Viki
08.09.04,19:01
Chcem sa s Vami poradit ohladom uctovania DPH pri zasielani balikov v tuzemsku a do krajin EU.
Zo stranky Sl. posty mam vytlacene cenniky, kde je uvedene, ktore platby su oslobodene a ktore su s 19%DPH. O platbe na poste mam len podaci listok.
Staci to na rozuctovanie dokladu na sumu oslobodenu, bez DPH a DPH??? Pozadujete na poste vyhotovenie dokladu s rozpisanim poloziek?
Ja si robim rozuctovanie sama, podla toho co je oslobodene a co s DPH.
Ma z Vas niekto skusenosti s DU.... hmmmm ako to robite Vy?

Prajem pekny podvecer. Viki
Viki
10.09.04,05:18
Dobre ranko prajem :)

Nikto z Vas neuctuje postovne???
Prosim poradte, ako to robite s DPH - podla coho si ju mozem uplatnit na vstupe?
aladin
15.11.04,11:38
no asi by trebalo ist na postu a zaregistrovat sa u nix... a potom automatickz budu vystavoat fakturu .....ano ,... na 8 sk postovne resp 20 doporucene... tak som to kdesi videl
Luba
15.11.04,12:02
Bežné poštovné napr. z doporučených listov, je od DPH oslobodené, takže žiadny daňový doklad ani faktúru od pošty netreba. Patrí to k tzv. univerzálnym službám. Myslím, že aj posielanie balíkov je také. K takým službám, ktoré sú zaťažené DPH, dáva pošta sama daňový doklad (napr. k plateniu za poštový priečinok), treba len pri vystavovaní faktúry oznámiť svoje IČpD. Ale keď Ty uvádzaš do faktúry položku poštovné, musíš ju zaťažiť DPH, lebo nie si pošta.
Susan
15.11.04,13:49
Teraz v októbri som sa stretla s tým, že firma posielala na dobierku nejake dokumenty (listová zásielka) a sumu poštovného, ktorú zaplatila na pošte za dobierku si zároveň zahrnula do vystavenej faktúry, ale neuplatnila k poštovnému DPH. Teraz, po pečítaní príspevku nie som si istá, ako to vlastne má byť!! Na pošte mi povedali, že zaplatené poštovné nepodlieha DPH, tak som to automaticky brala, že ani poštovné zahrnuté vo faktúre nepodlieha DPH. Viete mi poradit v ktorom § o DPH si uvedené môžem prečítat?
Marta L
15.11.04,13:59
Ak fakturujem niekomu za tovar posielam to napr. dobierkou alebo ja platím poštovné a prenášam ho na odberateľa vo faktúre, uplatním k poštovnému DPH takú ako pri tovare. Vyplýva to z ustanovenia zákona o DPH, ktorý hovorí o základe dane, kde všetky náklady súvisiace s dodávkou sa premietnú do základu dane.
Luba
15.11.04,14:16
Je to tak, ako píše Marta L. Keď nie si poštový podnik, ktorý ma poštové činnosti v predmete podnikania, tak sa Ťa oslobodenie od DPH netýka. Je to v § 28 zák. o DPH, poštové definície sú v zák. 507/2001 o poštových službách.
Viki
15.11.04,15:30
Bežné poštovné napr. z doporučených listov, je od DPH oslobodené, takže žiadny daňový doklad ani faktúru od pošty netreba. Patrí to k tzv. univerzálnym službám. Myslím, že aj posielanie balíkov je také. K takým službám, ktoré sú zaťažené DPH, dáva pošta sama daňový doklad (napr. k plateniu za poštový priečinok), treba len pri vystavovaní faktúry oznámiť svoje IČpD. Ale keď Ty uvádzaš do faktúry položku poštovné, musíš ju zaťažiť DPH, lebo nie si pošta.
V tých poštových službách je to dosť komplikované.
Mne sa nejednalo o listové zásielky, tie sú oslobodené od DPH, ale o zasielanie balíkov. A tam je situácia iná.
Napr. DPH podlieha sadzba za balík do EU nad 15 kg pri tomto balíku aj služba krehké a ak je poistený, tak aj poistenie a plombovanie. Ale pri balíku do 15 kg DPH podlieha len služba krehké a pri poistení len plombovanie.
Napr. pri tuzemských balíkoch do 15 kg
- na dobierku, krehký a poistený - DPH podlieha len plombovanie balíka
- na dobierku, krehký a nepoistený - DPH podlieha služba krehké a dobierka

...Pri okienku nič nevedeli o vydávaní faktúry s rozpisom DPH a tak som to riešila cez vedúcu pošty -kde som dostala informáciu, že pracovníčky sú poučené.
Dnes je situácia taká, že pri každom podávaní balíka mi vystavia faktúru na počkanie s rozpisom DPH.

Keď ja účtujem poštovné, prepravné súvisiace s odoslaním balíka, zaťažujem to DPH - je to služba.
Nika
15.11.04,15:55
Nepatrí to síce sem ale s poštou mám svoje skúsenosti. Posielali sme väčšie množstvo zásielok, ktoré nie sú oslobodené od DPH. Museli sme zaplatiť v hotovosti dosť veľkú sumu(50tis). Od okóbra je Sl.pošta a.s.Vystavili nám "daňový doklad" s názvom sl. pošta Š.P. Nesedí ani IČO ani IČ DPH. Navyše tam nikde nebolo udvdené, že sme zaplatili v hotovosti. Odôvodnili to tým, že nemajú nové tlačivá.