ivanval
09.12.11,21:51
Som živnostník, neplatca DPH na Slovensku, som registrovaný pre DPH podľa odstavca 7a. Ide o to, že subjekt v ČR odo mňa vyžaduje faktúru, ktorá bude vedená v českých korunách. Dá sa to ? Moja účtovníčka mi tvrdí, že to možné nie je, ale zas ten subjekt v ČR, že má kopu skúseností s tým, ako mu Slováci vystavujú faktúry v KČ a uviedol mi tento postup:

1.) Fakuru vystavíte v CZK a pošlete nám ji.
2.) K faktuře si do vašeho učetnictví vytiskněte v ten den platný kurzovní lístek, aby jste věděl kurz €/CZK (přicvakněte ji k faktuře)
Odkaz na kurzovní lístek: http://www.nbs.sk/sk/statisticke-udaje/kurzovy-listok/denny-kurzovy-listok-ecb
3.) Poté si tužkou k ceně na vaší faktuře připíšete přepočet na Eur.
4.) Až budete dělat roční vyúčtování, tak fakturu započítáte v Eur částce, která vám vyjde podle kurzovního lístku ze stránek NBS.
blavaciko
09.12.11,21:24
ano mozes vystavovat fakturu aj v CZK, len sa vystavujes riziku kurzovej straty alebo kurzoveho zisku. Vystavenie faktury evidujes v EUR podla kurzu NBS platneho v dany den. (Ak to dokazes ovplyvnit, mozes to priamo vytlacit aj na fakturu a nebudu komplikacie, ale cena v EUR by mala byt napisana ako informativna aj s uvedenim kurzu). Platbu faktury evidujes v EUR podla kurzu komercnej banky platneho v den prijatia uhrady. Rozdiel evidujes ako kurzovy zisk/stratu a myslim ze ovplyvnuje zaklad dane.
cloe
09.12.11,21:59
Som živnostník, neplatca DPH na Slovensku, som registrovaný pre DPH podľa odstavca 7a. Ide o to, že subjekt v ČR odo mňa vyžaduje faktúru, ktorá bude vedená v českých korunách. Dá sa to ? Moja účtovníčka mi tvrdí, že to možné nie je, ale zas ten subjekt v ČR, že má kopu skúseností s tým, ako mu Slováci vystavujú faktúry v KČ a uviedol mi tento postup:

1.) Fakuru vystavíte v CZK a pošlete nám ji.
2.) K faktuře si do vašeho učetnictví vytiskněte v ten den platný kurzovní lístek, aby jste věděl kurz €/CZK (přicvakněte ji k faktuře)
Odkaz na kurzovní lístek: http://www.nbs.sk/sk/statisticke-udaje/kurzovy-listok/denny-kurzovy-listok-ecb
3.) Poté si tužkou k ceně na vaší faktuře připíšete přepočet na Eur.
4.) Až budete dělat roční vyúčtování, tak fakturu započítáte v Eur částce, která vám vyjde podle kurzovního lístku ze stránek NBS.

Vaša účtovníčka Vám dala chybnú informáciu. Faktúru môžete úplne kľudne vystaviť v CZK, len do účtovníctva pôjde suma prepočítaná kurzom ECB platným deň pred vystavením faktúry.
Kurzový rozdiel, ktorý Vám vznikne pri úhrade faktúry bude kurzový zisk alebo kurzová strata, ktorá je daňovým nákladom alebo daňovým ziskom.
Ak by faktúra nebola uhradená do konca roku, ste povinnú sumu prepočítať kurzovým lístkom platným k 31.12.
ivanval
10.12.11,21:26
Aha. A ešte by ma potom zaujímalo, ktorú sumu mám uviesť do štvrťročného výkazu, ktorý musím podávať ? Ďakujem
Mila123
10.12.11,21:29
SV sa podáva v €...ak ten myslíš....
ivanval
10.12.11,21:41
Áno. Myslím súhrnný výkaz, len ma zaujíma, ktorá má byť, či tá, ktorá mi reálne prišla v eurách, alebo tá suma, ktorá vychádza po prepočte na eurá podľa ECB ako sa spomína hore ?
blavaciko
10.12.11,21:51
suma na fakture.
ku datumu podavania suhrynneho vykazu nemusi byt dana faktura napriklad este vobec uhradena.
ale aj keby bola, tak suma na fakture.
Mila123
10.12.11,21:56
suma na fakture.
ku datumu podavania suhrynneho vykazu nemusi byt dana faktura napriklad este vobec uhradena.
ale aj keby bola, tak suma na fakture.
fa je vydaná v Kč a kým nie je uhradená, nevedno koľko € dôjde na b.ú.....
blavaciko
11.12.11,08:11
fa je vydaná v Kč a kým nie je uhradená, nevedno koľko € dôjde na b.ú.....
v uctovnictve je vedena v eurach, nie?
ucetni_fantozzi
11.12.11,08:16
pozdravujeme pani uctovnicku, ze robi dobru reklamu tomuto remeslu... mozno by mala uvazit, ci nechce robit povedzme do jadrovej fyziky... fakturu mozes vystavit v akejkolvek mene, prepocitat kurzom ECB (zverejnuje aj NBS) a do vykazu uviest v tejto hodnote...
ivanval
11.12.11,10:42
ok...ďakujem všetkým za rady, veľmi ste mi pomohli...