robes91
06.12.11,19:52
Dobrý den , ja by som bol zvedavý na výpovednu lehotu zmluvy mojej .. , studujem v BB a bývam na priváte . zmluvu mám platnu od 1.10.2011 , a dnes je 6.12.2011 chcel by som sa vás opýtat či by som mohol zrušit moju zmluvu s prednájomitelom , lebo som si našiel internát ovela lacnejši .. studujem prvý rok právo a tolko viem že plati vypovedna lehota trojmesačná z obč. zákona ... nato by som bol zvadavý že táto trojmesačná lehota začina hned 1.10.2011? alebo začne platit len potom čo doručim moju vypovednu zmluvu prenájomcovi ? .. a 3 mesiace by som mu musel platit nájom za byt v ktorom už nebudem bývat alebo mu musim najst náhradu ?? .. prepáčte že sa vás tolko pýtam :-)
Mária27
06.12.11,22:00
O skoršom ukončení nájmu sa môžeš dohodnúť.


Obč.zákonník
Zánik nájmu bytu
§ 710


(1) Nájom bytu zanikne písomnou dohodou medzi prenajímateľom a nájomcom alebo písomnou výpoveďou.

(2) Ak bol nájom bytu dohodnutý na určitý čas, zanikne tiež uplynutím tohto času. Ustanovenie § 676 ods. 2 neplatí pre zánik nájmu bytu.

(3) Ak bola daná písomná výpoveď, skončí sa nájom bytu uplynutím výpovednej lehoty. Výpovedná lehota je tri mesiace a začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola nájomcovi doručená výpoveď. Prenajímateľ môže nájomcovi písomne určiť dlhšiu výpovednú lehotu. Na doručovanie písomnej výpovede nájmu bytu sa primerane použijú ustanovenia osobitného predpisu.5a)
NinaG
06.10.12,10:31
ďakujem, to viem, mňa skôr zaujímalo, či má prenajímateľ v tomto prípade vôbec právo nám dať výpoveď nájomnej zmluvy na dom, ktorý mal byť náš, ale jej činnom k prepísaniu domu nedošlo, lebo ho založila, tak sme MUSELI spísať nájomnú zmluvu a majiteľka domu má teraz aj dom aj naše peniaze. Nemalo by to byť tak, že kým nám nevyplatí peniaze, ktoré sme jej dali, tak nám daná nájomná zmluva platí a nemôže nám ju vypovedať? Ďakujem
NinaG
06.10.12,10:55
Ešte som zabudla uviesť, že v nájomnej zmluve máme uvedené, že ukončenie nájmu skončí buď podpísaním kúpnej zmluvy alebo písomnou dohodou oboch zmluvných strán.
Mária27
06.10.12,14:58
V tvojom prípade ide o dva vzťahy. Ak byt nie je tvoj, má byť uzavretá nájomná zmluva, zmluva o výpožičke a pod., lebo inak by si byt užívala bez právneho dôvodu.
Na druhej strane ona ti zadržiava peniaze bez právneho dôvodu - žiadaj ich vydanie a úroky z omeškania.