zazi
09.12.11,07:44
Dobrý deň. V podniku predávame živé zvieratá, ktoré dávame na nutnú porážku.Vystavíme faktúru. Odberateľ nám príde faktúru uhradiť do pokladne.Musím na túto prijatú platbu vystaviť od 1.1.2012 doklad z registračnej pokladne keď sa jedná o živé zvieratá?
Aljok
09.12.11,06:47
Mila123
09.12.11,06:53
o aké zvieratá ide? v prílohe zákona sú nejaké vymenované, ak ich predávate, musíte mať.....
Aljok
09.12.11,06:59
o aké zvieratá ide? v prílohe zákona sú nejaké vymenované, ak ich predávate, musíte mať.....
V prílohe zákona sú vymenované služby.
Alebo mi ušla nejaká novelizácia?
Mila123
09.12.11,07:05
V prílohe zákona sú vymenované služby.
Alebo mi ušla nejaká novelizácia?

nič ti neušlo......
v § 3 ods. 2 zákona....medzi vymenovanými službami je aj tovar....aj
- predaj živých zvierat (s výnimkou akv. rybičiek , exotov (vtáky, hady, škrečkov, morčiat a iných hlodavcov)....
Aljok
09.12.11,07:12
nič ti neušlo......
v § 3 ods. 2 zákona....medzi vymenovanými službami je aj tovar....aj
- predaj živých zvierat (s výnimkou akv. rybičiek , exotov (vtáky, hady, škrečkov, morčiat a iných hlodavcov)....
Preto som v mojom prvom príspevku dala link na tému, v ktorej citujem presne tento § 3, ktorý je v zákone a nie v prílohe... :D
Mila123
09.12.11,07:15
Preto som v mojom prvom príspevku dala link na tému, v ktorej citujem presne tento § 3, ktorý je v zákone a nie v prílohe... :D
ja sa s Tebou neškriepim......
VieraPopluharova
09.12.11,08:29
Možno Vám príde moja otázka smiešna, ale prosím ako je to s dennými vkladmi, musí sa vkladať každý deň do ERP, nestačí ak tam ostane zostatok z predchádzajúceho dňa? Či na konci dňa musí byť pokladňa na nule?
Ďakujem
Mila123
09.12.11,08:33
mojej kamoške, kaderníčke som odporúčala ráno keĎ príde do práce, prepočítať drobňáky (má ich tam na vydávanie) a urobiť vklad do ERP.....budú jej sedieť peniažky za celý deň.....resp. nebude mať naviac peňazí ako zinkasovala....
tak ja odporúčam robiť vklady......
VieraPopluharova
09.12.11,08:57
Ďakujem.....
nela07
25.12.11,19:00
Ahojte, firma má ERP s predprípravou na fiškálny modul. Tržby za kozmetické služby prijíma cez ERP. Prijíma aj úhradu za pohľadávky - faktúry za refakturáciu prenájmu časti priestorov. Tie prijíma cez PPD. Ako to bude od 1.1.2012:
1. musia dať upraviť pokladňu a používať už fiškálnu pokladňu ?
2. úhrady pohľadávok musia prijímať cez PPD?
Ďakujem za odpovede.
Mila123
25.12.11,21:00
1/ áno
2/ môžu
vajda65
26.12.11,07:26
Chcem sa opýtať, firma dostáva úhrady za faktúry platbou na účet alebo na dobierku, z toho je zrejmé že nemusí mať registračnú pokladňu.
V prípade dotácia pokladnice predpokladám tiež nie ale čo v prípade že úhrádza v hotovosti niektoré dodavateľské faktúry (to musí mať predpkladám druhá strana, ale toto je za nepravidelnú prepravu osôb mesačný paušál čo myslím bolo v tých výnimkách), dalej úhrada dohodnuté platby za zmluvy o dielo, prípadne vypláca podiely spoločníkom v hotovosti.

Dakujem za odpovede.
Alenaa
28.12.11,12:34
Naša firma má dve strediská,

jedno stred. má maloobchodný predaj - samozrejme RP - ak predáme tovar na faktúru a uhradia ju v hotovosti, myslím si, že je nutné prijať platbu cez RP /naprogramovať pokladňu ako príjem - kde neúčtujeme o DPH/

druhé stredisko sa venuje činnosti, kde nie je povinné RP - dúfam, že tam môžeme pokračovať po starom.

