knight
06.12.11,20:26
Dobrý deň,

potreboval by som poradiť ohľadom prenájmu bytu. Rozhodol som si prenajať byt, už som si vybral, bol som na obhliadke a zajtra by sme mali podpísať zmluvu. Keďže je to môj prvý prenájom, nemám s tým ešte skúsenosti, mohli by ste mi poradiť načo si dať pozor a čoho sa vyvarovať?
Hľadal som aj tu na porade aj na internete, ale predsa by som potreboval zodpovedať na tieto otázky:

1. Človek ktorý prenajíma byt, nie je vlastník bytu, vlastníkom je údajne jeho sestra, ktorá pracuje v Írsku, má však plnú moc na jej podpis ohľadom prenájmu. Ako zistím, že ten overený podpis nie je sfalšovaný a že ten človek nie je podvodník a nepríde neskôr skutočná majiteľka, ktorá o prenájme nebude vedieť?

2. Keďže je jeho sestra v Írsku, povedal mi že nerieši daňový úrad a neplatí z prenájmu daň, ak by prišla kontrola, môžem mať z toho problémy aj ja, alebo len prenajímateľ?

3. Prenajímateľ požaduje kauciu vo výške mesačného nájmu, mám si nechať podpísať nejaké potvrdenie, že som mu dal peniaze alebo stačí, ak to bude v zmluve o prenájme? Mám mu to dať v hotovosti alebo na účet?

4. Zajtra idem podpísať zmluvu o prenájme, zatiaľ nepoznám jej obsah. Nejaké vzory som si pozeral na internete a prečítal aj nejaké články. Môžete mi odporučiť nejaké body, načo si dať veľký pozor?

Vopred ďakujem za odpovede a cenné rady.
peterknazeje
06.12.11,20:05
1. Ako zistím, že ten overený podpis nie je sfalšovaný a že ten človek nie je podvodník a nepríde neskôr skutočná majiteľka, ktorá o prenájme nebude vedieť?
- overit overenie podpisu je mozne na webstranke Centralneho notarskeho registra
http://www.notar.sk/Úvod/Notárskecentrálneregistre/Osvedčenépodpisy/Overeniepravostipodpisunalistine.aspx


2. Keďže je jeho sestra v Írsku, povedal mi že nerieši daňový úrad a neplatí z prenájmu daň, ak by prišla kontrola, môžem mať z toho problémy aj ja, alebo len prenajímateľ?
- problemy bude mat vlastnicka bytu, nie Vy.


3. Prenajímateľ požaduje kauciu vo výške mesačného nájmu, mám si nechať podpísať nejaké potvrdenie, že som mu dal peniaze alebo stačí, ak to bude v zmluve o prenájme? Mám mu to dať v hotovosti alebo na účet?
- kaucia vo vyske jedneho mesacneho najmu je bezna vec,
- volil by som platbu na ucet, je to istejsie,
peterknazeje
06.12.11,20:53
4. Zajtra idem podpísať zmluvu o prenájme, zatiaľ nepoznám jej obsah. Môžete mi odporučiť nejaké body, načo si dať veľký pozor?
- este doplnim, na co by som si dal pozor,
- vypovedna lehota,
- dovody na okamzite skoncenie najomnej zmluvy,
- kto hradi drobne opravy (so zadanou hranicou),
- ci najomne zahrna aj energie, alebo energie su hradene samostatne,
- kto hradi nedoplatky za energie a ako to bude v pripade preplatkov,
- moznost byvania aj dalsej osoby (napriklad obcasne prespatie druhej osoby, napriklad priatelky, sa nebude povazovat za dovod na okamzite ukoncenie najomnej zmluvy),
knight
06.12.11,21:03
Veľmi pekne ďakujem za odpovede.
Stránka centrálneho notárskeho registra sa mi zíde, nevedel som že niečo také existuje.