11MON04
07.12.11,11:00
Dobrý deň,
prosím o radu. Zamestnanec mi predložil potvrdenie o darovaní krvi. Na potvrdení je uvedené, že má v súlade s paragrafom 138 "Náhrada mzdy pri výkone občianskej povinnosti a inom úkone vo všeobecnom záujme" nárok na poskytnutie pracovného voľna s náhradou mzdy zamestnávateľa na dobu nevyhnutnú. Platí ešte stále, že je to na celý deň? Ďakujem za radu.
jankasm
07.12.11,10:18
Dobrý deň,
prosím o radu. Zamestnanec mi predložil potvrdenie o darovaní krvi. Na potvrdení je uvedené, že má v súlade s paragrafom 138 "Náhrada mzdy pri výkone občianskej povinnosti a inom úkone vo všeobecnom záujme" nárok na poskytnutie pracovného voľna s náhradou mzdy zamestnávateľa na dobu nevyhnutnú. Platí ešte stále, že je to na celý deň? Ďakujem za radu.

Tak v zákone sa píše na dobu nevyhnutnú, zvyčajne to býva 1 deň, asi sa to berie ako zotavenie po odbere. My to tiež uznávame a platíme celý deň.
Ale máš to v tom § pekne rozpísané, na nevyhnutne potrebný čas, zákon presne neurčuje, že to musí byť 1 deň.
11MON04
07.12.11,10:40
Ďakujem za potvrdenie, takže to uznám na celý deň.
orlica
07.12.11,10:52
V prípade, že bol darovať krv, tak by som mu dala ako zamestnávateľ aj odmenu, nie mu striktne dokazovať, že poznám zákonník práce, ale to je vec osobného názoru,( koľko potrebuje na zotavenie po odbere) ....aj keď to myslíš správne a poctivo. Určite by som to rozlišovala od situácie, keď zamestnanec môže isť na bežné lekárske vyšetrenie aj po pracovnej dobe, pokiaľ v tom čase má ordinačné hodiny príslušný lekár ...a na dobu nevyhnutnú ....
Jednoducho by som mu bola vďačná - hoc aj anonymne, že niekomu jeho čin pomôže a aspoň ho neznechutím a neodradím od ušľachtilého činu, v dnešnej dobe to je vzácnosť :-)
tictac7
07.12.11,11:09
V prípade, že bol darovať krv, tak by som mu dala ako zamestnávateľ aj odmenu, nie mu striktne dokazovať, že poznám zákonník práce, ale to je vec osobného názoru,( koľko potrebuje na zotavenie po odbere) ....aj keď to myslíš správne a poctivo. Určite by som to rozlišovala od situácie, keď zamestnanec môže isť na bežné lekárske vyšetrenie aj po pracovnej dobe, pokiaľ v tom čase má ordinačné hodiny príslušný lekár ...a na dobu nevyhnutnú ....
Jednoducho by som mu bola vďačná - hoc aj anonymne, že niekomu jeho čin pomôže a aspoň ho neznechutím a neodradím od ušľachtilého činu, v dnešnej dobe to je vzácnosť :-)
...ja osobne na túto činnosť už niekoľko rokov obetovávam časť dovolenky, lebo sa mi naozaj nechce vysvetlovať, že hoci to robím rada, som potom dosť unavená a potrebujem si nejaké 2-3 hodky pospať...mimotemy
Katy a R
07.12.11,11:12
V prípade, že bol darovať krv, tak by som mu dala ako zamestnávateľ aj odmenu, nie mu striktne dokazovať, že poznám zákonník práce, ale to je vec osobného názoru,( koľko potrebuje na zotavenie po odbere) ....aj keď to myslíš správne a poctivo. Určite by som to rozlišovala od situácie, keď zamestnanec môže isť na bežné lekárske vyšetrenie aj po pracovnej dobe, pokiaľ v tom čase má ordinačné hodiny príslušný lekár ...a na dobu nevyhnutnú ....
Jednoducho by som mu bola vďačná - hoc aj anonymne, že niekomu jeho čin pomôže a aspoň ho neznechutím a neodradím od ušľachtilého činu, v dnešnej dobe to je vzácnosť :-)
.. však to majú aj niektorí zamestnávatelia ošetrené v kolektívnej zmluve .. napr ešte voľno nad rámec ZP - aj na druhý deň.;):)
Stina
07.12.11,11:30
;) Ja sa po odbere cítim skvele. Chodím na cytaferézu a potom idem do roboty.
Ale nie každému je po odbere fajn. :D
Deň voľna si darca naozaj zaslúži.