochopenie ďakujem.
Jana Motyčková
30.01.12,06:53
Dobry den,
SZCO je povinne registrovana v SP asi 2 roky a plati odvody z minima (podmienka trvania NP viac ako 270 dni je splnena). Tento rok planuje otehotniet, viete mi prosim poradit ako jej zvysit materske ? Keby sa teraz do 31.1.12 prihlasila na DNP z maxima a platila mesacne 50,75 € (resp. asi menej kedze uz nieco plati na NP ako SZCO), a stihla by otehotniet do 27.10.2012 (270 dni od 31.1.12), tak by mala maximalne materske ? Ak by nestihla otehotniet dovtedy, tak ako sa da potom zvysit materska ? Dakujem
Môže sa do 31.1. prihlásiť z VZ do maxima. Ak by nestihla otehotnieť do skončenia DNP, materská sa dá zvýšiť aj po októbri - v čase kým spĺňa podmienku 270 dní DNP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom - tým spôsobom, že tesne pred nástupom na materskú, prípdne na PN pred materskou sa znovu prihlási na kompletný balík z minima a potom bude dostávať materské z DNP z minimálneho základu + z VZ zo szčo.
Tiež sa dá od nasledujúceho dňa po skončení DNP prihlásiť sa na kompletný balík a ten si platiť kým neotehotnie, potom bude poistenie považované za nepretržité a materské z DNP bude vypočítané z úhrnu VZ, zktorých zaplatila poistné na DNP v r. 2012 - ak poistenie skončí v r. 2012 alebo 2013.
Jana Motyčková
30.01.12,07:10
Dobry den,
SZČO (vznik zivn.opravnenia 01.01.11) bude povinne registrovana v SP od 01.07.12 a bude si platiť povinne odvody SZCO. Od 01.01.11 si plati DNP z minima, pricom 24.1.12 sa odhlasila z DNP a 25.1.12 sa znovu prihlasila na DNP, stale z VZ z minima.
Ak to spravne chapem, tak ak do 21.10.2012 (to uplynie 270 dni z NDP od 25.1.12) otehotnie, a chce max. matersku, tak jej do 8 tyzdnov tehotenstva (aby sa stihlo trvanie 26 tyzdnov pred nastupom na MD) musim:
- zrusit DNP z min. VZ
treba aspon jeden den pockat ? a
- prihlasit DNP z max. VZ (ale uz kompletny balik, t.j. aj so SP a PvN)
/alebo by stacilo zmenit max. VZ v DNP, samozrejme az 6 mes. po 25.1.12, skor to nejde/

Ak je subeh poistenia DNP a SZCO (resp. PP a SZCO, alebo PP a DNP), tak splnenie podmienky 270 dni trvania NP pred porodom (a 26 tyzdnov pred nastupom na MD) musi byt z obidvoch poisteni, ak chcem ziadat o materske z obidvoch poisteni alebo staci z jedneho ?

Za Vas nazor vopred dakujem.
Akonáhle zruši DNP po 31.1. a prihlási sa na nové, už musí platiť kompletný balík - inak áno, do 8 týždňa tehotenstva.
Ak zmení po 6 mesiacoch VZ na maximum - čo od júla bude menej ako maximum, tak materská sa určí z priemeru VZ, čiže cca (3x maximum + 6x minimum)/9. Tiež sa dá prípadne špekulovať a ak podá DP neskôr (oznámi na DP posunutie termínu), povinné poistenie jej vznike až od 1.10. - potom môže z DNP platiť z maxima až do 30.9.
Ale ešte dnes môže zrušiť DNP a od zajtra sa prihlásiť na nové z maxima. Netreba medzitým deň voľna. Nie je nutné platiť ani z úplného maxima, lebo nárok by mala mať aj z povinného poistenia szčo aj z DNP, keďže ku dňom poistenia szčo sa jej napočítajú aj doby ukončeného DNP (to DNP do januára).
Jana Motyčková
30.01.12,07:30
Dobrý večer,
prosím Vás o radu v tomto prípade: pani je na PN v ochrannej lehote po skončení zamestnania a tiež si platila DNP, takže má nárok na nemocenské aj z tohto poistenia. V apríli 2012 má plánovanú operáciu, chcela by si "predlžit" DNP. Je možné sa počas PN odhlásiť sa z DNP a následne sa znovu prihlásiť od 31.01.2012, s tým že je na PN ? Aký by to malo následok? Nebude to mat vplyv na teraz vyplácané nemocenské dávky?
Ďakujem
DNP môže ukončiť a začať aj počas PN - vplyv na doteraz vyplácané dávky to nemá. Ale keďže aprílová PN by potom vznikla do 26 týždňov od vzniku nového DNP, bola by vyplácaná z minima.
V podstate sú 3 možnosti :
1. DNP ukončiť a začať nové od 31.1. - ak pôjde na operáciu v apríli, nemocenské bude vypočítané z minima.
2. Nechať, aby existujúce DNP skončilo zo zákona k 31.1. a od 1.2. sa prihlásiť na kompletný balík - ten počas PN neplatí, ale poistenie trvá. Toto má význam, ak poistné z DNP bolo platené z výrazne vyššej sumy ako z minima a ak súčasná PN bude trvať dlhšie. "Výhodnosť" závisí od predpokladanej dĺžky PN po operácii, predpokladanej dĺžky súčasnej PN, od výšky plateného poistného.
3. Ak by súčasná PN trvala až do operácie, počas operácie bude súčasná PN naďalej pokračovať a naďalej bude platená aj zo zamestnania aj z DNP.