Ďakujem za potvrdenie, prípadne opravu.

Alena
zuzana
28.12.11,13:29
Ak predávame štrky, piesky, ktoré dovezieme zákazníkovi domov, teda spolu s dopravou, je povinnosť mať ERP?
gamako
28.12.11,13:45
pokladňa večer pri uzávierke vynuluje vklad a ráno sa vždy začína s nulou, preto je nutný vklad každý deň, keď disponujete nejakou hotovosťou na vydávanie napríklad.
Mila123
28.12.11,13:48
predávate tovar, či materiál ...je to jedno z pohľadu zákona o ERP......za prijatú platbu za štrk musí byť ERP a za dovoz? pozri do prílohy zákona a podľa toho sa zariadite, resp. ak budete účtovať cez ERP za štrk naúčtujte tam aj dopravu.....
zuzana
28.12.11,17:34
Veď to neviem, lebo niekde som čítala, že keď sa tovar alebo materiál predáva so službou ktorá nepodlieha zákonu, tak netreba registračnú pokladňu.
Mila123
28.12.11,17:39
pozri si otázky a odpovede na web. stránke drsr.sk....možno tam to bude, popr. prečítaj si zákon......
KEJKA
28.12.11,17:44
Veď to neviem, lebo niekde som čítala, že keď sa tovar alebo materiál predáva so službou ktorá nepodlieha zákonu, tak netreba registračnú pokladňu.
trochu si prehodila slovosled,
ak sa dodáva služba /pritom nesmie byť uvedená v Prílohe/ tak netreba ERP na hotovosť a to ani pri použití potrebného materiálu.
U teba nie je prioritná doprava, nedodávaš dopravné služby, dodávaš tovar. Doplnková služba =doprava vchádza do ceny predávaného tovaru/materiálu/. Pri platbe v hotovosti musíš mať ERP.
ajacik
28.12.11,18:09
Dobry vecer

Chcem Vas poprosit o radu. Ako je to s prijimanim uhrady faktury, ktora je vystavena v cudzej mene.
Idem pozerat aj ine prispevky a zakon, len ak by mi niekto vedel poskytnu info, budem rada.

dakujem krasne za pomoc
Mila123
28.12.11,18:14
ERP musí byť nastavená na minimálne 2 meny, jedna v € a ďalšiu si vyberieš akú potrebujete........prijímať aj iné meny ako je € nie je zakázané.....
ajacik
28.12.11,18:15
Dakujem krasne za odpoved
zuzana
28.12.11,19:39
Takže budem musieť mať ERP.Mne tá doprava nevchádza do ceny materiálu, al sa faktúruje a účtuje samostatne na 602-ku.
Laura1
28.12.11,19:54
Ahojte,
u nás konateľ vložil do pokladne určitú sumu jednorázovo, ktorú tam chce nechať - t.j. nevynuluje pokladňu,- po dennej uzávierke vyberie len dennú tržbu. "pevný príjem" ostáva a s tým začína každé ráno. Niekto mu tak poradil, tvrdí, že je to v poriadku.
Pokúsim sa pozrieť do zákona, ale ak to máte poruke, skúste mi citovať príslušnú časť...
Ďakujem.

/chcem mu argumentovať a musím to podložiť/
Mila123
28.12.11,19:56
Ahojte,
u nás konateľ vložil do pokladne určitú sumu jednorázovo, ktorú tam chce nechať - t.j. nevynuluje pokladňu,- po dennej uzávierke vyberie len dennú tržbu. "pevný príjem" ostáva a s tým začína každé ráno. Niekto mu tak poradil, tvrdí, že je to v poriadku.
Pokúsim sa pozrieť do zákona, ale ak to máte poruke, skúste mi citovať príslušnú časť...
Ďakujem.

