mirsafe
09.12.11,17:33
dobry vecer neviem ci pisem spravne do tejto rubriky......ale potreboval by som info........pred nedavnom prisiel mojmu nevlastnemu synovy/syn mojej manzelky z prveho manzelstva,je SZCO ma 26 rokov/ list od exekutora ktory po nom vymaha 1600 eur pohladavku......problem je v tom ze jej syn ma u nas len trvaly pobyt.......moze k nam prist exekutor a zobrat nam nas hnutelny majetok........?,ktory vlastnime spolu s manzelkou......bez synovho pricinenia ........lebo mame zariadenia na ktore mame len bloky,resp.zar.listy.....repektyve sme to kupovali spod ruky na co nemame vobec ziadny doklad......
za odpovede Vam vopred vsetkym velmi pekne dakujem
s pozdravom
mirsafe
Mária27
09.12.11,18:55
Exekútor má zo zákona právo zabaviť len majetok exekuovaného, prípadne majetok z jeho BSM.
Nemám praktické skúsenosti, ale vzhľadom na to, že trvalý pobyt má len evidenčný charakter, treba exekútorovi oznámiť, že u vás syn nebýva a nemá tam ani majetok. Pravdaže bude požadovať od vás muviesť miesto, kde sa syn zdržiava.

Zákon nerieši, kto má dôkaznú povinnosť o majetku. V súvislosti s výkonom exekučnej činnosti má exekútor postavenie verejného činiteľa a vykonávanie exekučnej činnosti je výkonom verejnej moci.(§ 5 ex.zák.= zákon č. 233/1995), preto sa domnievam, že môže robiť len to, čo má v zákone napísané.

Podľa § 119 Ak to vyžaduje účel exekúcie, exekútor je oprávnený urobiť osobnú prehliadku povinného a prehliadku bytu a iných priestorov, kde má povinný svoj majetok; na ten účel je oprávnený vymôcť si do bytu povinného alebo do iných priestorov, kde má povinný svoj majetok, prístup. K tomuto úkonu treba pribrať osobu, ktorá nie je na veci zúčastnená.
harleydavidson
09.12.11,19:49
Exekútor môže hnuteľné veci nachádzajúce sa v byte / v jeho izbe spísať a zabaviť. V takom prípade treba podať na súd vylučovaciu žalobu. Dôkazné bremeno je na Vašich pleciach. Ak by prišlo k súpisu, treba tieto skutočnosti hneď oznámiť exekútorovi, najskôr to pochopí a od vykonania súpisu ustúpi.
Mária27
09.12.11,20:17
... len v jeho byte alebo tam, kde má uskladnený majetok.
harleydavidson
10.12.11,08:01
... len v jeho byte alebo tam, kde má uskladnený majetok.

...kde má uskladnený majetok....napríklad v izbe u rodičov kde býva v podnájme. Preto exekútor môže spísať veci aj v byte - izbe, ktorý nie je vo vlastníctve povinného. Tu pomôže len vylučovacia žaloba, alebo porozumenie exekútora.
luja5
10.12.11,10:03
Možno by som tému rozšírila o otázku, že ak syn tam má len trvalý pobyt, ako by sa mohlo postupovať v prípade, ak preukázateľne býva niekde inde (napríklad v podnájme), kde má odsťahované aj svoje veci. Myslím si, že skutočnosť, že tam má trvalý pobyt, nemusí automaticky znamenať, že tam skutočne býva, má tam svoju izbu alebo svoje veci.


......problem je v tom ze jej syn ma u nas len trvaly pobyt...
hubatá
10.12.11,10:50
V hraničnom prípade by som synovi zrušila trvalý pobyt, je to v moci majiteľa bytu - aby ste sa vyhli súdnym zásielkam od exekútora.
Mária27
10.12.11,11:12
Syn môže bývať niekde v podnájme, kde mu majiteľ neumožňuje prihlásiť sa na trvalý pobyt. Nie je jednoduchšie trvalý pobyt evidovať u rodičov ako na obecnom úrade?
V každom prípade nemôže exekútor len na základe evidencie trvalého pobytu spisovať veci rodičov. Rodičia by mali preto spolupracovať s exekútorom a oznámiť mu, že u nich syn nemá žiaden majetok. Exekútor bude určite vyžadovať, aby mu oznámili, kde sa syn zdržiava ...
harleydavidson
10.12.11,12:46
Exekútor určite môže vykonať súpis majetku aj v byte, kde je povinný povedzme len podnájomník. Lebo bývať v podnájme ešte neznamená, že tam povinný nemôže mať aj osobný majetok. Na takéto prípady zákon myslí vylučovacou žalobou. V prípade podania vylučovacej žaloby, exekútor nemôže nakladať so spísaným hnuteľným majetkom až do rozhodnutia súdom.
buchač
18.12.11,08:18