V prvých dvoch prípadoch za zváženie stojí možnosť uzavrieť pred operáciou akékoľvek zamestnanie na par dní - môže skonćiť aj tesne pre začatím PN - aby nárok vznikol aj zo zamestnania aj z DNP.
Jana Motyčková
30.01.12,07:42
Toho času uchádzačka o zamestnanie, evidovaná na Úrade práce od 15. 3. 2011, v minulom roku s nástupom po ukončení rodičovskej dovolenky do pracovného pomeru ku 15. 3. 2011, s tým, že po dohode končí tento pracovný pomer 30. 3. 2011 ( mesačná mzda + prémie cca 1000,00 eur), nakoľko pre chorobu si nemôže plniť svoje pracovné povinnosti, si platí už viac ako 4 roky nepretržite dobovoľné nemocenské poistenie s jej určeného VZ = 28000,0 Sk ( resp. 929,42 eur), je k 5. 1. 2012 tehotná a od tohto dátumu je na PN ( rizikové tehotenstvo), v prípade PN a ďalšej MD jej VZ je rok 2011 ... otázka sa týka prípadu, keďže je chorá a tehotenstvo má rizikové ( jedno dieťatko už predtým potratila ..) ... ak sa dnes, t. j. 30. 1. 2012 odhlási z DNP a zajtra sa opäť prihlási do DNP .. platí pre ňu výnimka, že si určí sama výšku VZ pre toto DNP ( 4,4% ..?) a plynie tým nová 270-dňová lehota ..či?
... prosím pekne .. a za odpoveď a pochopenie ďakujem.
Nerozumiem - od 15.3.2011 doteraz je na ÚP a zároveň v pracovnom pomere do 31.3.2011 a v súčasnosti je na PN?
Zamestnanie jej teraz beží, či nebeží?
Ak beriem len to DNP, lebo neviem, čo s tým zamestnaním :
Ak by dnes skončila DNP a od zajtra sa prihlśila na nové DNP - ak PN alebo materská vznikne do 26 týždňov po 31.1., bola by vylácaná z minima.
V jej prípade je vhodnejšie nechať, aby DNP skončilo 31.1.. PN, na ktorej už je jej bude platená naďalej. Rovnako ak by túto PN ukončila a potom niekedy znovu začala novú PN, aj táto ďalšia PN jej bude platená zo zaniknutého DNP v ochrannej lehote - použije sa VZ z roku 2011. Materské jej bude tiež platené v ochrannej lehote zo zaniknutého DNP - použije sa VZ z roku 2011.
Pozor len na to, že ochranná lehota zaniká vznikom nového poistenia - či už DNP, alebo "zamestnaním sa", alebo napr. neplateným voľnom v zmamestnaní alebo ukončením rodičovskej dovoelnky a nástupom do práce.
promont maja
30.01.12,09:02
... ospravedlňujúc, ak som sa tak zoširoka a asi aj nevhodne vyjadrila .. chcela som tým len povedať len niečo v tom zmysle, že ide o osobu, ktorá nezneužíva systém ale skôr naopak ... ďakujem ... za pomoc .. maja ( rozhodli sme sa doterajšie DNP nechať zaniknúť zo zákona ..).
promont maja
30.01.12,09:36
A ešte na okraj ( pre druhý prípad) ... v zásade teda platí, že ak ešte dnes podáme odhlášku s DPO a zajtra t. j. 31.1.2012 podáme novú prihlášku na DPO, majúc tak aj na pamäti, že ochranná lehota zaniká vznikom nového poistenia, platíme 4,4% z nami určeného VZ?
Jana Motyčková
30.01.12,11:24
Áno, pri prihlásení sa na DNP do 31.1. sa bude platiť 4,4% až do zániku tohoto poistenia.
obecbracovce
30.01.12,16:55
Prepáčte, ale ja už akosi nerozumiem, že kedy je dobré sa prihlásiť a kedy nie na to nové DNP. Čo je najlepšie pre osobu v takomto prípade: kolegyňa, ktorá si platila už viac rokov maximum na DNP, je teraz na PN (túto má vyplácanú cez 600 €- čo je zatiaľ fajn). Čo je pre ňu teraz najlepšie - pokračovať v PN až pokiaľ to bude možné a o novom DNP ani neuvažovať, alebo radšej aj počas PN uzatvoriť nový poistný balík?
Jana Motyčková
31.01.12,07:37
To ťažko povedať. Z hľadiska tejto PN je to jedno.
Pre budúcnosť si to musí zvážit sama, či si chce platiť také vysoké poistné, s tým, že by z oho potom mala nejaké plennie nielen na PN, ale aj v prípade nezamestannosti a na dôchodok.
V blízkej budúcnosti sú dve možnosti poistenia:
1. Ešte sa odhlási a prihlási od 31.1. na DNP - v prípade ďalšej PN (nie tejto, ktorá beží), ktorá vznikne do 26 týždňov po vzniku by bola PN platená z DNP iba z minima.
2. Z DNP sa neodhlási a poistenie jej zanikne 31.1. a ona sa prihlási na balík od 1.2.2012, potom ďalšia PN, ktorá by začala v r.2012 by bola platená z VZ z r.2011, čiže z maxima.
chudaska
08.02.12,13:07
Dobrý den, riesila som s kamaratom takyto problem, ma zivnost, je architekt,statik, ale nakolko niektore ukony nemohol vykonavat,tak podnika súčasne ako osoba so slobodným povolaním-ma nejake povolanie zo Štatistickeho uradu. Zivnost nezrusil, ale momentalne vsetko čo fakturuje,tak je to -slobodne podnikanie. Ako SZČO bol povinne poisteny...ale som citala,ze ked vykonava slobodne povolanie,tak moze byt prihlaseny v SP ako dobrovolne poistena osoba, mozem ho teda odhlasit z povinneho poistenia a zaroven prihlasit na dobrovolne s platenim min. odvodov? Ide mi o to,ze ak v roku 2012 by mal vyssie prijmy,tak stale by platil len tie minimalne odvody. Musi zrusit zivnost,alebo moze si ju nechat s tym,ze v DP za rok 2012 bude mat len prijmy podla §6 ods.1 pism c a tym padom nebude povinny platit zo zakona poistne? Este sa chcem spytat, poznam aj lekara,ktory je prihlaseny ako povinne poistena osoba, ale v podstate tiez by mohol byt len dobrovolne poisteny, je to problem,treba ho odhlasit a prihlasit ako dobrovolneho platitela? Dakujem za radu.
Zuzanak1
14.02.12,06:11
Dobrý deň, chcem sa opýtať, lebo ano v SP mi nevedia presne povedať.
Som zamestnaná od 15.10.2010 do 05.02.2012,
zároveň DNP od 12.08.2009 do 31.12.2011 a následne znova DNP od 20.01.2012 trvá, spolu DNP a zam. dosahujem max. VZ.
Moja otázka, ak pôjdem na OČR od 08.02.2012 - 17.02.2012 budem mať nárok na OČR aj zo zam. aj z DNP ? a z akého VZ sa mi bude počítať OČR ?
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Jana Motyčková
14.02.12,17:49
Dobrý den, riesila som s kamaratom takyto problem, ma zivnost, je architekt,statik, ale nakolko niektore ukony nemohol vykonavat,tak podnika súčasne ako osoba so slobodným povolaním-ma nejake povolanie zo Štatistickeho uradu. Zivnost nezrusil, ale momentalne vsetko čo fakturuje,tak je to -slobodne podnikanie. Ako SZČO bol povinne poisteny...ale som citala,ze ked vykonava slobodne povolanie,tak moze byt prihlaseny v SP ako dobrovolne poistena osoba, mozem ho teda odhlasit z povinneho poistenia a zaroven prihlasit na dobrovolne s platenim min. odvodov? Ide mi o to,ze ak v roku 2012 by mal vyssie prijmy,tak stale by platil len tie minimalne odvody. Musi zrusit zivnost,alebo moze si ju nechat s tym,ze v DP za rok 2012 bude mat len prijmy podla §6 ods.1 pism c a tym padom nebude povinny platit zo zakona poistne? Este sa chcem spytat, poznam aj lekara,ktory je prihlaseny ako povinne poistena osoba, ale v podstate tiez by mohol byt len dobrovolne poisteny, je to problem,treba ho odhlasit a prihlasit ako dobrovolneho platitela? Dakujem za radu.
Príjem zo "slobodného povolania" - činnosť vykonávaná na základe iného oprávnenia (nie živnostenského listu) - je považovaný za príjem podľa §6 ods.1 písm. c) zákona o dani z príjmu. Ten, kto má takýto príjem, musí mať DIČ. Ten, kto má DIČ je považovaný za szčo pre SP aj pre ZP. Čiže naďalej je považovaný za szčo aj pre SP aj pre ZP a zo SP ani zo ZP sa neodhlasuje. Príjem podľa §6 ods.1 písm. c) vstupuje do vymeriavacieho základu szčo.
Jana Motyčková
14.02.12,17:53
Dobrý deň, chcem sa opýtať, lebo ano v SP mi nevedia presne povedať.
Som zamestnaná od 15.10.2010 do 05.02.2012,
zároveň DNP od 12.08.2009 do 31.12.2011 a následne znova DNP od 20.01.2012 trvá, spolu DNP a zam. dosahujem max. VZ.
Moja otázka, ak pôjdem na OČR od 08.02.2012 - 17.02.2012 budem mať nárok na OČR aj zo zam. aj z DNP ? a z akého VZ sa mi bude počítať OČR ?
Ďakujem za rýchlu odpoveď.

