marcel109
07.12.11,18:48
Ahojte, mám internetový obchod kde položky tovaru sú dosť malé ale objem faktúr ročne je okolo 4000 kusov, čo veľmi zaťažuje účtovníctvo a tiež je to veľmi nákladné. Stretol som sa s možnosťou robiť účtenky na pokladni a na toto sa aj chcel opýtať či by to bolo možné robiť takto. Ide o to, že tovar posielam na dobierku zákazníkom, na pokladni by som potom dával platbu šekom a pokladničný blok by som im jednoducho vložil do balíka. Ak by sa balík vrátil späť urobil by som storno respektíve vrátenie tovaru. Je to teda možné a mohli by ste mi napísať ako by sa to malo správne robiť ? Ďakujem pekne.
Sarlotka
07.12.11,18:00
neviem ci spravne rozumiem otazke

objednany tovar zasielate postou na dobierku
su dve moznosti:
1. po úhrade dobierky zo strany odberatela Vam suma pride priamo na bank.ucet - v tomto pripade ide teda o uhradu VAsej faktury na bank. ucet
2. po uhrade dobierky zo strany odberatela si vyzdvihnete peniaze na poste - v tomto pripade ide teda o uhradu Vasej fakturu na pokladnu
KEJKA
07.12.11,19:01
ja si myslím, že on nechce robiť faktúry, ale rovno bloky z ERP, aj ked nedostal peniaze.
Počkajme na upresnenie zadania.
marcel109
29.12.11,20:18
ja si myslím, že on nechce robiť faktúry, ale rovno bloky z ERP, aj ked nedostal peniaze.
Počkajme na upresnenie zadania.

Dobrý, ani som si nevšimol reakcie na moju založenú tému. Áno "KEJKA" chcem robiť rovno z ERP aj keď ešte peniaze nemám pretože som to poslal na dobierku, čo je najčastejší spôsob. Potom máme platbu vopred a cez platobné systémy ako paypal ale to je už rovnaké ako na účet. Jedná sa mi o to, že faktúrami sa mi veľmi zaťažuje účtovníctvo. Stretol som sa už s týmto spôsobom a chcel by som to využiť pokiaĺ je to daňove správne. Popíšte mi prosím či storno budem robiť klasicky potom. Ďakujem pekne.
riuska
29.12.11,23:06
Dobry den prajem,
ved aj blok z registracnej pokladne musite zauctovat v uctovnictve rovnako ako fakturu. Faktury nemusite zakaznikom tlacit, ale zasielat ich mozete v PDF forme (ak sa nemylim)... Pokial mate iba eshop a nemate osobne odbery tovaru iba zasielate bud na dobierku (peniaze Vam potom pridu na ucet alebo Vam ich vyplatia na poste) alebo platby prevodom (ucet, paypal), tak by Ste nemusel mat ani registracnu pokladnu...
Ako potom budete riesit reklamacie? Ked Vam zakaznik bude reklamovat iba cast zaslanej zasielky? Pre mna su prehladnejsie faktury, kde je presne rozpisany tovar...
VieraM
30.12.11,21:28
Na Vašom mieste by som určite našla riešenie ako si prácu zlahčiť, účtovať 4000 faktúr je zbytočné. Dá sa to riešiť registračnou pokladnicou.
Ak vaša pokladnica dokáže písať položkovite názov tovaru a všetko ostatné čo by nahradzovalo faktúru tak to je v pohode. Ak nie tak by som to riešila dodacím listom a dokladom z pokladnice. Nablokujte tovar ako platbu kreditom a potom párujete s príjmom na účet. Nie je pravda že by sa musel účtovať každý pokladničný blok !! Môžete účtovať len mesačnú uzávierku. A reklamácia je tiež jednoduchá. Takým istým spôsobom ako keď predáte tovar v hotovosti a príde vám zákazník tovar vrátiť. Musí zákazník s tovarom vrátiť aj doklad z pokladnice.
Teda zhrniem - áno vaša úvaha je správna a dá sa to v tomto zmysle aj účtovať, len treba dobrú a presnú evidenciu.
VieraM
30.12.11,21:29
Dobry den prajem,
ved aj blok z registracnej pokladne musite zauctovat v uctovnictve rovnako ako fakturu. Faktury nemusite zakaznikom tlacit, ale zasielat ich mozete v PDF forme (ak sa nemylim)... Pokial mate iba eshop a nemate osobne odbery tovaru iba zasielate bud na dobierku (peniaze Vam potom pridu na ucet alebo Vam ich vyplatia na poste) alebo platby prevodom (ucet, paypal), tak by Ste nemusel mat ani registracnu pokladnu...
Ako potom budete riesit reklamacie? Ked Vam zakaznik bude reklamovat iba cast zaslanej zasielky? Pre mna su prehladnejsie faktury, kde je presne rozpisany tovar...

Dovolím si nesúhlasiť s týmto názorom.
riuska
30.12.11,22:45
Nie je pravda že by sa musel účtovať každý pokladničný blok !! Môžete účtovať len mesačnú uzávierku.
.

