Zdeno13
09.12.11,15:50
Po súrodencovi som zdedil byt. Súrodenec vlastnil byt a mal v ňom trvalý pobyt po dobu dlhšiu ako 5 rokov. Byt chcem čím skôr predať, pričom v ňom nebudem mať trvalý pobyt.

Ako budem počítať základ dane z predaja nehnuteľností ?
blondy
09.12.11,15:15
V tvojom prípade je príjem z predaja bytu oslobodený od dane z príjmu. Daň nebudeš musieť platiť žiadnu.
§ 9
Príjmy oslobodené od dane
b) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
Kvaka
09.12.11,15:20
Po súrodencovi som zdedil byt. Súrodenec vlastnil byt a mal v ňom trvalý pobyt po dobu dlhšiu ako 5 rokov. Byt chcem čím skôr predať, pričom v ňom nebudem mať trvalý pobyt.

Ako budem počítať základ dane z predaja nehnuteľností ?
Podľa § 9 ods. 1 písm. b) je od dane oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa. O dedenie v priamom rade ide vtedy, ak poručiteľom je príbuzný v priamom rade, t. j. priamy predok alebo priamy potomok(napr. rodičia, deti, starí rodičia, vnuci).
Dedenie po súrodencovi nie je dedenie v priamom rade, teda príjem z predaja bytu budeš mať oslobodený až po 5 rokoch od zdedenia.
Zdeno13
09.12.11,18:43
Podľa § 9 ods. 1 písm. b) je od dane oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa. O dedenie v priamom rade ide vtedy, ak poručiteľom je príbuzný v priamom rade, t. j. priamy predok alebo priamy potomok(napr. rodičia, deti, starí rodičia, vnuci).
Dedenie po súrodencovi nie je dedenie v priamom rade, teda príjem z predaja bytu budeš mať oslobodený až po 5 rokoch od zdedenia.

Áno, tak to chápem aj ja. Otázka sa však týkala stanovenia základu dane. Na inom mieste som sa stretol s názorom, že základ dane je daný rozdielom príjmu za predaj takejto nehnuteľnosti a cenou, ktorú stanoví notár pri dedičskom konaní. Je to tak?
Kvaka
09.12.11,19:11
Áno, tak to chápem aj ja. Otázka sa však týkala stanovenia základu dane. Na inom mieste som sa stretol s názorom, že základ dane je daný rozdielom príjmu za predaj takejto nehnuteľnosti a cenou, ktorú stanoví notár pri dedičskom konaní. Je to tak?
Je to tak. Podľa § 8 ods. 5 zákona o dani z príjmov je výdavkom cena nehnuteľnosti zistená v čase jej nadobudnutia, pričom pri dedení sa vychádza z ceny podľa § 25.
Zdeno13
11.12.11,18:06
Je to tak. Podľa § 8 ods. 5 zákona o dani z príjmov je výdavkom cena nehnuteľnosti zistená v čase jej nadobudnutia, pričom pri dedení sa vychádza z ceny podľa § 25.

Dobrý večer Kvaka,

Prosím Ťa, môžeš mi presnejšie určiť o ktorú časť § 25 ide?

Poznamenávam, že v čase, keď poručiteľ nadobudol byt (pred cca 30-timi rokmi), bola jeho nadobúdacia cena podstatne nižšia ako sú trhové ceny bytov dnes.
Kvaka
12.12.11,14:47
Dobrý večer Kvaka,

Prosím Ťa, môžeš mi presnejšie určiť o ktorú časť § 25 ide?

Poznamenávam, že v čase, keď poručiteľ nadobudol byt (pred cca 30-timi rokmi), bola jeho nadobúdacia cena podstatne nižšia ako sú trhové ceny bytov dnes.

Pozri si § 25 ods.1 písm.3).
Zdeno13
13.12.11,10:12
Pozri si § 25 ods.1 písm.3).

Kvaka,

Ďakujem za odpoveď.
Nepoznám dobre účtovníctvo, takže pojem „Reprodukčná obstarávacia cena“ mi bol neznámy.

Príjemný deň.

Zd.