angi07
07.12.11,10:58
Ahoj, založili sme firmu , dovážame zo zahraničia alkohol- destilát- .Máme všetky povolenia na predaj SBL .Chcema chodiť na trhy, rôzne podujatia, kde by sme chceli ponúkať ľudom ochutnávku... Colník povedal, že na rozlievanie potrebujem výučný list, alebo osvedčenie , že som ako čašník... Ale na živnostenskom úrade mi pani povedala, že nakoľko to je voľná živnosť, rozlievanie na priamu konzumáciu nepotrebujem nič. Skúsenosti???
Ďakujem!
hapeti
07.12.11,10:13
To skôr znie ako propagácia a reklama svojho podnikania, čiže ak nebudete predávať rozlievaný alkohol, tak podľa mňa netreba nič. Ale predpisy v oblasti alkoholu sú veľmi prísne, napr. neviem ako by ste pohodili v prípade miestneho zisťovanie colníkom, ak by ste náhodou mali otvorené dve rovneké fľaše, čo v prípade predaja sa nesmie.
angi07
07.12.11,11:00
Ďakujem! Ale nakoľko je to dosť drahá pálenka, na tých trhoch by som to chcela predávať za peniaze.Ale len tam. No ale neviem, prečo by som potrebovala papier na to, aby som rozlievala? Však asi viem vyliať do pohárika odmerkou ... Kdo chodí kontrolovať na takých podujatiach? Colníci , daňováci a ešte?
Dáša_
07.12.11,11:24
Kdo chodí kontrolovať na takýc odujatiach? Colníci , daňováci a ešte? Živnostenský úrad
220870
07.12.11,11:26
Podľa mňa keď predávate nápoje na priamy konzum musíte mať dostupné aj wc.
hapeti
07.12.11,11:27
Predaj pálenky po trhoch podľa mňa patrí do pôsobnosti pohostenskej činnosti, k čomu treba mať živnostenské oprávnenie.
LIZINKA
07.12.11,11:39
Živnostenský list ano ale bez dokladovania praxe a vzdelania je to ohlasovacia živnost: predaj na priamu konzumáciu neakoholických a priemyselne vyrábaných mliečnych nápojov, koktailov, piva, vína a destilátov. Povolenie na stánkový predaj, registračnu pokladňu a len toľko otvorených fľašiek koľko je registracných pokladni.
buchač
07.12.11,11:41
Podľa mňa keď predávate nápoje na priamy konzum musíte mať dostupné aj wc.


Chcema chodiť na trhy, rôzne podujatia, kde by sme chceli ponúkať ľudom ochutnávku...
...ani nie ...na nejednom trhu nie sú wc-ka ...

ale toto ma pobavilo

na tých trhoch by som to chcela predávať za peniaze
...a za čo iné ...????
Melnick
07.12.11,11:44
...ani nie ...na nejednom trhu nie sú wc-ka ...

ale toto ma pobavilo

...a za čo iné ...????


Také ľahké nevieš ?????? :D:D:D:D
mattto
07.12.11,11:45
colník nech si počíta výsluhový dôchodok a nedáva rady ohľadom živnosti :) nejedná sa ani o pohostinskú činnosť, ide o voľnú živnosť a tetky na živnostenskom majú radi, ak si uvedieš do ŽL presnú definíciu - príprava a predaj na priamu konzumáciu nealkoholických a priemyselne vyrábaných mliečnych nápojov, kokteilov, piva, vína a destilátov
Excise Duty
07.12.11,12:03
To skôr znie ako propagácia a reklama svojho podnikania, čiže ak nebudete predávať rozlievaný alkohol, tak podľa mňa netreba nič. Ale predpisy v oblasti alkoholu sú veľmi prísne, napr. neviem ako by ste pohodili v prípade miestneho zisťovanie colníkom, ak by ste náhodou mali otvorené dve rovneké fľaše, čo v prípade predaja sa nesmie.
A čo si takto prečítať aktuálne znenie § 10 ods. 7 zákona č. 105/2004 Z.z. o spotrebnej dani z liehu:
"(7)Uzatvorené spotrebiteľské balenie označené pretrhnutou kontrolnou známkou,falzifikátom kontrolnej známky alebo kontrolnou známkou, ktorá nie je v súlades týmto zákonom a osobitným predpisom, 16a) a spotrebiteľské balenie, na ktoromnie je nalepená kontrolná známka alebo ktorého označenie nie je v súlade stýmto zákonom a osobitným predpisom, 16a) sa na účely tohto zákona považuje zaneoznačené. Za neoznačené spotrebiteľské balenie sa považuje aj každé otvorenéspotrebiteľské balenie s pretrhnutou kontrolnou známkou, ktorá je falzifikátomkontrolnej známky, alebo pretrhnutou kontrolnou známkou, ktorá nie je v súlades týmto zákonom a osobitným predpisom, 16a) alebo spotrebiteľské balenie spretrhnutou kontrolnou známkou, ktoré pri predaji zo spotrebiteľského baleniana priamu ľudskú spotrebu na predajnom mieste, vrátane skladových a účelovýchpriestorov, prevyšuje dva otvorené kusy spotrebiteľského balenia s rovnakým čiarovým kódom EAN. Na účely tohto zákona sa predajným miestom rozumie miesto,kde sa predaj spotrebiteľského balenia uskutočňuje cez elektronickú registračnúpokladnicu.".
akina
07.12.11,12:29
Ide o voľnú živnosť, zamestananci pri predaji sa musia kontrole preukázať platným zdravotným preukazom a dokladom o absolvovaní hyg. minima ( pokiaľ nemajú požadovanú odbornú spôsobilosť )
mattto
07.12.11,12:58
Ide o voľnú živnosť, zamestananci pri predaji sa musia kontrole preukázať platným zdravotným preukazom a dokladom o absolvovaní hyg. minima ( pokiaľ nemajú požadovanú odbornú spôsobilosť )