S tymto si dovolim nesuhlasit! Doteraz to bolo mozno aj mozne..aj ked mne to danova poradkyna vyslovene neodporucila. Teraz od noveho roka je povinnost mat uz fiskalnu pokladnu a na tej uz ani nie je moznost urobit mesacnu uzavierku. Vela podnikatelov to robilo tak, ze na konci mesiaca nauctovali az mesacnu uzavierku a neuctovali denne uzavierky. Je pravda, ze regitracnou pokladnou usetri cas a nebude uctovat kazdu fakturu zvlast (ani blok), ale dennu uzavierku musi nauctovat denne.
VieraM
30.12.11,23:00
S tymto si dovolim nesuhlasit! Doteraz to bolo mozno aj mozne..aj ked mne to danova poradkyna vyslovene neodporucila. Teraz od noveho roka je povinnost mat uz fiskalnu pokladnu a na tej uz ani nie je moznost urobit mesacnu uzavierku. Vela podnikatelov to robilo tak, ze na konci mesiaca nauctovali az mesacnu uzavierku a neuctovali denne uzavierky. Je pravda, ze regitracnou pokladnou usetri cas a nebude uctovat kazdu fakturu zvlast (ani blok), ale dennu uzavierku musi nauctovat denne.

Neni to pravda. Účtujem registračnú pokladnicu dva roky. Nie všetci majú povinnosť až od 1.1.2012 ! Pokladnica robí intervalovú uzávierku a tú zaúčtujem raz mesačne. Neviem si predstaviť keby ste mala 20 pokladníc kde sa robia uzávierky 2x denne, či by ste každú jednu vedela časovo zvládnuť! Povedzte mi § ktrorý zakazuje účtovať tržbu raz za mesiac a uznám že máte pravdu !!
riuska
31.12.11,21:11
Nie je chybou vystaviť PPD raz za mesiac, ale pre lepšiu a kvalitnejšiu evidenciu pohybu financií v pokladni a hlavne v nasom pripade zasob tovaru je to lepšie za každý deň. Mame tovar, ktoreho nazvy su dost dlhe a hlavne ked ho chceme rozlisit treba hladat kody tovaru..neda sa nam nahrat cely nazov tovaru do registracnej pokladne (je tam obmedzena dlzka nazvu), takze potom to dohladavanie nie je az take jednoduche ako pisete v pripade reklamacie. Dalsie evidencie ako Ste uviedli by rovnako komplikovali pracu. Nie je jednoduchsie si v ehop aplikacii vystavit fakturu a potom ju vyexportovat do xml a nasledne naimportovat do uctovneho programu??? Vystavovanie blokov z reg.pokladne je urcite prakticke...beriem...Nasa skusenost vsak je ina...vrateny tovar do 7 dni, neprevzate zasielky, reklamacie, vymeny tovaru...toto vsetko je na dennom poriadku (a nie jeden zakaznik)...Pre nas je jednoduchsie toto vsetko spravovat prostrednictvom fakturacie, je prehladnejsia a hlavne mame v tom poriadok. Dohladavajte kazdy den napr.10 zasielok (ciastocne vratenych) podla blokov z reg.pokladne kde nemate moznost dat cely nazov tovaru...Mame 25 000 druhov tovaru, nie drahy tovar ale treba ho evidovat. Nie je potrebne sa obavat, ze nam nebude sediet iventura...to je dalsi cas, ktory nam to usetri.
Pozeram sa tuto situaciu aj z ineho pohladu a nie iba z pohladu uctovnicky. Bavime sa o tom co je pracnejsie, podla mna by ma cakalo ovela viacej prace potom ak by som si to tak zlahcila... ale mozno zadavatel temy nema tolko poloziek na sklade (iba tolko faktur) a pre neho by to bolo vyhodne...Pre nas bola priorita investovat do toho, aby sme prepojili shop s uctovnym progranom.
marcel109
01.01.12,20:55
Na Vašom mieste by som určite našla riešenie ako si prácu zlahčiť, účtovať 4000 faktúr je zbytočné. Dá sa to riešiť registračnou pokladnicou.
Ak vaša pokladnica dokáže písať položkovite názov tovaru a všetko ostatné čo by nahradzovalo faktúru tak to je v pohode. Ak nie tak by som to riešila dodacím listom a dokladom z pokladnice. Nablokujte tovar ako platbu kreditom a potom párujete s príjmom na účet. Nie je pravda že by sa musel účtovať každý pokladničný blok !! Môžete účtovať len mesačnú uzávierku. A reklamácia je tiež jednoduchá. Takým istým spôsobom ako keď predáte tovar v hotovosti a príde vám zákazník tovar vrátiť. Musí zákazník s tovarom vrátiť aj doklad z pokladnice.
Teda zhrniem - áno vaša úvaha je správna a dá sa to v tomto zmysle aj účtovať, len treba dobrú a presnú evidenciu.

