tina01
09.12.11,09:52
Prosím Vás o radu, ak máte niekto podobnú skúsenosť v škole. Môj syn sa zúčastnil na mat.olympiáde v škole a vrátil sa späť na vyučovanie 15 minút pred koncom hodiny slov.jazyka. Pani učiteľka mu dala napísať písomku, ktorú trieda písala pred týždňom, on ju nepísal, lebo bol chorý.Samozrejme, že nestihol ani celú stranu a bolo to na dve. Na druhý deň mu ju doniesla oznámkovanú, dostal 3 a povedala mu, že si pre neho urobila osobitnú stupnicu, podľa toho, čo stihol. Zdá sa mi to absurdné, za prvé nemal na napísanie presne tie isté podmienky ani čas, ako ostatní žiaci,keby bol začal od konca a tieto otázky by mu boli sadli lepšie, alebo by si bol povyberal iba to, čo vie, tak by dostal jednotku! A to už mali medzi jeho marodkou a týmto dňom SJ, takže mu to kľudne mohla dať na začiatku hodiny a dať mu presne ten istý priestor, ako ostatným.
misoft
09.12.11,18:14
Oznámiť riaditeľovi-ke, akým spôsobom p.učiteľka vyžadovala splnenie úlohy (napísanie písomky), potrebný čas a podmienky. Pokiaľ nepomôže, oznámiť zriaďovateľovi školy, aká neprofesionálne a nepedagogické metódy sa v uvedenej škole aplikujú.
Mária27
09.12.11,18:34
To na Hálovej v BA matikárka dáva pri chorobe študenta za neprítomnosť na písomke priamo päťku - vraj si ju má môžnosť opraviť. Ale ani po oprave ju nevymaže. Oznámenie triednej nestačilo, zastala sa jej.
misoft
09.12.11,18:46
Pokiaľ žiak pre chorobu nie je prítomný, nemôže byť pri písomke predsa hodnotený. A vyjadrenie "má možnosť opraviť" je scestné - ako môže opravovať hodnotenie "fiktívnej" písomky? Opäť upozornenie zriaďovateľovi, alebo rovno ministrovi!
tictac7
09.12.11,19:20
To na Hálovej v BA matikárka dáva pri chorobe študenta za neprítomnosť na písomke priamo päťku - vraj si ju má môžnosť opraviť. Ale ani po oprave ju nevymaže. Oznámenie triednej nestačilo, zastala sa jej.

...takúto matikárku sme mali na strednej....iná sranda - dva a pol roka som išla z angíny do angíny (teda v škole som bola naozaj len tak-tak, aby som stihla nejaké známky pochytať), chodila som na matematické aj matematicko-fyzikálne olympiády (sem-tam aj viac ako úpešne), avšak z matiky mi vzhľadom na vyššie uvedený prístup nie len hrozila, ale raz som na vysvedčku aj vyfasovala stoličku ako delo...
Mária27
09.12.11,19:50
Má už takmer 70, už si z matiky moc nepamätá, písomky opravuje podľa papierika. Ak študent napíše variácie 5 z 5 namiesto permutácie 5 (to isté inak napísané), neuznáva, lebo ona to má na papieriku inak. Výsledok je vraj len opísaný, aj keď je správny, príklad nie je nevyriešený dobre.
tictac7
09.12.11,20:22
Má už takmer 70, už si z matiky moc nepamätá, písomky opravuje podľa papierika. Ak študent napíše variácie 5 z 5 namiesto permutácie 5 (to isté inak napísané), neuznáva, lebo ona to má na papieriku inak. Výsledok je vraj len opísaný, aj keď je správny, príklad nie je nevyriešený dobre.

...hmm, tak to ozaj nezávidím, ale nie je to tá moja (teda aspoň myslím, lebo - vtedy som aj 20. považovala za starú vraždu a stretla som ju minulý rok u lekára v čakárni (opravovala síce písomky z papierika....), ale ona si ma pamätala !!! - síce nie meno, ale cca roky a meno triednej (tak toto som zas nepochopila ja....), no a teraz má, podľa mňa cez 60. je fakt, že je udržiavaná a môže mať viac....
alaya1
09.12.11,20:31
Co tak navstivit dotycnu ucku a pozhovarat sa, vypytat si vysvetlenie, argumentovat a pod.
SamuelSK
09.12.11,20:37
Boj s blbcom nikdy nevyhras :)

Kaslat na znamky..