Nárok na ošetrovné je aj zo zamestnania aj z DNP. Výška zo zamestnania sa vypočíta z VZ z roku 2011. Z DNP bude ošetrovné vypočítané z minimálneho základu.
chudaska
15.02.12,06:02
Príjem zo "slobodného povolania" - činnosť vykonávaná na základe iného oprávnenia (nie živnostenského listu) - je považovaný za príjem podľa §6 ods.1 písm. c) zákona o dani z príjmu. Ten, kto má takýto príjem, musí mať DIČ. Ten, kto má DIČ je považovaný za szčo pre SP aj pre ZP. Čiže naďalej je považovaný za szčo aj pre SP aj pre ZP a zo SP ani zo ZP sa neodhlasuje. Príjem podľa §6 ods.1 písm. c) vstupuje do vymeriavacieho základu szčo.

Dakujem, pani Janka, za odpoved!
Zuzanak1
15.02.12,18:17
Ďakujem pekne za odpoveď.
renkulka
17.02.12,16:59
Dobrý deň, prosím o radu: platím si DNP popri zamestnaní z maxima už viac ako 270 dní. K 31.1.12 mi DNP zaniklo.
Od 1.2. do 9.2. som čerpala OČR z DNP aj so zamestn., bola som v 7 dňovej ochr.lehote, dúfam, že sa tak vyjadrí aj SP a uzná OČR z obidvoch poistení. Teraz od 15.2. mám mimoprac.úraz, môžem si dať u lekára vystaviť marodku aj z DNP a prihlásiť sa teraz spätne od 1.2. z minima na DNP a bude mi táto PN od 15.2. uznaná aj z DNP z max.VZ r. 2011? Nebude mať SP problém, že som sa prihlásila síce v dobe do 29.2., ale už v čase plynutia PN? dúfam, že som to napísala zrozumiteľne, ďakujem za pomoc.
Zuzanak1
18.02.12,10:59
dobrý deň, ešte by som sa chcela opýtať. ak už budem len DNP od 20.01.2012 má zmysel si platiť z max.VZ, ako som pochopila, bez ohľadu nato z akého VZ si platím DNP PN a OČR bude počítaná z min.VZ ?
Jana Motyčková
20.02.12,09:26
renulka :
teraz sa ešte dá spätne sa prihlásiť od 1.2., DNP bude považované za nepretržité. VZ si môžete určiť minimálny, dávka bude počítana z VZ z minulého roku. Budete mať nárok ja na OČR aj na nemocenské. Problém s plynúcou PN by nemal byť.
Jana Motyčková
20.02.12,09:30
Zuzanak1 :
Ak ste DNP od 20.1.2012, tak predovšetkým pre nárok na dávku musíte mať splnenú podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch - čiže predtým existovalo DNP, alebo máte nejaké iné ukončené poistenie.

V takom prípade ak PN vznikne do 26 týždňov po 20.1., dávka bude počítaná z minima, bez ohľadu na to, z akého VZ platíte poistné. Ak PN vzniknne po 26 týždňoch, je platená z VZ, z ktorého si platíte poistné.
edike
20.02.12,11:45
Dobrý deň, od roku 2007 do 30.1.2012 som platil DNP. 31.1.2012 som sa znova prihlásil na DNP. Od 6.2.2012 som PNS. Mám nárok na nemocenské v ochrannej lehote,alebo z nového poistenia a teda z minima?
Jana Motyčková
20.02.12,12:48
Ochranná lehota zaniká vznikom nového poistenia, takže nárok v ochrannej lehote nie je. Nárok je z nového poistenia - ale dávka bude vypočítaná z minima.
Zuzanak1
21.02.12,07:40
Ďakujem pekne.
chudaska
05.06.12,17:22
Dobrý den, jedna znama si platila DNP asi 2 roky dozadu....toto jej k 31.1.2012 zaniklo....znova sa k 31.1.2012 nepoistila....nevedela o takej moznosti...teraz zistila,ze je v 8-tyzdni tehotenstva...v praci ma minimalnu mzdu,cize materska bude minimalna...dalo by sa jej este nejako pomoct?
Jozef Mihál
06.06.12,06:19
V danom prípade ak neurobí nič, bude mať nárok na materské len z poistenia zamestnanca, keďže otehotnela po zániku DNP. Vyššie materské by dosiahla len vtedy, ak by ukončila súčasné zamestnanie a prešla do zamestnania, kde by zarábala viac ako minimálnu mzdu. Vymeriavací základ z nového zamestnania by sa jej pri výpočte materskej zohľadnil vtedy, ak by nové nemocenské poistenie v novom zamestnaní trvalo najmenej 90 dní pred nástupom na materskú.