/chcem mu argumentovať a musím to podložiť/
je pre Vás problém urobiť ráno vklad do ERP /operáciu).....aby Vám v prípade kontroly sedeli peniaze? resp. neboli nazvyš?
Laura1
28.12.11,20:03
Podľa mňa to nie je problém, ale keď "niekto" mu tvrdí, že je to ok, - tak to chce robiť. :(
tictac7
28.12.11,20:18
Podľa mňa to nie je problém, ale keď "niekto" mu tvrdí, že je to ok, - tak to chce robiť. :(

...tak prečo mu chceš argumentovať, keď aj Ty uznávaš, že je to O.K.?!
KEJKA
28.12.11,21:18
Takže budem musieť mať ERP.Mne tá doprava nevchádza do ceny materiálu, al sa faktúruje a účtuje samostatne na 602-ku.
to je jedno, dôraz bol na to opačnom slovoslede.
ak si odmyslíš dopravu, tak predávaš tovar a ak za hotovosť, tak musíš mať ERP.
KEJKA
28.12.11,21:21
Ahojte,
u nás konateľ vložil do pokladne určitú sumu jednorázovo, ktorú tam chce nechať - t.j. nevynuluje pokladňu,- po dennej uzávierke vyberie len dennú tržbu. "pevný príjem" ostáva a s tým začína každé ráno. Niekto mu tak poradil, tvrdí, že je to v poriadku.
Pokúsim sa pozrieť do zákona, ale ak to máte poruke, skúste mi citovať príslušnú časť...
Ďakujem.

/chcem mu argumentovať a musím to podložiť/
fyzicky ju nevynuluje. technicky ide o to, že aj ked ten jednorazový vklad je nemenný, denná uzávierka mu ERP vynuluje. Takže treba ráno urobiť nanovo vklad, aj ked k fyzickému pohybu peňazí nedôjde.

...tak prečo mu chceš argumentovať, keď aj Ty uznávaš, že je to O.K.?!
je to v poriadku, nemusí všetko vyberať fyzicky, proste len "obnoví" poč.stav ERP.
Alenaa
29.12.11,07:27
Zdravím Vás!
Chcela by som sa Vás opýtať, ako je to v prípade, že firma si nekúpi novú registračnú pokladnicu, len si dá starú preinštalovať.
Potrebuje certifikát - prípadne iné potvrdenie z DÚ? alebo stačí potvrdenie o "fiškalizácii" od firmy, ktorá ju preinštaluje?
Ďakujem, Alena.
KEJKA
29.12.11,08:54
Zdravím Vás!
Chcela by som sa Vás opýtať, ako je to v prípade, že firma si nekúpi novú registračnú pokladnicu, len si dá starú preinštalovať.
Potrebuje certifikát - prípadne iné potvrdenie z DÚ? alebo stačí potvrdenie o "fiškalizácii" od firmy, ktorá ju preinštaluje?
Ďakujem, Alena.
musí mať certifikát od vybranej firmy registrovanej na DU.
kacenka6689
29.12.11,13:53
Dobrý deň,
chcem sa uistiť.
Takže revízny technik plynových zariadení pokladnicu mať nemusí, lebo nemá ani vlastnú prevádzkáreň?
Zakladáme živnosť, tak v tom mám trochu zmätok.=)
Ak by sa ale rozhodo, že v živnosti bude mať aj predaj tovaru a výroba ľahkých konštrukcií, tak už musí mať prevádzkáreň, aj pokladnicu?
Vopredsa teším na odpovede
Ďakujem a pekný deň
KEJKA
29.12.11,14:10
nejde o to, či má alebo nemá prevádzkáreň, ale či poskytuje služby uvedené v Prílohe Z_o ERP

Dobrý deň,
chcem sa uistiť.
Takže revízny technik plynových zariadení pokladnicu mať nemusí, lebo nemá ani vlastnú prevádzkáreň?
Zakladáme živnosť, tak v tom mám trochu zmätok.=)
Ak by sa ale rozhodo, že v živnosti bude mať aj predaj tovaru a výroba ľahkých konštrukcií, tak už musí mať prevádzkáreň, aj pokladnicu?
Vopredsa teším na odpovede
Ďakujem a pekný deň
veronikasad
30.12.11,16:28
Ahojte, klient začal používať ERP s fiškálnym modulom od 14.12.2011. Priniesol mi doklady za december a na dokladoch o úhrade faktúry (doniesol vytlačené kopie), chýba znak F. Tvrdil, že tento znak mu netlačí ani na origináli, ktorý dáva odberateľovi.
Je to v poriadku, alebo treba reklamovať nastavenie pokladne u servisného technika ?
Mila123
30.12.11,16:31
znak MF sa netlačí na dokladoch o vklade a neplatných dokladoch....na ostatných má byť vytlačený znak....
veronikasad
30.12.11,17:47
znak MF sa netlačí na dokladoch o vklade a neplatných dokladoch....na ostatných má byť vytlačený znak....
Ďakujem - hľadala som aj v dokladoch iných firiem, všetky doklady z ERP o úhrade OF obsahujú znak MF ...
zuzu.23
02.01.12,09:52
Dobrý deň. Ja mám menšiu požičovňu spoločenských a svadobných šiat. Platí aj pre mňa tento zákon? Zákon som si preštudovala a o požičovní odevov tam nie je žiadna zmienka, ale chcem sa uistit, či to je naozaj tak a nemusim svoju tržbu blokovať do pokladne ale môžem stále vypisovať VPD.