Take je u nas skolstvo..
(Sice to moze byt na obtiaz pri VS)
alaya1
09.12.11,20:41
No prepac, preco hned hodnotis ucitela, ako blbca? Myslim, ze kazdy rodic by mal v prvom rade riesit taketo problemy s danym ucitelom, potom tr.ucitelom, riaditelom atd...
Hned z toho usudzujes, akeje skolstvo.Ja som ucitelka, ked som mala problem s dcerou v skole, isla som tam osobne a ver, ze ucitelky spolu tak, ako napr. lekari nedrzia, zial.
SamuelSK
10.12.11,13:47
Lebo sam som presiel nespravodlivym hodnotenim, ktore mi do zivota nic nedalo, nic prakticke..

Iste ze nehovorim ze kazdy ucetel je taky, preto som pisal s jednotnom cisle a myslel som na konkretnu osobu - napr ako moze niekto dostat 5, ak ani nebol v skole ?

Znamky nie su relevantne do zivota, v zivote treba hlavne rozum :) To ze ma niekto same 1 este neznamena, ze prezije lepsie ako ten co mal same 4 napriklad. Je to relativne, ten co ma same 1 moze dostat "dobru pracu" napriklad v statnej sprave, kde zarobi 1000 Eur / mes a ten co mal same 4, tak ten si povie ze zacne podnikat, riskne to a bude sa mat lepsie - konieckoncov v zivote najviac zavazi to, ako rychlo a svizne dokaze clovek vytvorit riesenie daneho problemu, no a ked ma niekto demotivuje v skole znamkami, ktore su podla pravidiel nie tak celkom ako ponuka zivot, tak ich proste ignorujem. Lenze SYSTEM nie vzdy pusti takehoto ignoranta znamok. Priklad: pisomka sa pise v jasne stanoveny cas, lenze co ak nemam naladu? Co ak mam zly den? - ano jasne, aj zivot je taky, lenze tam sa to da trochu skorigovat.

Kazdopadne zivot nie je len tak o tom, ze kolko si clovek zarobi sikovnostou, ale aj ako sa bude spravat k rodine a spolocnosti atd.. A clovek sa znacne meni prave v obdobi 18-24, cize ked 'konci' skolu..

Sice moj prispevok nema ani hlavu ani patu, lebo som zle zacal, ale nechce sa mi to znovu rospisovat, moja pointa je, ze znamky nie su vsetko, ak su vobec nieco.. A rodicia by nemali trestat deti za to, ze maju zle znamky - isteze ak to dieta robi naschval, tak je nutne zakrocit, pre dobro jeho buducnosti atd. A vobec - nemam ziadne pravo kecat do niekoho vychovy, len moj nazor, jeden z milionov :)

A pracu ucitelov si velmi vazim, lenze v kazdom povolani sa najde niekto, kto to robi s nechutou, alebo ma komplex z dectva alebo cokolvek a vybija si ho na studentoch. To je fatalna chyba ucitela, ktory u mna klesne na uroven BLBCA z logickeho dovodu zlyhania jeho sameho z dovodu miesania rodinneho a profesionalneho zivota, ci tak nejak, aby som vysvetlil na co som myslel..

Ale to som uz riadne offtopic...
BIZAL
10.12.11,14:05
Veď 3 je dobrá...život sa mu od toho neodvinie. Mozu si znamkovat ako chcú, škoda energie.
misoft
10.12.11,16:05
Má už takmer 70, už si z matiky moc nepamätá, písomky opravuje podľa papierika. Ak študent napíše variácie 5 z 5 namiesto permutácie 5 (to isté inak napísané), neuznáva, lebo ona to má na papieriku inak. Výsledok je vraj len opísaný, aj keď je správny, príklad nie je nevyriešený dobre.
To poznám. Na strednej sme mali profáka - ingeléra :D rýchlokvaseného, ktorý vyučoval (a samozrejme aj hodnotil) podľa svojich "spracovaných" papierov. Výklad spočíval v tom, že len písal na tabuľu to, čo mal napísané v tých papieroch (nikdy z vlastnej hlavy!), dopísal jeden, vzal druhý atď. atď. Keďže som sedel hneď pri katedre a keď spolužiaci chceli, aby sa tá hodina skončila, spravili "pssssst", ja som prehodil niekoľko papierov, ktoré boli na katedre, milý profák po zobratí ďalšieho zistil, že poradové čísla "nesedia", ukončil hodinu a zbalil sa z triedy.
Irónia je, že som si just zobral maturitu na jeho predmet, skúšal ma 45´, nakoniec mi povedal, že som nevyhovujúci :D, až ho musel predseda komisie (btw: dekan el.tech. fakulty) upozorniť, že som všetko zvládol a odpovedal správne.