myslím si, že predaj alkoholu nie je epidemiologicky závažná činnosť a preto sa odborná spôsobilosť (hyg. minimum) nevyžaduje
angi07
07.12.11,14:04
..a za čo iné ...????

Nebolo tu jasné, čo vlastne chcem, či len ponúkať ochutnávku zadarmo, alebo predávať....

LIZINKA Ďakujem! Ale asi ešte raz navštívim živnostenský úrad, aby som si bola 100 % istá.
kezeso
07.12.11,14:42
Moja známa vlastní kaviareň, nie je vyučená čašníčka, ale musela si urobiť nejaké školenie na hygiene, aj druhý kamarát má krčmu,/je poľno Ing/ a to školenie tiež absolvoval. Popýtaj sa na OHS.
kezeso
07.12.11,14:44
myslím si, že predaj alkoholu nie je epidemiologicky závažná činnosť a preto sa odborná spôsobilosť (hyg. minimum) nevyžaduje
Ja si myslí,, že treba, čítaj vyššie môj príspevok.
mattto
07.12.11,16:08
Ja si myslí,, že treba, čítaj vyššie môj príspevok.

mať kaviareň a krčmu, kde sa asi podáva aj jedlo, je rozdiel od nalievania alkoholu. Podľa §2 ods. 1 písm. r) zák.č. 355/2007 Z.z. epidemiologicky závažná činnosť je pracovná činnosť, ktorou možno pri zanedbaní postupov správnej praxe a pri nedodržaní zásad osobnej hygieny spôsobiť vznik alebo šírenie prenosného ochorenia

Podľa §15 ods. 2 cit. zákona Ak v tomto zákone nie je ustanovené inak, regionálny úrad verejného zdravotníctva zriaďuje komisie na preskúšanie odbornej spôsobilosti a vydáva osvedčenia o odbornej spôsobilosti na epidemiologicky závažné činnosti

a) v úpravniach vody a pri obsluhe vodovodných zariadení,
b) v zariadeniach starostlivosti o ľudské telo,
c) pri výrobe, manipulácii a uvádzaní do obehu potravín a pokrmov,
d) pri výrobe kozmetických výrobkov.
blavaciko
07.12.11,20:03
...

Na účely tohto zákona sa predajným miestom rozumie miesto,kde sa predaj spotrebiteľského balenia uskutočňuje cez elektronickú registračnú pokladnicu.".
takze ak bude porusovat zakon a nebude mat ERP, tak nepotrebuje licenciu od colnice :D



mať kaviareň a krčmu, kde sa asi podáva aj jedlo, je rozdiel od nalievania alkoholu. Podľa §2 ods. 1 písm. r) zák.č. 355/2007 Z.z. epidemiologicky závažná činnosť je pracovná činnosť, ktorou možno pri zanedbaní postupov správnej praxe a pri nedodržaní zásad osobnej hygieny spôsobiť vznik alebo šírenie prenosného ochorenia

