aja24
26.01.06,15:26
:confused: Prosím, poraďte mi, pracujem vo firme ako administratívna pracovníčka od 3.11.2004. Majiteľka mi predlžuje zmluvu po 3-4 mesiacoch. Teraz mi skončila zmluva k 31.12.2005. Stále chodím do práce, ale nemám novú zmluvu. Čo mám robiť? Na koho sa obrátiť? V prípade, ak by som nepodpísala zmluvu, znamená to, že teraz mi ju musí dať na dobu neurčitú.
Poraďte mi ako mám postupovať.
P.S. Pracujem za minimálnu mzdu, nemám právo teraz na zvýšenie keď nemám ešte zmluvu? Ale to asi nie, že ....:mee:
Marianna01
26.01.06,15:33
Na zvýšenie platu nemáš právo - je to na dohode medzi Tebou a zamestnávateľom. Iba ak by si bola v štátnej sfére - to asi nie si:confused:. (Pravdepodobne by si sa aj tak blížila k minimálnej mzde - :() Nie som si istá, či z novely ZP nie je vypustené: Ak sa skončí zmluva na dobu určitú uplynutím dohodnutej zmluvy a nie je zamestnanec upozornený na ukončenie platnosti zmluvy, zmluva platí ďalej ako zmluva na dobu neurčitú. V Tvojom prípade by som však aj tak nástojila na novej zmluve, a už na dobu neurčitú. Nie je náhodou v rozpore so ZP obnovovať niekoľkokrát zmluvu na dobu určitú? Dakedy to tak bolo (je na porazenie, že sa všetky zákony tak rýchlo menia - človek si to nestíha pamätať). Ak by však neplatilo to, že ide o predĺženie zmluvy, Tvoja práca by sa mohla kvalifikovať ako práca načierno... To by nebolo moc dobré ani pre Tvojho zamestnávateľa - skús s tým na neho vyrukovať.
Daska
26.01.06,16:10
§ 71 ZP
Skončenie pracovného pomeru dohodnutého na určitú dobu
(1) Pracovný pomer uzatvorený na urèitú dobu sa skonèí uplynutím tejto doby.
(2) Ak zamestnanec pokračuje po uplynutí dohodnutej doby s vedomím zamestnávateľa ďalej vo výkone práce, platí, žže sa tento pracovný pomer zmenil na pracovný pomer uzatvorený na neurčitý čas, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak.

Praca na cierno to nie je, nakolko zamestnavatel zamestnanca neodhlasil zo SP.
Ale cim skor by som si dala podpisat PZ na neurcity cas....
Daska
26.01.06,16:16
........... Nie je náhodou v rozpore so ZP obnovovať niekoľkokrát zmluvu na dobu určitú? Dakedy to tak bolo ..............
§ 48 ZP

......
(2) Pracovný pomer na určitú dobu možnožno dohodnúť, predĺžiť alebo opätovne dohodnúť najdlhššie na tri roky.
......
(5) Pracovný pomer na určitú dobu nad tri roky možno predĺžiť� alebo opätovne dohodnú�ť aj bez dôvodu uvedeného v odseku 3
.....
f) so zamestnancom u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najviac 20 zamestnancov,
Marianna01
26.01.06,16:35
OK - ďakujem aj ja za info...:)
aja24
27.01.06,08:03
:) Ďakujem Vám za odpovede. Som rada, že mi niekto poradil. No majiteľka má moju zmluvu vytlačenú. Mám tam zasa len na dobu určitú do 31.6.2006. No zatiaľ som ju ešte nepodpísala, lepšie povedané ešte mi ju nedala podpísať. A keď jej poviem, že teraz mám nárok na dobu neurčitú, nebude súhlasiť ako ju poznám. Preto sa chcem obrátiť na úrad práce a dopíšem na spodok zmluvy, kedy som ju podpísala. Nikdy som takéto problémy nemala, len v tejto firme. Predtým som dostávala zmluvy vždy načas.
Tak ešte raz Vám všetkým ďakujem.
Ahojte.
Origos
27.01.06,08:13
Ahoj!
Majiteľka zaváhala presne na Silvestra 2005, keďže Ti nedala podpísať novú zmluvu. Tým pádom od 1.1.2006 už máš zmluvu na dobu neurčitú aj s ostatnými právnymi dopadmi (výpoveňá lehota, atď.)
aja24
27.01.06,08:22
Ahoj! Ďakujem, ale majiteľka mi dá zmluvu do 31.6.2006. Keď ju nepodpíšem, môžem si zbaliť veci a ísť domov. Tak to u nás chodí. A preto neviem na koho sa mám obrátiť.
Daska
27.01.06,08:27
Nic nepodpisuj, ked to podpises plati to a ak ti da vypoved daj ju na sud, mozes sa obratiti aj na inspektorat prace
aja24
27.01.06,08:33
Ahoj Daska,
ty ma nestraš. Nechcem mať nejaké ťahačky cez súd. Vždy riešim všetko tak, aby boli spokojné obe strany. No v mojom prípade som v nevýhode, som len zamestnanec, viem, že aj ja mám svoje práva ale súd nie. Nerada sa rozchádzam s firmou v zlom. No skúsim jej povedať, že mám teraz právo na dobu neurčitú. Uvidím ako sa zatvári.
Dík.
Daska
29.01.06,19:38
Skus je presne ukazat ZP a prislusne paragrafy,