Kejt
07.12.11,20:33
Dobrý večer chcela by som sa opýtať na DPH prepočítanú koeficientom vopred ďakujem za radu. Spoločnosť s.r.o. kúpila budovu,táto budova sa prerábala vymieňali sa tam okná robila sa tam fasáda, malovanie.Prenajímame tieto priestory rôznym nájomníkom platcom aj neplatcom DPH mesačne vystavujem zvlášť faktúru na nájom a zvlášť fa na energie,energie dávam každému nájomníkovi s DPH(aj neplatcom),chcela som sa opýtať akým spôsobom sa krátia vstupy a ktoré všetky vstupy sa krátia napr. mesačná faktúra na elektriku,plyn,faktúry z tých prerábok a ešte by som sa chcela opýtať či sa musí toto krátenie hlásiť aj na daňový úrad a či je tam aj nejaká lehota na nahlásenie. Ďakujem za radu.
KEJKA
07.12.11,19:43
všetko tu máš na Porade vyriešené. Faktúry za energie nekrátiš, ved píšeš, že ich ďalej všetky fakturuješ s DPH. Faktúry a bloky za opravy krátiš koeficientom, lebo opravenú budovu prenajímaš za nájomné aj s DPH aj bez DPH - teda máš dodania oslobodené aj dobrovoľne zaťažené DPHčkou. Ak sro súčasne sedí v tejto budove, čiže tiež spotrebúva energie, tak potom treba riešiť aj krátenie energií, alebo vhodne rozdeliť každú faktúru /vyňať z nej časť na spotrebu firmy a z nej napr. dobrovoľne DPH neodpočítať-to len vymýšľam/, aj tak neviem, či v nej sro sedí, alebo aj nie. Tiež treba krátiť iné náklady firmy, tzv.režijné, tie krátiť všetky, lebo náklady na administratívu sro sa podieľajú na tržbách oslobodených aj neoslobodených od DPH. Krátenie hlásiš na DU v prvom roku používania koeficientu, kedže prvý rok si ho volíš a treba ho mať odsúhlasený s DU. Toto však bude lepšie overiť v zákone, pravidlá sa menili, kedysi sa postupovalo podľa "skutočného" koeficientu. O lehote neviem, ale logicky to treba mať doriešené 30 dní pred prvým použitím koeficientu.
Moja otázka - ako sa ti číta všetko v jednom odstavci, bez členenia ?