Vopred ďakujem
zuzana
08.01.12,12:15
Denný vklad do pokladne neúčtujem, ale čo úplne prvý vklad do novej registračnej pokladne, ten účtujem ako výdaj z firemnej pokladne do registračnej?
KEJKA
08.01.12,12:51
Denný vklad do pokladne neúčtujem, ale čo úplne prvý vklad do novej registračnej pokladne, ten účtujem ako výdaj z firemnej pokladne do registračnej?
áno tak - a máš predpokladám 2 AU, resp. 2 pokl. aj v účtovníctve.
KEJKA
08.01.12,12:51
ak nie si v Prílohe - nemáš čo riešiť.
petra-racova
08.01.12,14:21
Dobry den, chcela by som sa spytat, ci poľnohospodárske družstvo potrebuje elektronicku registracnu pokladnicu, alebo na nas sa to nevztahuje? Prijimame hotovost ako uhradu od zahranicných odberatelov napr. za predaj psenice a pod. Viete mi s tym niekto poradit? dakujem velmi pekne
ESTER
08.01.12,14:27
áno tak - a máš predpokladám 2 AU, resp. 2 pokl. aj v účtovníctve.

Prečo úplne prvý vklad sa účtuje cez AU v účtovníctve a ostatné vklady už nie?
evina
08.01.12,14:40
Prečo úplne prvý vklad sa účtuje cez AU v účtovníctve a ostatné vklady už nie?