No najlepšie nakoniec. Niekoľko rokov po mojej "skúške dospelosti" som sa dozvedel, že dostal "hodinového padáka" - nachytal ho jeden z rodičov, keď mu ponúkol úplatok a okamžite to nahlásil direktorovi školy. Profák ani nestihol obálku z plášťa vybrať - a letel zo školy. A to bol ešte socializmus!
luja5
11.12.11,09:43
Dúfam, že nevadí, že môj príspevok je dlhší :).

Prioritne by som riešila nerovnaké časové podmienky na napísanie písomky, minimálne aspoň rozhovorom s učiteľkou. Považovala by som pritom za dôležité, ako to pociťuje dieťa. Porozprávala by som sa s ním, aj s vedomím si toho, že je otázne, že ak by (napríklad pri možnosti zopakovať si písomku) malo dieťa rovnaký čas a učiteľka by uplatnila rovnakú stupnicu hodnotenia, akú známku by dieťa dostalo. Tiež s tým, že pri horšej známke za rovnaký čas by mohla vzniknúť iná otázka, či texty písomiek boli náročnosťou porovnateľné.

Mám pár zlých skúseností s učiteľmi. Nie so všetkými a nie je ich tak veľa, aby som dávala všetkých učiteľov do jedného vreca. Napíšem jednu skúsenosť spadajúcu do kategórie "obdivuhodných".
Dcéra po dlhšej ťažšej chorobe hneď po prvom dni v škole doniesla päťku, lebo nemala napísanú "až" jednu domácu úlohu. Plakala, lebo kamarátky-spolužiačky jej to zabudli povedať, plakali aj kamarátky. Ani dcéra, ani kamarátky neboli žiadne lajdáčky, všetko ostatné dcéra mala, bola naučená, aj keď pri jej chorobe (navyše s vrodenou srdcovou vadou) to nebolo jednoduché. Dcéra si na svoje vysvetlenie pred celou triedou od učiteľky vypočula, že ju to nezaujíma a má si to vybaviť so spolužiačkami...:confused:

V záujme dcéry a jej kamarátiek som išla za učiteľkou, lebo sme to aj ja s mužom považovali za nespravodlivé. Učiteľka trvala na svojom, tak som sa jej opýtala na spôsob, ako si to má dcéra vybaviť so spolužiačkami a o tomto spôsobe "vybavovania si účtov" medzi spolužiakmi budem informovať riaditeľa školy. Tiež som ju upozornila, že si dám tú námahu, že budem častejšie chodiť za ňou do zborovne v čase vyhradenom pre rodičov a ak tam nebude (čo sa už predtým stalo), budem žiadať u riaditeľa jej potrestanie. A aj preplatenie hodín, ktoré vynechám zo zamestnania, ak nič s ňou nevybavím, lebo bude pobehovať kade-tade a nebude tam, kde podľa pokynu riaditeľa má byť. Použila som jej vlastné slová, že ma nebude zaujímať, kde a s kým riešila v tom čase niečo iné (čím to učiteľka obhajovala) a nech si to potom ona vybaví s tým, s kým riešila niekde to niečo iné. Okrem iných vecí som sa pýtala učiteľky, o čo jej ide. Či o to, aby spolužiaci prestali navštevovať chorých spolužiakov, lebo by sa báli, že im zabudnú niečo povedať ... K náprave zo strany učiteľky došlo, aj keď so "zaťatými zubami".

Nebudem opisovať arogantné vystupovanie učiteľky voči mne z jej pozície jedinej neomylnej, nezábudlivej, spravodlivej... Ani reakciu môjho muža (čo ma až prekvapilo), inak absolútne pokojného človeka. Na rodičovské začal chodiť muž a po nich mi hovoril o sťažnostiach rodičov na všelijaké iné učiteľské "perličky", čo ma utešilo, že som si nepripadala ako nejaká jediná "fúria"...
alaya1
11.12.11,10:00
Veď 3 je dobrá...život sa mu od toho neodvinie. Mozu si znamkovat ako chcú, škoda energie.