Dá sa uvažovať aj o prihlásení sa na nové dobrovoľné poistenie v prípade, ak by nové dobrovoľné poistenie trvalo do začiatku materskej najmenej 26 týždňov. Z uvedených faktov však vyplýva, že sa to zrejme "nestihne".
Mila123
06.06.12,06:44
ešte predsa jedna možnosť získať vyššiu MD ostáva.....

stačí ak by jeden deň pred skutočným nástupom na MD sa prihlási na DNP (podmienka 270 dní za posledných 2 rokov splní) a dostane MD vyplácanú síce z min. VZ ....ale stále niečo ako nič.....

ja by som sa prihlásila na max. VZ a zaplatila by som si jeden deň poistenia aby som mala pre prípad nemoci či OCR a pod. poistenie platné....a kedy zrušiť nové DNP? až po vyčerpaní riadnej MD, popr. PN.......
Jozef Mihál
06.06.12,07:15
Áno, potvrdzujem to, čo píše Mila123. Týmto jednoduchým spôsobom si zvýši materské z povinného poistenia o 65% z min. VZ 339 eur, teda prilepší si o 220 eur mesačne na materskom.
chudaska
07.06.12,06:20
dakujem za radu, urcite sa potesi, ved 220 eur je tiez pekna suma a lepsie ako nic! Cize staci sa poistit 1 den pred nastupom na MD, z vym. zakladu 1153,50 eur, pri 31-dnovom mesiaci je to 37,20 po zaokruhleni a potom by odvod zaplatila vo vyske 13,05 EUR /vypocet 1,63 +6,69+2,23+1,76+0,74/...necha si toto poistenie do skoncenia MD a potom ho zrusi! este raz velka vdaka za pomoc
Jana Motyčková
07.06.12,07:52
Ak chce DNP po skončení materskej zrušiť, myslím si, že je zbytočné platiť z maxima, stačí z minima - iba že by ku koncu materskej už bola znovu tehotná.
Navyše aj v takom prípade by jej stačilo určiť si VZ vo výške 1153,50 mínus jej mzda (minimálna).
ľuba
07.06.12,08:05
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o kontrolu výpočtu PN z DPN.
- roky 2009-2011- poberala som rodičovský príspevok, nemala som uzatvorený žiaden PP
-dňa 11.7.2011 som začala platiť DNP z minima do 28.7.2011
-dňa 29.7.2011 nové DNP z maxima
od 9.8.2011 do 31.10.2011 uzatvorený hlavný PP, hrubá mzda za celé obdobie = 194,35€.
-dňa 12.4.2012 PN
Výpočet /môj/:
za 7/11 108,07
8/11 1116,75
9/14 1116,75
10/11 1116,75
11//11 1116,75
12/11 1116,75

5691,82 - 194,35 /hrubá mzda/ : 156 dní 35,2402/deň
V rozhodnutí zo SP sa uvádza:
Dočasná PN vznikla dňa 12.4.2012, určený denný vymeriavací základ je 33,0789€, 25% z tejto sumy je 8,269725€ a 55% z tejto sumy je 18,193395€.
Kde robím chybu vo výpočte denného vymeriavacieho
Jana Motyčková
07.06.12,08:39
Ak DNP bolo 28.7. ukončené potom bolo založené nové DP, tak ten Váš výpočet je v podstate správny (VZ v júli má byť 108,06, a možno nejaký cent môže byť rozdiel aj v ďalších mesiacoch, keď bol súbeh so zamestnaním, ale to je nepodstaté.)
K sume, čo vyšla SP sa ja neviem dopracovať. Skúste sa tam opýtať, možno VZ zo zamestnania bol iný? 194,35 je príjem za celé to obdobie zamestnania?
Jozef Mihál
07.06.12,08:45
Vo Vašom výpočte chybu nevidím. Zdá sa, že Sociálna poisťovňa v rozpore so zákonom stanovila rozhodujúce obdobie už od 11.7.2011 a zahrnula teda aj dobu, kedy ste boli DNP s minimálnym základom.
ľuba
07.06.12,10:06
Mám pred sebou mzdový list, kde je napísané: vymeriavací základ nemoc. poistenia je:
VIII/2011 - 55,27
IX/2011-70
X/2011 - 69,08
spolu za 3 mesiace 194,35€
Napíšem odvolanie voči rozhodnutiu SP:(
ľuba
07.06.12,10:07
Ďakujem Vám obom za rady:)
Jana Motyčková
07.06.12,10:21
Vo Vašom výpočte chybu nevidím. Zdá sa, že Sociálna poisťovňa v rozpore so zákonom stanovila rozhodujúce obdobie už od 11.7.2011 a zahrnula teda aj dobu, kedy ste boli DNP s minimálnym základom.
To som skúšala - ani tak to nevyšlo.
ľuba
07.06.12,10:38
To som skúšala - ani tak to nevyšlo.
Skontrolovala som ešte raz všetky doklady, akurát som sa pomýlila pri dátume, keď som začala platiť DNP z minima, nebolo to 11.7.2011, ale 14.7.2011.
Čiže DNP z minima od 14.7.2011 do 28.7.2011, DNP z maxima od 29.7.2011. V rozhodnutí , v odôvodnení sa píše, že som od 29.7.2011 DNP.
Zrejme skutočne započítali aj DNP z mnima. Ospravedlňujem sa za chybu:(
ľuba
07.06.12,10:41
Vo Vašom výpočte chybu nevidím. Zdá sa, že Sociálna poisťovňa v rozpore so zákonom stanovila rozhodujúce obdobie už od 11.7.2011 a zahrnula teda aj dobu, kedy ste boli DNP s minimálnym základom.
Ešte by som Vás chcela poprosiť, ktorý § zákona mám uviesť v odvolaní?
Jozef Mihál
07.06.12,10:56
Odvoláte sa na:

§ 54 ods. 7 písm. a) pokiaľ ide o stanovenie rozhodujúcehio obdobia,
§ 55 ods. 1 pokiaľ ide o výpočet DVZ.
ľuba
11.06.12,10:31
Dobrý deň,
podala som odvolanie voči rozhodnutiu. Pani v SP bola veľmi ochotná, akurát mi telefonovala, že výpočet skutočne nie je správny, zajtra idem osobne za ňou a opravíme to. Ďakujem Vám obom za pomoc:)
eva6459
18.06.12,12:34
Aké druhy dobrovoľného poistenia môže mať povinne poistená SZČO a aké druhy dobrovoľného poistenia môže mať povinne nepoistená SZČO ?
veronikasad
18.06.12,12:43
Aké druhy dobrovoľného poistenia môže mať povinne poistená SZČO a aké druhy dobrovoľného poistenia môže mať povinne nepoistená SZČO ?
1. celý balík poistenia alebo samostatne dobrovolné poistenie v nezamestnanosti
2. celý balík poistenia
Jozef Mihál
18.06.12,15:18
Súhlasím.
Mila123
19.06.12,06:24
ešte jedna možnosť predsa ostala.....
je možné prihlásiť sa samostatne na dôchodkové poistenie.....
Susan
26.06.12,13:56
Dobry den prajem a zaroven si Vas dovolim poziadat o radu. Fyzická osoba nepodnikateľ bol prihlásený od 10/2010 ako dobrovolne poistena osoba v Sociálnej poiťovni. Do 31.1.2012 si uhrádzala poistné. Podla novely zákona malo dobrovolné poistenie zaniknúť k 31.1.2012.
Teraz vsak táto FO dostalo zo Sociálnej poisťovne rozhodnutie, ze nemá uhradené dobrovolné poistenie za 2-5/2012, napriek tomu, že sa FO nebola prihlásiť po dátume 31.1.12 na nove poistenie.
Moja otázka je:
1. Mala povinnosť sa táto FO ist odhlásiť do Sociálnej poitovne?
2. Ked chcem napisat odvolanie, na aký paragraf sa mám odvolat, ze už od 1.2.2012 nemá štatút dobrovolne poistenej osoby.
3. Prosim mozete mi potvrdiť, či je to takto správne?

