matisek77
26.01.06,17:11
Ahojte,
chcem sa opytat uctovnikov profikov.. nastal mi taky pripad, s jednou firmou som uzavrel spolupracu, dovolil som im pouzit ich chladice na vodu na mojej akcii, bez financneho plnenia.. pri dovoze chladicov som im zaplatil zabezpeku na ich zariadenie v sume 15.000 Sk (PPD, VPD), pri ich odvoze mi tych 15.000 Sk vratili (PPD, VPD). Ako to mam spravne zauctovat v penaznom denniku? Zatial to mam tak, ze to bol vyber a nasledne vklad do pokladnice, ale uz v dalsich stlpcoch to zahrnute nemam.

Vopred dakujem,

s pozdravom
matisek77 :-)
matisek77
27.01.06,19:18
Kedze sa mi nikto neozval, zauctujem to tak, ze prijem (zaloha - zabezpeka) je prijem nezahrnuty do zakladu dane, vydavok (vratenie zalohy - zabezpeky) je vydavok nezahrnuty do zakladu dane. Nie som profik v uctovnictve, vychadza mi to tak logicky, nakolko zaloha nie je moj prijem suvisiaci s podnikanim. Ak sa mylim, opravte ma.
ondrejvla
28.01.06,15:23
Kedze sa mi nikto neozval, zauctujem to tak, ze prijem (zaloha - zabezpeka) je prijem nezahrnuty do zakladu dane, vydavok (vratenie zalohy - zabezpeky) je vydavok nezahrnuty do zakladu dane. Nie som profik v uctovnictve, vychadza mi to tak logicky, nakolko zaloha nie je moj prijem suvisiaci s podnikanim. Ak sa mylim, opravte ma.

matisek77, nevidela som predtým tvoju otázku, podľa toho čo píšeš, sa jedná o krátkodobú zábezpeku, a prevdepodobne ide o JÚ, tak je tvoje logické uvažovanie správne.
Nabudúce ak zadáš otázku, musíš napísať o aké účtovníctvo sa jedná, ale úplne najlepšie urobíš, ak si dáš hľadaj: zábezpeka* a určite tu bude viac tém s týmto problémom.
Soňula
22.11.06,11:01
Mám jednu otázku ohľadom zabezpeky. V roku 2005 sme poskytli finančnú zabezpeku firme, ktorá nám fakturuje pohonné hmoty. Táto zabezpeka je dlhodobá, nemáne na ňu doklad, je to podmienka uvedená v zmluve. Ako mala byť zaučtovaná v JÚ táto zabezpeka? Doteraz nebola použitá, je to vlastne zabezpeka pre prípad, že by sme fa za pohonné hmoty neuhradili.
Ďakujem za odpoveď , nechcela som zadávať novú tému, dúfam, že si moju otázku všimnete..../
ormika
22.11.06,11:22
Mám jednu otázku ohľadom zabezpeky. V roku 2005 sme poskytli finančnú zabezpeku firme, ktorá nám fakturuje pohonné hmoty. Táto zabezpeka je dlhodobá, nemáne na ňu doklad, je to podmienka uvedená v zmluve. Ako mala byť zaučtovaná v JÚ táto zabezpeka? Doteraz nebola použitá, je to vlastne zabezpeka pre prípad, že by sme fa za pohonné hmoty neuhradili.
Ďakujem za odpoveď , nechcela som zadávať novú tému, dúfam, že si moju otázku všimnete..../
A to akože nemáte doklad ? :confused: Hoci je tvoja podmienka uvedená v zmluve, tak si ju predsa musela vyplatiť z pokladne alebo z BÚ, takže doklad musíš mať. A zábezpeka v JÚ sa zapisuje do knihy záväzkov ako záväzok voči firme, následnej jej úhrada v peňažnom denníku a zároveň do knihy pohľadávok, lebo zase tebe tá firma v podstate dlhuje vrátiť zábezpeku. Takže v pohľadávkach ti bude stále vykazovať ako neuhradnú pohľadávku až dokedy vám ju firma nevráti.
Soňula
22.11.06,11:36
A to akože nemáte doklad ? :confused: Hoci je tvoja podmienka uvedená v zmluve, tak si ju predsa musela vyplatiť z pokladne alebo z BÚ, takže doklad musíš mať. A zábezpeka v JÚ sa zapisuje do knihy záväzkov ako záväzok voči firme, následnej jej úhrada v peňažnom denníku a zároveň do knihy pohľadávok, lebo zase tebe tá firma v podstate dlhuje vrátiť zábezpeku. Takže v pohľadávkach ti bude stále vykazovať ako neuhradnú pohľadávku až dokedy vám ju firma nevráti.


Doklad výpis z účtu to samozrejme máme, ja som myslela že nemáme konkrétny doklad, že sme im zabezpeku dali. Ešte by som mala otázku, dá sa niak táto zabezpeka upraviť v tomto roku? Žaevidovať neuhradenú pohľadávku-zabezpeku? Za mynulý rok sa to vo výkazoch za rok 2005
" žiaľ " zanedbalo.:cool:
ormika
22.11.06,11:46
Doklad výpis z účtu to samozrejme máme, ja som myslela že nemáme konkrétny doklad, že sme im zabezpeku dali. Ešte by som mala otázku, dá sa niak táto zabezpeka upraviť v tomto roku? Žaevidovať neuhradenú pohľadávku-zabezpeku? Za mynulý rok sa to vo výkazoch za rok 2005
" žiaľ " zanedbalo.:cool:
Soňula, veď konkrétny doklad že ste im zábezpeku dali je výpis z účtu. A zaevidovať do knihy pohľadávok to môžeš aj teraz, aby si mala prehľad. A do textu kľudne poznač že je to finančná zábezpeka na PHM 2005. Ale veď ty vieš čo si tam máš napísať....:)
Soňula
22.11.06,11:58
Ormika, moc si mi pomohla. To som si myslela, že nik nazareaguje.
Ďakujem.
ormika
22.11.06,12:01
Ormika, moc si mi pomohla. To som si myslela, že nik nazareaguje.
Ďakujem.
Niet začo.....;)