sanyao5
07.12.11,12:06
Dobrý deň, nevie mi, prosím Vás, niekto poradiť? Živnostník, ktorý jazdí s kamiónom, dostal šmyk na neposypanej ceste a s kamiónom vbehol do kanála. Privolaní policajti skonštatovali, že on nemá žiadnu vinu a ani žiadnu pokutu neplatil. Auto vytiatli s kanála a on ďalej pokračoval v ceste domov. Na auto je havarijná poistka, takže škoda na aute bude prelatená z tejto poistiky. Ale firma, pre ktorú pracuje, mu nevyplatila k dohodnutému dátumu faktúru s dôvodom, že mu zadržia peniaze kvôli škode, ktorú spôsobil. Má firma takto nárok zadržiavať mu peniaze? Ďakujem.
Tweety
07.12.11,11:33
Dobrý deň, nevie mi, prosím Vás, niekto poradiť? Živnostník, ktorý jazdí s kamiónom, dostal šmyk na neposypanej ceste a s kamiónom vbehol do kanála. Privolaní policajti skonštatovali, že on nemá žiadnu vinu a ani žiadnu pokutu neplatil. Auto vytiatli s kanála a on ďalej pokračoval v ceste domov. Na auto je havarijná poistka, takže škoda na aute bude prelatená z tejto poistiky. Ale firma, pre ktorú pracuje, mu nevyplatila k dohodnutému dátumu faktúru s dôvodom, že mu zadržia peniaze kvôli škode, ktorú spôsobil. Má firma takto nárok zadržiavať mu peniaze? Ďakujem. Môže posunúť splatnosť. A jedna otázka, fakturovala mu firma spôsobenú škodu?
mattto
07.12.11,11:48
Môže posunúť splatnosť.

na základe čoho môže?
Tweety
07.12.11,11:51
na základe čoho môže? A prečo by nemohol? Nikde nie je napísané, že v dátum splatnosti na faktúre musí byť aj úhrada. Pozri OZ.
LIZINKA
07.12.11,11:52
asi im spôsobil škodu na ich prevážanom tovare. takže môže. ale mala by to riešiť poisťovňa.
mattto
07.12.11,12:09
A prečo by nemohol? Nikde nie je napísané, že v dátum splatnosti na faktúre musí byť aj úhrada. Pozri OZ.

Občiansky zákonník? :) ja som si naivne myslel, že sa jedná o klasický záväzkový vzťah, kde obe strany majú určite práva a povinnosti na základe zmluvy, ktorej obsahom sú aj platobné podmienky. Ak je raz splatnosť faktúry v určitý deň a záväzok nie je do tohto dňa splnený (pri peňažnom plnení pripísané peniaze na účte), automaticky sa dlžník dostáva do omeškania a nie je možné jednostranne zmeniť zmluvné podmienky - teda posunúť deň splatnosti faktúry
Tweety
07.12.11,12:20
OZ- obchodný zákonník.
LIZINKA
07.12.11,12:22
no ved klasicky :D v zmluve ma určite že dovezie tovar z bodu A do bodu B a ruči za škody na prevážanom tovare. ak je poškodený, nemusia mu podľa mňa zaplatiť vôbec . ale to práve by mala riešiť jeho poistka.
mattto
07.12.11,12:32
OZ- obchodný zákonník.

OZ bol vždy občiansky zákonník, ObZ/ObchZ bol obchodný. Kde v obchodnom zákonníku je možnosť, že veriteľ si môže jednostranným úkonom posunúť splatnosť faktúry?
Tweety
07.12.11,12:39
OZ bol vždy občiansky zákonník, ObZ/ObchZ bol obchodný. Kde v obchodnom zákonníku je možnosť, že veriteľ si môže jednostranným úkonom posunúť splatnosť faktúry? Ak neuhradí včas, dostane sa do omeškania. Ale nikto mu nemôže prikázať uhradiť svoj záv. načas. Len tak naokraj, otázku zadal iný nick, nie?
mattto
07.12.11,12:39
no ved klasicky :D v zmluve ma určite že dovezie tovar z bodu A do bodu B a ruči za škody na prevážanom tovare. ak je poškodený, nemusia mu podľa mňa zaplatiť vôbec . ale to práve by mala riešiť jeho poistka.

trochu nezmysel :) teda, ak kamionista si splní všetky svoje povinnosti a udrie do kamióna blesk, alebo padne na kamión meteorit, náklad sa poškodí, ani tak nedostane zaplatené podľa teba? Nevieme aký typ prepravnej zmluvy mali uzavretý a či si inak dohodli náležitosti o škode...

rada pre autora: neviem ako odôvodnil nevyplatenie sumy, dostal sa do omeškania a tým pádom žalovať
mattto
07.12.11,12:49
Ak neuhradí včas, dostane sa do omeškania. Ale nikto mu nemôže prikázať uhradiť svoj záv. načas. Len tak naokraj, otázku zadal iný nick, nie?

prikazuje mu to obchodný zákonník, kedy dlžník má splniť svoj záväzok riadne a včas. Obdivujem ľudí, ktoré dokážu súkať právne rady z rukáva. Autor otázky sa pýta, či má spoločnosť nárok mu nevyplatiť faktúru. Ty si napísala, že spoločnosť môže posunúť splatnosť faktúry. Ja som sa opýtal na základe čoho môže a tu to všetko začalo... nemôže posunúť splatnosť faktúry
sanyao5
07.12.11,16:56
Ďakujem všetkým moc za odpoveď. Na prepravovanom tovare nespôsobil žiadnu škodu. Iba prednou časťou vošiel do kanála, takže škoda na aute je iba niečo na kabíne (neviem presne čo). Aj ja si myslím, že nemá nárok mu zadržiavať peniaze. Veď škodu na aute mu zaplatí poisťovňa.