veve333
09.12.11,14:28
Zdravim vsetkych poradakov,

surne by som potrebovala poradit. Od 26. 9.2011 som PN. Do firmy kde pracujem som nastupila 1.5.2011 /veduca pozicia - veduca skladu a nakupu/ a prac.pomer mam uzavrety na dobu neurcitu. Viem, ze zastup v takychto pripadoch je potrebny, ale na moje miesto bol prijaty novy clovek, s prac.pomerom "tiez" na dobu neurcitu. Pokial viem, nema v zmluve zadefinovane, ze je tam na zastupovanie PN. Viem ze sef si ho tam chce nechat nastalo. Preto by ma zaujimalo, co mam spravit, ako sa zachovat ked ukoncim PN.

Len pre doplnenie: Ked som nastupovala do tejto firmy a na toto miesto, mala som problemy s rukou, co i dotycny pan riaditel videl a vedel. Miesto som zobrala s tym, ze "SEM-TAM" nieco prelozim, alebo zabalim. Po kratkej dobe som mimo "veducich" povinnosti musela robit aj vyvoz-co znamena, rucne nosit zo skladu veci, skladat si karton.boxy, podla objednavok naratat rozny material, naukladat do krabic, polepit, dat na paletu, zafoliovat, odvazit, nachystat pre vyvoz, atd..atd....Vela z tychto veci bolo tazkych, najtazsie kablove zvazky mali 15 kilov /ktore som tiez prepocitavala, a prenasala podla objedn./. Takze k mojim problemom sa pridruzil "karpalny tunel" na druhej ruke. Teraz sa lekari rozhoduju ci operovat ci nie, a ktoru vlastne prvu lavu-ci pravu ruku. Od viacerych odbornikov mam v zdrav.karte doporucenie zmeny zamestnania, a hlavne vyhnut sa akejkolvek fyzickej namahe co sa ruk tyka.

Zaujimalo by ma, ci ma sef moze jednoducho nahradit niekym inym, ci mi nemoze dat vypoved, ci ma moze preradit na inu poziciu-a ak ano ci som povinna ju zobrat /hlavne pokial by islo o nizsie prac.zaradenie/ a nakoniec to najhlavnejsie, ci mi moze zmenit platove zaradenie, ak by som napriklad odmietla ine /nizsie/ prac.zaradenie.
Potrebujem to vediet, aby som mala aspon aku taku predstavu, ked ukoncim PN-ku, ako dalej jednat a komunikovat.

Budem vdacna za kazdy Vas nazor.
Dakujem
terezamaria
09.12.11,19:56
Zdravim vsetkych poradakov,

surne by som potrebovala poradit. Od 26. 9.2011 som PN. Do firmy kde pracujem som nastupila 1.5.2011 /veduca pozicia - veduca skladu a nakupu/ a prac.pomer mam uzavrety na dobu neurcitu. Viem, ze zastup v takychto pripadoch je potrebny, ale na moje miesto bol prijaty novy clovek, s prac.pomerom "tiez" na dobu neurcitu. Pokial viem, nema v zmluve zadefinovane, ze je tam na zastupovanie PN. Viem ze sef si ho tam chce nechat nastalo. Preto by ma zaujimalo, co mam spravit, ako sa zachovat ked ukoncim PN.

Len pre doplnenie: Ked som nastupovala do tejto firmy a na toto miesto, mala som problemy s rukou, co i dotycny pan riaditel videl a vedel. Miesto som zobrala s tym, ze "SEM-TAM" nieco prelozim, alebo zabalim. Po kratkej dobe som mimo "veducich" povinnosti musela robit aj vyvoz-co znamena, rucne nosit zo skladu veci, skladat si karton.boxy, podla objednavok naratat rozny material, naukladat do krabic, polepit, dat na paletu, zafoliovat, odvazit, nachystat pre vyvoz, atd..atd....Vela z tychto veci bolo tazkych, najtazsie kablove zvazky mali 15 kilov /ktore som tiez prepocitavala, a prenasala podla objedn./. Takze k mojim problemom sa pridruzil "karpalny tunel" na druhej ruke. Teraz sa lekari rozhoduju ci operovat ci nie, a ktoru vlastne prvu lavu-ci pravu ruku. Od viacerych odbornikov mam v zdrav.karte doporucenie zmeny zamestnania, a hlavne vyhnut sa akejkolvek fyzickej namahe co sa ruk tyka.

Zaujimalo by ma, ci ma sef moze jednoducho nahradit niekym inym, ci mi nemoze dat vypoved, ci ma moze preradit na inu poziciu-a ak ano ci som povinna ju zobrat /hlavne pokial by islo o nizsie prac.zaradenie/ a nakoniec to najhlavnejsie, ci mi moze zmenit platove zaradenie, ak by som napriklad odmietla ine /nizsie/ prac.zaradenie.
Potrebujem to vediet, aby som mala aspon aku taku predstavu, ked ukoncim PN-ku, ako dalej jednat a komunikovat.