Myslis si, ze je spravne, aby dieta na ZS takto pristupovalo k svojmu uceniu?Ucenie je pre dieta, ako pre dospeleho praca.Je spravnme, ak rodic trva na tom, aby sa dieta ucilo a vzdelavalo. A k mojim kolegyniam- no hold vsade sa najdu rozni ludia-)
misoft
11.12.11,11:27
Mám pár zlých skúseností s učiteľmi.
Aj ja mám negatívnu skúsenosť s učiteľkou. Môj syn (ľavák!)ako prváčik (jóóóój, to bolo dáááávno :D), prišiel zo školy (btw. rád tam chodil, pretože tam mal kopu kamarátov) raz prišiel s plačom, že viacej do školy chodiť nechce. Vyzvedal som a zistil som, že ho učiteľka neustále nútila používať pravú ruku, keď robili prvé ťahy písmeniek - tie oblúčiky a pod. Samozrejme, že pravou rukou to mal všelijaké kostrbaté, učiteľka ho neustále opravovala a žiadne včeličky neboli. Chlapec bol z toho taký nervózny, že každé ráno šiel (chodila s ním moja 3/4) do školy s nechuťou. Ale keď mu učiteľka povedala (toto mi s plačom "referoval"), že nikdy sa nenaučí písať, pohár trpezlivosti pretiekol, vletel som do školy ako hurikán 5.kategórie (F5), rovno za direktorkou, dal som si "ct. učku-fučku" zavolať a tam som jej priamo povedal, čo si o jej pedagogických schopnostiach a odbornosti myslím. Pohrozil som jej, že ak bude aj naďalej nútiť ľaváka používať nedominantnú ruku - tak že v školstve skončila. Vraj o tom nevedela - mala si všimnúť, akú ruku dieťa najčastejšie pri písaní používa. Okrem toho bola na začiatku roka upozornená, že je ľavák.
Odvtedy, keď bolo rodičko, radšej očakávala moju 3/4, než mňa (na jej škodu - chodil som ja!) - a mala po p**i!
buchač
11.12.11,11:52
...hm , učitelia ....včul sa vyjadrite ...

Oboznámenie situácie :

1. škola - stredná odborná
2. predmet - ruština
3. učiteľ - rus .....Stepan Stepanovič B.
4.
ročník I. - polrok 5 ...koniec reparát
ročník II. - polrok 2 ...koniec 2.........................poznámka : Stepana zložil infarkt , celý rok bol veget od hajzla ...
ročník III. - polrok 5 ...koniec 4
ročník IV. - maturitná písomka 5 ...ústna ???.......poznámka : škoda reči ....

5. maturita dopadla oki .........o mŕtvych síce len dobre ...ale ....

Otázka :

...o koho sa jedná , jednalo ...???
tina01
12.12.11,07:20
Áno 3 by bola možno pre mňa dobrá známka,keby som sa so synom nepripravovala poctivo na každú hodinu, na každú písomku.Dostane z básničky 2, lebo síce ju vie, ale nenarába s hlasom. Moja dcéra je gymnazistka a prednes poézie budú brať v treťom ročníku a mne za toto hodnotí niekto šiestaka na ZŠ? Objednala som sa na konzultáciu cez triednu u pani učiteľky. Dám vedieť, ako som dopadla.
bodliak
12.12.11,07:41
Mali sme na gympli skvelú matikárku, nech je jej zem ľahká.
"Matematika je veda presná! Takže buď to máte správne alebo nesprávne. Za 1 alebo za 5."

Bola to skvelá žena, v tých najneočakávanejších chvíľach sa na rozdiel od niektorých tých "komoušov" zachovala neuveriteľne ľudsky.
alaya1
12.12.11,07:45
Áno 3 by bola možno pre mňa dobrá známka,keby som sa so synom nepripravovala poctivo na každú hodinu, na každú písomku.Dostane z básničky 2, lebo síce ju vie, ale nenarába s hlasom. Moja dcéra je gymnazistka a prednes poézie budú brať v treťom ročníku a mne za toto hodnotí niekto šiestaka na ZŠ? Objednala som sa na konzultáciu cez triednu u pani učiteľky. Dám vedieť, ako som dopadla.

Ak mozem len jednu dobru radu. urcite by som na tu ucitelku nesla hrrrr...skor, by som to zahrala na matku, ktora hlada u nej pomoc, ako to zlepsit. Viem, o com pisem-)Vela uspechov.
tina01
12.12.11,08:30
Presne takto to chcem urobiť.Nejdem sa sťažovať, ale poradiť, kde teda máme rezervy, akokoľvek sa snažíme a len na tomto predmete.