Vopred pekne dakujem za odpoved.
veronikasad
26.06.12,13:59
Dobry den prajem a zaroven si Vas dovolim poziadat o radu. Fyzická osoba nepodnikateľ bol prihlásený od 10/2010 ako dobrovolne poistena osoba v Sociálnej poiťovni. Do 31.1.2012 si uhrádzala poistné. Podla novely zákona malo dobrovolné poistenie zaniknúť k 31.1.2012.
Teraz vsak táto FO dostalo zo Sociálnej poisťovne rozhodnutie, ze nemá uhradené dobrovolné poistenie za 2-5/2012, napriek tomu, že sa FO nebola prihlásiť po dátume 31.1.12 na nove poistenie.
Moja otázka je:
1. Mala povinnosť sa táto FO ist odhlásiť do Sociálnej poitovne?
2. Ked chcem napisat odvolanie, na aký paragraf sa mám odvolat, ze už od 1.2.2012 nemá štatút dobrovolne poistenej osoby.
3. Prosim mozete mi potvrdiť, či je to takto správne?

Vopred pekne dakujem za odpoved.
DNP zo zákona zaniklo len poistencom, ktorí mali k 31.1.2012 splnenú podmienku 270 dní dobr.poistenia od jeho posledného vzniku.
Kedy vzniklo DNP, na ktoré sa pýtaš ?
Susan
27.06.12,06:53
V prvom rade dakujem pekne za rychlu odpoved. Poistencom bol od 1.10.2010 a tým pádom mal splnenu podmienku 270 dní. Brala som to ako automatický zánik. Má právo si týmto pádom podat odvolanie? Mam sa odvolat na novelu zákona 461/2003 o soc.poisteni, ktorá mení systém DP po 1.2.2012? Dakujem za radu.
veronikasad
27.06.12,07:13
V prvom rade dakujem pekne za rychlu odpoved. Poistencom bol od 1.10.2010 a tým pádom mal splnenu podmienku 270 dní. Brala som to ako automatický zánik. Má právo si týmto pádom podat odvolanie? Mam sa odvolat na novelu zákona 461/2003 o soc.poisteni, ktorá mení systém DP po 1.2.2012? Dakujem za radu.
Nemenil vymeriavací základ zrušením poistenia a uzatvorením nového ? Vtedy sa 270 dní začína počítať od uzatvorenia nového DNP.
Susan
27.06.12,07:57
Nemenil vymeriavací základ zrušením poistenia a uzatvorením nového ? Vtedy sa 270 dní začína počítať od uzatvorenia nového DNP.

Nie, nič nemenil a ani neuzatvoril nové poistenie v prechodnom obdobi, lebo uz nechcel byt
DNP. Je možné, že mohlo dôjst k nejakému omylu zo strany Soc.poistovne?
veronikasad
27.06.12,08:00
Nie, nič nemenil a ani neuzatvoril nové poistenie v prechodnom obdobi, lebo uz nechcel byt
DNP. Je možné, že mohlo dôjst k nejakému omylu zo strany Soc.poistovne?
Nie v prechodnom obodobí - 270 dní pred 31.1.2012.

Omyl zo strany SP tiež nevylučujem. Treba isť do SP - podľa možnosti - osobne.
Susan
27.06.12,08:24
Nie v prechodnom obodobí - 270 dní pred 31.1.2012.

Omyl zo strany SP tiež nevylučujem. Treba isť do SP - podľa možnosti - osobne.

Asi uz osobna navsteva SP neprichadza do uvahy, lebo poslali rozhodnutie. Iba som sa chcela uistit, ze tejto FO skoncilo automaticky dobrovolne nemocenske poistenie k 31.1.2012 a kedze sa dalej nepoistil, tak by uz nemal byt DNP.
Dakujem za odpovede.
veronikasad
27.06.12,08:32
Asi uz osobna navsteva SP neprichadza do uvahy, lebo poslali rozhodnutie. Iba som sa chcela uistit, ze tejto FO skoncilo automaticky dobrovolne nemocenske poistenie k 31.1.2012 a kedze sa dalej nepoistil, tak by uz nemal byt DNP.
Dakujem za odpovede.
Znovu sa pýtam, menil v roku 2011 vymeriavací základ zrušením poistenia ? Ak nie, práve osobná návšteva SP pomôže, aby si urobili poriadok a potom podať odvolanie.
chudaska
22.08.12,08:06
Dobrý den, moja znama bola zamestnana v roku 2011 od 8.9.2011 - 30.11.2011, odvtedy nepracuje...je od januara 2012 dobrovolne nemocensky poistena, nakolko planovala otehotniet...volala mi,ze nevie,ci sa jej podari do oktobra otehotniet...ale hrozi jej nejaka operacia a pyta sa,ci moze z dobrovolneho poistenia cerpat aj PN...moze,ale az po oplynutí tych 270 dní poistenia? Potom by sa jej pocitala PN 1.-3. den 25% z vymeriavacieho zakladu a od 4. dna 55% z vymeriavacieho zakladu,z ktoreho platila dobrovolne poistenie? Ak by isla na PN skor,tak by nemala narok na ziadne nemocenske? Dakujem za radu.
veronikasad
22.08.12,08:17
Dobrý den, moja znama bola zamestnana v roku 2011 od 8.9.2011 - 30.11.2011, odvtedy nepracuje...je od januara 2012 dobrovolne nemocensky poistena, nakolko planovala otehotniet...volala mi,ze nevie,ci sa jej podari do oktobra otehotniet...ale hrozi jej nejaka operacia a pyta sa,ci moze z dobrovolneho poistenia cerpat aj PN...moze,ale az po oplynutí tych 270 dní poistenia? Potom by sa jej pocitala PN 1.-3. den 25% z vymeriavacieho zakladu a od 4. dna 55% z vymeriavacieho zakladu,z ktoreho platila dobrovolne poistenie? Ak by isla na PN skor,tak by nemala narok na ziadne nemocenske? Dakujem za radu.
Môže, do 270 dní sa započítava aj predch.ukončené poistenie (zo zamestnania). DNP trvá už viac ako 26 týždňov, ak si platí z viac ako minima, nemocenské bude mať zo skutočného VZ.
chudaska
22.08.12,08:20
cize, ak by isla napr. od septembra na PN,tak by sa jej uz pocitalo z vym. zakladu,u ktoreho teraz plati dobrovolne nemocenske? Pocas Pn by jej dobrovolne poistenie stale trvalo ale by nemusela za tie dni platit odvody? Dakujem veronikasad pekne za radu!
veronikasad
22.08.12,08:22
cize, ak by isla napr. od septembra na PN,tak by sa jej uz pocitalo z vym. zakladu,u ktoreho teraz plati dobrovolne nemocenske? Pocas Pn by jej dobrovolne poistenie stale trvalo ale by nemusela za tie dni platit odvody? Dakujem veronikasad pekne za radu!
Z akého VZ si platí nemocenské ?