Asi závisí od toho, či sa tento vklad vyberie na konci dňa spolu s uzávierkou /a len tržba sa zaúčtuje do POK/ a ráno sa opäť vloží ten istý....ak nie tak sa účtuje aj o ostatných podľa mňa
ESTER
08.01.12,15:35
Ak mám v peňažnom denníku len jeden stĺpec pre pokladňu a budem tu účtovať aj dennú tržbu z ERP a teda nebudem použivať AE pre ERP, je to chyba ak nebudem účtovať o vkladoch a výberoch z ERP?
KEJKA
08.01.12,17:54
Prečo úplne prvý vklad sa účtuje cez AU v účtovníctve a ostatné vklady už nie?
pretože denná uzávierka nevykazuje tieto úvodné vklady - tak som to videla v reále - tak nie je o čom účtovať. to však platí, ak reálne ide o rovnaký vklad, pričom k skutočnému pohybu peňazí nedochádza.
zuzana
09.01.12,14:38
takže sa ani ten prvý nemusí účtovať, keď ho tam vlastne dám a na konci vyberiem-zostane len tržba?ja som už z toho domotaná
takže na začiatku dňa vložím do firemnej pokladni/ozn.doklady PPDf a VPDf/ napr.800€ 211 100/261, do registračnej/označ.doklady PPDr a VPDr/ dám vklad každý deň PPDr 50€ 211200/261, VPDf 50 € 261/211100/to mám účtovať alebo nie-ten prvý myslím, potom predám materiál 64€ s DPH, ďalej za 80€ s DPH, potom spravím nejakú službu na ktorú nie je povinnosť evidencie cez ERP, príjmem na riadny PPD 120€ s DPH, na konci dňa spravím úzávierku a zaúčtujem:cez ID 211200/642100 120€, 211200/343100 24€, výdaj z regist.pokladne do firemnej cez VPDr 261100/211200 144 €, príjem do firemnej pokladne na základe PPDf z reg.pokladne 211100/261100 144€, službu na ktorú nie je potrebná registračka, na tú spravím fa a úhradu príjmem cez PPDf 211 100/311 100 120€.Takto, alebo sa dá nejako zjednodušiť.Ten prvý vklad sa účtuje ako som uviedla, alebo nie?
Uľa
10.01.12,06:40
SZČO poskytuje rôzne vzdelávacie kurzy, prednášky na školách a pod. Poplatky za spomínané kurzy prijíma na príjmové pokladničné doklady. Nakoľko jeho činnosť nie je v prílohe zákona o ERP, myslím, že nemá povinnosť mať ERP a môže takto peniaze prijímať aj naďalej. Alebo sa mýlim. Ďakujem pekne...
tictac7
10.01.12,06:47
...keď nie je táto činnosť v prílohe zákona, nie je povinnosť prijímať platby cez ERP, m§že takto pokračovať ďalej...
Uľa
10.01.12,13:52
...keď nie je táto činnosť v prílohe zákona, nie je povinnosť prijímať platby cez ERP, m§že takto pokračovať ďalej...
Ďakujem pekne za odpoveď.
zuzana
11.01.12,16:47
takže sa ani ten prvý nemusí účtovať, keď ho tam vlastne dám a na konci vyberiem-zostane len tržba?ja som už z toho domotaná
takže na začiatku dňa vložím do firemnej pokladni/ozn.doklady PPDf a VPDf/ napr.800€ 211 100/261, do registračnej/označ.doklady PPDr a VPDr/ dám vklad každý deň PPDr 50€ 211200/261, VPDf 50 € 261/211100/to mám účtovať alebo nie-ten prvý myslím, potom predám materiál 64€ s DPH, ďalej za 80€ s DPH, potom spravím nejakú službu na ktorú nie je povinnosť evidencie cez ERP, príjmem na riadny PPD 120€ s DPH, na konci dňa spravím úzávierku a zaúčtujem:cez ID 211200/642100 120€, 211200/343100 24€, výdaj z regist.pokladne do firemnej cez VPDr 261100/211200 144 €, príjem do firemnej pokladne na základe PPDf z reg.pokladne 211100/261100 144€, službu na ktorú nie je potrebná registračka, na tú spravím fa a úhradu príjmem cez PPDf 211 100/311 100 120€.Takto, alebo sa dá nejako zjednodušiť.Ten prvý vklad sa účtuje ako som uviedla, alebo nie?


Môže sa to takto účtovať?
yvica
03.10.12,09:10
prosím Vás ak predávame materiál a tovar občas, poskytujeme aj služby, môžeme brať úhradu fa aj v hotovosti na PpD, ja myslím, že nie všetko ide zatiaľ cez účet ale zostala som zaskočená, koľko podnikateľov vystavuje ppd a predávajú tovar? kde sa podrobne všetko dočítam? díky moc
Adiks
04.10.12,06:50
Prenajímame časť vonkajších plôch nájomcom na účely parkovania osobných aj nákladných motorových vozidiel, pričom okrem poskytnutia plochy na parkovanie neposkytujeme iné služby, ako napr.stráženie. Sme v prípade úhrad faktúr za nájomné v hotovosti povinní používať ERP ? V prílohe č.2 k zákonu o ERP sa nachádzajú aj parkovacie služby, ale neviem, či je to náš prípad, nie som si vôbec istý, či poskytujeme prenájom nehnuteľnosti alebo parkovacie služby.
tictac7
04.10.12,06:58
Prenajímame časť vonkajších plôch nájomcom na účely parkovania osobných aj nákladných motorových vozidiel, pričom okrem poskytnutia plochy na parkovanie neposkytujeme iné služby, ako napr.stráženie. Sme v prípade úhrad faktúr za nájomné v hotovosti povinní používať ERP ? V prílohe č.2 k zákonu o ERP sa nachádzajú aj parkovacie služby, ale neviem, či je to náš prípad, nie som si vôbec istý, či poskytujeme prenájom nehnuteľnosti alebo parkovacie služby.

Vy neprevádzkujete parkovacie priestory, vy len prenajímate časť pozemku. Vaše tržby sú z prenájmu nehnuteľnosti a nie z prevádzkovania parkoviska. Aj v predmete zmluvy o prenájme máte určite uvedené, že sa jedná o prenájom pozemku (resp. jeho časti). Takže Vami poskytované služby nespadajú pod povinnosť evidovania tržieb v hotovosti cez erp.
Adiks
04.10.12,07:05
Ďakujem pekne.