Laffy
06.12.11,14:50
Dobry den
uplynula fixacia v banke a podla zmluvy mame pravo splatit celu alebo 20% hypo. Banka ma povinnost k starym zmluvam dat len 2 tyzdne dopredu o tejto zmene a priestor, dokedy chce mat peniaze na ucte v pripade splatenia hypoteky, je velmi kratky.
Napriek tomu, ze sa v zmluve uvadza moznost bez pokuty v urcitom 2-3 tyzdnovom horizonte splatit pri vyroci fixacie hypotekarny uver,
museli sme vypisat ziadost o suhlas so splatenim. PRECO ? Preco potrebujeme vypisat ziadost a cakat na vyjadrenie, ak zmluva umoznuje, ze na to k vyrociu fixacie mame pravo. Dali na 3tyzdnovu lehotu, dokedy chcu mat peniaze na ucte, ale pritom mali dat do tyzdna vyrozumenie o suhlase s predcasnym splatenim ( ako slubila ich pracovnicka) a po tyzdni stale rozhodnutie nemaju.

Nie je porusovanie zmluvy z ich strany, ze musime o moznost splatenia ziadat a cakat na vyjadrenie , ak to zmluva umoznuje ?
Dakujeme
korduľa
21.12.11,16:58
mame HU v OTP a rocnu fixaciu, od 1.1-2012 by sa mal dat HU splatit cely bez poplatku za predcasne splatenie, toto som nasla v zakone:
(6) Hypotekárna banka nemôže od klienta požadovať úhradu úrokov, poplatkov alebo iných nákladov, ktoré nie sú určené v zmluve o hypotekárnom úvere alebo zmluve o komunálnom úvere. Hypotekárnej banke sa zakazuje požadovať od klienta úhradu úrokov, poplatkov alebo iných nákladov v súvislosti s predčasným splatením hypotekárneho úveru na podnet klienta, ak k predčasnému splateniu hypotekárneho úveru dôjde v súvislosti s uplynutím doby fixácie úrokovej sadzby hypotekárneho úveru alebo v súvislosti so zmenou úrokovej sadzby hypotekárneho úveru; hypotekárna banka je povinná bezodplatne oznámiť klientovi termín
a) uplynutia doby fixácie úrokovej sadzby hypotekárneho úveru, a to najneskôr dva mesiace pred uplynutím tejto doby,

b) vykonania zmeny úrokovej sadzby hypotekárneho úveru, úrokovú sadzbu na nasledujúce úrokové obdobie, aktuálnu výšku základnej úrokovej sadzby zverejnenú podľa odseku 9 ku dňu vyhotovenia oznámenia a výšku hrubej marže na nasledujúce úrokové obdobie, a to najneskôr dva mesiace pred jej vykonaním a začatím uplatňovania tejto zmeny.

chcem sa uistit, ci som spravne pochopila, ze mozem ten uver splatit bez poplatku, aj ked v stare zmluve bola este poplatok za predcasne splatenie. dned som totis bola v OTp, kde mi povedali, ze to este nie je schvalene, okrem toho mi neoznamili zmenu urokovej sadzby ani novu mesacnu splatku po zmene urokovej sadzby. potrebovala by som vediet, ci teda mozem ten uver splatit cely k datumu fixacie bez poplatku /stale ma totiz presviedcala riaditelka pobocky, ktora tam je asi 5 od kedy sme si zobrali uver/, ze to este neplati a nie je to schvalene. som z toho mimo, lebo ak to neplati tak teda zase by sme splatili aspon 20% percent zo zostatku ako minuly rok. inac co sa tyka skusenosti s pobockou OTP v POluse, - velmi zle, velmi. "dievcata" - nevedia zakladne informacie, kolegyne si surne odbiehaju, potom ich stretnem v obchodoch, nevedia mi dat zakladne info o mojom HU a podobne.

dakujem za info. ked mate nizky tlak chodte do carefouru alebo OTP
slavkaM
22.12.11,11:13
moj otec mal pred casom tiez hypo s rocnou fixaciou a chcel ho po roku predcasne splatit.
aby mal istotu, ze nepremeska termin, pisomne sa spytal na konkretny datum, kedy moze poziadat o predcasne splatenie a kedy bude moct uver vyplatit a vyziadal si odpoved aj do mailu aj pisomne domov.
ked potom v urcenej lehote prisiel do banky, tak sa ho pipiska snazila odpinkat, ze ide neskoro a bude musiet splacat dalsi rok. :mad: fascinujuce na tom bolo, ze ked vytiahol tu ich pisomnu odpoved na otazku ohladom terminov, zrazu sa vsetko dalo vybavit. :rolleyes:

aj ked to nie je odpoved priamo na vasu otazku, radim vam si vyziadat konkretne terminy od banky - pisomne. potom budete mat vacsiu istotu co, kedy a ako riesit. drzim palce, aby vam vsetko dobre dopadlo.

ps. na nizky tlak su dobri aj pracovnici VUBky :---