DNP bolo uzatvorené podľa "starého" zákona, uplynutím 270 dní zanikne zo zákona. Počas PN-ky odvody neplatí, PN-ka môže trvať aj ďalej.
chudaska
22.08.12,08:24
platí si z vym. zakladu 1000 eur, ano DNP bolo uzatvorene podla "stareho zakona", uplynutim 270 dní zanikne zo zakona. Zanikne jej zo zakona v oktobri,ale pravdepodobne na PN-ku by isla skor, v septembri! a vyzera to na dlhsie obdobie, caka ju operacia!
veronikasad
22.08.12,08:27
platí si z vym. zakladu 1000 eur, ano DNP bolo uzatvorene podla "stareho zakona", uplynutim 270 dní zanikne zo zakona. Zanikne jej zo zakona v oktobri,ale pravdepodobne na PN-ku by isla skor, v septembri! a vyzera to na dlhsie obdobie, caka ju operacia!
Aj po skončení DNP bude mať nárok na nemocenské - výška nemocenského prvé tri dni 25 % DVZ, od 4. dňa 55 % DVZ. (vypláca sa za kal.dni)

Ak by nastupovala na PN-ku až po skončení DNP, ochranná doba je len 7 dní (u tehotných 8 mesiacov).
chudaska
22.08.12,08:41
dakujeme za rady..takto som jej to presne povedala!
Jozef Mihál
22.08.12,10:40
Súhlasím s odpoveďami od p. Veroniky a takisto ďakujem.
ideno
26.08.12,18:17
Zdravím Vás. Mám zopár otázok, na ktoré poprosím o odpoveď:
1. Stále platí, že počas PN sa žiadne poistné do SP (ani ZP) neplatí?
2. Do doby poistenia na účely dávky v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie dobrovoľného poistenia počas poberania nemocenskej dávky?
3. Je možné uzatvoriť nové poistenie (komplet.balík aj počas PN-ky z DNP bez vplyvu na bežiacu PN-ku?
4, Pri kompletom balíku ak nie som szčo môžem mať rôzne VZ na jednotlivé poistenia? Alebo aspoň iný VZ na poistenie v nezamestnanosti?
5. Ďakujem :)
Jana Motyčková
27.08.12,12:10
1. Platí, ak poberá nemocenké.
2. Platí - započítava sa aj obdobie dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti počas poberania nemocenskej dávky.
3. Áno.
4. Nie, musí byť jeden VZ.
5. Nie je začo.
danculo
27.08.12,19:19
Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, či mi neviete poradiť. Platila som si DNP ktoré mi zaniklo 29.3.2012. Zmluva v práci mi končí 31.12.2012. A som tehotná termín mám na 16.3.2013. Neviete mi prosím Vás poradiť, či sa dá pokračovať v DNP, alebo čo by bolo pre mňa najlepšie, aké mám možnosti? Za odpoveď ďakujem.
Jana Motyčková
28.08.12,07:00
Predpokladám, že zamestnanie trvalo dlhšie - aspoň 270 dní.
Nárok na materské budete mať zo zamestnania - po skončení plynie 8-mesačná ochranná lehota. Počas nej môžete ísťaj na PN aj na materskú, budete dostávať dávky.
Je vhodné si znovu založiť dobrovoľné poistenie - stačí na deň a z minima. Toto DNP je potrebné založiť počas trvania zamestnania, určite nič nezakladajte po skončení zamestnania. V takom prípade vám bude bežať ochranná lehota z tohoto poistenia 8 mesiacov a budete mať nárok na materské z minima aj z tohoto dobrovoľného poistenia a samozrejme aj zo zamestnania. Budete mať nárok aj na nemocenskú dávku z DNP v prípade PN.
Ešte si dajte pozor, aby ste po skončení DNP nemali nejaké neplatené voľno alebo absenciu v práci. A určite po skončení zamestnania si nehľadajte novú prácu, radšej ani na dohodu.
magdalenaa
07.11.12,09:55
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť, ako mám postupovať v mojom prípade. Platila som si DNP už dlhšie obdobie, v januári som ukončila DNP a založila nové DNP, ktoré sa ukončilo zo zákona 26.10.12. /VZ bol 700,-€/. Pracujem na základe pracovnej zmluvy od novembra 2011 /VZ 350,-€/ na zastupovanie počas PN /dvoch kolegyň/, som tehotná momentálne v 7 t. a zo zdravotných dovodov som PN od 30.10.12. Jednu PN som odovzdala v práci, a druhú na SP. Termín porodu mám 27.06.12, ako to bude s mojou materskou?
Ďakujem
Jana Motyčková
07.11.12,11:24
Nárok na materské bude zo zamestnania aj z DNP. Materské sa bude počítať z vymeriavacích základov zo zamestnania z r. 2012 a z DNP z r.2012 od vzniku poistenia v januári.
DNP môžete, ak chcete, ukončiť, ale nemusíte. Pre výšku dávky je to jedno. Ak aj DNP ukončíte, vznikne vám nárok na materské v ochrannej lehote, ale potom si treba dať pozor, aby po ukončení DNP nevzniklo nejaké iné poistenie (po 1.1.2013 ani pravidelná dohoda).
Ak ale ste na PN a dobrovoľné poistenie teda platiť nemusíte, tak je lepšie si ho zatiaľ ponechať.
magdalenaa
07.11.12,11:51
Dakujem za odpoveď, ale to DNP mi zo zákona po 270 dňoch od vzniku poistenia zaniklo 26.10.2012. Mení sa v tomto prípade niečo?
Jana Motyčková
07.11.12,12:24
Nemení sa nič, len budete žiadať o materské, aj o prípadné nemocenské v ochrannej lehote. A platí to, že Vám nemôže vzniknúť žiadne nové nemocenské poistenie, aby ste neprišli o ochrannú lehotu.
magdalenaa
07.11.12,12:31
Ďakujem veľmi pekne za upresnenie. Ešte neviem ako to dopadne v práci, lebo mám zmluvu na zástupovanie, myslím, že ak sa tá pani vráti spat do práce, mne zmluva skončí. Može mi zmluva skončit aj počas PN? Kedže mám rizikové tehotenstvo, myslím, že do práce nebudem moct nastúpit.
nufo
07.11.12,17:44
Dobrý deň, chcem sa opýtať, v prípade ukončeného DNP k 26.10.2012 bude nárok na prípadnú OČR, ak sa prihlási na nový balík poistenia DNP+DDP+PvN v deň nástupu na OČR? A po skončení OČR sa ukončí?
Ovplyvní takýto balík nového poistenia aj prípadnú podporu v nezamestnanosti, keď mala zamestnankyňa, ktorá je v súčastnosti na RD a zamestnávateľ by s ňou po RD ukončil pracovný pomer? Mala totiž dobrý VZ aj pre prípadnú dávku v nezam., či by si tým mohla pokaziť VZ?
Ďakujem
ideno
23.11.12,21:03
????
ak som zákon dočítala a stále neviem ako to je:(
1. vyčerpaných 52 týž. podpornej doby - pokračuje v poistení bez prerušenia - do 26 týž. - toľko dní nárok na nemocenské koľko od ukončenej PN (po 52 týž.podp.doby) poistné platil - ANO
2. vyčerpaných 52 týž. podpornej doby - pokračuje v poistení bez prerušenia - po 26 týž. - nových 52 týž. podpornej doby - ANO
3. vyčerpaných 52 týž. podpornej doby - súbežne ukončí poistenie (alebo aj neskôr) - aj po 26 týž. (do 52 týž.) ak sa znova prihlási - podporná doba len toľko dní koľko uplynulo od ukončenia 52 týždňovej PN-ky? a nemocenské z min. VZ ????
4. vyčerpaných 52 týž. podpornej doby - súbežne ukončí poistenie (alebo aj neskôr) - až po 52 týž. ak sa znova prihlási - podporná doba nových 52 týž. a nemocenské z min. VZ - ???
5. vyčerpaných 52 týž. podpornej doby - súbežne sa odhlási, druhý deň prihlási, tretí deň PN a nárok na novú podpornú dobu 52 týž., nemocenské z min. VZ ????????