Podľa §15 ods. 2 cit. zákona Ak v tomto zákone nie je ustanovené inak, regionálny úrad verejného zdravotníctva zriaďuje komisie na preskúšanie odbornej spôsobilosti a vydáva osvedčenia o odbornej spôsobilosti na epidemiologicky závažné činnosti

a) v úpravniach vody a pri obsluhe vodovodných zariadení,
b) v zariadeniach starostlivosti o ľudské telo,
c) pri výrobe, manipulácii a uvádzaní do obehu potravín a pokrmov,
d) pri výrobe kozmetických výrobkov.

aj na rozlievanie alkoholu je epidemiologicky zavazna cinnosti, pretoze aj alkohol je potravina svojim sposobom...
ak si to chceme takto pekne definovat, tak pri zanedbani postupov spravnej praxe a pri nedodrzani zasad osobnej hygieny aj rozlievanie alkoholu moze sposobit vznik alebo sirenie prenosneho ochorenia...
staci ze neumyjes pohar po niekom... aj to uz je epidemiologicky zavazne...

ak sa na to pozriem z pohladu veteriny, tak si tie peniazky za osvedcenie prosim :)
mattto
07.12.11,20:25
aj na rozlievanie alkoholu je epidemiologicky zavazna cinnosti, pretoze aj alkohol je potravina svojim sposobom...
ak si to chceme takto pekne definovat, tak pri zanedbani postupov spravnej praxe a pri nedodrzani zasad osobnej hygieny aj rozlievanie alkoholu moze sposobit vznik alebo sirenie prenosneho ochorenia...
staci ze neumyjes pohar po niekom... aj to uz je epidemiologicky zavazne...

ak sa na to pozriem z pohladu veteriny, tak si tie peniazky za osvedcenie prosim :)

nieje to epidemiologicky závažná činnosť, niekde na jarmoku bude rozlievať do plastových pohárov a alkohol nie je potravina :) ak by sme aj pripustili, že ide o epidemiologicky závažnú činnosť (čo nejde) podľa §22 ods. 5 vyhl. MZSR 585/2008 Z.z. Ak bude osoba krátkodobo vykonávať epidemiologicky závažnú činnosť na zotavovacích podujatiach pre deti alebo v iných sezónnych aktivitách, vyznačí lekár do zdravotného preukazu jeho platnosť najdlhšie na tri mesiace od jeho vydania; táto osoba odbornú spôsobilosť nepreukazuje.
kezeso
08.12.11,10:51
mať kaviareň a krčmu, kde sa asi podáva aj jedlo, je rozdiel od nalievania alkoholu. Podľa §2 ods. 1 písm. r) zák.č. 355/2007 Z.z. epidemiologicky závažná činnosť je pracovná činnosť, ktorou možno pri zanedbaní postupov správnej praxe a pri nedodržaní zásad osobnej hygieny spôsobiť vznik alebo šírenie prenosného ochorenia

Podľa §15 ods. 2 cit. zákona Ak v tomto zákone nie je ustanovené inak, regionálny úrad verejného zdravotníctva zriaďuje komisie na preskúšanie odbornej spôsobilosti a vydáva osvedčenia o odbornej spôsobilosti na epidemiologicky závažné činnosti

a) v úpravniach vody a pri obsluhe vodovodných zariadení,
b) v zariadeniach starostlivosti o ľudské telo,
c) pri výrobe, manipulácii a uvádzaní do obehu potravín a pokrmov,
d) pri výrobe kozmetických výrobkov.

Jedlá nepodávajú ani v kaviarni ani v krčme, musia mať hygienické minimum.
mattto
08.12.11,11:13
Jedlá nepodávajú ani v kaviarni ani v krčme, musia mať hygienické minimum.

bol si niekedy v kaviarni? videl si tam tie vitríny so zákuskami, zmrzlinovými pohármi, varenou čokoládou a pod.? Ale tu je to v podstate jedno, keďže to budú vykonávať krátkodobo a odbornú spôsobilosť (hygienické min.) nepotrebujú
blavaciko
08.12.11,21:28
osobne si stale myslim ze rozlievanie alkoholu je epidemiologicky zavazna cinnost.
co sa tyka vyhlasky MZSR, pochybujem ze sa jedna o sezonnu cinnost, nakolko zo zadania otazky chapem, ze zadavatelka ma v plane tuto cinnost vykonavat celorocne, nepretrzite, nebude prerusovat zivnost po kazdom podujati. Sice bude so stankom "cestovat" ale firma stale pobezi, celorocne... ine by to bolo zrejme v bufete na kupalisku... ale to je naozaj otazne... treba zadat otazku na UVZ SR
buchač
08.12.11,22:44
..a za čo iné ...????Nebolo tu jasné, čo vlastne chcem, či len ponúkať ochutnávku zadarmo, alebo predávať....LIZINKA Ďakujem! Ale asi ešte raz navštívim živnostenský úrad, aby som si bola 100 % istá.
...sa čítaš vôbec ...???????????.........