Budem vdacna za kazdy Vas nazor.
Dakujem

Každopádne to budeš mať veľmi náročné, keď sa vrátiš z PN-ky. Ako čítam, šéf sa už rozhodol. Pracovník, ktorý Ťa zastupuje, mal mať uvedené v pracovnej zmluve, že je prijatý na dobu určitú, zastupovanie XY počas PN. Keďže tak neurobili, určite plánujú Ťa šupnúť na nejaké iné miesto, resp. Ťa chcú prepustiť. Ty sa s tým momentálne nezaoberaj a rieš si svoj zdravotný stav, ktorý určite potrebuje nevystresovanú osobu, ktorá možno aj pôjde na operáciu karpálneho tunela.

Pokiaľ sa vrátiš po PN-ke, nastúpiš na svoje pracovisko a budeš čakať, čo sa bude diať. Ten človek, ktorý bol prijatý namiesto teba, by v ten deň Tvojho nástupu mal už zostať doma. / Čo sa nestane, lebo má dobu neurčitú /. Potom Ti určite navrhnú nejaké iné miesto, bude na Tebe, či im to podpíšeš. Alebo Ti dajú výpoveď z organizačných zmien - nadbytočnosti, podľa § 63, ods.1, písm.b/ ZP. Ty ju môžeš prijať alebo vymeniť za Dohodu s odstupným, alebo im napísať, že ich Výpoveď nie je v súlade so ZP a postúpiš ju na súd - teda podáš na súd návrh na určenie neplatnosti výpovede.

Pokiaľ sa vrátiš na pracovisko a bude sa odvíjať nejaká situácia, píš a zase budeme radiť, ako sa máš konkrétne zachovať. Držím palce.
veve333
09.12.11,20:37
Dakujem za odpoved, len jedna otazka. Vypoved z organizacnych dovodov, aspon podla mna, mi moze dat-ale tym padom musi predsa moje pracovne miesto zrusit, alebo sa mylim??? A ked tam je prijaty iny clovek na dobu neurcitu, neviem ci moze dat vypoved z organiz.dovodov......
terezamaria
09.12.11,20:43
Dakujem za odpoved, len jedna otazka. Vypoved z organizacnych dovodov, aspon podla mna, mi moze dat-ale tym padom musi predsa moje pracovne miesto zrusit, alebo sa mylim??? A ked tam je prijaty iny clovek na dobu neurcitu, neviem ci moze dat vypoved z organiz.dovodov......

Môže, ale jasné, že to nie je v súlade so Zákonníkom práce. Však ani to, že prijali na zastupovanie pracovníka s dobou neurčitou nie je správne. Záleží už potom na Tebe, ako sa zachováš. Pokiaľ zruší pracovné miesto a dá Ti nadbytočnosť, nemôže ho 2 mesiace obsadiť. Šikovný vedúci ho neobsadí a dotyčný bude vykonávať síce Tvoju prácu, ale s iným pracovným zaradením.

Nerieš to už teraz, budeš vidieť, ako sa vedúci zachová, keď nastúpiš do práce.
mimosin
09.12.11,21:53
Od 26. 9. 2011 si PN - na základe posúdenia lekára tvoja PN môže trvať 52 týždňov. Teraz je potrebné si riešiť svoj zdravotný stav. Tak ako píšeš, vzhľadom na tvoje zdravotné problémy, doterajšiu prácu ani nebudeš schopná naďalej vykonávať.
Ak zamestnávateľovi predložíš „lekársky posudok“, že si dlhodobo stratila spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu – tento posudok musí byť od posudkového lekára, nestačí len výmenný lístok od ošetrujúceho lekára. Na základe tohto ti môže dať zamestnávateľ výpoveď v zmysle § 63 ods. 1/ písm. c) citujem:
§ 63 Výpoveď daná zamestnávateľom
(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, .......................

V zmysle § 76 ods. 2, ak pred začatím plynutia výpovednej doby požiadaš zamestnávateľa, aby sa pracovný pomer skončil dohodou, v nadväznosti na § 63 ods. 1/ písm. c), patrí ti odstupné, za výpovednú dobu podľa § 62. Treba si dať pozor, aby v dohode bol uvedený citovaný §.

Pozn.:
Predpokladám, že ako vedúca skladu máš podpísanú hmotnú zodpovednosť a pri odchode na PN si písomne požiadala zamestnávateľa o vykonanie odovzdávajúcej inventúry, aby si nemusela ešte za niekoho platiť manko.
Mária27
10.12.11,11:18
Zamestnávateľ možno prijal nového pracovníka na trvalý pomer, ale nezaradil ho na konkrétne miesto/funkciu. Ak mu dal vykonávať určitú prácu, kde nemá nikoho, po návrate z PN ho može posadiť na inú stoličku. Takých zamestnaní je veľa, kde sa môžu zastupovať, meniť pracoviská, mať zamestnancov len na zastupovanie, atď.
veve333
11.12.11,13:27
Maria, novy pracovnik bol prijaty s funkciou: Veduci skladu a nakupu, cize presne to iste co mam ja. Tato pracovna pozicia je a bola v tejto firme vzdy len jedna. To len pre info.