§58
Nárok na nemocenské dávky z viacerých nemocenských poistení

(1) Nárok na nemocenskú dávku sa posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia.

- tento paragraf z horeuvedeným nesúvisí? (bod.5) Použije sa len pri súbehu NP?
Jana Motyčková
24.11.12,19:12
Za podmienky, že skončil PN 52. týždňom :
1. áno
2. áno
3.,4.5. podľa mňa pri novom poistení má znovu nárok na 52 týždňov pn. Ak PN vznikne do 26 týždňov od vniku PN, dávka bude z minima.
ideno
24.11.12,19:36
Za podmienky, že skončil PN 52. týždňom :
1. áno
2. áno
3.,4.5. podľa mňa pri novom poistení má znovu nárok na 52 týždňov pn. Ak PN vznikne do 26 týždňov od vniku PN, dávka bude z minima.

Ďakujem pekne za odpoveď.

Takže by sa na to mal vzťahovať ten § 58 ZoSP?
Jana Motyčková
24.11.12,19:40
Áno .
ideno
24.11.12,20:10
Pani Motyčková, ďakujem :).
nufo
26.11.12,19:45
Skúsite prosím odpovedať aj na príspevok #136 (http://www.porada.sk/2178615-post135.html) ?
Ďakujem
Jana Motyčková
26.11.12,20:07
Dobrý deň, chcem sa opýtať, v prípade ukončeného DNP k 26.10.2012 bude nárok na prípadnú OČR, ak sa prihlási na nový balík poistenia DNP+DDP+PvN v deň nástupu na OČR? A po skončení OČR sa ukončí?
Ovplyvní takýto balík nového poistenia aj prípadnú podporu v nezamestnanosti, keď mala zamestnankyňa, ktorá je v súčastnosti na RD a zamestnávateľ by s ňou po RD ukončil pracovný pomer? Mala totiž dobrý VZ aj pre prípadnú dávku v nezam., či by si tým mohla pokaziť VZ?
Ďakujem
Podľa mňa by nárok mal byť.
Ovplyvnilo by to nárok na dávku v nezamestnanosti. Po 1.1.2013 ale DNP nebude podmienené poistením v nezamestnanosti.
nufo
27.11.12,15:19
Podľa mňa by nárok mal byť.
Ovplyvnilo by to nárok na dávku v nezamestnanosti. Po 1.1.2013 ale DNP nebude podmienené poistením v nezamestnanosti.

Ďakujem
nufo
02.12.12,15:48
Podľa mňa by nárok mal byť.
Ovplyvnilo by to nárok na dávku v nezamestnanosti. Po 1.1.2013 ale DNP nebude podmienené poistením v nezamestnanosti.

Dobrý deň pani Motyčková, ale v prípade, že si zvolí max. VZ, tak výška dávky v nezamestnanosti bude maximálne možné, nie?
Má si dať prípadne ešte na niečo iné pozor, aby si zle neurčila VZ? Ďakujem
Jana Motyčková
02.12.12,18:51
Nie, platí : Ak v rozhodujúcom období (2 roky) je len obdobie poistenia v nezamestnanosti zamestnanca, za ktoré nemal VZ (napr. materská, rodičovská dovolenka) a obdobie poistenia v nezamestnanosti dobrovoľne poistenej osoby, výška dávky sa určí z dobrovoľného poistenia, ak získal aspoň 26 týždňov dobrovoľného poistenia. Ak tých 26 týždňov nezíska, dávka sa určí z minimálneho základu.
nufo
02.12.12,19:03
Nie, platí : Ak v rozhodujúcom období (2 roky) je len obdobie poistenia v nezamestnanosti zamestnanca, za ktoré nemal VZ (napr. materská, rodičovská dovolenka) a obdobie poistenia v nezamestnanosti dobrovoľne poistenej osoby, výška dávky sa určí z dobrovoľného poistenia, ak získal aspoň 26 týždňov dobrovoľného poistenia. Ak tých 26 týždňov nezíska, dávka sa určí z minimálneho základu.