Dobrý, ďakujem za každú radu ono evidenciu by som mal bezproblémovú a toto mám už aj vyriešené aj STORNO mi bolo jasné, jednalo sa mi hlavne o to, či to tak bude možné...ušetrí to množstvo práce účtovníkovi a tak bude pre mňa aj menej nákladné. Existuje aj na to nejaký zákon čo to povoľuje ? Budem teda účtovať cez pokladňu a dokladať to dodacím listom, kde budu presne rozpísané položky. Čo sa týka naúčtovania poštovného tak to môžem na pokladni tiež v pohode naúčtovať tú položku však ?
tictac7
01.01.12,21:06
...lidičky, toto, čo tu riešite - nie je tak troška mimo?
Pokiaľ viem, cez pokladňu (je teraz úplne irelevantné či podľa zákona o ERP, alebo vyhlášky) evidujem TRŽBY prijaté v hotovosti alebo ekvivalentom. No a ja osobne, pokiaľ ten ekvivalent nie je hneď (teda napr. cez POS-terminál) na prevádzke, tak to nie je tržba, ktorá má ísť cez kasu. Akonáhle posielam niečo na dobierku...atď. - čistá faktúra - kasa tam nemá čo hľadať. Toť môj názor.
Viem, že Vy, čo sa tu vyjadrujete s tým nesúhlasíte, ale máte iný názor len preto, lebo to robíte tak, ako to robíte, aby ste si uľahčili prácu. Dajte mi na Vaše tvrdenia oporu v zákone..... Vďaka....
marcel109
01.01.12,21:11
...lidičky, toto, čo tu riešite - nie je tak troška mimo?
Pokiaľ viem, cez pokladňu (je teraz úplne irelevantné či podľa zákona o ERP, alebo vyhlášky) evidujem TRŽBY prijaté v hotovosti alebo ekvivalentom. No a ja osobne, pokiaľ ten ekvivalent nie je hneď (teda napr. cez POS-terminál) na prevádzke, tak to nie je tržba, ktorá má ísť cez kasu. Akonáhle posielam niečo na dobierku...atď. - čistá faktúra - kasa tam nemá čo hľadať. Toť môj názor.
Viem, že Vy, čo sa tu vyjadrujete s tým nesúhlasíte, ale máte iný názor len preto, lebo to robíte tak, ako to robíte, aby ste si uľahčili prácu. Dajte mi na Vaše tvrdenia oporu v zákone..... Vďaka....

Zdravím, no nieje to asi tak ako hovoríte...mňa to ale zaujíma preto lebo som sa s tým už stretol a to u cca 5 eshopoch a z toho jeden ktorý má ročný obrat niekoľko miliárd korún :-) nejdem ho tu písať lebo neviem či môžem ale on asi vie že účtovať to tak je možné :-)
tictac7
01.01.12,21:15
Zdravím, no nieje to asi tak ako hovoríte...mňa to ale zaujíma preto lebo som sa s tým už stretol a to u cca 5 eshopoch a z toho jeden ktorý má ročný obrat niekoľko miliárd korún :-) nejdem ho tu písať lebo neviem či môžem ale on asi vie že účtovať to tak je možné :-)

...ale ja píšem, že nikomu jeho tvrdenia nevyvraciam - chcem sa tiež niečo naučiť (nie vždy len prispievam, v niektorých témach sa aj ja učím...o tom je hádam tento web) a preto opakujem - dajte mi niekto oporu v zákone....
marcel109
22.01.12,10:16
Na Vašom mieste by som určite našla riešenie ako si prácu zlahčiť, účtovať 4000 faktúr je zbytočné. Dá sa to riešiť registračnou pokladnicou.
Ak vaša pokladnica dokáže písať položkovite názov tovaru a všetko ostatné čo by nahradzovalo faktúru tak to je v pohode. Ak nie tak by som to riešila dodacím listom a dokladom z pokladnice. Nablokujte tovar ako platbu kreditom a potom párujete s príjmom na účet. Nie je pravda že by sa musel účtovať každý pokladničný blok !! Môžete účtovať len mesačnú uzávierku. A reklamácia je tiež jednoduchá. Takým istým spôsobom ako keď predáte tovar v hotovosti a príde vám zákazník tovar vrátiť. Musí zákazník s tovarom vrátiť aj doklad z pokladnice.
Teda zhrniem - áno vaša úvaha je správna a dá sa to v tomto zmysle aj účtovať, len treba dobrú a presnú evidenciu.

Dobrý deň pani Vierka, ja nemám na pokladni funkciu kreditom ale mám tam len dve a to ŠEK a KARTA a preto to účtujem ako platbu šekom, na dennej uzávierke mi potom ale píše napríklad že hotovosť v pokladni: 80€ šekov v pokladni: 150€ a teraz ma trošku zneisťuje to, že či by som ten šek tak aj nemal mať v prípade daňovej kontroly, prípadne či sa týmto spôsobom neúčtujú stravné lístky atď. ? :-(