...furt nie je jasné a riešiš hygienické minimum , potiažmo preukazy ......ochutnávku ????.....a predávať ????

...videl som moslima ožratého jak hovädo , hada proti vetru ondieť ...ale toto ???

Ozaj ...

Dobrá whisky sa nedá kúpiť.
Tú máš len v podnájme !
mattto
09.12.11,06:55
osobne si stale myslim ze rozlievanie alkoholu je epidemiologicky zavazna cinnost.
co sa tyka vyhlasky MZSR, pochybujem ze sa jedna o sezonnu cinnost, nakolko zo zadania otazky chapem, ze zadavatelka ma v plane tuto cinnost vykonavat celorocne, nepretrzite, nebude prerusovat zivnost po kazdom podujati. Sice bude so stankom "cestovat" ale firma stale pobezi, celorocne... ine by to bolo zrejme v bufete na kupalisku... ale to je naozaj otazne... treba zadat otazku na UVZ SR

sezónnosť neznamená, že musí prerušovať živnosť po každom podujatí, živnosť môžeš mať nepretržite. Ich hlavnou činnosťou je dovoz a predaj alkoholu, rozlievanie na podujatí je reklamná akcia, či už za to budú pýtať peniaze, alebo rozlievať zadarmo. Sezónnosť znamená, že pár dní v roku idem na akcie, nebudem 365 dní stáť na ulici a rozlievať každému alkohol, ale vyberiem sa každý víkend na nejakú akciu, ak bude, v zime sa postavím na vianočné trhy...
blavaciko
09.12.11,07:24
takze mam sezonu kazdy vikend...
chapem ta, no ja osobne by som pouvazoval nad osvedcenim. minimalne by som kontaktoval svoj regionalny urad verejneho zdravotnictva
mattto
09.12.11,07:37
takze mam sezonu kazdy vikend...
chapem ta, no ja osobne by som pouvazoval nad osvedcenim. minimalne by som kontaktoval svoj regionalny urad verejneho zdravotnictva

okrem medzier pri chápaní právneho textu, medzery aj pri obyčajnom texte :) máš pravdu, každý víkend po celý rok je prvého mája a vinobrania, preto budú chodiť na akcie každý víkend, najradšej oslavujem prvého mája v septembri a štefansku zábavu mám najradšej na kúpalisku v auguste. Máš pravdu, je to veľmi epidemiologicky závažná činnosť, pri rozlievaní alkoholu do plastových 0,05l pohárikov treba mať skafander ako v Aktoch X a dekontaminačnú komoru a keďže si nebudú po každej akcii prerušovať živnosť, nejedná sa o sezónnosť...
blavaciko
09.12.11,07:58
mimotemy smeruje to k flamu a to tu urcite riesit nechcem... poznamku o medzerach si nebudem z tvojej strany vsimat.

nadalej tvrdim ze to sezonnost nie je. a hluposti so skafandrom si nechaj pre seba. len ti drzim palce aby ta nikto nenakazil z plastoveho poldecaka len preto ze si po zachode neumyl ruky
mattto
09.12.11,08:05
mimotemy smeruje to k flamu a to tu urcite riesit nechcem... poznamku o medzerach si nebudem z tvojej strany vsimat.

nadalej tvrdim ze to sezonnost nie je. a hluposti so skafandrom si nechaj pre seba. len ti drzim palce aby ta nikto nenakazil z plastoveho poldecaka len preto ze si po zachode neumyl ruky


tak to naďalej tvrdíš zle. Len ti držím palce, aby ťa predavačka novín cez noviny, úradník na úrade, keď sa dotkneš jeho kľučky, vychovávateľka v škôlke, ktorá ti berie dieťa do škôlky a podá ti ruku, predavačka v obchode, keď sa ťa dotkne pri výdaji peňazí... nenakazila len preto, že si po záchode neumyla ruky, dúfam, že všetci ľudia majú hygienické minimum, lebo podľa niekoho je epidemiologicky závažná činnosť každá činnosť na svete
blavaciko
09.12.11,08:22