Takže teraz v decembri radšej nečerpať OČR z dobrovoľného poistenia a od januára, keď už bude balík poistenia bez PvN, tak môže v prípade potreby čerpať OČR.
Ďakujem veľmi pekne!
TROYA
09.01.13,10:30
Pani Motyčková
ak si zamestnankyna platila DNP od 1.6.2011 do 25.2.2012 a potom ešte od 1.9.2012 do 30.9.2012 a termín pôrodu má 14.3.2013 a pôjde teraz na PN na dva týždne a potom na PPvM vznikne jej nárok na ND z dnp a PPvM z dnp? ďakujem za odpoveď.
p.s. stale je zamestnankyna a má 270 dni poistenia
Jana Motyčková
09.01.13,12:05
30.9.2012 už bola tehotná, čiže je v ochrannej lehote z DNP, má nárok aj teraz na na nemocenské z DNP, aj potom bude mať nárok na materské z DNP.
veronikasad
04.04.13,11:55
Dobrý deň, prosím o informáciu či je možné mať rozdielne vymeriavacie základy pre jednotlivé druhy dobr.poistenia.

Od 1.1.2013 si platím dobrovolné poistenie v nez. z VZ 500€. Od 2.4. som sa prihlásila na dobr. nem. poistenie + dôch.poistenie. V prihláške som uviedla min.VZ 393€. Dnes mi volala pracovníčka pobočky, že takýto postup nie je možný a musím mať jednotný VZ, aj keď sú rôzne začiatky dobr.poistenia. Nem.poistenie+dôch.poistenie bude trvať len počas PN-ky.

Ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
04.04.13,12:41
Musí byť rovnaký VZ pre všetky dobrovoľné poistenia, aj keď vznik poistení bol v iných dátumoch.
veronikasad
04.04.13,12:45
Musí byť rovnaký VZ pre všetky dobrovoľné poistenia, aj keď vznik poistení bol v iných dátumoch.
Janka, ďakujem za odpoveď.
nufo
11.06.13,09:11
Dobrý deň prajem, chcem sa opýtať ohľadne OČR z DNP. Rozhodnutím SP nepriznala nárok na ošetrovné, zdôvodnila to tým, že ošetrovné bolo vystavené na tú istú diagnózu v dvoch prípadoch a to vo februári 2013 a potom v máji 2013 - i keď zo zdravotného záznamu je jasné, že to boli dve rôzne diagnózy, ale posudkový lekár to proste neuznal.

Keď podá rodič odvolanie proti rozhodnutiu, SP to prešetrí a keď vydá rozhodnutie k odvolaniu, bude to už konečné? Je potom možnosť prípadne sa znovu odvolať, keď OČR neuznajú?

Keď SP neuznala OČR, tak rodič je povinný si doplatiť poistné z DNP? Nepovažuje sa to za prerušenie poistenia?

Zaujíma ma ešte, či je to nejako časovo obmedzené, kedy prípadne môže byť OČR vystavená na tú istú diagnózu? Dieťa predsa je zdravé a keď po nejakom čase znovu ochorie a má tú istú diagnózu, čo v školských zariadeniach býva časté, tak rodič nemá nárok na OČR?

Ďakujem veľmi pekne!
Jana Motyčková
11.06.13,10:16
Možno si treba ozrejmiť pojmy - či SP zamietla nárok na ošetrovné (dávku) alebo rozhodla, že nevznikla potreba ošetrovať clena rodiny. V tomto prípade predpokladám, že SP zamietla nárok na ošetrovné (v máji), lebo rozhodla, že nevznikla nová potreba ošetrovať člena rodiny. Nárok na ošetrovné je od vzniku potreby ošetrovať ćlena rodiny najneskôr do 10-teho dňa trvania tejto potreby osetrovať člena rodiny.

Rovnaká diagnóza nie je problém, ak novo vznikla potreba ošetrovania člena rodiny. Čiže SP skôr posudzuje to, či pôvodná potreba ošetrovania zanikla a potom znovu táto osoba ochorela, resp. či sa zdravotný stav medzitým zlepšil tak, že potreba ošetrovania zanikla a následne sa zhorśil stav a potreba ošetrovania znovu vznikla.
Ak potreba ošetrovania trvala od februára nepretržite, potom nemôže lekár vystaviť v máji novú OČR.

Po rozhodnutí Ústredia SP je možné podať iba návrh na súd.

U dobrovoľne poistenej osoby sa poistenie nikdy neprerušuje. Poistné sa neplatí od prvého dňa potreby celodenného ošetrovania najdlhšie do 10-teho dňa trvania potreby ošetrovania. Čiže v tomto prípade predpokladám, že bude treba poistné doplatiť.
nufo
11.06.13,11:50
p. Motkyčková, ďakujem za informácie. Ešte doplním, že SP uviedla v rozhodnutí, že "nemá nárok na ošetrovné, lebo bolo zistené, že v druhom prípade potreby osobného a celodenného ošetrovania v máji 2013 bolo ošetrovné na tú istú diagnózu ako v prvom prípade vo februári 2013".

Prvá OČR z februára 2013 bola na 10 dní, s tým, že dieťa bolo po ukončení PN zdravé. Dieťa potom znovu ochorelo v máji 2013, posudkový lekár to zdôvodnil, že to bola opakovaná diagnóza.

Takže teraz podá rodič odvolanie na pobočku SP, ktorá rozhodnutie vydala a môžu to postúpiť na prešetrenie na ústredie a tí vydajú konečné rozhodnutie?

Ďakujem!
Jana Motyčková
12.06.13,06:05
Treba podať odvolanie, odvolania rieši Ústredie SP.
nufo
15.07.13,19:55
Treba podať odvolanie, odvolania rieši Ústredie SP.

Dobrý deň pani Motyčková, odvolanie bolo podané na pobočku, ktorá vydala rozhodnutie o nepriznaní nároku na ošetrovné. Znovu si predvolala posudková lekárka na prešetrenie aj s opätovným nahliadnutím do zdravotnej dokumentácie.
Teraz nevieme, čo sa bude diať, nemali odvolanie postúpiť na ústredie SP? Alebo môže ešte posudková lekárka doplniť informácie a potom to postúpia na ústredie alebo pobočka prizná nárok na ošetrovné?
Jana Motyčková
16.07.13,05:54
Do pôsobnosti pobočky patrí rozhodovať v prvom stupni o nemocenských dávkach. Do pôsobnosti ústredia patrí rozdhodovať v druhom stupni o tom, o čom rozhoduje v prvom stupni pobočka.
Myslím si, že v prvom stupni SP rozhodla o nepriznaní dávky, teraz by to mal byť už druhý stupeň, ale nie som právnik, možno to je inak.
nufo
25.07.13,07:01
Dobrý deň prajem, tak nakoniec po podaní odvolania pobočka SP priznala nárok na ošetrovné. Ďakujem veľmi pekne za rady!